Myszart

Okładka książki Myszart Thierry Joor, Gradimir Smudja
Okładka książki Myszart
Thierry JoorGradimir Smudja Wydawnictwo: Egmont Polska Cykl: Myszart (tom 1) komiksy
48 str. 48 min.
9788328198043
Marek Puszczewicz
Myszart komiks francuski

Okładka książki Myszart w Wenecji Thierry Joor, Gradimir Smudja
Myszart w Wenecji Thierry Joor, Gradi...
Okładka książki Z biegiem sztuki Gradimir Smudja, Ivana Smudja
Z biegiem sztuki Gradimir Smudja, Iv...
Okładka książki Skydoll Lacrima Christi Collection 2 Claudio Acciari, Alessandro Barbucci, Benjamin, Mickaël Bourgoin, Barbara Canepa, Matteo De Longis, Enrique Fernández, Afif Khaled, Marguerite Sauvage, Gradimir Smudja
Skydoll Lacrim... Claudio Acciari, Al...

Co za doskonały pomysł by z Wolfganga Amadeusza Mozarta zrobić utalentowaną myszkę a z Antonio Salieriego wilka :). Józef II Habsburg jako gąsior wyszedł przednio :) Rysunki Gradimira Smudja biją cudownym ciepłem: łagodne kolory i kształty... jest w tym jakaś przytulność, miękkość... i ogląda się to cudownie. Nawet sceny dynamiczne i pełne strachu (jak demoniczna gra na flecie ojca Myszarta) są... miłe. Może to za sprawą przeniesienia do świata zwierząt... widziałem chyba wszystkie zwierzęta jakie żyją na ziemi. W sensie lądowe. Była nawet lisiczka :)

Historia luźno nawiązuje do samego Mozarta, to raczej hołd dla jego geniuszu muzycznego... cudownie połączony z geniuszem Gradimira Smudja. Do historii otrzymujemy szkice... których cześć można znaleźć w komiksie. Na przykład genialny rysunek na którym Myszart i Maria-Anna grają razem na skrzypcach.

Komiks jest do prawdy uroczy, z pewnością spodoba się i dzieciom i dorosłym. Ja się rozpływałem w tej pięknej przygodzie. Chyba każdy miał chwilę, kiedy chciał być małą myszką... i mieszkać w przytulnej norce... albo fortepianie. I słuchać muzyki Mozarta!

Pewnego razu w głowie serbskiego rysownika, Gradimira Smudja, zrodziła się postać Myszarta. Czyli zwierzęcy odpowiednik Wolfganga Amadeusza Mozarta, jednego z najwybitniejszych kompozytorów austriackich swoich czasów. Thierry Joor rozwinął ten ciekawy pomysł i napisał scenariusz do pierwszej przygody Myszarta, bazując na prawdziwym życiorysie Mozarta. Co z tego wyszło? Przecudnie narysowany komiks, z krótką, za to piękną historią, opowiadającą o pewnej małej myszce, która chciał tworzyć muzykę, mieszkając w fortepianie jednego z mistrzów swej epoki. Antonio Salieriego, nadwornego kompozytora cesarza Austrii.

Konstrukcja całej opowieści jest z wiadomych względów uproszczona, bazująca na pewnym stereotypie, jakoby Salieri i Mozart ze sobą ostro konkurowali. Tutaj wychodzi jedyna, że tak to ujmę, wada tego komiksu, a mianowicie brak przypisów czy opracowania historycznego, o które aż się ten album prosi. Wiele osób nie znających biografii Antonio Salieriego (polecam jego utwory, są cudowne - TUTAJ jeden z nich) zapewne może znać historię, stworzoną przez wybitnego rosyjskiego pisarza Aleksandra Siergieja Puszkina, który napisał dramat "Mozart i Salieri". To na bazie tego krótkiego tekstu powstała później opera o tym samym tytule oraz wiele innych dzieł. W tym współczesna opera "Mozart Rock Opera", która brzmi obłędnie. TUTAJ macie jeden z utworów, który był nawet coverowany przez Studio Accantus. W praktyce obaj kompozytorzy zajmowali się w większości pracami nad zupełnie odmiennymi formami muzyki. Mozart tworzył głównie muzykę instrumentalną, zaś Salieri skupiał się na operach, jednak oboje byli często porównywani przez ówczesnych krytyków oraz słuchaczy. Należy też wspomnieć, że Mozart zmarł bardzo młodo bowiem w wieku 35 lat, Salieri dożył natomiast 75 lat, zatem jego dorobek jest olbrzymi. Mimo wszystko z powodu miejskich legend, ale też za sprawą niezwykłego geniuszu muzycznego, to właśnie dziś Mozart jest powszechniej znany, zaś Salieri, w mojej ocenie niesłusznie, nieraz ukazywany w jego cieniu.

