Okładka książki The Chimp Paradox: The Acclaimed Mind Management Programme to Help You Achieve Success, Confidence and Happiness Steve Peters Prof.
Steve Peters Prof. Wydawnictwo: Vermilion nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Vermilion
2012-01-01
2012-01-01

Dość intrygująca okładka oraz wymowny tytuł "Paradoks szympansa. Przełomowy program zarządzania umysłem. Sposób na sukces, szczęście i pewność siebie" to najnowszy poradnik prof. Stevea Petersa, lekarza psychiatry z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem. Autor w bardzo ciekawy, jak również skuteczny sposób dzięki przenośni, uczy nas poznawać i zarządzać naszym "wewnętrznym szympansem". A dokładniej okiełznać i sprowadzić go na dobrą drogę, abyśmy nie ulegali złym emocjom lub temu, by "szympans" nie zagłuszał naszych właściwych decyzji.
Książka napisana jest rzetelnym, prostym do zrozumienia językiem. Podzielona została na trzy części. W każdym z rozdziałów znajdziemy mnóstwo obrazków, grafik pomagających nam bardziej zrozumieć to, co w tekście sam autor ma nam do przekazania,. Sporo podanych przykładów, ćwiczeń oraz wskazówek, pojęć do zapamiętania to dla mnie duży plus, ponieważ skłaniają one nas do refleksji i wejrzenia w siebie i odkrycia tego, co mamy w sobie.

"Szympans to maszyna emocjonalna, która rozumuje niezależnie od ciebie i może podejmować własne decyzje, być źródłem zarówno konstruktywnych, jak i destruktywnych myśli i uczuć; nie jest to istota ani dobra, ani zła, to po prostu Szympans. Paradoks Szympansa polega na tym, że może on być i najlepszym przyjacielem, i znienawidzonym wrogiem, nawet w tym samym czasie."

Jesteśmy odpowiedzialni za zarządzanie "szympansem" w naszych głowach, ale jak sam autor zaznacza, nie mamy wpływu na jego naturę. Jeśli jednak chcemy osiągać sukcesy w życiu, to nauczyć mieszkającego w naszej głowie szympansa dobrych manier, ponieważ On i Nasza osoba to dwie całkowicie inne postacie, a dzięki poradnikowi bardzo dobrze to zrozumiemy.

Steve Peters „podzielił” nasz mózg na trzy strefy odpowiedzialne za myślenie i nazwał je: Człowiek, Szympans i Komputer. Przy czym Człowiek to my sami (koncentruje się w płacie czołowym),to nasza rzeczywistość i najrozsądniejsze podejście do spraw. Komputer (płat ciemieniowy) to baza danych, wszystko to, co się dzieje wokoło w naszym życiu. „SZYMPANS" (koncentruje się w płacie limbicznym) to nic innego jak emocje, które towarzyszą nam od pierwszych dni naszego życia.

Na dane sytuacje my ludzie zupełnie inaczej zareagujemy, niż nasze emocjonalne "zwierzę”, które w przypadku konfliktu przejmuje kontrolę nad naszymi myślami i czynami. Trzeba jednak pamiętać o tym, że istnieje ogrom prostych strategii, które pomogą nam się opanować, dzięki czemu zaczniemy logicznie myśleć i bez nerwów zaczniemy działać, jak należy. Nasze Szympansy w zupełnie inny sposób od nas interpretują rzeczywistość i towarzyszących nam ludzi. Świetnie opisuje to autor w swojej książce, pokazując to na licznych przykładach, gdzie pokazuje, że w przypadku człowieka atutem jest logika (fakty, prawda),a szympansa emocje (uczucia, wrażenia).
Co ważne Peters porusza również tematy związane z pojęciem osobowości i zmian na lepsze.

Nie będę ukrywać, że mi najbardziej spodobała się ostatnia, trzecia część poradnika, czyli "Zdrowie, sukces i szczęście". Autor porusza tematy o dbaniu zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Tutaj też da się zauważyć odmienne zdanie i różnice choćby nawet samego podejścia człowieka a szympansa do kwestii zdrowego trybu życia (dieta, odżywianie, sport). Niewątpliwie szympans nie popiera tego i zawsze inaczej podchodzi do tych tematów, goni za przyjemnościami i swoją satysfakcją bez wysiłków. Ponadto przeczytamy tu o motywacji, zaangażowaniu, osiąganiu własnych celów i marzeń. Wiele przykładów i metafor w tym reguła "księżyca ZPOP" (zaangażowanie, posiadanie, odpowiedzialność, perfekcja) symbolizująca przygotowanie do wykonania zadania, skoncentrowana na czterech wyżej wymienionych obszarach, pozwalających na osiągnięcie sukcesu. Autor porusza mnóstwo psychologicznych aspektów, rzetelnie wyjaśnia i uczy pozytywnego podejścia do życia, pozbywania się negatywnego nastroju oraz budowania pewności siebie i bezpieczeństwa.
Bezapelacyjnie lektura pomogła mi zrozumieć rozmaity i szeroki zasięg związany z funkcjonowaniem mojego umysłu. Ponadto przykłady oraz model, jaki przedstawia w swoim poradniku autor, jest w pełni zgodny z obecnym stanem wiedzy naukowej na ten temat.

