Przed Adamem

Wiedza Powszechna
1957-01-01
1957-01-01
Stanisława Kuszelewska-Rayska
sny pamięć genetyczna prehistoria australopiteki

"Przed Adamem" Jacka Londona okazało się co prawda krótką (raptem 130 stron) ale zaskakująco lekką i przystępnie napisaną (a to książka wydana w 1906!) historią o odkrywaniu życia swojego przodka. Przodka bardzo, bardzo odległego.

Jeżeli słysząc o obserwacji z pierwszej osoby poczynań kogoś, kto był waszym przodkiem - a co jest możliwe dzięki penetracji umysłu/DNA - macie skojarzenia z serią gier Assassin's Creed, to "Przed Adamem" Londona bez wątpienia jedną z inspiracji dla tej serii mógł być.
Historia przedstawiona w książce jest prosta. Nasz młodociany bohater szybko w swoim życiu odkrywa, że za każdym razem gdy śni, to widzi życie swojego bardzo odległego przodka
sprzed przynajmniej kilkuset-tysięcy lat.

Będąc jego bardzo odległym prawnukiem, posiada w swoim mózgu wciąż wyraźnią cząstkę wspomnień jego życia, i każdy rozdział jest właśnie takim chronologicznym
odkrywaniem realiów, w których ten przodek żył.
Narracja jest oczywiście prowadzona z perspektywy już współczesnego bohatera, który przekłada w zrozumiały język to, czego w snach doświadcza jako swój prehistoryczny dziadek. Dzięki czemu chociażby nadaje nazwy towarzyszom, mimo że w realiach w jakich żyli, oczywiście nikt nikomu nazw nie nadawał. I ludzie w ogóle nie używali słów.

"Przed Adamem" dalej dale radę jako mała podróż w czasie uświadamiając nam, jak długa drogę przebyła ludzkość, i czym jest dynamika rozwoju w ostatnich 100 latach względem tego, jak mocno stagnacyjne to było tysiące lat temu. Poza tym w książce można dopatrzeć się pewnej pochwały a przynajmniej chłodnego zrozumienia autora dla eugeniki.

Eugenika była mocno nośnym i szeroko komentowanym tematem przełomu XIX i XX wieku, miała wielu swoich zwolenników, a najbardziej skrajną jego formą była oczywiście III Rzesza.
Jack London umarł w 1916 więc oczywiście żadnym sympatykiem Hitlera nie był, widział za to kwestie eugeniki jako rozwinięcie ewolucji, która zrobiła swoje te lata temu.

Sam był do końca życia socjalistą, i ciągoty ku temu widać w tej lekturze, zwłaszcza gdy opowiada o potrzebie zjednoczenia się wspólnoty pierwotnych i instynktu ku temu, ale brak możliwości komunikacji zabijał im ten koncept w zarodku.

Książka na jeden krótki wieczór, dla poznania stylu tego autora można zacząć spokojnie od tego zamiast chociażby jego bardziej znany "Biały Kieł".

Trochę śmieszne,trochę ochydne ale przeciętne.

Trochę śmieszne,trochę ochydne ale przeciętne.

Nie jest to ten „typowy” London, którego dobrze znamy z „Zewu krwi” lub „Białego kła”, to prawda. Ale przygoda w nienaruszonej naturze jest jak najbardziej cechą wspólną wielu powieści tego pisarza. Nie inaczej dzieje się w „Przed Adamem”.

Z punktu widzenia fana science fiction jest to raczej nietypowa podróż w czasie. Odbywa się ona bez pomocy jakichkolwiek przyrządów i maszyn. Celem książki było zapewne postawienie się w sytuacji inteligentnej małpy człekokształtnej i przedstawienie życia codziennego naszych bardzo dalekich przodków w interesujący, obfitujący w dramatyczne zwroty akcji sposób.

Z punktu dzisiejszej wiedzy naukowej „Przed Adamem” to sprawnie napisana ramotka. Jednak jedna rzecz Londonowi bardzo się udała: Amerykanin przedstawił w tej krótkiej powieści osobniki na rozwojowej krawędzi, w punkcie zwrotnym historii, w którym intelekt po raz pierwszy okazał się kluczową zdobyczą ewolucji hominidów.

Książka nie wytrzymała próby czasu pod względem naukowego stanu wiedzy, ale jako powieść przygodowa nadal dosyć dobrze się broni.

• Zbieram na drugie mieszkanie w którym urządzę bibliotekę
  • Mam
  • Mobi