rozwińzwiń

Zarys wybranych konfliktów zbrojnych w Afryce w drugiej połowie XX w.

Okładka książki Zarys wybranych konfliktów zbrojnych w Afryce w drugiej połowie XX w. Jarosław Dobrzelewski
Okładka książki Zarys wybranych konfliktów zbrojnych w Afryce w drugiej połowie XX w.
Jarosław Dobrzelewski Wydawnictwo: INFORTeditions Seria: Bitwy/Taktyka historia
239 str. 3 godz. 59 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Bitwy/Taktyka
Tytuł oryginału:
Zarys wybranych konfliktów zbrojnych w Afryce w drugiej połowie XX w.
Wydawnictwo:
INFORTeditions
Data wydania:
2019-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2019-01-01
Liczba stron:
239
Czas czytania
3 godz. 59 min.
Język:
polski
ISBN:
9788365982421
Średnia ocen

6,9 6,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
11 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1413
145

Na półkach: ,

Druga połowa XX wieku w Afryce to prawie nieustający czas wojen powodowanych konfliktami granicznymi - większość krajów, które uzyskały niepodległość miała pretensje do swoich nowych sąsiadów o większe lub mniejsze skrawki terytoriów - lub powodowanych chorymi ambicjami lokalnych dyktatorów, którym marzyła się imperialna kariera. Książka p. Dobrzelewskiego dobrze to ilustruje, mamy tu opisaną kilkudniową wojenkę między Mali i Burkina Faso, wojnę między Ugandą i Tanzanią oraz wręcz gigantyczne starcia między Etiopią i Erytreą, w których zginęło lub odniosło rany kilkaset tysięcy żołnierzy i cywilów. Dlatego należy bardzo pozytywnie ocenić wysiłek Autora w przybliżeniu nam tych nieco egzotycznych konfliktów choć oczywiście materiału na kolejne tomy jest aż nadto.
Ocenę obniżają oczywiście beznadziejne mapki i zdjęcia choć ten ostatni zarzut dotyczy w zasadzie wszystkich publikacji wydawanych przez Infort.

Druga połowa XX wieku w Afryce to prawie nieustający czas wojen powodowanych konfliktami granicznymi - większość krajów, które uzyskały niepodległość miała pretensje do swoich nowych sąsiadów o większe lub mniejsze skrawki terytoriów - lub powodowanych chorymi ambicjami lokalnych dyktatorów, którym marzyła się imperialna kariera. Książka p. Dobrzelewskiego dobrze to...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1156
934

Na półkach: ,

"Ciekawy zarys"
Książka "Zarys wybranych konfliktów... " jest doskonałym wstępem do głębszego poznania burzliwej historii czarnego lądu po 1945 roku. Dlaczego wstępem?
Po pierwsze autor przedstawia zaledwie zarys konfliktu. Mimo, że stara się czynić to dość dokładnie, jest to tylko fragment działań. Po drugie pisarz wybrał tylko niektóre konflikty, więc nie będziemy mieli pełnego obrazu.
Co znajdziemy w środku?
Na pierwszy ogień idzie wojna ogadeńska między Somalią a Etiopią toczona w latach 1977-1978. Kolejnym konfliktem jest walka o niepodległość Erytrei rozgrywająca się w latach 1961-1933. Dalej autor przedstawia wojnę Etiopsko - Erytrejską 1998-2000. Następny w kolejności konflikt to "Świąteczna Wojna" między Mali a Burkina Faso (1985). Później zapoznać się możemy ze zmaganiami Ugandy i Tanzanii w latach 1972 i 78-79. Ostatnie opisane konflikty mają wspólny mianownik, a jest nim Libia. Pierwsze starcie to wojna z Egiptem w 1977 roku, dalej interwencja w Czadzie (1965-1990) i konflikt z USA 1981-89.
Każdy rozdział jest skonstruowany wedle wspólnego klucza, co ułatwia lekturę. Zaczynamy od genezy, porównujemy siły zbrojne przeciwników, skrótowo zapoznajemy się z przebiegiem zatargu, by na koniec poznać straty stron i skutki dla obu walczących. Mimo dużych skrótów czyta się dość sprawnie i można wyrobić sobie ogólne pojęcie o całości. Jednak jest to tylko ogólne pojęcie, by zgłębić temat trzeba poszukać innych źródeł.
Dość dużym utrudnieniem są fatalne mapy w tekście. Niestety trzeba sięgać gdzie indziej, bo w tej publikacji ktoś się nie przyłożył.
W środku znajdziemy trochę zdjęć. Są one bardzo małych rozmiarów i nie wiadomo po co? Słaba czytelność czyni je zbędnymi.
Tekst wiodący poprzetykany jest starannie wykonanymi tabelami, ułatwiają ogarnięcie niektórych kwestii.
Podsumowując dość zwięzła publikacja w niszowych tematach. Warto ją przeczytać i potraktować jako zarys encyklopedyczny.

"Ciekawy zarys"
Książka "Zarys wybranych konfliktów... " jest doskonałym wstępem do głębszego poznania burzliwej historii czarnego lądu po 1945 roku. Dlaczego wstępem?
Po pierwsze autor przedstawia zaledwie zarys konfliktu. Mimo, że stara się czynić to dość dokładnie, jest to tylko fragment działań. Po drugie pisarz wybrał tylko niektóre konflikty, więc nie będziemy mieli...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    18
  • Posiadam
    14
  • Przeczytane
    13
  • Historia
    3
  • Bitwy/Taktyka
    1
  • Przedgaraż
    1
  • Historia/Reportaż
    1
  • Historia do kupienia
    1
  • Wojskowość
    1
  • 📣 Ach! Moja kolekcja
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Zarys wybranych konfliktów zbrojnych w Afryce w drugiej połowie XX w.


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne