Okładka książki W pułapce myśli - Dla nastolatków. Jak skutecznie poradzić sobie z depresją, stresem i lękiem Ann Bailey, Joseph Ciarrochi, Louise Hayes
Ann BaileyJoseph Ciarrochi Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP) nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Get out of your mind and into your life for teens
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP)
2019-01-01
2019-01-01
Agnieszka Cioch
Psychologia Depresja Dla młodzieży Dla nastolatków Samopomoc Stres Lęk Zaburzenia lękowe

Okładka książki Idź własną drogą. Jak żyć w zgodzie ze sobą i realizować marzenia dzięki technikom terapii ACT Joseph Ciarrochi, Louise Hayes
Idź własną dro... Joseph Ciarrochi, L...
Okładka książki Trudny czas dojrzewania. Jak pomóc nastolatkom radzić sobie z emocjami, osiągać cele i budować więzi, stosując terapię akceptacji i zaangażowania oraz psychologię pozytywną Joseph Ciarrochi, Louise Hayes
Trudny czas do... Joseph Ciarrochi, L...

Myślę, że gdybym była zagubionym nastolatkiem, z trudnymi emocjami i myślami, bez wsparcia rodziców, za to z pragnieniem zmiany i wydostania się z pułapki życia, to pewnie chętnie przerobilabym tą książkę. Szkoda, że nie było takich książek w latach 80tych.

W pułapce myśli” to książka dla nastolatków, pomocna w radzeniu sobie z konkretnymi trudnościami. Zachęcam do zakupienia tego poradnika nastolatkom, bo może zechcą po niego sięgnąć i wyciągną z niego coś dobrego dla siebie. Nawet jeśli byłaby to jedna rzecz, wskazówka, która pomoże im w jakiejś niełatwej życiowej sytuacji. Jest to również dobre narzędzie do pracy z młodzieżą, zawiera pomysły na ćwiczenia np. odkrywanie mocnych stron dziecka, uczenie się życzliwości i dystansu wobec siebie czy realizacji celów

Z perspektywy psychologa - niektóre narzędzia pomocne w pracy z nastolatkami, nie wiem czy przeprowadzałabym dziecko przez całą książkę.

Zaskoczyła mnie ta książka. Zarówno pozytywnie, jak i negatywnie. Pozytywnie, bo "z bliska" terapia ACT (czyli terapia akceptacji i zaangażowania) wygląda na naprawdę interesującą i chyba skuteczną koncepcję pomocy młodym ludziom. Podoba mi się to, że wbrew podtytułowi ("Jak skutecznie poradzić sobie z depresją, stresem i lękiem") nie koncentruje się ona "tylko" na pozbyciu się destrukcyjnych stanów i myśli (chociaż to też znajdziemy w tej publikacji),ale "idzie dalej" i zachęca do działania. Równocześnie jednak ważny jest inny element tytułu: "dla nastolatków". Dorosły czytelnik raczej nie odnajdzie się w zaproponowanych ćwiczeniach. Poza tym sięgając po tę książkę miałem nadzieję, że w jej treści znajdę kilka rad, jak być lepszym rodzicem i pomóc mojemu dorastającemu Synowi radzić sobie w trudnościami, które przed Nim będą coraz częściej i bardziej dotkliwie stawały. Niestety, Autorzy skupili się na samodzielnej pracy czytelnika i nie znajdziemy w ich pracy zbyt wielu podpowiedzi, jak wspierać rozwój swojego dziecka. Co najwyżej poznamy pewną metodę patrzenia na trudności nastolatków, którą możemy im następnie przekazać, zwaną G.R.O.M. (Głęboki oddech i wyciszenie się, Rozpoznanie i obserwacja, Odkrywanie własnych wartości lub odnoszenie się do nich i Mądry wybór i podjęcie działania). Uczciwie trzeba jednak przyznać, że moje poczucie rozczarowania wynika raczej z moich oczekiwań niż z wartości samej książki. Gdyby trafiła ona w ręce osoby, dla której była pisana (czyli nastolatka pragnącego poradzić sobie z negatywnymi emocjami i stanami) ocena z pewnością byłaby wyższa.

Bardzo praktyczny poradnik dla nastolatków, napisany więc prostym i przystępnym językiem. A sam ACT to chyba dziś jedna z lepszych metod wsparcia nie tylko młodych, pozwalająca wziąć sprawy w swoje ręce i działać zgodnie ze swoimi wartościami. Polecam!

Praktyczny poradnik nie tylko dla nastolatków, przystępnie i prosto opisane ćwiczenia, które można wykorzystać w pracy z młodzieżą. Książka prowadzi czytelnika w uporządkowany i klarowny sposób przez wszystkie zadania, opisuje cele i pozytywne rezultaty ćwiczeń. Polecam.

Dobra książka dla nastolatków niepotrafiących odnaleźć się w świecie podczas okresu dojrzewania. Warto również aby rodzice ją przeczytali choć bardziej nakierunkowana jest na nastoletniego odbiorcę. Nie rozwiąże ona wszystkich problemów, ale może pomóc. Wiele zależy od tego na ile nastolatek będzie chciał się w nią zaangażować i "współpracować" z autorem.

• Psychologia
  • Psychoterapia