Explorer Academy: Akademia Odkrywców. Podwójna helisa

Okładka książki Explorer Academy: Akademia Odkrywców. Podwójna helisa Trudi Trueit
Okładka książki Explorer Academy: Akademia Odkrywców. Podwójna helisa
Trudi Trueit Wydawnictwo: National Geographic Cykl: Explorer Academy: Akademia Odkrywców (tom 3) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Explorer Academy: Akademia Odkrywców (tom 3)
National Geographic
2019-01-01
2019-01-01
Krzysztof Kietzman

Książka bardzo ciekawa. Szybko się czyta. Trzyma w napięciu. Jednak w odróżnieniu od pozostałych dwóch tomów ( nr 1 i 2) zakończenie było dziwne, pozostawiające wiele niedomówień, niedopowiedzeń. Główny bohater - Cruz Coronado utknął bowiem w jaskini bez żadnego kontaktu ze światem zewnętrznym. I za to ocena tylko 7.Nie było pozytywnego happy endu jak w poprzednich tomach. Ale generalnie pozycja warta polecenia. Oprócz głównego wątku czyli poszukiwań trzeciego fragmentu receptury przez Cruza i próbach uwolnienia własnego ojca Marca Coronado z rąk Mgławicy ( firma farmaceutyczna Nebula Pharmaceuticals) pojawia się wiele ciekawych informacji o świecie przyrody, geografii, najnowszych technologiach czy choćby odkryciu przez paleontologa Lee Bergera w jaskini w RPA nowego gatunku człowieka Homo naledi ( 2013r.)( mimo małej pojemności mózgu- mniej niż 500cm3, grzebał on swoich zmarłych i malował naskalne malowidła).

Lektura warta polecenia, pobudza do myślenia, rozwija ciekawość świata.

Fajna książka. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

Trzeci tom przygód Cruza i jego przyjaciół. W dalszym ciągu Cruz poszukuje kawałków receptury, które jego mam pozostawiła w różnych częściach świata wraz z wskazówkami zagadkami.
Książka, jak i cała seria wciąga tdk bardzo, że czytam ją z córką na głos, ponieważ obie jesteśmy zaciekawione kolejnymi losami.
Wciąż jest przyjaźń, trochę współzawodnictwa, ale też współpraca, wzajemna pomoc i oczywiście intrygi Mgławicy. Pomimo, że schemat cały czas ten sam, książkę czyta się z zaciekawieniem, tym bardziej, że ekipa odkrywców rozwiązuje lub pomaga pokonać problemy, które rzeczywiście dotykają nasz świat.

Wciąż jest przyjaźń, trochę współzawodnictwa, ale też współpraca,...

Trzeci tom z serii Explorer Academy, to kolejne przygody Cruza i jego przyjaciół, a robi się coraz bardziej niebezpiecznie, ponieważ Mgławica porywa tatę Cruza, by dowiedzieć czy i jak uda się chłopakowi uratować ojca, to koniecznie sięgnijcie po książkę. Oczywiście jak to w książkach z tej serii prawda miesza się z fikcją, współpraca między członkami poszczególnych ekip popłaca, a wiedza i doświadczenie są zdobywane w terenie, a nie szkolnej ławce.
Dzięki temu tomowi możemy dowiedzieć się dzięki komu został odkryty kształt ludzkiego DNA, a że ma on kształt podwójnej helisy, to i okazuje się, że i tytuł nie jest przypadkowy. Będziemy też mogli dowiedzieć się co nieco o rzeźbie 'Onades' w Barcelonie. I przyznam, że chciałabym mieć takie nakładki na okulary z systemem geolokalizacji i od razu z informacjami o budynkach czy przedmiotach, które mają znaczenie kulturowe i nie tylko. Zostaniemy też zabrani do Petry w Jordani i będziemy przemierzać wąwóz As-Sik. Kolejna wiedza, kolejne emocje. Ciekawe co czeka na nas w czwartym tomie 🤔

Poszerzenie:
- rzeźba Onades w Barcelonie, składa się z siedmiu obręczy ze stali nierdzewnej i ma 42m wysokości, została zaprojektowana w 2003r. przez Andreu Alfarę
- Park Horta również w Barcelonie, labirynt, który jest niewiele mniejszy od boiska do futbolu
- słynne 'zdjęcie 51', a właściwie rentgenogram zrobiony przez Rosalind Franklin, a które przedstawiało poraz pierwszy ludzkie DNA
- Rosalind Franklin, może gdyby nie umarła tak wcześnie, a jej współpracownik nie pokazał potajemnie 'zdjęcia 51' jej konkurentom Crickowi i Watsonowi, to pewnie ona cieszyłaby się Nagrodą Nobla.
Możecie o niej poczytać kilka ciekawostek tutaj: http://naukowka.pl/index.php/2017/08/06/tajemnica-zdjecia-nr-51/
- model struktury ludzkiego DNA, czyli podwójna helisa
- wąwóz As-Sik w Petrze w Jordanii, w ruinach miasta Nabatejczyków
- Al-Chazna, budowla powstała w I-IIw. n.e., zwana również przez Beduinów Skarbcem Faraona; fasada liczy 40m wysokiści i 25m szerokości i również znajduje się w Petrze w Jordanii

„Explorer Academy: Akademia Odkrywców. Podwójna helisa” to trzecia z siedmiu części serii przygód 12-letniego Cruza Coronado. Nastolatek wraz z grupą przyjaciół pływa po świecie na pokładzie okrętu Akademii Odkrywców i szuka kolejnych części tajemniczej receptury swojej zmarłej mamy. Cały czas pomagają mu w tym Lani, Emmett, Sailor i Bryndis, jednak Mgławica non stop depcze im po piętach. Tym razem członkowie Akademii Odkrywców wybiorą się w najbardziej tajemnicze miejsce, które do tej pory odwiedzili. W tym czasie jego ciocia Marisol poszukuje na Hawajach jego zaginionego ojca. Chłopak przez jej nieobecność jest mniej bezpieczny i mimo wszelkich środków ostrożności, ktoś włamuje się do jego kajuty. Cruz sam już nie wie komu może zaufać i chowa znalezione już części receptury w dość ciekawym miejscu…
Jakiś czas temu przeczytałam 2 pierwsze tomy serii Akademii Odkrywców i bardzo mi się spodobały, mimo tego, że to raczej lektura dla dzieci i nastolatków. Są to jednak nie tylko książki przygodowe, ale również pozycje, z których naprawdę sporo możemy dowiedzieć się na temat otaczającego nas świata. Porusza również wątki związane z ekologią, na co w obecnych czasach coraz bardziej (na szczęście) zwraca się uwagę. W końcu seria została wydana we współpracy z National Geographic, a to sporo już o niej mówi.
W tej części Cruz wyrusza do Jordanii, gdzie zwiedza Petrę i ogląda m.in. Al-Chazna, czyli skarbiec faraona, o którym znajdziemy sporo ciekawych informacji.
Już niedługo zabieram się za kolejny tom i z wielką niecierpliwością będę czekać na kolejne, bo są naprawdę godne uwagi i bardzo szybko i przyjemnie się je czyta. Polecam tą serię dzieciom i nastolatkom, które lubią zarówno książki przygodowe, jak i są głodni wszelkiej wiedzy. Z pewnością nie będą zawiedzeni.

• Przygodowe
  • LIT. MŁODZIEŻOWA przygoda