Królestwo kłamstw. Podróż w głąb świata cyberprzestępców

Okładka książki Królestwo kłamstw. Podróż w głąb świata cyberprzestępców Kate Fazzini
Okładka książki Królestwo kłamstw. Podróż w głąb świata cyberprzestępców
Kate Fazzini Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie reportaż
reportaż
Kingdom of Lies: Unnerving Adventures in the World of Cybercrime
Wydawnictwo Literackie
2020-10-14
2020-10-14
Dorota Malina

Bardzo dobrze się czyta. Książka nie koniecznie oparta na faktach, ale wiadomo, że nie o to chodzi. Zmusza przez chwilę do zastanowienia jak bardzo jesteśmy bezbronni w dzisiejszym cyfrowym świecie, zanim to powrócimy do codzienny spraw i wertowania stron w necie czy scrollowania fb. Serdecznie polecam. Dawno już nie przeczytałam książki prawie jednym tchem - Kate Fazzini udało się mnie zainteresować, mimo mnogości rozproszeń.

Nie wiem czy można nazwać tego rodzaju pozycję "reportażem" czy "literaturą faktu", mam wrażenie, że wiele rzeczy zostało mocno podkoloryzowanych. Nie mniej jednak w książce znajduje się kilka faktów, które mogą stanowić impuls do wdrożenia się w tego rodzaju tematykę. Na końcu mamy listę wydarzeń, które których samodzielne zbadanie może rzeczywiście stanowić dobry przyczynek do rozpoczęcia własnych poszukiwań w tym zakresie, więc mimo ogólnego rozczarowania można troszkę z tej książki wyciągnąć.

Niestety 3 punkty za bzdury typu, że Linus Torwald opracował Python i SQL injection służy do niszczenia baz - wygląda jakby tylko do tego służyl, a to nie jest prawda. Ogólnie to taka historia kryminalna, czasami i trzyma w napięciu. Sądzę, że dużo jest faktów koloryzowanych, niedopowiedzianych.

Dziennikarka śledcza i była ekspertka od cyberbezpieczeństwa napisała książkę właśnie o cyberbezpieczeństwie, atakach hakerskich i podobnych sprawach. Książka ma charakter  lekko chaotyczny, nie ma jednego, lecz wielu bohaterów: wybitnych hakerów, początkujących hakerów, specjalistów od cyberbezpieczeństwa pracujących w bankach lub korporacjach. W tym świecie wszystko jest płynne, z dnia na dzień haker może stać się specjalistą w korporacji, możliwy jest też ruch odwrotny. Książka też jest nieco chaotyczna, autorka otwiera pewne wątki, ale ich nie zamyka, także jej przeskakiwanie z wątku na wątek ma nieco losowy charakter.

Mamy w książce szczegółowo opisany atak hakerski na wielki bank i walkę działu cyberbezpieczeństwa z tym atakiem.  Dostajemy portrety kilku hakerów, jedni  siedzą w więzieniu, inni na wolności mają swoje specjalizacje, na przykład hakowanie samochodów. Mamy też wątek hakera, który kończy z przestępczą działalnością i zatrudnia się w dziale cyberbezpieczeństwa w prywatnej firmie w Singapurze.

Autorka też parę razy jest niekonsekwentna, twierdzi na przykład na początku książki, że cyberbezpieczeństwo wcale nie jest trudne, każdy łatwo może się go nauczyć, a na końcu pisze, że bardzo brakuje ekspertów w tej dziedzinie

Dla mnie najciekawszy w książce jest katalog ataków hakerskich i możliwych sposobów chronienia się przed nimi. Niemniej trzeba pamiętać, że książka została napisana w 2018 r., myślę, że do teraz wymyślono nowe przestępstwa, przecież hakerzy to bardzo inteligentni ludzie...

I tak lepiej nie podłączać się do niezabezpieczonego hotelowego wi-fi, bo haker łatwo może monitorować nasz komputer.

