Pokajanie. O pokucie i pojednaniu dzisiaj

Okładka książki Pokajanie. O pokucie i pojednaniu dzisiaj Starzec Paisjusz Michalović
Okładka książki Pokajanie. O pokucie i pojednaniu dzisiaj
Starzec Paisjusz Michalović Wydawnictwo: Wydawnictwo Sumus religia
religia
Wydawnictwo Sumus
2020-01-01
2020-01-01
9788366020160

Zaznaczyłam, że książkę przeczytałam, ale nie jest to prawda. Książkę dostałam w prezencie i miałam plan, żeby się z nią zapoznać, ale najpierw chciałam dowiedzieć się czegoś o autorze. Nie wiem czy źle szukałam, ale nigdzie w internecie nie spotkałam słowa o tym kim jest Starzec Paisjusz Michalovic. Także w książce nie ma o tym ani słowa. Zaniepokoiło mnie natomiast nazwisko ks. Chmielewskiego na okładce, jako polecającego książkę (wydawnictwo Sumus specjalizuje się w wydawaniu jego książek). Dlatego ostatecznie zrezygnowałam z lektury, bo niestety w kwestiach duchowych trzeba czujności, żeby nie wkręcić się w jakieś nauki niezgodne z nauczaniem Kościoła i nie narobić sobie sporo szkód. Książka nie ma także imprimatur, ani innych zatwierdzeń kościelnych. Może jest dobra, ale jeśli taka jest to dlaczego autor jest zupełnie anonimowy?
Nie wystawiam żadnej oceny, ale radzę ostrożność.

Dobrze napisana, płynnie się czyta. W środku sporo treści i inspiracji zaczerpniętych po pierwsze z chrześcijaństwa wschodniego (ogólnie rzecz ujmując),a po drugie z doświadczenia pracy duszpasterskiej o. Michalovicia, który pomagał walczącym w wojnie na wschodzie Ukrainy.
Temat - tytułowe "pokajanie", czyli oczyszczenie duchowe i pokuta - jest bardzo aktualny i potrzebny. Dotyka najgłębszych potrzeb współczesnego człowieka.
Ale jak tę treść wykorzysta każdy czytelnik - to już jego baaardzo indywidualna sprawa...

POKAJANIE. O POKUCIE I POJEDNANIU DZISIAJ, Starzec Paisjusz Michalović.

Jak tylko ta 📗 książka trafiła w moje ręce nie mogło być inaczej jak jej polecenie właśnie w Wielkanoc. Wielkanoc, która w tym roku przebiega zupełnie inaczej niż dotychczas. Z dala od rodziny, przyjaciół, znajomych czy uczestnictwach w Kościelnych obrzędach. Wiem, że jest to tematyka tylko dla garstki obecnych tutaj osób, ale uznałam, że warta pokazania :)

Na wstępie ks. Dominik Chmielewski tłumaczy nam czym jest pokuta. Niby każdy chrześcijanin powinien to doskonale wiedzieć, gdyż to jedna z najważniejszych praktyk. Lektura książki ma nam pokazać w jakiś sposób powinniśmy dzisiaj pokutować. Nie dzisiaj jako w dzisiejszy dzień, ale dzisiaj jako nasze życie. Pokazuje nam duchową drogę, jaką powinien przejść każdy wierzący człowiek, a tak bardzo w obecnych czasach zapomnianą. Pierwszą recenzję, którą napisałam na temat tej książki wykasowałam … została jedynie w głowie :) Nie chciałam wynurzać tutaj swoich osobistych emocji, przekonań, to zbyt intymne jednak... Nie mniej mogę Wam powiedzieć, że książkę powinien przeczytać każdy, kto uważa siebie za chrześcijanina. 🙂
-------
Zaczytany Książkoholik
-------

POKAJANIE. O POKUCIE I POJEDNANIU DZISIAJ, Starzec Paisjusz Michalović.

• Szukam
  • Życie duchowe/modlitwa