Late to the Party

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

"Late to the party"
Recenzja:
Poznajemy tutaj historię Codi, która ma 17 lat. Jest bardzo nieśmiała i nie jest typową nastolatką. Ma najlepszych przyjaciół i na tym jej świat właściwie się kończy. Chciałaby doświadczyć czegoś nowego więc idzie na imprezę. I od tego zaczyna się cała historia.
Ta książka była niesamowicie urocza. Autorka poprowadziła fabułę tak, że wrost nie sposób się oderwać. Postać Codi była bardzo dobrze wykreowana i utożsamiam się z nią w wielu aspektach. Ta książka jest o introwertykach dla introwertyków. Jest tutaj też poruszony aspekt queer, co jest bardzo ważne i potrzebne. Jest to romans wlw co było mega urocze! Idealna książka na letni czas kiedy macie ochotę na coś lekkiego i niezobowiązującego. 7 / 10 ⭐

"Late to the party"
Recenzja:

Jedno spóźnienie na pierwszą w życiu imprezę może zmienić naprawdę wiele...

Nie od dziś wiadomo, że okres dorastania to bardzo specyficzny czas. Pozornie łatwe życie nastolatków, często takie nie jest. Szczególnie tych, którzy z jakichś względów są trochę inni od reszty, nie lubią tego co większość, mają odmienne zainteresowania... powodów może być naprawdę wiele.

"Late to the Party" to powieść opisująca losy Codi Teller. Siedemnastolatka jest inna niż większość jej rówieśników — nigdy nie była na imprezie, nie piła alkoholu, ani się nie całowała. Na pewno nie dlatego, że podobają się jej dziewczyny, po prostu jest introwertyczką i woli spędzać czas w gronie najbliższych przyjaciół. Większość czasu spędza z Maritzą i JaKory'em w piwnicy, oglądając Netflixa. Wszystko zmienia się w momencie, kiedy musi odebrać z pierwszej imprezy przyjaciół, którzy postanowili zaszaleć... To tam poznaje popularnego w szkole Ricky’ego, który niespodziewanie dla nich obojga zaczyna wprowadzać Codi w tajemniczy dla niej świat typowych nastolatków. Czy dziewczyna się w nim odnajdzie, jednocześnie cały czas szukając prawdziwej siebie?

Książka to powieść z kategorii YA skierowana do młodych dorosłych. Książka nie jest jednak typowa i nie powtarzają się tutaj schematy z innych tego typu powieści. Autorka stworzyła pozycję, w której zestawiła dwa zupełnie inne światy, w których żyje młodzież — introwertyczną przestrzeń poświęconą tylko przyjaciołom i tę, którą wybiera większość nastolatków, pełną dużej ilości znajomych, imprez i przygód. Do fabuły Kelly Quindlen trafnie i wprawnie wplotła wątek LGBTQ+, pokazując, że to ludzie bardzo różni, ale tacy sami jak inni.

Powieść nie jest długa, przeczytałam ją bardzo szybko i spędziłam z nią kilka miłych godzin. To lekka i niewymagająca lektura, idealna, aby poświęcić jej wolną chwilę, ale po prostu mnie nie porwała. Chociaż sama fabuła bardzo mi się podobała, a kreację bohaterów uznaję za naprawdę udaną, uważam, że książka niczym nie zaskakuje. Jest po prostu dobra i to chyba najtrafniejsze sformułowanie, którym można ją określić.

Jeśli więc szukacie lekkiej młodzieżówki o przyjaźniach, pierwszych miłościach, nowych doświadczeniach, czyli po prostu o życiu nastolatków to polecam. Jeśli jednak liczycie na coś więcej, bardziej rozbudowaną lekturę, która czymś Was zaskoczy to raczej nie tutaj. Podsumowując, dla niezbyt wymagających Czytelników szukających nieskomplikowanej książki Young Adult będzie jak znalazł.

Oficjalna recenzja dla portalu DużeKa.

