A Beautifully Foolish Endeavor

Okładka książki A Beautifully Foolish Endeavor Hank Green
Okładka książki A Beautifully Foolish Endeavor
Hank Green Wydawnictwo: Dutton Cykl: An Absolutely Remarkable Thing (tom 2) fantasy, science fiction
An Absolutely Remarkable Thing (tom 2)
A Beautifully Foolish Endeavor
Dutton
2020-07-07
2020-07-07

Jeśli to nie jest najlepszy sequel w historii literatury, to... Prawdopodobnie nie czytałem wystarczająco wielu sequeli. Co nie zmienia faktu, że drugi tom - a szczególnie jego druga połowa - powalił mnie na łopatki. Historia jest absurdalnie skomplikowana, ale niepokojąco wiarygodna. Akcja zaczyna być wciągająca, a gatunek nagle przeistacza się w rasowe, dobre Sci-Fi. Nie brakuje tu też odniesień do naszej rzeczywistości: mamy satyrę na media społecznościowe, poradnik budowania kapitału na polaryzacji opinii, humor oraz siłę przyjaźni w obliczu przeciwności losu. No i do tego dochodzi zaskakująco sensowne połączenie najciekawszych motywów Sci-Fi.

Muszę przyznać, że początkowe nadreprezentowanie mniejszości rasowych i seksualnych (traktowanych tutaj jako synonim „fajności”, w przeciwieństwie do okropnych białych mężczyzn) uśpiło moją czujność, wydając się cyniczną próbą grania pod publikę i przyciągnięcia mniej wymagającej grupy odbiorców. Może faktycznie tak było. Jednak fakt pozostaje faktem - Hank Green to wybitny pisarz, posiadający ogromną wyobraźnię i imponującą wiedzę o działaniu mediów. Lektura nie tylko dobrze mnie bawiła, ale też zostawiła mnie z solidnymi przemyśleniami i nieco szerszą perspektywą na otaczającą mnie internetową rzeczywistość. Chylę czoła.

Zacznę od tego, że drugi tom spodobał mi się nieco bardziej niż pierwsza część. Głównie dlatego, że mamy tu chyba trochę więcej akcji niż w poprzednim tomie. Również, moim zdaniem oczywiście, w tej części jest sporo więcej elementów Sci-Fi, co zdecydowanie trafia w moje gusta. Dowiadujemy się też kolejnych szczegółów na temat Carla i powodu jego przybycia na Ziemię. Ciekawym urozmaiceniem jest też wprowadzenie narracji przez kilku bohaterów. Fabuła cały czas trzyma przyzwoite tempo, więc książka nawet na chwile nie nudzi. Bohaterowie tym razem mniej działają w "Internetach", a więcej w prawdziwym świecie, co dodaje dynamiki powieści. Tak samo krótkie rozdziały i przystępny język sprawiają, że przez książkę płynie się szybko i przyjemnie.

W zasadzie nie ma zbyt wiele rzeczy, które mi przeszkadzały podczas lektury. Może to że bohaterowie zrobili się trochę za bardzo płaczliwi, co z jednej strony może być zrozumiałe, a z drugiej strony wydało mi się nieco na wyrost.
Autor w tej części starał się przemycić (a może nawet przepchnąć) liczne wartościowe treści, typu potępienie rasizmu, emancypacja kobiet, równouprawnienie osób nieheteronormatywnych, co oczywiście jest chwalebne, ale moim zdaniem zrobił to niezbyt umiejętnie i wyszło to momentami trochę sztucznie. Są to oczywiście w zasadzie mało istotne szczegóły, które nie zaważyły na mojej ocenie powieści, ale rzucały mi się w oczy.

Podsumowując, Cudownie Niedorzeczna Misja to z całą pewnością dobra rozrywka. Autor miał ciekawy pomysł i dobrze go rozwinął przez te dwie części. Fabułę mocno osadził we współczesnych realiach, przez co całość prezentuje się bardzo realistycznie. Osoby, którym spodobała się pierwsza część nie powinny być rozczarowane.

