Między Niemcami a Rosją. Wybór pism

Tę książkę z 1937 wielu uznawało za bardzo ważną a sam Adolf Bocheński cieszył się dużym szacunkiem wśród kolegów w czasie wojny w Korpusie Andersa. Musiałem więc nadrobić ten brak w mojej wiedzy o końcówce lat trzydziestych, szczególnie że środowisko "Myśli Mocarstwowej" to był zbiór bardzo ciekawych osobowości a "Bunt Młodych" i "Polityka" miały niezwykle ważną kontynuację w paryskiej "Kulturze".

No i zaczęło się dobrze bo autor - niezwykle celnie - zdefiniował, że największym niebezpieczeństwem dla Polski było porozumienie się Niemiec i Rosji (ZSRR) nad głową (i ciałem) Polski. Słusznie uznawał, że nie można aktualnych (bardzo dobrych) stosunków z tymi sąsiadami oraz ich wzajemnych relacji uznawać za wieczne i niezmienne. No dobrze co do tego to było to bardzo celne przewidywanie. Ale później autor próbuje zaproponować jakąś doktrynę polityki zagranicznej dla Polski, która mogłaby jej zapewnić bezpieczeństwo.

I tu zaczęły się schody. I tu zaczęła się "mocarstwowość". Autor bez problemu rozdaje na prawo i lewo tereny, których nie posiada oraz przyznaje żółte i czerwone kartki różnym państwom.

A więc dowiadujemy się, że:

a) Najlepszą dla Polski sytuacją byłoby, gdyby pomiędzy Polską a ZSRR powstały niezależne państwa: Ukraińskie i Białoruskie. Ważna wskazówka: te państwa nie powinny powstać w żadnym wypadku na jakichkolwiek terenach należących do II RP ale na tych dalszych, które powinny wydrzeć od Rosji (ZSRR). Bo oczywiste było dla autora, że tereny II RP są absolutnie nienaruszalne. Jakaż hojność!

b) Na Francję nie ma co liczyć. Zawsze w historii Polacy patrzyli tęsknie w jej stronę ale ta zawsze nas porzucała dla lepszych sojuszy. No to jest celne, choć przykłady historycznie są tu zwykle "od czapy" bo główny zarzut, który na ich podstawie należałoby Francji postawić to taki, że prowadziła politykę w swoim interesie a nie w obronie Polski. No straszne.

c) Czesi to są oszuści, którzy zawsze nas oszukiwali współpracując z Niemcami (Chrobry, Przemyślidzi itp). Dobór przykładów historycznych strasznie dawnych i do tego mało obiektywny, bo jakoś pomija fakt, że w tym samym okresie często Polska współpracowała z Niemcami przeciw Czechom (Śląsk!). Ale to mniej ważne, ważne, że Bocheński podejrzewa Czechów o niecne zamiary polegające na tym, że gdyby wzrosło napięcie między Polską a Niemcami to od razu wykorzystaliby ten moment do polepszenia stosunków z Hitlerem i wystąpiliby przeciwko Polsce. Przewidywanie było bardzo dobre z tym, że zupełnie na odwrót: już rok później to Polska wykorzystała napięcie między Czechami a Hitlerem, żeby poprawić relacje z Niemcami i wystąpić przeciwko Czechom. To pokazuje, że ludzie, którzy oskarżają innych o coś złego może dokonują projekcji własnych niecnych zamiarów... Ale to to jeszcze nic, dalej autor gra już niezwykle antyczesko i stwierdza, że "Czesi o niczym innym nie marzą jak o zlani się w jedno z jakimś innym, silniejszym narodem (zwłaszcza z Rosjanami)". Nie to już nieco podłe oskarżenia, zwłaszcza, że ta wiwisekcja duszy czeskiej oparta jest na niezwykle wątłych podstawach (a chyba na żadnych);

c) Słowacy - no gdyby oni mieli swoje, niezależne państwo to Polska miałaby na południu niezwykle oddanego sojusznika. Ależ wizjonerem był Adolf Bocheński!

d) Rumuni są najlepszym naszym koalicjantem na wypadek wojny z ZSRR. A przy tym co to za kulturalny i miły naród o najbardziej łacińskich korzeniach w Europie!

Innymi słowy, o ile dobrze rozumiem Adolfa Bocheńskiego: wisi nad Polską wielkie niebezpieczeństwo ale praktycznie nie ma nikogo z kim można by się dogadać i nikogo z kim można współpracować, bo jesteśmy otoczeni przez antypolonizm zewsząd. Ale na szczęście jesteśmy mocarstwem i z pomocą Słowaków i Węgrów damy radę.