Jedno spóźnienie na pierwszą w życiu imprezę może zmienić naprawdę wiele...

"Late...

Pierwsze miłości, odnajdywanie siebie, przyjaźń, poszukiwanie zmiany w swoim życiu - głównie o tym jest "Late to the Party". Takie książki młodzieżowe bardzo mi się podobają. Jest to raczej lekka lektura, a mimo wszystko wciąga i chciałam poznawać dalsze losy bohaterów, cały czas licząc, że wszystko ułoży się po ich myśli. Dobrze wykreowane postacie i nie osadzenie postaci w niewyobrażalnej ilości tragedii życiowych sprawia, że książka wydawała mi się naprawdę realna.

Historia skupia się na nastolatce(Codi) , która nigdy nie był na żadnej imprezie ani się nie całowała(lubi dziewczyny) i każdą wolną chwilę spędza w swojej piwnicy razem z dwójką przyjaciół : Maritza(jest biseksualna) i JaKory(jest gejem) i oboje są tacy jak Codi. Jednak pewnego dnia Jej przyjaciele wpadają na pomysł by wbić na imprezę do popularnego chłopaka(Ricky) i dają do zrozumienia bohaterce , że chcą być popularni ,a Ona przez swoje zachowanie im zawadza. I dziewczyna jest na nich wściekła i mówi , że jak chcą niech sobie idą , a sama odchodzi. Jednak w nocy dostaję smsa od Maritzy , która prosi Ją by po nich przyjechała , bo są pijani. I dziewczyna jedzie na imprezę i niespodziewanie przed domem spotyka Ricky’go , który właśnie całuję się z jakimś kolesiem i partner Ricky’go jest przerażony , że ich widziała i ucieka , a wściekły Ricky uderza ręką i zaczyna krwawić , a zaniepokojona Codi proponuję mu pomoc i przy okazji mówi , że nikomu nie powie o tym , że jest gejem i chłopak prosi Ją by przyniosła z Jego domu apteczkę i ta wchodzi na imprezę i spotyka pijanych przyjaciół i mówi , że zaraz do nich wróci i następnie zabiera apteczkę i już ma wyjść , ale przy drzwiach spotyka inną dziewczynę(Lydia) z którą dobrze się dogaduję , ale po chwili Lydia zostaję zabrana przez swoich znajomych , a bohaterka wraca do Ricky’go i pomaga mu z raną , a po wszystkim chłopak zaprasza Ją na imprezę, ale Ona odmawia i bierze przyjaciół i mimo , że wciąż jest na nich zła to zabiera ich do siebie by nie mieli problemów. A rano po pracy idzie do Ricky’go , a gdy ten pyta po jakimś czasie czemu przyszła to odpowiada , że czuła , że chcę go poznać i bardzo szybko zaczynają się dogadywać i dziewczyna w tajemnicy przed przyjaciółmi zaczyna spędzać coraz więcej czasu z Ricky’m , który wprowadza Ją do swojego świata i Codi spotyka Jego przyjaciół , a wśród nich jest Lydia i bohaterka od razu zaczyna się dogadywać z nową grupą znajomych , a między Nią i Lydią od razu zaczyna iskrzyć. I bohaterka przebywając wśród nich odkrywa , że Ricky nie powiedział im , że jest gejem , a także że Jego relacja z chłopakiem z którym się całował jest skomplikowana. A w pewnym momencie Lydia i Codi spędzają razem czas(randka) i Lydia chcę Ją pocałować , ale dziewczyna panikuję , bo przecież nigdy tego nie robiła i nastrój pryska , ale Codi szybko Ją przeprasza i mówi , że zachowała się tak , bo nigdy się nie całowała i po prostu się przeraziła i po tym wyznaniu dziewczyny się całują i jest fantastycznie. I zaczynają się spotykać. A pod koniec książki Maritza i JaKory dowiadują się , że Codi od dawna ich oszukiwała i wybucha kłótnia i przestają ze sobą rozmawiać , ale w końcu Codi ich przeprasza i godzą się , a JaKory znajduję sobie chłopaka , a z kolei Maritza również zaczyna się spotykać z dziewczyną , która przez całą książkę była opisywana jako Jej wróg , ale koniec końców okazało się , że nie ma tu żadnej wrogości. A z kolei Ricky kontynuuję relacje z tamtym chłopakiem i wszystko układa się dobrze , a także wyznał kilku osobom , że jest gejem.
A na koniec wszyscy bohaterowie spędzają ze sobą czas i są szczęśliwi. I tak się ogólnie kończy ta historia. Książka jest naprawdę super i wciągnęła mnie od samego początku. Mamy tu zarówno uroczy wątek miłosny między Lydią i Codi , a także wątek przyjaźni i bycia sobą. Choć muszę przyznać , że zakończenie jest jakieś takie mam wrażenie niedokończone , bo ogólnie mamy happy end , a bohaterka jest zakochana , ale na koniec mamy informację , że nie powiedziała rodzicom o swojej orientacji i wie o tym tylko Jej młodszy brat. Tak samo jest informacja , że bohaterowie zaczynają ostatni rok w szkolę , a potem rozchodzą się na inne uczelnie i tak naprawdę nie wiadomo co los im przyniesie. Niby nic takiego , ale przez to mam wrażenie , że nie wszystkie wątki zostały dokończone. Może kiedyś będzie druga część. Tak jak poprzednia książka autorki – „ She Drives Me Crazy” kończy się kilkoma znakami zapytania. Jednak szczerze wątpię by wyszły kolejne części tych książek choć bardzo bym chciał

