Okładka książki Matka niedostępna emocjonalnie. Jak rozpoznać i wyleczyć niewidzialne skutki zaniedbania w dzieciństwie Jasmin Lee Cori
Jasmin Lee Cori Wydawnictwo: Zwierciadło poradniki
poradniki
Zwierciadło
2020-04-29
2020-04-29
zaniedbanie matka zaniedbanie emocjonalne przemoc emocjonalna emocje psychologia dzieciństwo dziecko

"Matka niedostępna emocjonalnie", autor: Jasmin Lee Cori.

Prezentowana książka podzielona jest na trzy części.

Pierwsza część dotyczy tego, czego właściwie potrzebujemy od matki. Autorka porusza takie kwestie jak rola matki, oblicza dobrej matki oraz style przywiązania. Czytając tą część książki zastanowimy się również czy trudno jest zmodyfikować wzorce przywiązania, czy wczesne relacje z matką mogą wpływać na późniejsze związki, jak powstaje i na czym polega bezpieczne przywiązanie.

Druga część książki dotyczy sytuacji gdy matka nie spełniła swojej roli. Autorka porusza tu takie kwestie jak życie z emocjonalnie niedostępną matką, emocjonalne zaniedbanie i psychiczną przemoc w dzieciństwie Czytając tą część zastanowimy się co się może stać gdy matka jest emocjonalnie nieobecna, dlaczego matka matka mogła być emocjonalnie wycofana, jak dziecko interpretuje nieobecność matki oraz czym jest emocjonalnie zaniedbanie.

Część trzecia dotyczy leczenia "pomatczynych" ran. Autorka porusza tu kwestie drogi do uzdrowienia, pracę nad wewnętrznym dzieckiem oraz inne praktyczne strategie związane z tym tematem.

Książka porusza jeszcze wiele innych istotnych kwestii, które nie sposób tu wymienić. Poradnik napisany jest prostym i zrozumiałym językiem. Szczerze polecam go każdemu kogo interesuje ta tematyka 👍

#współpracarecenzencka

"Matka niedostępna emocjonalnie", autor: Jasmin Lee Cori.

Prezentowana książka podzielona jest na trzy części.

"Matka niedostępna emocjonalnie" autorstwa Jasmin Lee Cori to głęboko poruszająca książka, która wnika w istotę relacji między matką a dzieckiem oraz jej długotrwałe skutki na psychikę i emocje dorosłych. Jasmin Lee Cori, poprzez swoje badania i doświadczenie, prowadziła mnie przez trudne ale uzdrawiające zrozumienie zaniedbań emocjonalnych w dzieciństwie.

Książka składa się z trzech części, z których każda poświęcona jest istotnym aspektom matczynej roli oraz skutkom jej zaniedbania. W pierwszej części autorka zagłębia się w potrzeby dzieci i znaczenie relacji przywiązania do matki. Poprzez analizę tych elementów, mogłam lepiej zrozumieć, jakie warunki są konieczne dla zdrowego rozwoju dziecka oraz jak fundamentalna jest rola matki w tym procesie.

W drugiej części książki Jasmin Lee Cori bada konsekwencje emocjonalnego zaniedbania i przemocy psychicznej ze strony matki. Prześwietla również przyczyny, które prowadzą do zawodzenia dzieci w tej sferze. Jest to głęboko pouczająca część, która pozwala zrozumieć mechanizmy traumy i jej wpływ na dalsze życie dorosłych.

Trzecia część książki skupia się na procesie uzdrawiania. Autorka prowadziła mnie przez etapy terapii, pomagając zaspokoić niezaspokojone potrzeby emocjonalne oraz przeformułować relacje z matką z perspektywy dorosłego. Szereg ćwiczeń zawartych w książce stanowi praktyczne narzędzia wspierające proces samopoznania i uzdrawiania.

Jasmin Lee Cori zachęca do zrozumienia własnych doświadczeń z matczyną emocjonalną niedostępnością i do podjęcia kroku w kierunku uzdrowienia. Jej książka stawia na wewnętrzną transformację, zachęcając do pracy nad sobą i wyjścia z roli ofiary, by stać się silnymi i czułymi dorosłymi.

"Matka niedostępna emocjonalnie" to niezwykle ważna lektura dla każdego, kto pragnie zrozumieć wpływ wczesnych doświadczeń na swoje życie oraz podjąć kroki w kierunku uzdrowienia i pełniejszego życia emocjonalnego.

Książka składa...

Za co kochasz swoją mamę?

