Loveless

Loveless
HarperCollins Children’s Books
2020-07-09
2020-07-09
asexual aromantic lgbtqiap+ lgbt lgbtq aseksualność ace aro aromantyczność Young Adult YA uniwersytet teatr lgbtq+
Inne

Szkoda, że nie było takich książek dla młodzieży, gdy byłam nastolatką. Ale dobrze, że się wreszcie pojawiają i nawet zostają tłumaczone na polski (czytałam po angielsku i dosłownie chwilę później polskie tłumaczenie zaczęło się wszędzie pojawiać, nawet w biedronce).
Miło się czyta coś z perspektywy bohatera aroace, wreszcie książka, gdzie można jakoś się wczuć w bohatera, nawet jeśli samemu się niespecjalnie randkowało (bo się nie czuło takiej potrzeby, bo na związki jeszcze czas etc.),wreszcie ktoś pisze o niezrozumieniu, jak rówieśnicy mówią o tym, że podobają im się inni czy celebryci (mają tzw. crush),czy o tym, że się zakłada, że gdy rówieśnicy mówią o zakochaniu, podbojach miłosnych itp., to przesadzają. A oni jednak tak serio z tym wszystkim. Trochę dużo czasu mi zajęło zrozumienie, że gdy inni mówią o seksie, to niekoniecznie koloryzują, upiększają, przesadzają, że to mogą być ich prawdziwe odczucia.

Ogromny plus za wybór tematu. Ciekawe i naturalnie brzmiące dialogi oraz dobrze wykreowani bohaterowie są moim zdaniem największymi zaletami książki. Jednak narracja pierwszoosobowa i ogromne ekspozycje (a nawet potworny infodump),którymi zarzucała czytelnika protagonistka, męczyły i czasem zniechęcały mnie do dalszego czytania. Jednak po zakończeniu tytuł ten pozostawił to przyjemne i nieprzyjemne uczucie niedosytu i chęć pozostania z bohaterami.

Historia opowiada o odkrywaniu swojej seksualności i odkrywaniu siebie samego. Georgia wyjechała na studia w oczekiwaniu, że w końcu się w kimś zakocha. Nigdy do tego czasu nie poczuła jak to jest kochać i być kochanym. Poprzez wiele niefortunnych zdarzeń w tym prawie utraty najlepszych przyjaciół odkrywa co to znaczy kochać. Czy miłość to tylko dwie kochające się osoby? Czy można kochać inaczej? Czym jest aseksualność i aromantyczność? W tej książce są poruszane tematy LGBT odkrywaniu siebie i typowych problemów dorastającej młodzieży. W tej historii jest coś budującego.

Czytałam jak jescze nie było tłumaczenia... daje cudowną ulgę, gdy czuje sie inaczej i jest się w spektrum aroace

Duży plus za niezbyt popularną w mediach reprezentację osób asexualnych i aromantycznych, a zarazem opowieść o przyjaźni, która jest traktowana na równi z innymi związkami międzyludzkimi.
Fabuła jest prosta, zakończenie satysfakcjonujące, w sumie wszystko czego można wymagać po lekkiej lekturze z gatunku "feel good". Główna bohaterka podejmuje kilka irytujących, egoistycznych decyzji, ale to czyni ją tylko bardziej ludzką, a proces naprawiania popełnionych błędów też jest napisany bardzo dobrze.

Bardzo mi się podobało, wczuwam się w rolę bohaterki, jednak zaimki "Ono" były bardzo nie naturalne, i fabuła opierająca się ciągle na LGBT zaczęła najzwyczajniej wkurzać, trudno się to czytało do końca. Ale zrozumiałam, że nie jestem sama z takim problemem. Mam dziewczynę ale co z tego, jak nic do niej nie czuje. Mogę czuć przywiązanie po przyjacielsku, ale gdyby mnie zostawiła miałabym to gdzieś. W końcu zrozumiałam, że nie jest ze mną nic nie tak, właśnie dzięki tej książce. Mimo mojej słabej opinii, jeśli masz taki problem, polecam ją przeczytać, może poczujesz się raźniej.