Codi nie jest zwykłą nastolatką. I wcale nie chodzi tutaj o to, że podobają się jej dziewczyny. Teller nie lubi imprez, miejsc, gdzie zbiera się zbyt dużo ludzi i nigdy się jeszcze nie całowała (nawet jej młodszy brat ma bardziej bujne życie romantyczne niż ona). Cały wolny czas spędza z dwójką swoich najlepszych przyjaciół – Maritzą i JaKorym, oglądając filmy w piwnicy. W końcu zaczęły się jednak wakacje przed ostatnią klasą liceum i każde z nich postanowiło w końcu coś zmienić w swoich życiu – począwszy od imprez i pierwszych pocałunków!

Nie będę ukrywać, że fanką takich książek nigdy nie byłam. Zazwyczaj bohaterowie queer przedstawiani byli jedną cechą: ich orientacją, jakby to ona definiowała cały ich charakter. Oczywiście wiele zmieniło się od tego czasu na rynku, ale zawód pozostał. Dałam jednak szansę Late to the party i zakochałam się! Kelly Quindlen oczarowała społeczność książkową powieścią She drives me crazy, a teraz powróciła z kolejną zachwycającą historią o odkrywaniu samego siebie i przyjaźni.

Książka zaczyna się bardzo spokojnie – poznajemy główną bohaterkę jako narratorkę opowieści, która wprowadza nas w swój na pozór ułożony świat. Komplikacje pojawiają się w momencie, gdy Codi nie idzie na imprezę z przyjaciółmi, którą organizuje jeden z absolwentów. Po wiadomości od pijanych Maritzy i JaKory’ego tak konkretnie. Pełna zdenerwowania, wybiera się na miejsce. Pech (lub nie) chciał, że w drodze wpada na Ricky’ego – popularnego sportowca, którego każdy zna, a zapewne każda dziewczyna na korytarzu do niego wzdycha. Chłopak wciąga Codi w letnie szaleństwo, pełne zabaw i spotkań, a także pierwszej miłości.

Cała recenzja dostępna pod linkiem: https://popkulturowcy.pl/2023/01/26/late-to-the-party-recenzja-ksiazki-imprezy-tylko-dla-popularnych/

Codi nie tak wyobrażała sobie życie siedemnastolatki, ale jedna impreza zmieniła wszystko. Jak bardzo poznanie Ricky’ego wpłynęło na jej życie?