Emocjonalnie niedostępna matka to taka, która nie jest w pełni obecna w życiu dziecka, zwłaszcza jeśli chodzi o sferę przeżyć. Być może masz problemy w relacjach z innymi ludźmi, z poczuciem własnej wartości i wiarą w siebie, bo rzadko słyszałeś słowa „kocham cię, jesteś dla mnie kimś wyjątkowym, jestem przy tobie...” Jako dorosłe dziecko niedostępnej emocjonalnie matki możesz nie potrafić określić dokładnie, czego brakuje ci w życiu. Psychoterapeutka Jasmin Lee Cori pomoże ci lepiej zrozumieć twoją matkę i wyleczyć ukryte rany niedostatecznego macierzyństwa.

Dla większości z nas, mama będzie całym światem, a uczucia względem niej najsilniejsze. Autorka w swojej książce porusza trzy ważne kwestie – jaką rolę pełni matka w naszym życiu, jakie są następstwa zaniedbania emocjonalnego i w jaki sposób możemy przejść samouzdrowienie. Nie potępia matek, nie piętnuje ich za te zachowania. Wyraźnie zaznacza, że opisywana przez nią Dobra Matka jest pewnego rodzaju archetypem, któremu trudno dorównać.

Poradnik, który trafił do mojej listy ulubionych w tematyce emocjonalnych braków wyniesionych z dzieciństwa. Nie jest to książka do szybkiego przeczytania. Można, ale nie wyniesiemy treści, które autorka chce nam przekazać. Wracałam do niej co jakiś czas, żeby dać sobie możliwość przemyślenia tematów. Myślę, że ten poradnik powinien przeczytać każdy, aby, uświadomić sobie, jak bardzo dzieciństwo wpływa na nasze dorosłe życie. Jak zawsze podkreślam, że książka nie uleczy w magiczny sposób, a jedynie pozwala spojrzeć na niektóre rzeczy w innej perspektywy.

Za co kochasz swoją mamę?

Bardzo, ale to bardzo dobra książka pełna wartościowych treści.

Bardzo, ale to bardzo dobra książka pełna wartościowych treści.

Książka z jednej strony dobra, z drugiej ironicznie opisująca problemy, które naprawić za dorosłości niestety za późno.

Poradnik napisany przez Jasmin Lee Cori, licencjonowaną psychoterapeutkę z wieloletnim doświadczeniem, jest moim zdaniem jedną z najbardziej wartościowych pozycji w temacie emocjonalnych braków wyniesionych z dzieciństwa, tego jak przekładają się one na całe dalsze życie oraz pracy ze swoim wewnętrznym dzieckiem. Nie jest to książka na jeden czy dwa wieczory. Ja spędziłam na lekturze prawie miesiąc, często odkładając ją na pewien czas, żeby dać sobie możliwość przemyślenia tematów i przepracowania pewnych emocji.

„Matka niedostępna emocjonalnie” - Jasmin Lee Cori
Subiektywna ocena – 5,5/6
Zwierciadlo – wspolpraca

Matka jest dla małego dziecka całym światem, a żywione względem niej uczucia należą do najgłębszych doświadczeń w naszym życiu. Dlatego wielu osobom tak trudno jest przyznać, nawet przed samym sobą, że ich matki nie zawsze potrafiły sprostać ciążącemu na nich zadaniu.

Książka Jasmin Lee Cori podzielona jest na trzy części. W pierwszej z nich autorka skupia się na tym, czego dziecko potrzebuje od matki i jakie role pełni ona w jego życiu, a jest ich co najmniej kilkanaście. Do mnie mocno przemówiło porównanie matki do drzewa życia, zapewniającego schronienie i pokarm oraz gliny, z której jesteśmy ulepieni. W części drugiej znajdziemy wyjaśnienie następstw emocjonalnego zaniedbania i psychicznej przemocy, natomiast część trzecia skupia się na kwestii samouzdrowienia.

Poradnik zawiera szereg pytań i ćwiczeń, skłaniających do refleksji i pozwalających rozpoznać, skąd mogą wynikać pewne niedostatki trapiące nas w dorosłym życiu. Co dla mnie bardzo istotne, Jasmin Lee Cori w niektórych przypadkach (np. molestowania czy agresji psychicznej) wyraźnie zaznacza, że samodzielna praca nie będzie wystarczająca i radzi zwrócić się o pomoc do specjalisty. Opisuje też różne nurty psychoterapii i sugeruje, które z nich powinny się sprawdzić w danych sytuacjach oraz podaje spis lektur rozwijających poszczególne zagadnienia. Bardzo ciekawym okazał się dla mnie rozdział o różnych stylach przywiązania i jak się one przekładają na nasze relacje z bliskimi osobami. Wiedzieliście, że około jednej trzeciej dzieci wykształca pozabezpieczne formy przywiązania, które przechodzą z pokolenia na pokolenie?

