Wyspa Skarbów

Okładka książki Wyspa Skarbów Robert Louis Stevenson
Okładka książki Wyspa Skarbów
Robert Louis Stevenson Wydawnictwo: Książnica powieść przygodowa
powieść przygodowa
Treasure Island
Książnica
1988-01-01
1988-01-01
Krystyna Tarnowska, Andrzej Konarek

#szkockimiesiąc czyli czytelnicze podróże z Natalią kursywa
Przesłuchałam w audiobooku. Trochę żałuję że nie było to najnowsze tłumaczenie, bo może było by przystępniej. Wybitnie mnie nie porwała, choć dzieje się dużo. Mimo wszystko bardzo cieszę się, że akcja Natalii skłoniła mnie do sięgnięcia po nią, bo to klasyka, którą zawsze warto znać

#szkockimiesiąc czyli czytelnicze podróże z Natalią kursywa

Książkę kupiłam podczas pobytu w Madrycie, w hiszpańskiej wersji, ponieważ skusiła mnie okładka i myśl, że w sumie to nigdy nie czytałam tego klasyka. A jako, że swego czasu bardzo lubiłam opowieści o piratach, w szczególności "Piratów z Karaibów", to decyzja była bardzo prosta.
No i na ekscytacji procesem czytania by się chyba skończyło...

Możliwe SPOILERY

Cóż, spodziewałam się szalonej intrygi, poszukiwania skarbów i niesamowitego klimatu. Dostałam to, ale tylko połowicznie. Prawda jest taka, że o skarbie wspomina się na początku i samo szukanie i zdobywanie skarbu to jakieś ostatnie 30 stron książki. Wcześniej mamy bandę mężczyzn, którzy co chwilę się kłócą, kłamią, zdradzają i zabijają. Jeśli komuś ciągłe opisy walk i strzelanin interesują - spoko, ale no dla mnie to było za proste, za płytkie i zbyt mało angażujące.

Pewną trudnością był pewnie fakt, że książkę czytałam po hiszpańsku i pojawiało się dużo specjalistycznych słów związanych ze statkami etc, ale w w języku polskim myślę byłoby podobnie.

Nie czuję się totalnie zawiedziona, bo jednak była jakaś przygoda, niektórzy z bohaterów byli ciekawi, ale za mało tu rozwoju postaci, tajemnicy i dochodzenia do rozwiązania zagadki i zdobycia skarbu.

Mocne 6/10, ale zdecydowanie nie wchodzi u mnie do kanonu ulubionych klasyków literackich.

///04.02.///

No i na ekscytacji procesem czytania by się chyba skończyło...

Możliwe SPOILERY

Cóż,...

"Wyspa Skarbów" Roberta Stevensona to klasyczna już pozycja, która na stałe znalazła swoje miejsce wśród marynistycznych powieści przygodowych. Czas akcji książki to XVIII wiek, Anglia.

Niespodziewanie na horyzoncie pojawia się tajemniczy skarb i oczywiście mnóstwo chętnych którzy chcą go mieć.

Bohaterowie powieści wzbudzają sympatię - są pełni zapału i optymizmu - niestety są niezbyt realistyczni, nieco naiwni.
Wartka akcja, luźny, często potoczny, prosty sposób narracji. Logiczna fabuła. Przyjazna, czytelna i praktyczna struktura książki z podziałem na krótkie rozdziały.

Książkę czyta się dobrze, ale bez szczegółowych opisów krajobrazu lub przyrody - tych jest mało. Podobnie jak charakterystyka bohaterów - bardzo pobieżna z zachowaniem niezbędnego, koniecznego minimum.

Podsumowując: na plus: tematyka, dynamika akcji, prosta fabuła i język. Na minus zbyt mało szczegółów związanych z charakterystyką epoki, życia morskiego- ubogie słownictwo.

Pytanie czy tych elementów które uznałem za wady należy wymagać od trzymającej w napięciu powieści przygodowej ? Sami Państwo oceńcie...:-).

Mnie osobiście książka się podobała i dlatego 7 na 10.

Bohaterowie powieści wzbudzają sympatię - są pełni zapału i optymizmu -...

Oglądałem film oraz dwa seriale rozgrywające się, jeden przed, drugi po wydarzeniach z powieści, ale książki nigdy nie czytałem. Dopiero piękne wydanie z rysunkami w "Bibliotece Przygody" skusiło i przeczytałem.
Wspaniała przygoda na morzu, wśród piratów oraz na tajemniczej wyspie, gdzie sławny pirat Flint ukrył ogromny skarb, i we wszystko to zostaje wmieszani kilkunastoletni chłopiec Jim Hawkins.
Na skarb czyhają nie tylko znalazcy mapy skarbu, ale także dawni towarzysze Flinta, którzy posuną się do każdej zbrodni by zdobyć ogromny skarb.

