The Eighth Life: for Brilka

Okładka książki The Eighth Life: for Brilka Nino Haratischwili
Okładka książki The Eighth Life: for Brilka
Nino Haratischwili Wydawnictwo: Scribe Publications Cykl: Ósme życie (dla Brilki) (tom 1) literatura piękna
Ósme życie (dla Brilki) (tom 1)
Das achte Leben (Für Brilka)
Scribe Publications
2019-10-01
2019-10-01
9781925713329
Charlotte Collins, Ruth Martin
Inne

Epickie, monumentalne, wstrząsające dzieło.

Epickie, monumentalne, wstrząsające dzieło.

Niesamowicie barwna, przejmująca opowieść o kilku pokoleniach gruzińskiej rodziny, gdzie zapach i smak czekolady według przepisu stworzonego przez protoplastę rodu spaja jej członków (choć podobno może też być przekleństwem). Mimo licznych tragedii, które ich dotykają rodzina trwa.
Pierwszy tom za mną, teraz z nieukrywaną radością połykam kolejny...

Pierwszy tom za mną, teraz z nieukrywaną radością połykam kolejny...

Bardzo dobrze czytało się tę książkę. Widać przygotowanie Autorki i to, że wie o czym chciała napisać. Doskonale się bawiłem czytając. Częściowo na pewno wynika to z tego, że w kręgu moich zainteresowań jest geopolityka i Zakaukazie zawsze wydawało mi się ciekawe. To jest w zasadzie powieść historyczna, bo dopiero w drugim tomie Autorka dociera do współczesności (pozwalam sobie nie oznaczać tego, jaki spoiler, bo de facto nie opowiadam o fabule). Widać, czym Gruzja chciała się stać, czym mogła, a czym stała. Częściowo widać też dlaczego. Mimo to dużo jest tutaj drogi, jaką przebywają bohaterowie. Widać wydarzenia, które ich budowały, choć w mojej ocenie, nie wybija się to aż tak wyraźnie. Balans między ich losami, a historią, która dzieje się równocześnie, jest minimalnie przesunięty na ten drugi koniec.

Na pewno należy podkreślić, że Autorce udało się osiągnąć jedną rzecz. Jesteśmy blisko postaci i zdarzeń. Czujemy ich emocje, czujemy smaki i zapachy, które oni czują. Nie spotkałem się dotąd z czymś takim i jest to jedna z rzeczy, które mnie porwały.

Pitu pitu ,pierdu pierdu, niestety od samego początku książka nudziła mnie, a z tego co widziałam dalej wcale nie było lepiej. Ani styl autorki jakoś nie wciąga, a te historie może ciekawe, ale oczywiście zanim dojdzie się do jakiś konkretów, trzeba przeczytać milion wynurzeń nie wnoszących niczego. No niestety nie doczytałam do końca

Och rewelacja! Ta ksiazka tak mną zawładnęła, że ciężko mi było zebrać myśli. Byłam tam razem z bohaterami, przeżywałam wojny i cały ZSRR. Genialna!

Dzieje rodziny gruzińskiej na tle imperialistycznych dążeń do władzy w Rosji,później już Związku Radzieckim.Historia opowiadana trochę w formie pamiętnika przez ciocię dla swojej siostrzenicy.
Trudna emocjonalnie.Tyle że dla wielu rodzin w obecnych czasach wojny za wschodnią granicą to nie jest niestety tylko powieść.

miałam dostać monumentalną i porażającą sagę rodzinną, dostałam wciągającą, choć płytko napisaną opowieść, w której polityka i historia są takimi samymi bohaterkami, jak rodzina narratorki. i choć często zżymałam się na rozwlekanie wątków nic niewnoszących, a spłycanie tych, które miały być znaczące, to jednak wsiąkłam w ten świat od razu, nie mogłam się oderwać i bardzo tęsknię za Gruzją, ale póki nie mogę tam wrócić, sięgam od razu po drugi tom.

Och odkryłam prawdziwą perełkę 🫶🏻 Ksiazka jest znakomita w swoim stylu. Historia płynie w stronę ogromnej wiedzy na temat przeszłych czasów i relacji w nim panującym. Autorka opisuje doskonale wydarzenia przeplatając ją licznymi wątkami rodzinnymi które powodują paletę emocji. Kocham ten styl i ten rodzaj emocji w związku z tym polecam przez duże P. 👍🏻

Pięknie napisana, wciągająca, nietuzinkowa, ukazująca świat niby nam znany, a jednak tak mało jest literatury przedstawiającej życie w Europie Wschodniej XX wieku. Pisarka wplata życie bohaterów w fakty historyczne, przez co wszystko staje się bardziej rzeczywiste. Pozycja warta przeczytania.

Uniwersalna, z historią w tle. Porusza, wstrząsa, pokazuje siłę kobiet, siłę rodziny. Wielowątkowa. Warto.