Śląski Kopciuszek

Okładka książki Śląski Kopciuszek Gabriela Anna Kańtor
Okładka książki Śląski Kopciuszek
Gabriela Anna Kańtor Wydawnictwo: Wydawnictwo MG Cykl: Joanna Gryzik (tom 1) literatura piękna
Joanna Gryzik (tom 1)
Wydawnictwo MG
2020-05-20
2020-05-20

Jako Ślązaczka z przyjemnością wysłuchałam (ogólnie znanej mi) historii. I może rzeczywiście literacko nie jest to arcydzieło, ale dla samego faktu, jak dużą rolę odegrali Karol Godula i jego spadkobierczyni dla Śląska - warto po nią sięgnąć.

Najbardziej niesamowite w tej historii jest to, że wydarzyła się naprawdę. Z racji miejsca zamieszkania, od dziecka wokół mnie chodziła ta opowieść, ale nie poznałem jej w szczegółach. Z jednej strony dobrze więc, że taka książka powstała. Z drugiej strony wydaje mi się, że potencjał tej opowieści nie został do końca wykorzystany. Ken Follett wycisnął by z tego pewnie z 800 stron, a tutaj nie dobijamy do 200. Niektóre tematy, które mogłyby być świetne, jako wątki poboczne, są ledwie wspomniane. W innych z kolei wiemy, że coś się wydarzyło, ale autorka tego nam nie opisuje, jedynie przedstawia rezultat. Co ciekawe, najbardziej wzrusza historia nie samego Kopciuszka, a Karola Goduli. I to on jest naturalnym głównym bohaterem tej książki.

Kocham historię Joanny Gryzik zwanej także "Śląskim Kopciuszkiem". Tutaj historia opisana przez autorkę, fajnie opisana, czyta się lekko i szybko. To lektura na jeden wieczór. Cudnie czytał dla mnie Andrzej Hausner.

Przypadek a historia perełka. Jaka jestem bogatsza o wiedzę a w szczególności o historię. Wspaniale się czytało. Autorka zrobiła z dziejów zamierzchłych realną opowieść. Było to w mojej opinii możliwe tylko dzięki jej determinacji, dogłębnemu poznaniu osób, których losy chciała przedstawić.
Doceniam ten trud.
Warto zapoznać się z tą pozycją. Bo niby to majątek niemiecki ale tereny polskie.
Sięgam niezwłocznie po drugi tom.

Doceniam ten trud.
Warto zapoznać się z tą pozycją. Bo niby to majątek niemiecki...

Niestety nie do końca podeszła mi historia w tej książce, przez co pozostanę na tym pierwszym tomie. Liczyłam na coś spektakularnego, może po prostu oczekiwałam zbyt wiele. Może też to nie był ten czas na tą książkę... Ciężko mi powiedzieć, co mogło wpłynąć na taki odbiór tej książki. Być może za jakiś czas powrócę do tej książki, jak i innych tej autorki.
Za to okładkowy zamek w Kopicach.... na żywo istna bajka (dla ludzi, którzy uwielbiają pozostałości zamków i pałaców to będzie ciekawe doświadczenie).

Za to okładkowy...

Bardzo polecam! Czuć Dickensowskiego ducha. Dałabym 10, gdyby ksiazka była dłuższa i bardziej rozbudowana, miała więcej opisów. Czyta się szybko, Bardzo wzrusza. Wspaniała! Zabieram się za drugą część. I oby powstał film o Goduli :) Obowiązkowa dla osób ze Śląska.

Piękna opowieść o Joannie która z trafiła do mężczyzny który miał szpetna twarz. Lecz Joasia lubiła pana traktowała go wręcz jak ojca to jedyne dziecko które nie wyzywał jego a obdarza la szacunkiem. dostała po nim spadek z biednej samotnej dziewczynki stała się Śląska bogaczka....
Piękna i bestia i kopciuszek w jednym przełożone na lata współczesne....

Piękna i bestia i kopciuszek w jednym przełożone na lata współczesne....

Prosta, baśniowa opowieść, która zdarzyła się naprawdę. Historia małej, wrażliwej mądrej dziewczynki, która kruszyła ludzkie serca i starego, schorowanego, samotnego mężczyzny. Obdarzyli się nawzajem tym, czego wszyscy potrzebują: miłością, opieką i przyjaźnią.

Powieść historyczno-fabularna. Nieprawdopodobna historia nie tylko o Joannie Gryzik, ale zwłaszcza o Karolu Goduli. Przedsiębiorca, inwestor, innnowator, który przeżył osobistą tragedie, a mimo to w pewnym sensie dbał o swoich pracowników i ich rodziny.
Warto przeczytać tą powieść, aby dowiedzieć się jak rozwijał się przemysł na Śląsku, jak powstawały robotnicze osiedla, wsie, miasta. Pozycja warta polecenia dla obu płci. Napisana prostym, łatwym językiem z elementami ślonskiej godki.

Nie jest to wielowątkowa mięsista powieść, jest to prosta opowieść o niesamowitej prawdziwej historii rodem z baśni, do której przywiodły mnie hipnotyzujące Kopice. Kocham to miejsce, emanuje wspaniałą energią, nic dziwnego, kiedy stoi za nim taka historia

Dodaj cytat z książki Śląski Kopciuszek