Co ważne, autorka nie demonizuje matek, a stara się zrozumieć skąd wypływają ich niedostatki: może przeżyły traumę, chorowały na depresję, albo same doznały deficytu matki? Wyraźnie zaznacza, że opisywana przez nią Dobra Matka jest pewnego rodzaju archetypem, któremu trudno dorównać człowiekowi z krwi i kości. Na szczęście, jak pokazują badania, matka nie musi być idealna, a jedynie wystarczająco dobra. Jej poszczególne role mogą też przejąć inne osoby z naszego otoczenia: ojciec, krewni, nauczyciele, partner, psychoterapeuta, a także my sami.

Myślę, że ten poradnik powinien przeczytać każdy, po to, żeby uświadomić sobie, jak bardzo dzieciństwo wpływa na nasze dorosłe życie, a także dlatego, żeby samemu być bardziej świadomym i wystarczająco dobrym rodzicem dla kolejnego pokolenia.

Współpraca barterowa z wydawnictwem Zwierciadło.

Zapraszam na Instagram @zaczytana_farmaceutka

Wiecie, że dziecko pozbawione uczuć i bliskości ze strony matki odczuwa niepokój?

Matka to najważniejsza osoba w życiu każdego człowieka, zwłaszcza dziecka, które powinno przy niej czuć się kochane i bezpieczne. Jako dzieci jesteśmy całkowicie uzależnieni od osoby, która zaspokoi nasze podstawowe potrzeby. Zdarzają się jednak sytuacje, w których kobieta nie sprawdza się w roli matki i nie czuje macierzyństwa z różnych względów.

„Matka niedostępna emocjonalnie” Jasmin Lee Cori to ciekawy poradnik, w którym psychoterapeutka porusza kwestie trudnego macierzyństwa. Książka jest podzielona na trzy części. W pierwszej – autorka opisuje potrzeby dziecka względem matki i wytworzeniu więzi z podstawowym opiekunem, czyli najczęściej właśnie matką. W drugiej części Jasmin wyjaśnia co się dzieje, gdy matka nienależycie wypełnia swoją rolę i jakie ma to konsekwencje względem dziecka. Ostatnia, trzecia część, to temat uzdrawiania.

W poradniku znajdziemy mnóstwo ćwiczeń i pytań skłaniających do refleksji. Dzięki temu, jeśli chcemy, możemy aktywnie uczestniczyć i przejść „mini terapię”.

Polecam książkę każdemu, zwłaszcza przyszłym rodzicom, żeby uświadomić sobie kwestie jak zaniedbywanie dziecka wpłynie na niego w przyszłości.

„Matka niedostępna emocjonalnie” to poradnik napisany przez psychoterapeutkę Jasmin Lee Cori, która w dorosłym życiu pracuje i pomaga dorosłym, którzy w najmłodszych latach byli molestowani, bądź zaniedbywani przez rodziców. Jest to książka niezwykle ważna, szczególni dla osób, które tych elementów w życiu doświadczyli.
Autorka książkę podzieliła na trzy działy, w którym pierwszy z nich przybliża nam to, czego potrzebujemy od matek. Bardzo często brak bliskiej więzi dzieci z matką, brak okazania przez nią miłości, ma ogromne skutki w dorosłym życiu, z czego bardzo często ludzie nie zdają sobie sprawy. To właśnie w drugiej części, dotyczącej tego, gdy matka nie spełnia swojej funkcji, mamy przybliżone zagadnienie, kiedy błędy rodzicielskie mogą wpłynąć na życie dzieci. Autorka przybliża również zagadnienie leczenia „pomadczynych” ran, które w pewnym sensie, sami jesteśmy w stanie nieco zabliźnić, tak aby później nie powielać błędów, podczas wychowywania własnych dzieci.
Myślę, że o niezwykle wartościowa książka, którą przeczytać powinna każda, a uważam, że szczególnie te młode mamy, które rozpoczynają swoją przygodę z macierzyństwem. Mogą one sobie bowiem uświadomić, czy aby na pewno same w sercu nie noszą ran z dzieciństwa, o których istnieniu nie do końca zdawały sobie sprawę.
Autorka w lekki, zrozumiały i niezwykle przyjemny sposób porusza bardzo ważne i istotne tematy. Ta książka to istna skarbnica wiedzy, przekazywanej przez osobę, która w przedmiotowej sprawie naprawdę wie, o czym mówi!
Dla mnie to wspaniała, wartościowa książka, którą serdecznie polecam! Za możliwość jej przeczytania i zrecenzowania dziękuję wydawnictwu.

Autorka książkę podzieliła na trzy działy, w którym...