Dokładnie taka sama retoryka jest ukazana w komiksie "Myszart". Nasz mały artysta, jako ten młody i wybitnie zdolny, zaś "zły" wilk Salieri, jako zazdrosny, choć niewątpliwie utalentowany, jednak skory do oszustwa. To co jednak bardzo mi się spodobało, to relacja miedzy Myszartem a wilkiem Salierim, a konkretniej postawa tego pierwszego wobec cesarskiego kompozytora, gdy prawda wyszła na jaw. Jest to niewątpliwie inne podejście, bardziej zbliżone do prawdy historycznej, niż często ukazywana chorobliwa zazdrość i detronizacja mistrza muzyki, którym niewątpliwie był Antonio Saleri.

Warto jednak po ten komiks sięgnąć, szczególnie jeśli jest się fanem muzyki instrumentalnej. Istnieje bowiem spora szansa, że zarazi on swoją wizją młode pokolenie do tego, aby sięgnęło po dzieła wiedeńskich mistrzów. Do tego w albumie znajdziemy szerszy komentarz Thierry'ego Joor i szkicownik Smudja, gdzie przedstawia on wspaniałą wizję kreowania Myszarta. Grzechem byłoby czytać ten komiks nie słuchając muzyki jednego z tych artystów, którą osobiście wręcz słyszałem w głowie, gdy spoglądałem na rysunki nut, instrumentów i wspaniałych scenografii. Dla mnie Wiedeń od zawsze był miastem wspaniałej muzyki i ich kompozytorów, dlatego z niecierpliwością czekam na kolejną przygodę Myszarta w Wenecji, którą już zapowiedziano. Tymczasem zachęcam was do sięgnięcia po ten album i niech w waszych uszach rozbrzmiewa muzyka.

Tak, imię Myszart to nie przypadek. Komiks jest alternatywną historią Mozarta i Salieriego. Wolfgang jest myszką, która wraz z całą rodziną mieszka w fortepianie Salieriego, nadwornego cesarskiego kompozytora. A jakby tego było mało, Salieri jest wilkiem. Mały Myszart jest zachwycony muzyką, jedyne o czym marzy, to własny fortepian. Niestety, jego rodzina jest uboga, więc nie stać ich na taki zakup. Młody muzyk postanawia skorzystać z fortepianu gospodarza, gdy jest pewny, że nikogo nie ma w domu. Co z tego wyniknie? Poczytajcie. Historia zbyt krótka, zarówno ze względu na treść, jak i formę. Aż żal się rozstawać z tak pięknymi, uroczymi rysunkami. Bardzo się cieszę, że autorzy zdecydowali się dołączyć kilka dodatkowych stron z miniaturami. To prawdziwa uczta dla oczu. Rewelacyjna lektura dla młodego czytelnika, ten starszy też spędzi przyjemne chwile. Polecam.