Główna bohaterka większość swojego czasu spędza z najlepszymi przyjaciółmi – Martizą i Jakorym – na oglądaniu seriali we własnym domu. Pewnego dnia wszystko się zmienia, za sprawą jednej imprezy, z której musi odebrać przyjaciół. Dziewczyna poznaje tam Ricky’ego. Szybko okazuje się, że mają ze sobą dużo wspólnego. Nowy znajomy wciąga ją w letnie szaleństwo, pełne wieczornych spotkań i nowych doświadczeń. A wśród jego przyjaciół jest pewna dziewczyna o imieniu Lydia…

Początkowo fabuła wydawała mi się nudna, co nieco mnie zniechęciło. Jednak postanowiłam dać jej szansę i zostałam mile zaskoczona rozwojem akcji. Z każdą kolejną stroną rozkręcała się coraz bardziej i nawet nie zorientowałam się, kiedy nadszedł koniec.

Jestem zdania, że książka jest zdecydowanie za krótka, szczególnie po zakończeniu, które moim zdaniem powinno zostać bardziej rozwinięte. Być może zamysłem autorki było pozostawienie niektórych wątków między bohaterami niedokończonych, jednak ja oczekiwałam czegoś innego. Czuję pewien niedosyt. Jedyne co teraz mi pozostaje to puścić wodze wyobraźni i wykreować własne zakończenie.

Co mnie skłoniło do sięgnięcia po tę pozycję? Cóż, odpowiedź jest prosta – TikTok. Jak zwykle wieczorem przeglądałam sobie filmy i natrafiłam na recenzję tej książki w formie filmu. Zaciekawiła mnie.

Od razu skojarzyłam, że to książka tej samej autorki, która napisała "She drives me crazy". Też mam w planach to przeczytać! Kelly Quindlen ma bardzo lekki styl pisania. Przyjemnie i miło się czyta, pochłonęłam powieść w niecałe dwa dni.

Bohaterowie są dobrze wykreowani. Każdy wnosił do książki coś swojego, więc bez problemu można darzyć ich sympatią. Szczerze nie wiem, czy byłabym w stanie wybrać jednego ulubionego.

Więcej na: CzasoStrefa

Przed Wami młodzieżówka, w której prym wiedzie pierwsza miłość, przyjaźń, szukanie własnego Ja oraz wątek LGBTQ.

‘Late to the party’ to opowieść o cichej i niekorzystającej z przywilejów młodości dziewczynie, która dopiero po poznaniu i zaprzyjaźnieniu się z pewnym chłopcem otwiera się na nastoletnie szalone lato. Będzie to czas poszukiwania przyjaciół, otwierania się na nowe i nieznane. Typowo lekka lektura.

Książka były zaskakująco lekka i przyjemna. Typowo na wiosenny wieczór, spokojny i wywołujący uśmiech na twarzy.

„Moja młodość nie zna granic, lecz skryte lęki mają to za nic”, czyli opowieść o nastoletnim życiu introwertyka.

Late to the Party to moje drugie spotkanie z twórczością Kelly Quindlen. Jakiś czas temu czytałam She drives me crazy, która była przyjemną lekturą. Lubię sięgać po młodzieżówki, by odpocząć od cięższych książek, a najnowsza książka od Kelly Quindlen idealnie się do tego nadawała.

Nigdy nie była na imprezie, nigdy nie zarwała nocy na mieście. Nawet nigdy się nie całowała. I nie tylko dlatego, że podobają jej się dziewczyny, raczej dlatego, że wraz z dwójką najlepszych przyjaciół, Maritzą i JaKorym, większość czasu spędza w piwnicy, oglądając Netflixa, zamiast angażować się w świat zewnętrzny.
I kiedy pewnego dnia Maritza i JaKory proponują wspólne wyjście na imprezę, Codi ma poważne wątpliwości. Te imprezy nie są dla takich jak oni, tylko dla fajnych i popularnych. Dla hetero.
Codi przypadkiem wpada na jedną z tych cool osób, Ricky’ego, akurat kiedy całuje się on po kryjomu z chłopakiem! Niespodziewanie między Codi a Rickym rodzi się przyjaźń. W zamian za milczenie Ricky bierze Codi pod swoje skrzydła i wciąga ją w letnie szaleństwo, pełne wieczornych spotkań i nowych doświadczeń. A wśród jego znajomych jest pewna piękna dziewczyna o imieniu Lydia…