Jest to bardzo ciekawy obraz poglądów środowisk w jakiś sposób zbliżonych do Sanacji (choć w tym przypadku jednak coraz bardziej się z nią rozchodzących). Bardzo solidna znajomość historii z podłym i paternalistycznym traktowaniem innych krajów i narodów prowadząca do fantastycznych i bzdurnych wizji sytuacji międzynarodowej.

Porażająco trafna analiza sytuacji W Europie Środkowej w przeddzień wybuchu II wojny światowej. Większość analiz przeprowadzona przez Adolfa Bocheńskiego później ujrzała światło dzienne. Kompleksowy opis wszelkich zależności pomiędzy poszczególnymi krajami otwiera oczy i pozwala zadać pytanie, dlaczego ówczesna ekipa rządząca II RP nie posiadała takich umiejętności analitycznych, co 28 letni wówczas Bocheński? Godna polecenia dla fanów geopolityki oraz historii.

Podobnie jak w dziele Studnickiego "Wobec nadchodzącej II wojny światowej".
Merytorycznie 10/10
Choć momentami dość ciężkostrawna w odbiorze.
Uderzający jest fakt, że Bocheński pisząc to niewątpliwe wybitne studium geopolityczne miał zaledwie 28 lat !

Podobnie jak w dziele Studnickiego "Wobec nadchodzącej II wojny światowej".
Merytorycznie 10/10
Choć momentami dość ciężkostrawna w odbiorze.

"Stałym fenomenem dziejowym była zależność dobrego lub złego położenia Polski od mniejszego lub większego antagonizmu niemiecko-rosyjskiego. Dopóki trwać będzie ten antagonizm sytuacja Polski będzie bezpieczna.
Największym niebezpieczeństwem dla Polski jest koalicja dzisiejszej Rosji i dzisiejszych Niemiec (jest to idea przewodnia książki)"
"W każdym kraju pod powłoką pozornie neutralnych bezmyślnych polityków, płyną nurty sprzecznych ze sobą politycznych prądów." pisał w 1937 roku Adolf Bocheński

"W każdym kraju pod powłoką...

Wybitna analiza polskiej racji stanu od strony geopolitycznej wpisana w ramy Europy po I wojnie światowej. Mimo, że wydana w dwudziestoleciu międzywojennym to większość analiz i wniosków jest uniwersalna i ponad czasowa. Lektura wymaga jednak znajomości wydarzeń na scenie politycznej w powojennej Europie, aczkolwiek i bez tego można z książki dużo "wyciągnąć. Dla nas, czytających książkę z już po latach, znających rozwój dalszych wydarzeń, najbardziej zaskakujące jest to, jak dużo z prognoz i analiz Bocheńskiego było trafnych jeszcze przed wybuchem najważniejszego konfliktu w Europie.

To jest pozycja, którą obowiązkowo powinien przeczytać każdy polityk. Oznacza to, że mamy naprawdę mądrych ludzi, ale jak to napisał kiedyś Cat-Mackiewicz, nie chcemy ich słuchać. Tu jest czarno na białym - jak można przeanalizować sytuację kraju, otoczenie i politykę międzynarodową. A ponieważ pisane to było w roku 1938, wiemy z historii czy się sprawdziło czy nie. Świetny materiał.

Na wstępie książki zawarte jest stwierdzenie, z którym po zapoznaniu się z ową pozycją winniśmy się zgodzić. Brzmi ono: „żaden polityk polski nie będzie mógł pominąć tej książki”. Adolf Bocheński na łamach „Między Niemcami a Rosją” w dogłębny sposób ukazał cele polskiej racji stanu na arenie międzynarodowej. Dość szczegółowo objaśnił obustronne stosunki między Polską, a jej sąsiadami w czasach II RP, nasze wspólne interesy czy wizję przyszłych stosunków. Antycypował, że kardynalnym zagrożeniem dla polskiej państwowości, jest konstelacja polityczno-militarna na linii Niemcy-Rosja. Naszym głównym celem w polityce zagranicznej ma być podtrzymywanie antagonizmu niemiecko-rosyjskiego oraz dążenie do utrzymania wokół naszych granic jak największej ilości neutralizujących się organizmów państwowych. Toteż obecna sytuacja terytorialna wokół Polski byłaby dla autora niewątpliwie nad wyraz korzystna. Więcej kart nie odkryję, by nie osłabiać czyjegoś zainteresowania. Po raz kolejny muszę polecić przeczytaną już przeze mnie pozycję.

Nauczyciele, wykładowcy, profesorowie i wszyscy inni, którzy przekazują wiedzę... Pozycja obowiązkowa! Niesamowitym jest jak trafnie autor tejże książki przewidział, co się stanie z Polską, gdy wybuchnie wojna! Tylko jedno ale.... napisał to w 1937r. Polecam każdemu. Pozycja wybitna.

• Polityka
  • Geopolityka