Strasznie żałuję że 10 lat temu nie było mlodziezowek poruszających temat mniejszości seksualnych, i cieszę się że obecnie młodzież ma dostęp do takich historii. Sam pomysł na fabule świetny odnajdowanie siebie, przyjaźń, miłość, studenckie życie, dramy oraz popełnianie błędów. Sama historia troszeczkę za długa i poprzez masę powtórzeń 1 połowę czytało mi się fatalnie i chciałem zrobić DNF ale całe szczęście dałem jej szanse i miło spędziłem z nią weekend 😁

Książka bardzo mi się podobała. Na wielu płaszczyznach mogłam utożsamić się z główną bohaterką, co było świetne. W ogóle na rynku jest dosyć mało książek o bohaterach aro-as. Poczułam się zrozumiana i w pewnym sensie mi ulżyło? Bo wiecie, fajnie dowiedzieć się, że ktoś ma podobne przemyślenia do waszych. Nie chcę tutaj poruszać własnej seksualności, bo jest to niekończący się temat i ta książka właśnie o tym mówi. Każdy jest inny i każdy może kochać i postrzegać miłość na swój sposób. Czy to nie jest piękne?
Bohaterowie byli cudowni, naprawdę, niesamowicie ludzcy i prawdziwi. Fabularnie też ta książka nie zawodzi.
Jedyne do czego się przyczepię to wałkowanie często tego samego, co jest praktycznie wiadome od początku. Rozumiem zamysł, ale wystarczyło raz/dwa razy zaznaczyć dane kwestie, a nie 20. Rozumiecie? 😅 Gdyby nie takie wydłużające akcje opisy, książka ze spokojem mogłaby być krótsza i wcale by na tym nie ucierpiała.
Tak czy siak, podobało mi się i bardzo polecam przeczytać! 💓

Mistrzostwo. Jest to trzecia książki Alicii Oseman po którą sięgam - po dwóch częściach Heartstopper. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona, jako nastolatka mogę powiedzieć, że ta książka przemawia. Można się z nią utożsamić, sposób komunikacji pomiędzy bohaterami jest niezwykle podobny do tego jakim posługuje się teraz młodzież. Sytuacje w książce są realne, mogą się wydarzyć i wydarzają się w prawdziwym życiu, nie raz na milion. Dająca nadzieję, szczęście i spokój historia, niewydealizowana. Bardzo polecam! Moim zdaniem książka +13.

Książka ta jest nawet ciekawa, jednak to nie do końca moje klimaty. "Loveless" to historia o odkrywaniu i znajdywaniu siebie, wielkich przyjaźniach, aseksualności oraz teatrze i miłości do Szekspira. Książka pokazuje, że miłość niekoniecznie może być tylko romantyczna, lecz również platoniczna. Trochę ciężko się ją czyta. Znam wiele osób, które uważają, że jest to wspaniała książka, mi jednak nie do końca przypadła do gustu. Może dlatego, że niektóre zachowania głównej bohaterki były dość...głupie i lekkomyślne? Tak, niezbyt mi się spodobała. Ogólnie moim zdaniem bohaterowie tej książki mają taki trochę nijaki charakter. Jest to jedna z tych książek, której autor miał ciekawy pomysł, ale nie do końca potrafił go zrealizować. Może uważam tak dlatego, że na przykład jestem zbyt młody, by dokładnie zrozumieć tą książkę. A może dlatego, że po prostu kocham komedie romantyczne, dramaty i miłosne zawirowania.
"Dowiedziałam się paru rzeczy.[...]Na przykład tego, że przyjaźń może być równie intensywna, piękna, nieskończona jak romans. Na przykład tego, że miłość jest wszędzie dookoła mnie: miłość do moich przyjaciół, miłość w moich obrazach, miłość do mnie samej.[...]Mam znacznie więcej miłości niż niektórzy ludzie na tym świecie. Nawet jeśli nigdy nie wezmę ślubu."

• Po angielsku