ROZWIŃ ZWIŃ

The Importance of Being Earnest

Okładka książki The Importance of Being Earnest
Oscar Wilde Wydawnictwo: Penguin Books utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
The Importance of Being Earnest
Penguin Books
2010-03-01
Data 1. wydania:
1994-01-01
angielski

więcej Więcej

Krótka, ale za to jaka! Dostarcza więcej rozrywki niż niejedno tomiszcze. Barto błyskotliwa i przezabawna.

Zdecydowanie jedna z moich ulubionych sztuk. Szkoda tylko, że gra słów w tytule jest nie do przetłumaczenia.

Born to be Wilde!

Wspaniała sztuka ociekająca Dzikim humorem - czego chcieć więcej? ;) Naprawdę świetnie się to czyta, a wiedza o tym, jakie cuda odstawiał w swoim życiu sam autor sprawia, że żarty stają się jeszcze śmieszniejsze. A koniec końców i tak wszyscy przepraszają za szczerość! A w szczególności Ernest. To znaczy Jack. Czyli Ernest ;)

Wilde w typowy dla siebie,...

1914

Zabawna, świetnie napisana historia tego, jak ważne może być bycie Ernestem. Polecam wszystkim fanom twórczości Wilde'a i tym, którzy jeszcze nie mieli okazji go czytać. na 45 stronach zaznaczyłam ponad 10 fragmentów, które mnie rozbawiły. Must read!

Przeczytałam po angielsku i zachwyciło mnie bogate słownictwo, tak wiele ciekawych słówek można się z tej lektury nauczyć! Świetny dramat z piekielnie dobrymi dialogami. Wilde igra z zasadami moralnymi - zwłaszcza z powinnością prawdomówności, zachowując przy tym znakomity humor i charakterystyczną lekkość stylu. Chętnie sięgnę kiedyś po ten tytuł ponownie.

Genialna farsa Wilde'a, pełna dowcipnych uwag i gier słów. Zabawna powierzchowność kryje pod sobą rozmaite odniesienia do życia prywatnego Wilde'a i sytuacji społecznej w Anglii końca XIX wieku. Wciąż aktualne, wciąż śmieszne. Wilde się chyba nigdy nie zestarzeje :) Polecam przeczytać jego dzieła w oryginale jeśli macie możliwość, żadne tłumaczenie nie odda jego wybitnego...

Lepsze niż sztuki z okresu restauracji! Humor pierwsza klasa, dusiłam się ze śmiechu :) Kłamstwa, nieporozumienia, banalne dyskusje. Soczysty dowcip Wilde'a.

John i jego przyjaciel Algernon wymyślają sobie swoje alter ego w postaci "Ernesta" (i Bunbury'ego) i wykorzystują ich tożsamość do różnych celów.

No, ale proszę mi tu nie przeszkadzać w jedzeniu muffinek! Gdyż "one...

Klasyczna komedia nigdy nie należała do moich ulubionych gatunków. Tym większe brawa dla Oscara Wilde'a, że z importance of being earnest stworzył utwór pełen niebanalnego humoru. Bardzo przyjemna lektura choć oczywiście jak przystało na komedię o odrobinę lżejszym charakterze.

Wilde znów nie zawiódł: złośliwy i bardzo zabawny humor, satyra na relacje damsko-męskie i wiktoriańskie społeczeństwo oraz świetne dialogi. Momentami jest wręcz irracjonalnie, ale przez cały czas to dobra zabawa.

• Po angielsku
  • E-book