The Importance of Being Earnest

Okładka książki The Importance of Being Earnest
Oscar Wilde Wydawnictwo: Penguin Books utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
The Importance of Being Earnest
angielski

Patronaty LC

Mogą Ciebie zainteresować

Born to be Wilde!

Wspaniała sztuka ociekająca Dzikim humorem - czego chcieć więcej? ;) Naprawdę świetnie się to czyta, a wiedza o tym, jakie cuda odstawiał w swoim życiu sam autor sprawia, że żarty stają się jeszcze śmieszniejsze. A koniec końców i tak wszyscy przepraszają za szczerość! A w szczególności Ernest. To znaczy Jack. Czyli Ernest ;)

Wilde w typowy dla siebie, ironiczny sposób przedstawia wiktoriańskie podejście do kwestii moralności, edukacji, małżeństwa - tego jak status społeczny wpływa na potrzeganie innych. Oczywiście wyśmiewałam to, że dziewczyny gustują w panach, którzy mają na imię Ernest do czasu, kiedy nie przypomniało mi się, że kilka dni wcześniej rozmawiałam z koleżankami o tym, jakie męskie imiona nam się najbardziej podobają (okazało się, że decydujące były zdrobnienia). Ale oczwyście Wilde mocno mylił się w swojej ocenie kobiet ;)

Miałam okazję przeczytać w oryginale. Tekst naszpikowany jest żartami językowymi, a pierwszy z nich pojawia się już w tytule! Nie wiem, jak poradził sobie z tym polski tłumacz, ale bądźmy poważni - Wilde w oryginale to jest to! Na serio!

Born to be Wilde!

Wilde w typowy dla siebie,...

Przeczytałam po angielsku i zachwyciło mnie bogate słownictwo, tak wiele ciekawych słówek można się z tej lektury nauczyć! Świetny dramat z piekielnie dobrymi dialogami. Wilde igra z zasadami moralnymi - zwłaszcza z powinnością prawdomówności, zachowując przy tym znakomity humor i charakterystyczną lekkość stylu. Chętnie sięgnę kiedyś po ten tytuł ponownie.

Genialna farsa Wilde'a, pełna dowcipnych uwag i gier słów. Zabawna powierzchowność kryje pod sobą rozmaite odniesienia do życia prywatnego Wilde'a i sytuacji społecznej w Anglii końca XIX wieku. Wciąż aktualne, wciąż śmieszne. Wilde się chyba nigdy nie zestarzeje :) Polecam przeczytać jego dzieła w oryginale jeśli macie możliwość, żadne tłumaczenie nie odda jego wybitnego doboru słów.

Lepsze niż sztuki z okresu restauracji! Humor pierwsza klasa, dusiłam się ze śmiechu :) Kłamstwa, nieporozumienia, banalne dyskusje. Soczysty dowcip Wilde'a.

John i jego przyjaciel Algernon wymyślają sobie swoje alter ego w postaci "Ernesta" (i Bunbury'ego) i wykorzystują ich tożsamość do różnych celów.

No, ale proszę mi tu nie przeszkadzać w jedzeniu muffinek! Gdyż "one should always eat muffins quite calmly. It is the only way to eat them."

No, ale proszę mi tu nie przeszkadzać w jedzeniu muffinek! Gdyż "one...

Klasyczna komedia nigdy nie należała do moich ulubionych gatunków. Tym większe brawa dla Oscara Wilde'a, że z importance of being earnest stworzył utwór pełen niebanalnego humoru. Bardzo przyjemna lektura choć oczywiście jak przystało na komedię o odrobinę lżejszym charakterze.

Wilde znów nie zawiódł: złośliwy i bardzo zabawny humor, satyra na relacje damsko-męskie i wiktoriańskie społeczeństwo oraz świetne dialogi. Momentami jest wręcz irracjonalnie, ale przez cały czas to dobra zabawa.

Zabawna, świetnie napisana historia tego, jak ważne może być bycie Ernestem. Polecam wszystkim fanom twórczości Wilde'a i tym, którzy jeszcze nie mieli okazji go czytać. na 45 stronach zaznaczyłam ponad 10 fragmentów, które mnie rozbawiły. Must read!

Zdecydowanie jedna z moich ulubionych sztuk. Szkoda tylko, że gra słów w tytule jest nie do przetłumaczenia.

Krótka, ale za to jaka! Dostarcza więcej rozrywki niż niejedno tomiszcze. Barto błyskotliwa i przezabawna.

Oscar Wilde The Importance of Being Earnest Zobacz więcej