Jeśli tytuł Myszart skojarzył Wam się z Wolfgangiem Amadeuszem Mozartem to jesteście na dobrym tropie. Ta seria jest właśnie poświęcona słynnemu kompozytorowi, który żył zaledwie 36 lat i pozostawił po sobie pełnych humoru i bardzo lekkich (zwłaszcza na tle poprzedników) oraz melodyjnych utworów. Poza symfoniami i koncertami jest autorem kilkunastu oper wśród, których do najsłynniejszych należą: „Uprowadzenie z seraju”, „Wesele Figara”, „Don Giovanni”, „Czarodziejski flet”. Jego dorobek jest imponujący. Po życiorysy takich twórców sięga mieszkający we Włoszech, malarz i karykaturzysta – Gradimir Smudja znany już z komiksu „Vincent et Van Gogh”, będącego epicką opowieścią o holenderskim malarzu Vincentie van Goghu i jego kocie. Kolejne historie zatytułowane „Le Cabaret des Muses” (pierwszy z czterech zatytułowany „Le Bordel des Muses”),opowiadający historię życia francuskiego mistrza Toulouse-Lautreca szybko zyskały popularność, a autor z Therrem Jooremsięgnął po kolejny żywot. Tym razem słynnego kompozytora, którego uosobieniem w komiksie jest mysz.
Przygoda zdolnego gryzonia i miłośnika muzyki zaczyna się prosto. Mały miłośnik muzyki zamieszkuje w ukochanym fortepianie należącym do utalentowanego wilka, nadwornego muzyka króla Austrii. Pewnego pięknego dnia w czasie nieobecności muzyka może zagrać na fortepianie. Jego niezwykłą muzykę słysz król i myśląc, że to dzieło wilka Salieri’ego każe zagrać na urodzinach swojej małżonki. Myszart zostaje zmuszony do pomocy wilkowi, aby nie utracił swojej pozycji.
„Myszart w Wenecji” to opowieść o podróży do niezwykłego miasta pełnego kanałów i niezwykłej, artystycznej atmosfery. Umiłowany przez miłośników muzyki klasycznej Myszart przyjął zaproszenie pana Sassina, w którego pałacu ma zagrać koncert. Nim do występu dojdzie mysi bohater ma okazję zwiedzić miasto, poznać uroki karnawału,, a nawet zajrzeć do warsztatu niesamowicie utalentowanego lutnika. Zachwycony miastem artysta szybko odkryje, że kryje ona też wiele niebezpieczeństw, z którymi małej myszy trudno będzie się zmierzyć bez pomocy przyjaciół. W naprawdę trudnych okolicznościach pozna na kogo tak naprawdę może liczyć.
Tom drugi to przede wszystkim opowieść zabierająca nas w artystyczny świat Wenecji. Poczujemy się jak w zaklętym kotle, w którym czas i miejsce nie ma znaczenie, ale liczy się pokrewieństwo dusz. To sprawia, że Myszart może poznać Stradivariusa. Odkryje też nie niektórzy miłośnicy sztuki są zwykłymi spasionymi kotami, którzy pod pozorem obcowania z dziełem ulegają swoim dzikim instynktom.
Zawarte w tomie rysunki to małe arcydzieła, które swoim realizmem przypominają osiemnastowieczne malarstwo. Gladimir Smudja tworzy tu naprawdę urokliwe scenki, które z jednej strony są nierealne, a z drugiej niesamowicie realistyczne. Baśniowość otoczenia oczarowuje. Śliskie strony, solidna oprawa dopełniają całość.

Wolfgang Amadeusz Mozart wielkim kompozytorem był! Na pomysł uczynienia go myszą w komiksie, wpadł mieszkający we Włoszech, malarz i karykaturzysta – Gradimir Smudja. Podsuńcie młodym czytelnikom tę zabawną opowieść – może zachwycą ich ilustracje i pełna przygód akcja, a po lekturze poproszą o włączenie opery „Czarodziejski flet”?...

2010

Wirtuoz fortepianu, genialny kompozytor, którzy rzucił na kolana cały Wiedeń artysta, który miłości miłość do muzyki wyssał z mlekiem matki. Drogie panie i szanowni panowie wydawnictwo Egmont prezentuje wam komiksową historię o Myszarcie – małej szarej eminencji, która rewolucjonizowała sferę muzyki klasycznej.
Nie ma nic wspanialszego dla muzyka niż możliwość zamieszkania w ukochanym fortepianie tym bardziej, kiedy należy on do utalentowanego wilka, będącego nadwornym muzykiem króla Austrii. Takie właśnie szczęście dotyka tytułowego Myszarta, małą szarą myszkę, która od zawsze kochała muzykę klasyczną. W jego życiu wszystko zmienia się pewnego pięknego dnia, kiedy ma on niebywałą okazję zagrać na owym instrumencie. Rewolucyjna dla ucha melodia harmonijnie wypływająca przez otwarte okna dobiega ucha samego króla, który chce usłyszeć ten utwór na urodzinach swojej urodziwej małżonki. Wszyscy są pewni, że twórcą tego dzieła jest kompozytor wilk Salieri, więc otrzymuje on polecenie przybycia do pałacu. Doskonale zdaje on sobie sprawę, że nie będzie wstanie odtworzyć owej muzyki, musi więc za wszelką cenę załapać Myszarta i zmusić go do odegrania pewnej muzycznej mistyfikacji.

Komiks, który wydawnictwo Egmont zdecydowało wydać się na naszym rynku, to coś więcej niż tylko kolejny album kierowany do młodszego czytelnika. Mamy tutaj do czynienia z naprawdę interesującym dziełem ukazującym mocno uproszczoną biografię muzycznego geniusza - Wolfganga Amadeusa Mozarta.

Historia jest bardzo krótka (zaledwie 34 strony) i prosta w swoich założeniach. Scenarzysta Thierry Joor, który do tej pory głównie zajmował się redagowaniem i wydawaniem innych dzieł, postanowił tym razem stworzyć coś własnego. Coś, co miało zapewnić każdemu miłośnikowi powieści graficznych szybką, ale naprawdę intensywną dawkę rozrywki. Śmiało można napisać, że swój plan wykonał w stu procentach, tworząc niebywale urokliwą opowieść, która przypadnie do gustu zarówno kilkulatkowi, jak i komuś zdecydowanie starszemu.

