Into the Wild

Into the Wild
PAN BOOKS
2007-01-01
2007-01-01

Dobrze jest przeczytać reportaż, który skupia się na faktach, a nie przypuszczeniach i brylowaniu atrakcyjnym stylem (patrz: polska szkoła reportażu). Sama historia może nie porywa (zwłaszcza jeśli ktoś widział ekranizację),ale przeczytać warto.

W przypadku tej książki zrobiłam coś za co wszyscy książkoholicy mnie potępią, najpierw obejrzałam film, a dopiero teraz przeczytałam książkę.
Myślę, jednak że postąpiłam całkiem dobrze, bo znając już historię Chrisa nie gubiłam się w książce. Bo jest ona napisana bardzo chaotycznie, autor do głównej historii o Chrisie dodaje historie innych osób, które też podjęły się wyprawy podobnej do tej jaką obrał sobie Chris, nie tylko na Alaskę, ale też na szczyty gór. Sama podróż na Alaskę jest chaotyczna, autor w jednym rozdziale opisuje jej początek, potem już finał tej przygody, po czym znów wraca do samych początków, jeszcze przed wyprawą. Nie rozumiem po co ten zabieg.
Sama historia jest wstrząsająca i niestety mało obiektywna, bo nawet autor niektórymi uwagami wskazuje jaki jest jego punkt widzenia. Mi osobiście w biografiach to przeszkadza, bo czytam tę książkę z zamiarem poznania życia chłopaka, a nie dowiadywać się jakie ktoś ma na ten temat zdanie.
Przez ten chaos ciężko mi się tę książkę czytało, ale nie odbieram jej tego, że jest bardzo ciekawa. Mnie historia Chrisa McCandlessa po filmie bardzo zaintrygowała i z książki chciałam się dowiedzieć co go zainspirowało, jaki miał pomysł i czemu tak skończył? I na to wszystko w tej książce dostaje odpowiedź. Cytaty jakie sam Chris zaznaczał w książkach, które czytał są przetaczane i nie raz łapały za serce i pomagały zrozumieć intencje i myśli chłopaka. Książka dużo tłumaczy, czego w filmie nie ma i temu dobrze jest ją przeczytać mimo wszystko.

Oprócz samego opisu podróży/przygód Chrisa (bohatera) przedstawione są także spostrzeżenie osób, które go poznały, na jego temat. Szerzej opisany jest problem relacji w rodzinie i możliwe przyczyny opuszczenia rodzinnego domu przez bohatera. Cytat: "Chris skupiał się na niezbyt szlachetnych postępkach ojca sprzed lat i w milczeniu potępiał go jako świętoszkowatego hipokrytę. [...] Chłopak nie potrafił wybaczyć ojcu błędów popełnionych w młodości."

Krakauer trochę utożsama się z bohaterem książki i to jak jego relacje zwłaszcza z ojcem wpłynęły na decyzje i wyzwania (często bardzo nieodpowiedzialne) jakie na siebie nakładał.

Ostatnie kilkanaście procent książki to spekulacja/domysły na temat przyczyny śmierci.

Jon Krakauer - pisarz i alpinista, autor m.in. "Wszystko za Everest" - opisał historię Chrisa, wplatając w nią elementy własnej biografii (wyprawy na Alaskę) oraz fragmenty biografii innych podróżników.

Pierwsze wrażenie, po kilku przeczytanych stronach, to rozczarowanie. Nie o to mi chodziło, nie ma klimatu filmu, który zrobił na mnie takie wrażenie. Brzmi jak reportaż w gazecie - suchy, mało interesujący. Autor podchodzi do tematu z dystansem. Szybko to wrażenie mija. I czyta się cudnie.

Krakauer próbuje wniknąć w psychikę młodego człowieka, w jego potrzeby. Stara się odkryć przyczynę, dla której Chris wybrał życie nomady, dlaczego trafił na Alaskę i dlaczego nie walczył o życie. Przywołuje głosy krytyczne, które pojawiły się, gdy świat obiegła wiadomość o śmierci chłopaka.

O podobnych Chrisowi ludziach czytam: gdzieś się gubimy, potem wracamy i znów znikamy w diabły (...) przynajmniej starali się zrealizować swoje marzenia. To było w nich wspaniałe. Próbowali. Niewielu tak robi.

I jeszcze cytat z książki "Walden, czyli życie w lesie" Thoreau - ten fragment zakreślił Chris, a książkę znaleziono przy jego szczątkach. U góry strony napisał "prawda", ja powtórzę za nim - PRAWDA, często PRAWDA...

"Dajcie mi prawdę raczej niż miłość, niż pieniądze, niż sławę. Siedziałem przy stole, suto nakrytym, gdzie było pod dostatkiem jedzenia i wina, i staranna obsługa, ale prawdy tam nie było. Odszedłem głodny od niegościnnego stołu. Atmosfera była zimna jak lód".

Świetne reporterskie śledztwo z dozą romantyzmu. Jeśli ktoś jest czy był targany podobnymi emocjami jak bohater to ten romantyzm poczuje. Polecam.

Słynna książka Jona Krakuera, której sławę przyniosła późniejsza ekranizacja. Cóż, jakoś nie działa na mnie hipisowsko-eskapistyczny urok tej historii, choć rozumiem, że w tragicznych losach Chrisa McCandlesa autor odnalazł podobieństwo do samego siebie.

Trzeba jednak oddać Krakauerowi, że swoją historię snuje w ciekawy sposób, przede wszystkim jako rezultat prywatnego śledztwa świeżymi jeszcze śladami wędrówki buntowniczego Amerykanina.

Niestety książka do mnie nie do końca trafiła. Spodziewałem się trochę czego innego. Liczyłem, że będzie w tym mniej reportażu. Liczyłem, że będzie więcej konstatacji o świecie. Liczyłem, że będzie więcej z punktu widzenia bohatera książki a nie z punktu widzenia tych, którzy go spotkali.

Od kilku dni zastanawiam się jak opisać tą książkę. Jest dobra i opowiada ciekawą historię,choć jakby od końca. Nie zawsze podobały mi się wtrącenia dotyczące historii innych ludzi, jednak rozumiem, że miały w jakiś sposób dopełnić historię głównego bohatera.. Biorąc jednak pod uwagę całokształt-podobała mi się. Skłania do przemyśleń, a to już coś. Jest też pełna przydatnych informacji dla potencjalnych podróżników wybierających się na Alaskę.

Film zdecydowanie lepszy.

Film zdecydowanie lepszy.

Jedni podziwiają głównego bohatera i jego ideały, inni potępiają i wytykają głupotę. Kto ma rację? Książka "Wszystko za życie", a zwłaszcza jej najnowsze wydanie, może sprawić że jedna z tych dwóch grup może się powiększyć. Nie zdradzę która. Przeczytajcie, a dowiecie się sami.

Świetny reportaż, bardzo ciekawie napisany i zupełnie inny niż film. Więc jeśli myślicie, że obejrzenie filmu odbierze Wam radość z lektury, to jesteście w błędzie. Ja osobiscie jestem pełna podziwu dla autora, Jon'a Krakauer'a. Myślę, że jego analiza osobowości Chrisa McCandless'a jest na prawdę warta uwagi.

• Biografie