Inny haker znalazł miły sposób na włamywanie się do komputerów uczestników różnych konferencji, oto w czasie takich zjazdów często daje się uczestnikom darmowe pendrajwy, nasz haker ofiarował swoje, z zainstalowanym wirusem, który pozwalał mu przeglądać komputery użytkowników.

Inna praktyka to „ransomware, oprogramowanie szantażujące. Te złośliwe programy blokują prywatne dane i generują zaszyfrowany klucz. Żeby odzyskać swoje dane, użytkownik musi ten klucz wykupić.” A instaluje się ransomware wysyłając do użytkownika prawie normalnie wyglądający email z linkiem, wystarczy, że kliknie na link i już jest złapany. Ja bardzo uważam na takie prawie normalne emaile, a już klikanie na linki to broń boże. Niemniej masa ludzi i małych firm wciąż się na to łapie.

A oto jak haker instruuje swego syna: „Nie ufaj nikomu, kto prosi cię o pieniądze albo niemal natychmiast po zawarciu znajomości opowiada ci jakąś smutną historię ze swojego życia. Nie ujawniaj żadnych osobistych informacji ludziom, których znasz krócej niż rok. Kiedy ktoś ci mówi, że nie jest dobrym człowiekiem, uwierz mu od razu. Nie ściągaj żadnych aplikacji na telefon. Nie zgadzaj się, żeby jakakolwiek firma śledziła twoje położenie.” Dosyć to smutne, ale pewnie oparte na doświadczeniu...

W sumie książka jest nierówna, ale katalog ataków hakerskich dość ciekawy.

Królestwo kłamstw to ciekawie napisany reportaż o tym, jak działają hakerzy, o tym, że są wszędzie, podobnie, jak internet i o tym, jak wielkim są zagrożeniem.
To także opowieść o internecie, który od blisko dwóch dekad jest wszędzie, jest wokół nas, obecnie, w 2020 roku nie wyobrażamy sobie bez niego życia. Internet jest niezbędny, jest obecnie naturalną częścią naszego życia. I taką samą częścią są także hakerzy. Warto dowiedzieć się o nich trochę więcej.
Fazzini prezentuje nam sylwetki i działalność zarówno hakerów, jak i ludzi będących po drugiej stornie, czyli tych zajmujących się bezpieczeństwem klientów, instytucji, sieci np. w bankach, ale nie tylko.
Reportaż prezentuje nam różnorodność hakerów, ich sylwetki, wartości, jakie wyznają i to, czy są dobrzy czy źli, Tak, hakerzy są z reguły źli, stoją po mrocznej stronie. Jednak wśród nich są także tacy, którzy czynią dobro. Co skłania jednych do stanięcia po m rocznej stronie, a co drugich po stronie przeciwnej?
Społeczność hakerów jest różnorodna i reportaż Fazzini w pełni to ukazuje.
Cennym w tej książce jest fakt, iż autorka opowiada prawdziwe, z życia wzięte historie. Jej bohaterowie to postaci z krwi i kości, które o dziwo mogą żyć, działać tuż obok nas.
Książka jest ciekawa, dla pasjonatów cyberświata może być wręcz pasjonująca. Opowiedziane są historie dla wielu będą dziwne, bo wydaje nam się, iż cyberprzestępczość nas nie dotyczy. Dla wielu opowieści będą wręcz porywające lub co najmniej ciekawe. W każdym bądź razie książkę czyta się, jak dobry, mocny, momentami surrealistyczny thriller.
Jestem pewna, iż Królestwo.... was zaciekawi, ale także co najistotniejsze, co było celem autorki, zwróci naszą uwagę na cyberprzestępczość, na zagrożenie, które jest tuż obok nas, na fakty, znaki, na które do tej pory większość z nas nie zwracała uwagi.
Warto sobie uświadomić, iż internet i nierozerwalnie z nim związana cyberprzestępczość, to norma w naszym życiu, nasza rzeczywistość. Jak naprawdę wygląda świat cyberprzestępców? Odpowiedź na to i wiele innych pytań znajdziecie w tej książce.

"Przestępcy zgarniają te cenne informacje i zamieniają je w broń. Wykorzystują wszystkie dane, które udało im się zgromadzić, żeby włamać się do środka. Dostosowują strategię do konkretnej ofiary."

Mroczne skłonności, ciemne zwyczaje i różnorodne wady składające się na złożoną naturę człowieka, znajdują odzwierciedlenie w świecie komputerowej technologii. Kiedy tylko pojawia się możliwość, liczne typy przestępców natychmiast przenoszą się do internetu, w pełnym zakresie wykorzystują kanały komunikacji i penetracji, możliwości objęcia władzy, zgromadzenia bogactwa i wywołania presji. Kate Fazzini ilustruje, jak takie procesy mają miejsce i jakie wywołują konsekwencje na międzynarodową skalę, uświadamia funkcjonowanie cyberprzestępczości.

Globalna sieć swobodnie przekracza państwowe granice, nie uznaje ograniczeń i barier, często perfekcyjnie wymyka się kontroli i weryfikacji. Jako ludzkość mamy tendencję do odkrywania kart prywatnego i biznesowego życia za pośrednictwem mediów społecznościowych. Na każdym kroku pozostawiamy w Sieci ślady aktywności, świadome i nieświadome. Potężne bazy danych, podlegające nieustannym bieżącym zmianom i aktualizacjom, na trwałe zapełniają internetową przestrzeń. Każdy ma do nich dostęp, oczywiście im lepsza wiedza z zakresu informatyki, tym większe możliwości obserwacji strumieni danych. Autorka z jednej strony zapewnia, że każdy może być hakerem, nie musi mieć nawet kierunkowego wykształcenia, co wybrzmiewa nader zatrważająco. Tym bardziej, kiedy rozmywają się etyczne postawy, kolorystyka czerni i bieli.

Po przeczytaniu książki, moje wyobrażenie o czarnych sferach internetowych, zorganizowanych grupach przestępczych, usankcjonowanych przez tajne agencje działań inwigilacyjnych, tylko się umocniły. To, co człowiek stworzył, sam może poddać wybiorczej destrukcji, wykorzystać do manipulacji, dezinformacji i oszustwa na masową skalę, bez względu na stopień zaawansowania zabezpieczeń. W dzisiejszych realiach zagrożeniem są nie tylko państwa i grupy, ale jednostki. Atakiem terrorystów pada zwłaszcza sektor biznesowy, bankowy, finansowy, dziennikarski, rządowy i społeczny. Kłamstwa i fałszerstwa stały się cegłami budowania wizerunków instytucji, kreatywnej księgowości, czy nawet spekulacji podczas wyborów na najważniejsze stanowiska państwowe. Jak wskazują badania, zorganizowani cyberprzestępcy zawsze są kilka kroków do przodu, zdobywają przewagę nad tymi, których atakują, czy tradycyjną przestępczością mafijną.

Autorka porusza wymienione aspekty, nie generalizuje, ale pokazuje na konkretnych przykładach, wprowadza imiennie osoby i opisuje ich historie. Taka konwencja powinna zapewnić czytelnikowi wciągnięcie się niczym w książkę o sensacyjnych elementach, lecz sposób narracji nie podszedł mi na tyle, by mocno zaangażować się, z wypiekami śledzić omawiane zagadnienia. Większość zawartych w publikacji informacji była mi już wcześniej znana, zatem zabrakło efektu świeżości. Liczyłam na więcej odkryć tajemnic o technikach osób zwalczających cyberprzestępczość, aby znaleźć nawiązania do własnych doświadczeń. Jestem zdumiona, że pomimo licznych tego typu publikacji, spora część społeczeństwa wciąż godzi się na odbieranie prywatności w imię złudnej wirtualnej rzeczywistości. Dlaczego łatwo ignoruje, że choćby aplikacje w telefonach mają ukrytą funkcję zbierania danych, które za chwilę mogą być wykorzystane przeciwko nim?

bookendorfina.pl

Dziwaczna. Przekombinowana. Nużąca. Ani to reportaż, ani interesująca opowieść sensacyjna.

Przeczytałam z trudem połowę. Autorka dziwacznie pokazuje ludzi. Sama sobie zaprzecza, bo z jednej strony stara się pokazać, że właściwie nie ma różnicy miedzy białymi i czarnymi hackerami (hackerami w białych lub czarnych kapeluszach) , a jednocześnie stara się przedstawić tych czarnych (czyli dzialajcych poza prawem) jako naprawdę złych ludzi. A juz za chwile jako uroczych i uczciwych. Opowiada jakieś bajki o uczciwym szantazu i uczciwych szantażystach. O uczciwych firmach hackerskich, które wprawdzie wykradają dane , blokują inne firmy, żądają okupu, sprzedaja ukradzione dane i działają poza prawem -ale w sumie, zdaniem, autorki, to w sumie tacy porządni ludzie, bo przecież mogliby kraśc duzo wiecej i żądać większych okupów. A oni tak bardzo dbają o swoją reputację szantażystów. Autorka prawie płacze nad nimi, że nie mogą mieć legalnych firm hackerskich, tylko uważa się ich, z punktu widzenia prawa, za przestępców.

Opowiada o młodej dziewczynie, która wprawdzie nie umie programować, ale i tak ma wielki talent w szantażowaniu, więc przyłącza się do grupy szantażystów. To sie nazywa w książce, ze dzieczyna jest bardzo dobra w kontaktach z klientami, i umie negocjować. Np potrafi wynegocjowac okup w wysokosci 1 miliona dolarów dla swojej firmy.
Ale, według autorki, to w sumie porządna dziewczyna, inteligentna, rozsądna, szkoda przecież żeby nie wykorzystywala swoich umiejętności (to szantazowany jest złym czlowiekiem, należało mu się ).

Nie wiem czy autorka sama ma tak namieszane w głowie , czy celowo, dla atrakcyjniejszej formy ksiązki, usiłuje wmowić czytelnikom, ze kradzieże, szantaże, blokady kont, wymuszanie okupów, handel skradzionymi danymi to w sumie nic złego przecież. Taka jest teraz rzeczywsitośc, a kto się nie umie bronic ( i nie zna się na programowaniu) ten glupi.

Haker - zawód, przestępca, czy może jednak bohater?

Czytając książkę nie otrzymujemy odpowiedzi na to pytanie, jednak poznajemy za to historie inspirowane życiem ludzi zajmujących się tą właśnie profesją.

Autorka przedstawia ich jako przeciętnych zjadaczy chleba, ze zwykła pracą, rodziną i rachunkami do opłacenia.
Czyli takich, którzy w ogóle nie kojarzą się z działalnością przestępczą.
Właśnie, kiedy słyszymy haker niestety od razu mamy na myśli coś nielegalnego, złego, czy po dzięcięcemu nu-nu.

Forma przyjęciach na kartach książki przypomina trochę reportaż, ale przeobrażony w powieść, dzięki czemu czyta się niesamowicie szybko, lekko, ze zrozumieniem, a fakty nie ulatują z głowy.

Głównym tematem jest oczywiście cyberbezpieczeństwo, poznajemy jego zastosowanie od środka, w różnych sytuacjach - tych błahych i niesamowicie niebezpiecznych. Niektóre mogą być nawet zaskoczeniem!

Kilka historii, których jesteśmy świadkami, widzimy że aby być hakerem wcale nie trzeba być informatykiem ani osobą związaną z komputerami.
Liczą się często inne umiejętności, takie jak negocjacje, zarządzenie ludźmi, cwaniactwo.

Polecam sięgnąć po tę pozycję, chociażby po to aby wiedzieć - czemu nie powinniśmy używać darmowych pendrive-ów…

Haker - zawód, przestępca, czy może jednak bohater?

