Sachem

Okładka książki Sachem Henryk Sienkiewicz
Okładka książki Sachem
Henryk Sienkiewicz Wydawnictwo: PWW I. Szeremet Seria: Kolorowy Świat Lektur literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Kolorowy Świat Lektur
PWW I. Szeremet
2000-01-01
2000-01-01
lektura Indianie Sachem nowela

Okładka książki Quo Vadis na motywach powieści Henryka Sienkiewicza #1 Marito Ai, Henryk Sienkiewicz
Quo Vadis na m... Marito Ai, Henryk S...
Okładka książki Quo Vadis na motywach powieści Henryka Sienkiewicza #2 Marito Ai, Henryk Sienkiewicz
Quo Vadis na m... Marito Ai, Henryk S...
Okładka książki Quo Vadis na motywach powieści Henryka Sienkiewicza #3 Marito Ai, Henryk Sienkiewicz

(Audiobook)

Przerażająca, ale dość łopatologiczna historia, której odbiór zmienia się jednak w obliczu wydarzeń za naszą wschodnią granicą...

(Audiobook)

Akcja noweli rozgrywa się w Stanach Zjednoczonych w niemieckiej osadzie o nazwie Antylopa. Przyjeżdża tam cyrk, a głównym punktem programu ma być występ Indianina, którego przodków obecni mieszkańcy tych terenów wymordowali, by zdobyć ich ziemię. Niemcy z przyjemnością oglądają wojenny taniec Czerwonego Sępa, potomka Indian z wioski Chiavatta, który jest synem zamordowanego wodza plemienia Czarnych Wężów. Potem wszyscy idą na piwo i knedle.
Jest to nowela-ostrzeżenie przed wynarodowieniem. Sienkiewicz napisał ja w czasach, kiedy Polska była pod zaborami, a Polakom groziła utrata tożsamości narodowej. Pisarz ukazał upodlenie człowieka, który stracił swoją tożsamość. Czerwony Sęp budzi przede wszystkim odrazę-bezcześci świętości swojego plemienia, występuje na ziemi, której jego współplemieńcy bronili do ostatniej kropli krwi.

Wahałam się pomiędzy oceną 6 a 7. Pomysł na nowelę bardzo dobry, wykonanie nie przytłoczyło mnie tak jak dla przykładu Janko Muzykant. Jednak brakowało większego wydźwięku, chociaż sama historia dobrze ukazuje hipokryzję kolonizatorów oraz wpływ otoczenia i upływającego czasu na ofiary kolonizacji.

Pomijając cel jaki miał Sienkiewicz tworząc tą historię, jest to kolejny opis chciwości i brutalności zakończony bezgranicznym i bezlitosnym upodleniem jednego narodu przez drugi. Historia jakich świat widział niezliczoną ilość i zapewne zobaczy drugie tyle. Taka już jest natura człowieka, bez względu na jego pochodzenie.

Zastosowanie kostiumu historycznego niezwykle pomysłowe, całkiem efektowne - lecz nie efektywne.

Pozytywista nie ukazałby tego, co z romantyzmu by tu zagrało: esencjonalne, rzęsiste rozwiązanie kwestii podporządkowywania się pod tyranię splamionych zbrodniami.

Z nowelki tej dowiadujemy się m.in. że Niemcy zawsze mieli żyłkę do tworzenia swojego Lebensraum. Sienkiewicz dobrze buduje napięcie, a zakończenie jest zaskakujące. "Sachem" można odnieść zarówno do tematu kolonizacji, jak i do sytuacji Polaków w trakcie zaborów.

Króciutkie opowiadanie, a zawiera w sobie tyle goryczy i smutnej refleksji. Sienkiewicz nie był na pewno przeciwnikiem kolonializmu samego w sobie, ale już mordowanie w pień miejscowej ludności bez względu na płeć i wiek, musiało i w nim budzić sprzeciw, a tego rodzaju ludobójcze akty miały niestety miejsce w obu Amerykach. Brak sprawiedliwości i przekucie ogromnej tragedii całego plemienia na komercyjny popis cyrkowy - oto, z czym zostajemy na koniec. W przeciwieństwie do wielu innych dzieł autora, to się w zasadzie nie zestarzało, jest mocne i aktualne.

Trudny język, ale ma 5 stron a nie 900 jak Potop, i to lubię. Wartości aktualne nawet teraz, używanie tragicznej historii dla uzyskania wysokich pieniędzy. Można to przeczytać w kwadrans i polecam to zrobić.

Ładna i smutna nowelka. Może nie znam genezy książki, ale Sienkiewicz był w opisywanych czasach w Ameryce i zetknął się bezpośrednio i pośrednio z Indianami i ich losami. Być może nowelka jak najbardziej oparta na faktach...

Ze smutnym wydźwiękiem, ale mam wrażenie, że ta historia miała większy potencjał.

• Lektury
  • Lektury szkolne