Klasyka literatury przygodowej w starym stylu. Czy przypadnie do gustu współczesnej młodzieży, śmiem wątpić. Jest tutaj pewien schemat, jest ukryty skarb, są dobrzy i źli piraci i oczywiście papuga. W książce dosyć dużo się dzieje a akcja toczy się cały czas. Młodzież oprócz czytania o piratach może dowiedzieć się z niej czym jest lojalność i jak ważne jest dane słowo drugiej osobie. Pewne książki też trzeba czytać w odpowiednim do tematu wieku wtedy na pewno docenimy bardziej jej zawartość.

Książka przygodowa w starym stylu. Bliska krewna powieści pisanych przez Juliusza Verne czy Daniela Defoe. Niestety, raczej lekko upośledzona kuzynka. Jej schemat jest z grubsza podobny, ale treść zdecydowanie mniej interesująca. Właściwie to jedna z najnudniejszych wypraw po ukryte bogactwa legendarnego pirata z jakimi się zetknąłem. Brakuje aury tajemniczości wokół poszukiwanych kosztowności, zagadkowości ich położenia związanej z niejasnymi wskazówkami zawartymi na mapie oraz różnych innych przeszkód i niedogodności towarzyszących tego typu przedsięwzięciu. Krótko mówiąc, mało jest poszukiwania skarbu w historii o poszukiwaniu skarbu. W dodatku ogólny zarys akcji zostaje ujawniony prawie na samym początku. Trudno jest później się czymś zaskoczyć. Nie pomaga też pospieszny i skrótowy sposób prowadzenia narracji. Przy lekturze utrzymywał mnie młodzieńczy sentyment do morskich opowieści, stąd też chyba wynika lekko zawyżona ocena książki.

Książka, według kategorii, kierowana jest do młodszego odbiorcy. Po zapoznaniu się z treścią uważam, że jest ona dla każdego i gwarantuje bardzo dobrą zabawę. Jest satysfakcjonująca od A do Z. Nie ma dłużyzn, fabuła jest przemyślana, a bohaterowie wiarygodni. Na szczególną uwagę zasługuje John Silver. Jest to pirat pełną gęba, z sercem w odpowiednim miejscu. W powieści i przygodzie Jima można się zatracić. Piasek czuć pod palcami, a wieczorami ma się ochotę na coś mocniejszego, śpiewając przy tym o butelce rumu.

Tytuł uznany jest za klasykę literatury i absolutnie się temu nie dziwię. Żałuje jedynie, że nie zapoznałem się z nią za bajtla, na pewno doceniłbym jej treść jeszcze mocniej, a teraz odkrywałbym kolejne smaczki. Z cała pewnością wrócę do historii Stevensona, nie tylko pod postacią animacji. Ta historia i bohaterowie zwyczajnie na to zasługują.

Dopiero po zebraniu ponad 20 tomów przygodowej kolekcji Hachette stwierdziłem, że nadszedł czas na sięgniecie po pierwszy z nich. Sprzyjały temu też okoliczności, w końcu „Wyspa skarbów”, zdaje się lekturą idealną na wakacje. Powieść ta, napisana w pierwszej połowie XIX wieku, pomimo upływu niemal 200 lat, z pewnością warta jest przeczytania. Robert Louis Stevenson przenosi czytelnika do zupełnie innego, dawno minionego świata - w końcu akcja dzieje się w jeszcze poprzednim, XVIII wieku. Wówczas do znajdującej się gdzieś w Anglik karczmy trafia tajemniczy żeglarz, który na młodego głównego bohatera książki, Jima Hawkinsa, sprowadza pełną niebezpieczeństw przygodę jego życia.
„Wyspa skarbów” od początku do końca przesiąknięta jest pirackim klimatem, zarówno jeśli chodzi o miejsca, zdarzenia, jak i postacie. Są w niej zatem bezwzględni korsarze, w tym jeden bez nogi, alkohol leje się strumieniami, a cała afera odbywa się na bezludnej wyspie i spowodowana jest poszukiwaniem skarbu pozostawionego przez, a jakże, innego bezwzględnego korsarza. Książka zawiera w sobie wszystko to, czym raczą nas aktualnie filmy o piratach, niewątpliwie twórcy czerpali inspiracje także z tej opowieści. Warto również wspomnieć o tym, że edycja od Hachette jest bardzo ładne, eleganckie, a przy tym wzbogacone o ilustracje pochodzące z francuskiego wydania z 1885 roku. Polecam

Klasyka! Lekka lektura o pirackich przygodach

Klasyka! Lekka lektura o pirackich przygodach

Disney zrobił to lepiej w Planecie skarbów. Ponieważ najpierw oglądałam Planetę, a potem czytałam Wyspę skarbów, bardzo brakowało mi przede wszystkim relacji Jima z Silverem, ogromnego rozwoju Jima, wyciągniętego z wyprawy, i charakteru samego Jima. Planeta miała w sobie głębię, której tu mi zabrakło.

• Klasyka
  • Audiobooki