Czyli takich, którzy w ogóle nie kojarzą się z...

"KRÓLESTWO KŁAMSTW" KATE FAZZINI
Podróż w głąb świata cyberprzestępców.

Autorka jest amerykańską reporterką i specjalistką od cyberbezpieczeństwa.
Pracowała w międzynarodowych korporacjach jako ekspertka do spraw cyberbezpieczeństwa i jako dziennikarka "The Wall Street Journal",a potem dla stacji CNBS. Poznała mnóstwo fascynujących ludzi i właśnie o nich zdecydowała opowiedzieć.
W książce tej dzieli się z nami prawdziwymi historiami z życia hakerów, którzy są normalnymi ojcami, żonami, synami, córkami.
Poznamy kilkoro z nich, dowiemy się kim są, jacy są i jak działają. Społeczeństwo hakerów jest specyficzne, ale nie jest takim jakim się go ukazuje.
Obalone zostanie kilka mitów dotyczących hakerów. Dowiemy się również, jak zaczęła się praca autorki w sektorze cyberbezpieczeństwa i jak bardzo była przez wszystkich oszukiwana.

Bardzo ciekawy temat i idealnie na czasie. Niezwykle mnie ten temat intryguje i wciąż zaskakuje.
Świetnie napisane - rzetelnie, fachowo i wprost.
Prosty i czytelny język oraz styl bardzo łatwo wciąga i trzyma w napięciu od początku do samego końca.
Książkę tę przeczytałam w jeden wieczór :)

Jestem pewna, że większość z nas nie zdaje sobie sprawy jak wielkie zagrożenie niesie z sobą technika, internet.
Jak bardzo jesteśmy inwigilowani i obserwowani. To nie jest paranoja, to jest rzeczywistość.
W świecie, gdzie internet jest wszechobecny bardzo trudno pozostać anonimowym, jednak są ludzie, którzy doskonale wiedzą jak się maskować.
Tak, to halerzy, którzy włamują się do bardzo strzeżonych baz danych i robią co chcą. To internetowi geniusze znający się na swojej pracy - są perfekcyjni i niewidoczni. Gdy ma się ich po swojej stronie można spać spokojnie, bo to on właśnie czuwają nad bezpieczeństwem danych. Jeśli jednak spotka się ich po drugiej stronie, stają się naszymi największymi wrogami i osobami, do których należy koniecznie dotrzeć. Autorka niezwykle realistycznie ukazuje nam ciemną stronę internetu i cyberataki. Dowiemy się o kradzieżach danych, szantażach, wyłudzeniach.
Taki jest nasz świat - musimy być tego świadomi.

Książkę tę powinien przeczytać każdy, łącznie z nastolatkami, którzy nie mają pojęcia, że wszystko co piszą i wysyłają na portale społecznościowe zostaje już tam na zawsze
.Może dzięki tej pozycji mniej osób będzie wrzucać zdjęcia z narodzin córki, śmierci ojca, kolejnej rocznicy, kupna nowego auta, zmiany pracy czy tego co dziś zjadło czy wypiło.
Może wreszcie się opamiętają i pozostawią dla siebie tak niewiele prywatności, którą jeszcze mają.

"KRÓLESTWO KŁAMSTW" KATE FAZZINI
Podróż w głąb świata cyberprzestępców.

Autorka jest amerykańską reporterką i specjalistką od cyberbezpieczeństwa.

Książka słaba. Luźno powiązane wydarzenia, zakończenie nie istnieje. Mam wrażenie, że kazano komuś napisać książkę na temat, o którym nie ma pojęcia, choć podobno się zna. Plus jest taki, że szybko się czyta, nie przynudza.

• Popularnonaukowe
  • IT, Cyber przestrzeń, Technologie

Dodaj cytat z książki Królestwo kłamstw. Podróż w głąb świata cyberprzestępców