Long Bright River

Long Bright River
Riverhead Books
2020-01-07
2020-01-07

Bardzo ciekawa historia, atmosfera jest chłodna, trochę mroczna ale ani razu nie czułam większego zdenerwowania, napięcie na poziomie 2/10. Postacie: Michaela - jedna z sióstr, ma 4 letniego synka, pracuje jako policjantka, taka uliczna - jeździ samochodem, spaceruje po okolicy, Kacey - druga, młodsza siostra, przyjmuje silne narkotyki oraz uprawia prostytucję. Jest więcej postaci, które pojawiły się i wracały kilka razy ale z uwagi na to, że książka była rozwleczona nie chciało mi się ich spisywać, zwłaszcza, ze domyślałam się o kim mowa z kontekstu (warto zapamiętać te osoby: babcia dziewczynek, ich rodzice, policjant będący mentorem Miki w dzieciństwie, policjant będący przez kilka lat jej partnerem w pracy, Doc - narkoman, zgryźliwa sąsiadka). Bardzo podobał mi się rozwój postaci - opis bohaterek w dzieciństwie oraz tego co z nich wyrosło i jak duży wpływ ma niewłaściwe wychowanie, co ja mówię to było zwyczajne pozostawienie tych dziewczynek na pastwę losu, ignorowanie ich potrzeb, zimny wychów, brak wzorców, bagatelizowanie i wyśmiewanie ich pozytywnych cech, brak wsparcia w dążeniu do lepszego życia. Do tego opis jak bardzo cierpią dzieci kobiet które przyjmowały narkotyki w ciąży. Czy polecam książkę - tak, czy przeczytam ponownie - tak, czy wniosła coś do mojego życia - tak. To nie jest typowa zagadka, to bardziej dramat ale warto przeczytać, ponieważ porusza bardzo wiele tematów dotyczących osób spoza realiów typowego Kowalskiego czy Smitha.

Spojler: Było mi ciągle smutno, bardzo wczułam się w historię Miki, jej braku więzi ze światem - zarówno rodziną uwikłaną w drobne przestępstwa, dilerkę itp jak i kolegami początkowo w szkole, później z pracy, którzy traktowali ją jak 5 koło u wozu, obgadując ją za jej plecami. Oczywiście młodsza siostra miała mięciutkie lądowanie jak na to co nawyprawiała, byłam bardzo zawiedziona tym, że zniknęła bez słowa przez co naraziła swoją siostrę na ogromny stres i niebezpieczeństwo. Dodatkowo poziom umysłowy rodziny, która doskonale wiedziała, że Miki będzie narażać życie by odnaleźć siostrę po prostu mnie powalił. Wiedzieli, że uciekła ale wszyscy postanowili kłamać w żywe oczy tylko dlatego, że stali po stronie nieodpowiedzialnej narkomanki i prostytutki, która obraziła się na siostrę za to, że "ukradła" jej dziecko - biednego chłopca, który od chwili narodzin był na odwyku. Powinna być wdzięczna za to, że przygarnęła i wychowywała jej chorego synka starając się dać mu to co najlepsze.

fantastyczna książka. mamy tu doskonale nakreślonych bohaterów i kilka ciekawych wątków, które zostały bardzo dobrze poprowadzone i zamknięte. nie mam poczucia, że coś zostało tu wsadzone na siłę czy niewystarczająco wyjaśnione. omawiane tematy są ważne, ciężki i bardzo realne. historia zmusza do myślenia i naprawdę porusza. i mimo że nie jest to klasyczny thriller, to trzyma w napięciu do ostatniej strony. zdecydowanie warto!

• Czekam
  • In english