Podsumowując: nie musimy być ofiarami naszych szympansów, musimy tylko nauczyć się sztuki zarządzania umysłem, co niewątpliwie przełoży się na lepszą jakość naszego życia. Polecam.

Długo polowałem na tą książkę gdy jeszcze nie była tak łatwo dostępna z uwagi na wyczerpany nakład.
Przekonany świetnymi recenzjami byłem nastawiony na coś faktycznie "przełomowego" jak zresztą zapewnia autor na okładce.
Niestety kompletnie nie przemawia do mnie ten model szympansa. Więcej gmatwa niż upraszcza wprowadzając swoisty żargon i przesadzoną symbolikę, jak z tymi planetami, czy gremlinami.
Nie odmawiam książce wartości, jednak gdy spodziewałem się zagłębienia w konkretną kwestię, to niejednokrotnie okazywało się, że autor jedynie się prześlizgnął po niej, więc odnalazłem tu w większości truizmy.
"Przerost formy nad treścią" - ta myśl regularnie nachodziła mnie w trakcie lektury, która niestety była dla mnie męcząca.

Zgodnie z założeniem książka "Paradoks szympansa" ma za zadanie pomóc czytelnikowi w zrozumieniu samego siebie, a także nauczyć go zarządzać własnymi emocjami. Prawda jednak jest taka, że jak to w przypadku jakiegokolwiek poradnika, nie wystarczy go po prostu przeczytać, a kluczowe jest wdrożenie przynajmniej części z dostarczonych przez autora wskazówek.

Moim zdaniem książka jest warta uwagi. Pomimo pewnego rodzaju uproszczeń uważam, że czas przeznaczony na lekturę nie jest czasem zmarnowanym, choć spora część przytaczanych rad dla mnie jest niejako oczywista. Oczywista nie znaczy jednak, że w każdej sytuacji postępuję zgodnie z własnymi oczekiwaniami, ale to już zupełnie inna kwestia, której przeczytanie żadnej książki nie pomoże - jedyną szansą jest praca nad sobą i swoim charakterem ;)

Moim zdaniem...

#1244 - „PARADOKS SZYMPANSA. SPOSÓB NA SUKCES, SZCZĘŚCIE I PEWNOŚĆ SIEBIE. PRZEŁOMOWY PROGRAM ZARZĄDZANIA UMYSŁEM” - STEVE PETERS - Zysk i S-ka Wydawnictwo
#89/2023

"Szympans zawsze podejmuje dyskusję, spodziewając się, że wygra albo przegra, podczas gdy Człowiek postępuje według przygotowanego wcześniej planu."

Książka ma 360 stron. Swoją premierę miała dnia 13.06.2023 roku.

Jest to poradnik przeznaczony dla osób, które są spragnione sukcesu i osobistego szczęścia.

Twój wewnętrzny Szympans może Cię wspierać, lub sabotować.

Jeśli bezskutecznie próbujesz zapanować nad emocjami i nie potrafisz zrozumieć siebie - koniecznie sięgnij po tą książkę!

Dziękuję bardzo za nią Zysk i S-ka Wydawnictwo i gorąco polecam ją do przeczytania! <3 <3 <3

#89/2023

Książka ma 360 stron. Swoją premierę miała dnia 13.06.2023...

Zapraszam na recenzje książki, która została wydana nakładem Wydawnictwa Zysk i S-ka, któremu serdecznie dziękuję za egzemplarz książki do recenzji w ramach współpracy barterowej.
Paradoks szympansa to książka która pozwoli nam okiełznać naszego wewnętrznego szympansa, który siedzi w naszej głowie i niejednokrotnie podejmuje decyzje za nas.
Dzięki książce bardziej świadomie będziemy kierować naszym mózgiem i naszymi decyzjami - dlatego gorąco polecam ją każdemu.
Autora Profesora Steva Petersa znam już z wcześniejszych publikacji wydanych również nakładem wydawnictwa Zysk. Bardzo podobała mi się zwłaszcza książka Siedzi w tobie szympans, która to skierowana jest głównie w kierunku dzieci, aby pomóc im zrozumieć emocje i radzić sobie z samym sobą - lub wewnętrznym szympansem.
Tym razem autor pokazuje nam dorosłym jak możemy okiełznać nasz mózg i poznać przełomowy program zarządzania umysłem. Dzięki informacją zawartym w książce dowiemy się jak działa nasz mózg i jakie mechanizmy nim kierują a następnie będziemy potrafili rozpoznać nasze emocje i myśli. Wiedza ta pomoże nam stać się pewnymi siebie ludźmi, którzy będą potrafili odnieś sukces.
Książkę czyta się bardzo szybko, bo zawarte informacje i przykłady są interesujące i dają do myślenia. Osobiście jestem bardzo zadowolona że mogłam ją przeczytać i pewnie sięgnę po nią nie jeden raz, aby przeanalizować swoje działanie.
Uwielbiam książki Profesora, gdyż posługuje się bardzo zrozumiałym językiem który uzupełnia świetnymi obrazkami. Tematyka staje się prosta i łatwa w zrozumieniu a dzięki temu szybciej się z nią oswoimy i zaczniemy wykorzystywać tę wiedze we własnym życiu.
Gorąco polecam.