Tytuł jednak jest o wiele bardziej nietuzinkowy, niż może się to wydawać na pierwszy rzut oka. Główną zasługą tego jest ukazanie XVIII-wiecznego Wiednia i licznych znanych z historii postaci w antropomorficznym wydaniu. Wszyscy pojawiający się tutaj bohaterowie to gadające zwierzęta, które nadają komiksowi nutki baśniowości i fantazyjnego klimatu.

Cała recenzja na:

Nie ma nic wspanialszego dla muzyka niż możliwość zamieszkania...

Dawno żaden komiks nie wywarł na mnie tak wielkiego wrażenia, jak "Myszart" od Wydawnictwa Egmont. Już sama okładka mnie oczarowała nie tylko twardą oprawą, ale też bajeczną, prześliczną ilustracją. Nie mogłam od niej oderwać oczu, ale jednocześnie byłam ciekawa, co kryje się w środku! No więc otworzyłam i... przepadłam!
Głównym bohaterem jest mysz, Wolfgang Myszart, który wraz z rodzicami i rodzeństwem mieszka w fortepianie kompozytora Cesarskiej Mości, Antonia Salieriego, Wilka.
Kiedy Salieriego nie ma w domu, Myszart korzysta z okazji aby pograć na fortepianie, a grać potrafi naprawdę pięknie. Przypadkiem utwór słyszą przejeżdżający w pobliżu cesarz z małżonką. Są przekonani, że to sam Salieri gra tak piękną melodię, dlatego rozkazują mu zagrać ten utwór na urodzinach cesarzowej. Kompozytor jest przerażony, przecież to nie on grał. Kiedy okazuje się, że za wszystkim stoi Myszart, Saltieri wraz ze swoim lokajem, kotem Logo, wpada na wydaje się genialny plan. Czy uda im się oszukać cesarza i zebranych gości na koncercie?

"Myszart" to komiks i fascynujący picturebook, który przyciąga czytelnika prześlicznym i obrazami. Nie umniejszam talentu pisarzowi, Thierry'emu Joor, który stworzył historię muzykalnej myszki, ale to szata graficzna Gradimira Smudja od samego początku zwróciła moją uwagę. Ta kreska, ta dynamika obrazów, te mocno nasycone kolory no i te stroje. Akcja komiksu rozgrywa się bowiem w XVIII w., czyli w czasach, w których żył i tworzył Wolfgang Amadeus Mozart. Nawet imiona bliskich naszego mysiego bohatera, są takie, jak członków rodziny Mozarta.
Jeszcze nigdy nie byłam na koncercie, nie słuchałam gry na fortepianie na żywo. Po lekturze tego komiksu, zapragnęłam posłuchać fortepianu i w wolnej chwili poszukam takiego, którego będę mogła posłuchać.

"Myszart" Wspaniała historia ukazująca walkę dobra że złem oraz to, że oszustwo nie popłaca. To piękna opowieść i już nie mogę doczekać się drugiego tomu. Gorąco polecam.

Głównym bohaterem jest mysz, Wolfgang Myszart, który...

MOZART MALUTKI

Gadający gryzoń chcący coś w życiu osiągnąć? Czyżby „Stewart Malutki”? A może „Ratatuj”? Nic bardziej mylnego, poznajcie Myszarta, bohatera który przypadnie Wam do gustu, jeśli podobały się Wam wspomniane właśnie tytuły. A jeśli nie? Cóż, jeśli lubicie dobre familijne opowieści, seria ta z pewnością Was nie zawiedzie.

Witajcie na dworze cesarza Austrii. To tu właśnie mieszka Myszart. A dokładniej zamieszkuje fortepian wilka, który służy – wilk, nie fortepian – jako nadworny kompozytor. Jak się domyślacie, także nasza mysz chciałaby pokazać co potrafi na muzycznym gruncie, kiedy więc Myszart zostaje pewnego dnia sam, postanawia skorzystać z nadarzającej się okazji i… Skacząc po klawiszach zaczyna grać melodię, którą ma w głowie i wtedy właśnie muzyka trafia do uszu cesarza i cesarzowej i pojawia się problem. Władca będąc pewnym, że to wilk, chce by odtworzył ją na urodzinach małżonki, a ten, świadom kto w rzeczywistości grał, musi odnaleźć Myszarta i poprosić go by wykonał potajemny koncert. Czy to mu się uda? I czy prawda ostatecznie wyjdzie na jaw? A jeśli tak, co z tego wszystkiego wyniknie dla nich obu?

Całość recenzji na moim blogu: https://ksiazkarniablog.blogspot.com/2020/03/myszart-tom-1-thierry-joor-gradimir.html

MOZART MALUTKI

Witajcie na dworze cesarza Austrii. To...

sympatyczna

sympatyczna