Ewangelia według św. Marka

Okładka książki Ewangelia według św. Marka Mary Healy
Okładka książki Ewangelia według św. Marka
Mary Healy Wydawnictwo: W drodze Seria: Katolicki Komentarz do Pisma Świętego religia
religia
Katolicki Komentarz do Pisma Świętego
The Gospel of Mark
W drodze
2020-03-01
2020-03-01
Eliza Litak
Biblia Pismo Święte komentarze Nowego Testamentu Ewangelia wg św. Marka

Normalne, że książka naukowa pobudza do myślenia, ale jeśli przy tym dotyka uczuć, duszy, serca, to znaczy, że jest czymś więcej.
Napisany prostym, ale wspaniałym językiem komentarz (chwała tłumaczce),czasami z rozważaniami i poradami. Do głębi ujęła mnie ta pozycja. Podobno najlepsza z tej serii. Nie wiem, ale na pewno porównam. Zachęciłem się.

Świetne, pisane żywym językiem omówienie Ewangelii według świętego Marka. Czyta się je bardzo przyjemnie, podawane są liczne ciekawostki historyczne oraz interesujące interpretacje zdarzeń opisanych w Ewangelii.

Tym razem najważniejsza okazała się chyba struktura. Marek nadał Ewangelii bardzo literacki charakter w tym sensie, że poukładał przekazywane treści w bardzo znaczący sposób. Dzięki temu łatwiej zrozumieć wzajemne relacje różnych wypowiedzi czy wydarzeń, całą wewnętrzną logikę tego, co robił i mówił Chrystus.
Jest w tej Ewangelii pewna surowość, którą wielokrotnie podkreślano w komentarzu. Szczególnie istotna była ona w odniesieniu do Piotra. Widać jak na dłoni jego słabości, nawet krzywoprzysięstwo. To esencja chrześcijaństwa - nie "instant perfection", tylko wytrwałość, pokora i miłość.
Zaraz biorę się za tom trzeci.

Jest w tej Ewangelii pewna surowość, którą wielokrotnie...

Bardzo obszerny, wieloaspektowy komentarz do Ewangelii św. Marka, drugi z tej serii, który przeczytałam. Jest rewelacyjny. Można dzięki niemu poznać kontekst kulturowy, historyczny i teologiczny danego tekstu. Komentarz napisany jest jasnym, prostym, zrozumiałym językiem, co sprawia, że czytanie nie męczy, a wiele informacji zostaje w pamięci.
Zdecydowanie polecam!

Zdecydowanie polecam!

W starożytności termin "Ewangelia" używany był na określenie nagrody dla przynoszących dobrą nowinę. Obecnie tłumaczenie takie całkowicie zanikło, ustępując miejsca nauce chrześcijańskiej, która zawarta w dziełach czterech Ewangelistów opisuje życie, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Jako pisma chrześcijańskie, Ewangelie podają również skuteczny (niekoniecznie najłatwiejszy) sposób osiągnięcia wiecznego szczęścia. Nakładem Wydawnictwa W drodze ukazała się "Ewangelia według św. Marka", drugi tom serii "Katolicki Komentarz do Pisma Świętego", ułatwiający czytelnikowi przełożenie w swoje osobiste życie nauki Mistrza z Nazaretu.

Lektura jest odpowiedzią na poszukiwanie Boga przemawiającego do człowieka poprzez swoje słowo. Jest odkrywaniem – wciąż na nowo – tego wszystkiego, co miłujący Bóg objawia człowiekowi. Pozwala wędrować tymi samymi drogami, którymi przed dwoma tysiącami lat kroczył Jezus Chrystus. Spojrzenie z perspektywy piszącego (w środowisku rzymskim) dla prześladowanych chrześcijan świętego Marka, który podkreśla znaczenie wiary oraz koncentruje się na opisie czynów i cudów Jezusa, pozwala spotkać posiadającego nadprzyrodzoną mądrość i moc Syna Bożego, który może rozpocząć chwalebne królowanie tylko poprzez uniżenie samego siebie na krzyżu.

Analizie został poddany tekst całej Ewangelii. Schemat szczegółowy obejmuje: Prolog (Początek Dobrej Nowiny),Część I (Kim On jest właściwie?),Punkt zwrotny (Wyznanie wiary Piotra: „Ty jesteś Mesjasz”) oraz Część II (Objawienie cierpiącego i uwielbionego Mesjasza). Każdemu elementowi schematu przyporządkowano odpowiednie sigla. Kolejno następującym po sobie fragmentom nadano stały układ. Bezpośrednio po zanotowaniu ogólnego tytułu podano siglum. Po krótkim wprowadzeniu zacytowano fragment Ewangelii (zapisano go zieloną czcionką),a po nim zamieszczono listę odnośników do miejsc, w których dany fragment został wykorzystany (ST, NT, KKK, Lekcjonarz). Wiele miejsca zajmuje szczegółowa egzegeza, gdzie zwroty dosłowne (pochodzące z zacytowanego wcześniej fragmentu) zaznaczono wytłuszczoną czcionką. Podano również odsyłacze (zob.) do innych Ksiąg Starego- i Nowego Testamentu. Sigla biblijne zapisano na marginesach oraz u góry stron. W niektórych miejscach dodano sekcję "Rozważanie i zastosowanie praktyczne", stanowiącą najlepsze przeniesienie słowa Bożego do codziennego życia. W tekstach zatytułowanych "Tło biblijne" zebrano informacje historyczne, literackie oraz teologiczne, natomiast "Żywa tradycja" zestawia cytaty zaczerpnięte z dokumentów kościelnych oraz pism ojców Kościoła.

Pomocą służą obszerne przypisy, źródła bibliograficzne, słowniczek, indeks tematów duszpasterskich, indeks tekstów wyróżnionych, wykaz skrótów i oznaczeń, zestawienie Ksiąg Starego- i Nowego Testamentu oraz mapa Palestyny w czasach Zbawiciela. Tekst wzbogacają pochodzące z wielu źródeł, dokładnie opisane czarno-białe ilustracje. Układ stron jest przejrzysty, łatwo znaleźć interesujący fragment. Język przekazu – choć specjalistyczny – jest całkowicie przystępny.

"Ewangelia według św. Marka. Katolicki Komentarz do Pisma Świętego" spotka się z uznaniem przede wszystkim tych chrześcijan, dla których śmierć Chrystusa stała się początkiem nowego życia. Z radością sięgną po nią przede wszystkim duszpasterze, katecheci oraz animatorzy grup biblijnych. Przeciętny czytelnik odnajdzie w lekturze potwierdzenie prawdziwości wyznawanej przez siebie wiary w Jezusa Syna Bożego.

• Religia
  • Ebook 2022