Maigret i kloszard

Okładka książki Maigret i kloszard
Georges Simenon Wydawnictwo: C&T Crime & Thriller Cykl: Komisarz Maigret (tom 60) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Komisarz Maigret (tom 60)
Maigret et le Clochard aka Maigret and the Tramp
C&T Crime & Thriller
2020-02-12
2020-02-12
Włodzimierz Grabowski

W tym tomie serii z Maigretem paryski komisarz mierzy się ze sprawą próby zamordowania kloszarda żyjącego gdzieś pod mostem, usiłowano go utopić po uprzednim ogłuszeniu; na szczęście nieszczęśnika wyłowili szyprowie z cumujących na Sekwanie barek. Sprawa jest o tyle trudna, że uratowany kloszard nie chce nic mówić. Ale i tak Maigret dowiaduje się, że bezdomny w poprzednim życiu był lekarzem, ale po serii porażek zawodowych i rodzinnych porzucił rodzinę i wygodną egzystencję i wybrał życie pod mostem. Przy okazji szanowny autor nieco idealizuje kloszardów, twierdząc, że są spokojni, solidarni i nie wadzą nikomu. Badania nad tą społecznością pokazały, że to ludzie nękani przez choroby, często psychiczne, uzależnieni, często przemocowi. Więc mit o szczęśliwym kloszardzie można między bajki włożyć.

Książka ma jak zwykle silny rys obyczajowy, oto dowiadujemy się sporo o barkach płynących Sekwaną, na których czasami mieszkają całe rodziny, to był kilkadziesiąt lat temu ważna gałąź transportu, obecnie nieistniejąca, w każdym razie w naszym kraju

Co ciekawe, Maigret bezbłędnie typuje podejrzanego o próbę morderstwa, przy okazji ma silne poszlaki, że ten sam człowiek utopił już kogoś innego parę lat temu. Ale komisarz nie ma mocnych dowodów, zaś podejrzany nie chce się przyznać mimo wielogodzinnych przesłuchań. Charakterystyczny jest tu dialog komisarza ze współpracownikiem: „Przyznał się? — Nie. — Wierzysz, że to on? — Moralnie mam pewność...” Maigret się wścieka, że podejrzany jest po prostu głupim człowiekiem, bo inteligentny gość nie powtarzałby wciąż tych samych bredni, tylko się przyznał, czasami głupota popłaca... A bez przyznania sprawa się sypie, bo, jak wspomniałem, mocnych dowodów winy brak. Pomóc mógłby poszkodowany kloszard, ale nie chce mówić. Rad nierad nasz komisarz odstępuje od oskarżenia i podejrzany wychodzi na wolność. W typowej dla kryminału diadzie: zbrodnia-kara, brakuje więc kary.

Kryminał jest dobrze, wartko napisany, przeczytałem go bardzo szybko, świetna rzecz na podróż lub zabicie czasu.

Simenon zachwyca mnie za każdym razem atmosferą Paryża, jakiego już nie ma. Powolny, lubiący piwo, wino i dorze zjeść, komisarz Maigret rozwiązuje kolejną zagadkę. Tym razem towarzyszymy mu w śledztwie, które toczy się wokół Sekwany, pływających po niej barek i żyjących pod paryskimi mostami kloszardów. Warto oderwać się od pędzącego świata i przenieść na jedno lub dwa popołudnia do Paryża komisarza Maigreta.

Dodaj cytat z książki Maigret i kloszard