The Importance of Being Earnest

Okładka książki The Importance of Being Earnest Oscar Wilde
Okładka książki The Importance of Being Earnest
Oscar Wilde Wydawnictwo: Penguin Books utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
The Importance of Being Earnest
Penguin Books
2010-03-01
1994-01-01

Co za prześliczna, urocza, zgrywna i błyskotliwa rzecz. Przez calutką lekturę towarzyszył mi nieniknący uśmiech.

Krótka, ale za to jaka! Dostarcza więcej rozrywki niż niejedno tomiszcze. Barto błyskotliwa i przezabawna.

Zdecydowanie jedna z moich ulubionych sztuk. Szkoda tylko, że gra słów w tytule jest nie do przetłumaczenia.

Born to be Wilde!

Wspaniała sztuka ociekająca Dzikim humorem - czego chcieć więcej? ;) Naprawdę świetnie się to czyta, a wiedza o tym, jakie cuda odstawiał w swoim życiu sam autor sprawia, że żarty stają się jeszcze śmieszniejsze. A koniec końców i tak wszyscy przepraszają za szczerość! A w szczególności Ernest. To znaczy Jack. Czyli Ernest ;)

Wilde w typowy dla siebie, ironiczny sposób przedstawia wiktoriańskie podejście do kwestii moralności, edukacji, małżeństwa - tego jak status społeczny wpływa na potrzeganie innych. Oczywiście wyśmiewałam to, że dziewczyny gustują w panach, którzy mają na imię Ernest do czasu, kiedy nie przypomniało mi się, że kilka dni wcześniej rozmawiałam z koleżankami o tym, jakie męskie imiona nam się najbardziej podobają (okazało się, że decydujące były zdrobnienia). Ale oczwyście Wilde mocno mylił się w swojej ocenie kobiet ;)

Miałam okazję przeczytać w oryginale. Tekst naszpikowany jest żartami językowymi, a pierwszy z nich pojawia się już w tytule! Nie wiem, jak poradził sobie z tym polski tłumacz, ale bądźmy poważni - Wilde w oryginale to jest to! Na serio!

Born to be Wilde!

Wilde w typowy dla siebie,...

Zabawna, świetnie napisana historia tego, jak ważne może być bycie Ernestem. Polecam wszystkim fanom twórczości Wilde'a i tym, którzy jeszcze nie mieli okazji go czytać. na 45 stronach zaznaczyłam ponad 10 fragmentów, które mnie rozbawiły. Must read!

Przeczytałam po angielsku i zachwyciło mnie bogate słownictwo, tak wiele ciekawych słówek można się z tej lektury nauczyć! Świetny dramat z piekielnie dobrymi dialogami. Wilde igra z zasadami moralnymi - zwłaszcza z powinnością prawdomówności, zachowując przy tym znakomity humor i charakterystyczną lekkość stylu. Chętnie sięgnę kiedyś po ten tytuł ponownie.

Genialna farsa Wilde'a, pełna dowcipnych uwag i gier słów. Zabawna powierzchowność kryje pod sobą rozmaite odniesienia do życia prywatnego Wilde'a i sytuacji społecznej w Anglii końca XIX wieku. Wciąż aktualne, wciąż śmieszne. Wilde się chyba nigdy nie zestarzeje :) Polecam przeczytać jego dzieła w oryginale jeśli macie możliwość, żadne tłumaczenie nie odda jego wybitnego doboru słów.

Lepsze niż sztuki z okresu restauracji! Humor pierwsza klasa, dusiłam się ze śmiechu :) Kłamstwa, nieporozumienia, banalne dyskusje. Soczysty dowcip Wilde'a.

John i jego przyjaciel Algernon wymyślają sobie swoje alter ego w postaci "Ernesta" (i Bunbury'ego) i wykorzystują ich tożsamość do różnych celów.

No, ale proszę mi tu nie przeszkadzać w jedzeniu muffinek! Gdyż "one should always eat muffins quite calmly. It is the only way to eat them."

No, ale proszę mi tu nie przeszkadzać w jedzeniu muffinek! Gdyż "one...

czytasz to i wiesz że ludzie zawsze byli płytcy :///

czytasz to i wiesz że ludzie zawsze byli płytcy :///