Dzięki książce bardziej...

PARADOKS SZYMPANSA już z tytułu jest strzałem w dziesiątkę. To bardzo ciekawa książka, która (jeśli wierzyć zapewnieniom) odmieniła życie wielu osób i pozwoliła im skupić się na tym, co najważniejsze i osiągnąć sukces. Wiem, że brzmi to dość niewiarygodnie, ale przyznaję, że coś w tym jest, bo sama - po lekturze - nieco zmieniłam myślenie i staram się panować nad swoim szympansem.
Prof. Steve Peters podzielił nasz mózg (tę część odpowiedzialną za myślenie) na trzy części i je nazwał. Tak więc mamy: CZŁOWIEKA, SZYMPANSA i KOMPUTER. Komputer najłatwiej wyjaśnić, bo jest to "baza danych", informacje, które zbieramy przez całe życie i z których korzystamy, gdy przyjdzie potrzeba. CZŁOWIEK, to ta część, która odpowiada za racjonalną analizę rzeczywistość, to głos rozsądku, to pierwiastek, który nas wyróżnia i dzięki któremu mamy szansę zapanować nad zwierzęcymi instynktami. SZYMPANS zaś jest emocjami, to zwierze ukryte w nas, które często przejmuje kontrolę i sprowadza na nas kłopoty, oraz niepotrzebny stres... tylko od nas zależy, czy w danej chwili posłuchamy SZYMPANSA, czy CZŁOWIEKA.
Uważam, że to genialna metafora, którą Prof. Peters przejrzyście omawia w swojej książce. PARADOKS SZYMPANSA jest napisany bardzo jasno i każdy może skorzystać z podanego sposobu myślenia - sposobu, który wcielony w życie, to życie może z powodzeniem ułatwić. Ja już parę razy miałam okazję spojrzeć na swoje decyzje z tej właśnie perspektywy.
W książce odnajdziemy nie tylko "suchy" tekst, ale również przydatne ćwiczenia, jednak nie ma co się obawiać elementarzowej treści. To dowcipnie skrojona praca i uważam, że warto po nią sięgnąć. Czytałam już wiele książek o umyśle, lecz ta podchodzi do tematu inaczej, w sposób bardziej praktyczny i to mi się podoba.

szympans, czy człowiek ?
Wydawnictwo Zysk i S-ka
egzemplarz recenzencki

To mój drugi poradnik i nawet lepszy niż poprzedni. Użyłam paru sztuczek i przyznam, że działają ale to jest ciągła praca aby wszystko weszło w nawyk. W końcu wiem, dlaczego człowiek zachowuje się zbyt emocjonalnie w niektórych sytuacjach, a potem żałuje i nareszcie przestałam siebie za to obwiniać.
Widziałam negatywne opinie, że za dużo dziecinnych obrazków i nazw, mnie się właśnie podobały bo bardziej trafiały do mózgu. Jedyny minus, to że pod koniec trochę za dużo powtarzających się zagadnień, które już wcześniej były omawiane, chyba autor chciał aby wbiło się to nam do głowy.

Polecam!

Widziałam negatywne opinie, że za dużo dziecinnych obrazków i nazw, mnie...

Wow! Do takich lektur lubię wracać co jakiś czas. By zrozumieć istotę swojego zachowania- nasz instynkt, popędy czy utrate kontroli nad emocjami. Warto "wejść w tema"t dla posiadania tej wiedzy o samym sobie.

Słabiutka głupotka, ale może dlatego że słyszałem o rzeczach z tej książki, no i cała forma przekazu jak dla nastolatków/dzieci, te obrazki...

Bardzo dobra książka, ale są miejsca gdzie powinna być bardziej obszerna i miejsca gdzie jest zbyt długa. Tak czy inaczej ukazuje inne spojrzenie na ludzka psychikę, co jest warte uwagi.

• Psychologia
  • Rozwój osobisty