Late to the Party to opowieść o poszukiwaniu przyjaciół. Bardzo szybko wczułam się w sytuację głównej bohaterki. Codi jest nastolatką dosyć nieśmiałą, ma dwójkę przyjaciół, ale sama jeszcze wielu rzeczy nie próbowała. Jest wycofana i boi się poznawać nowych ludzi. Ma problemy z akceptacją siebie. Late to the Party to książka, która świetnie przedstawia okres dorastania – odkrywanie samego siebie, poznawanie nowych ludzi, budowanie się przyjaźni i walka z przeciwnościami losu.

To lekka i przyjemna lektura, która w środku kryje kilka ważnych tematów. Napisana prostym językiem, utrzymana w wakacyjnym klimacie opowiada o życiu. Myślę, że spodoba się fanom powieści młodzieżowych. Na pewno wiele osób może się utożsamić z bohaterami tej książki. Ta młodzieżówka nie jest książką zbyt odkrywczą czy też wnoszącą coś nowego, ale mimo to myślę, że może pomóc nastolatkom w odkrywaniu siebie. Late to the Party to opowieść dosyć urocza i słodka, a także pełna ciepła i nadziei na lepsze jutro. Znajdziecie tutaj także bohaterów queerowych. Dobrze przedstawia świat introwertyków. Nie wymaga większego zaangażowania od czytelnika i idealnie nada się na relaks czy też przerwę od cięższych historii. Czyta się ją błyskawicznie.

„Wiecie, w jaki sposób dorośli zawsze mówią o nastolatkach?

No i te wszystkie seriale i filmy, w których trzydziestoletni aktorzy udają licealistów, chodzą na randki, jeżdżą szybkimi samochodami i tańczą na szalonych domówkach, a ich koledzy bujają się na żyrandolach i rzygają na sztuczne drzewka choinkowe.

Dorastasz z takim wyobrażeniem Nastolatków, wizją szalonego, eksytującego, oszałamiającego życia, łamania zasad, zdobywania doświadczeń, Życia przez wielkie Ż i wiesz, że jest ci przeznaczone stać się jedną z nich, ale nagle masz siedemnaście lat i patrzysz jak inni skaczą do basenu w ulewnym deszczu, i uświadamiasz sobie, że nie stałaś się prawdziwą Nastolatką i być może nigdy to nie nastąpi.”

Wartościowa, opowiadająca o dorastaniu i odkrywaniu siebie młodzieżówka. Fajna i lekka. Nie spodziewałam się, że tak dobrze będę się przy niej bawić. Bardzo polubiłam jej klimat. Nastoletnie imprezy, wyjścia z przyjaciółmi i beztroskie spędzanie czasu w letnich temperaturach. Aż chciałabym się tam przenieść.

Pięknie ukazuje emocje towarzyszące w tym wieku i oddaje osobowość introwertyków. Przedstawia jak różnie postrzegany jest przez nas świat. Opowiada o stawianych oczekiwaniach, wyobrażeniach jakim powinno się być oraz nadziejach wiążących się z dorastaniem.

Podobało mi się też jak został poprowadzony wątek lgbt. Odnosił się do kilku bohaterów książki oraz przedstawiał ich różne problemy związane z odkrywaniem siebie, swojej orientacji i szukaniem odpowiedzi.

„Wiecie, w jaki sposób dorośli zawsze mówią o nastolatkach?

Dorastasz z takim wyobrażeniem Nastolatków, wizją szalonego,...

• Egzemplarz recenzencki
  • Chcę kupić