Muszę przyznać, że zaskoczyło mnie pisanie rozdziałów z perspektywy różnych bohaterów. Na początku nieco mnie to irytowało, jako że przywiązałam się do narracji April i bardzo ją polubiłam. Jednakże z czasem udało mi się do tego przekonać i książka była równie wciągająca jak pierwsza część. Uważam, że najbardziej niesamowitym aspektem tej opowieści jest to, jak bardzo realistyczna ona jest. Żyjąc w obecnym świecie nie ma żadnej bariery żeby uwierzyć w rozwój wydarzeń. Polecam :)

,,Cudownie niedorzeczna misja” jest kontynuacją pierwszego tomu ,,Absolutnie fantastycznej sprawy”. Druga część jest niezwykle dynamiczną, wciągającą pozycją, tak jak jej poprzedniczka. Fabuła wciągnęła mnie bez reszty. Nie chciałam odłożyć powieści choćby na moment. Lektura oczarowuje tekstem pełnym humoru oraz wartkiej akcji.

,,Cudownie niedorzeczna misja” porusza temat istoty social mediów, które mogą stanowić zagrożenie, gdy publikujemy w nich za dużo osobistych informacji. Powieść spodoba się zarówno dorosłym, jak i nieco młodszym czytelnikom. Język jest prosty, dzięki czemu odbiorca nie zauważa kiedy przeczytał już kilkadziesiąt stron.

Polecam ,,Cudownie niedorzeczną misję” dla czytelników szukających intrygującej powieści science fiction. Książka wciąga i intryguje aż do ostatniej strony. Czy po przeczytaniu lektury spojrzysz inaczej na social media?

,,Cudownie niedorzeczna misja” porusza...

Co gdyby na ziemi były roboty, są roboty- carlow zmieniają znana rzeczywistość, a April i jej bliscy muszą odnaleźć się w tym nowym świecie.

Andy bierze udział w konferencjach, Maya idzie za tropem dziwnych I tajemniczych zdarzeń. Miranda zastanawia się nad nowym przedsięwzięciem naukowym. Jak widać wszyscy mają pełne ręce roboty. Wszyscy szukają prawdy i odpowiedzi. A jaka ona jest?

To zabawna, dowcipna książka z zagadkami i tajemnicami, a więc całkiem nieszablonowa. Do tego pokazuje nam ogromna siłę social media – zarówno ta dobra jak i ta zła. Ciekawa książka.

Świat po Carlach nie jest już taki sam. Podobnie jak życie rodziny April May po tym, co ją spotkało.
Andy, który zajął miejsce przyjaciółki, chętnie udziela się w wirtualnym świecie i na różnego typu konferencjach. Miranda dostaje propozycję pracy w Altusie, wie, że nie może odmówić jej przyjęcia. Wie, że być może to jedyna szansa na odnalezienie odpowiedzi na liczne niewiadome związane z April May i tym, co wydarzyło się tamtego dnia.
Gdy wydaje się, że przyjaciele mogą nigdy nie poznać prawdy i tego, co się wydarzyło i co na zawsze zmieniło życie ich i całego świata, pojawiają się wskazówki. Wskazówki dziwne, tajemnicze. A wraz z nimi znaki sugerujące, że April May może jednak żyć...

Hank Green w mistrzowski sposób stworzył tę powieść i świat w niej przedstawiony.
„Cudownie niedorzeczna misja” to znakomita kontynuacja „Absolutnie fantastycznej sprawy”. Część druga, podobnie jak pierwsza, wciąga w wir akcji już od pierwszych stron i do samego końca nie pozwala odłożyć książki na bok. Tej książki, jak w przypadku „Absolutnie fantastycznej sprawy”, się nie czyta, a pożera, przeżywając wraz z bohaterami kolejne niesamowite przygody.
Akcja „Cudownie niedorzecznej misji” jest szybsza i bardziej emocjonująca niż w „Absolutnie fantastycznej sprawie”.

„Cudownie niedorzeczna misja” to udana kontynuacja pierwsze części. Ta książka to naprawdę dobra powieść science-fiction, która porusza temat bycia człowiekiem żyjącym w epoce mediów cyfrowych. W powieści został poruszony ważny w obecnych czasach temat, jak niebezpieczne może być zamieszczanie informacji na temat własnego życia w Internecie i gdy jakaś firma wie o nas prawie wszystko i co może zrobić z tymi informacjami.
„Cudownie niedorzeczna misja” to, podobnie jak jej pierwsza część, godna polecenia książka dla młodych czytelników (i nie tylko).
To jedna z tych książek, które zostaną w pamięci na długo po jej ukończeniu.
Gorąco polecam!

• An Absolutely Remarkable Thing