Nie ulega wątpliwości, że okres dzieciństwa i relacje z rodzicami kształtują naszą osobowość i wpływają na nasze przyszłe życie. Co, jeśli jednak czas ten naznaczony jest obojętnością naszych rodziców, bądź relacje z matką nie układają się tak, jak powinny? Co autorka miała na myśli, mówiąc, że matka jest drzewem życia dla swoich dzieci? Co znaczy być dobrą matką a co matką wystarczająco dobrą? Na te i na inne podobne pytania odpowiedzi znajdziemy w najnowszej książce Jasmin Lee Cori wydanej nakładem @wydawnictwo_zwierciadlo. Wiedza zawarta w książce jest efektem nie tylko jej wieloletniej pracy jako psychoterapeuty, ale również doświadczeń wyniesionych z domu rodzinnego.
Wiadomo nie od dziś, że nieprzepracowana trauma bywa powodem objawów psychosomatycznych lub – co gorsza – może przyczynić się do depresji, nerwicy czy problemów w relacjach z przyszłymi partnerami. Jak więc zadbać o swoje wewnętrzne dziecko będąc już osobą dorosłą i pragnącą założyć własną rodziną? Autorka przekonuje, że wejście w związek jest doskonałą okazją do przepracowania traum z dzieciństwa, do bezinteresownego dawania, a nie tylko brania. Czy ktoś z nas kiedykolwiek zapytał swojego partnera/ partnerkę o to, jak wyglądało jego dzieciństwo? Czy było ono okresem szczęśliwym i przepełnionym matczyną miłością, czy może pozostawiło po sobie wiele niezabliźnionych ran?
Autorka szczegółowo omawia poszczególne role matki, a jest ich co najmniej kilkanaście. Matka jako ratownik, modulator, lustro, kompas, kibic - to tylko niektóre z wielu ról, jakie możemy przypisać naszym rodzicielkom. Każda z nich jest niezwykłe trudna i wymagająca i przyznam szczerze, że po przeczytaniu książki Cori jeszcze bardziej utwierdziłam się w przekonaniu, że ja nie podołałabym żadnej z tych ról. Często nie zdajemy sobie sprawy jak wielki wpływ mamy na innych ludzi i jak istotną odgrywamy w ich życiu rolę. Pamiętajmy o tym, decydując się na dziecko i zastanówmy się kilka razy, zanim powołamy na świat istotę, której nie będziemy w stanie odpowiednio przygotować do życia. Przecież żadna z nas nie chce być matką niedostępną emocjonalnie, obojętną na potrzeby własnego dziecka. Nie chcemy także powielać błędów swoich rodziców ani tworzyć nowych. Jako przykład wpływu matki na dziecko autorka podaje tzw. eksperyment kamiennej twarzy, podczas którego badany jest wpływ obojętności matki na zachowanie dzieci w wieku niemowlęcym. Wyniki okazały się zaskakujące a samo badanie nieco kontrowersyjne.
Czym jest deficyt matki, jak się objawia i czy możemy go nadrobić – tego wszystkiego i znacznie więcej dowiecie się z tej książki. Myślę, że każdy z was wyniesie z niej wiele wartościowych treści. Polecam wam ją serdecznie, jeśli problem ten nie jest wam obcy bądź jeśli chcecie uniknąć błędów wychowawczych jako obecne lub przyszłe matki.
Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki dziękuję @wydawnictwo_zwierciadlo

Autorką książki jest psychoterapeutka, posiada duże doświadczenie nabyte w trakcie praktyki klinicznej. Pracowała jako wykładowca dla profesjonalnych terapeutów na uczelni.
Bardzo ciekawa i wciągająca publikacja, napisana w formie poradnika. Składa się z trzech części:
1. Czego potrzebujemy od matek?
2. Gdy matka nie spełnia swojej roli.
3. Leczenie "pomatczynych" ran.
W przystępny sposób przedstawia zagadnienia dotyczące emocji, które odczuwamy w stosunku do matki. Poruszany temat jest ważny i trudny, a nawet bardzo delikatny. Czytając książkę możemy odczuwać silne doznania, szczególnie jeśli bliskie nam są poruszane problemy.
W książce rozpisane są ćwiczenia, nad którymi możemy się zastanowić i przemyśleć, a nawet spróbować sobie na nie odpowiedzieć. Pomoże to poznać samego siebie, stać się silniejszym i bardziej empatycznym człowiekiem. Lektura skłania do refleksji, warto przeczytać książkę i bliżej zapoznać się z tematem. Polecam :)

1. Czego potrzebujemy od matek?
2. Gdy matka nie spełnia swojej roli.
3. Leczenie "pomatczynych" ran.
W...

• Psychologia