Jak długo trwa teraz? Fascynujące odpowiedzi na 191 najdziwniejszych pytań

Okładka książki Jak długo trwa teraz? Fascynujące odpowiedzi na 191 najdziwniejszych pytań redakcja New Scientist
redakcja New Scientist Wydawnictwo: Insignis popularnonaukowa
popularnonaukowa
How Long is Now? : Fascinating Answers to 191 Mind-Boggling Questions
Insignis
2020-05-06
2020-05-06
Literatura angielska neuronauka czas postrzeganie czasu podświadomość popularnonaukowa popularnonaukowe

Czytać tylko jedynie jako odskocznia lub czytadło toaletowe.

Czytać tylko jedynie jako odskocznia lub czytadło toaletowe.

Jeśli nie masz akurat nic ciekawszego do czytania- zerknij na tą pozycję. Nie oczekuj jednak, że otworzy Ci oczy na Świat. Pozycja „taka sobie”. Wydaje mi się że część odpowiedzi na pytania są pisane przez zwykłych ludzi, bez kompleksowej wiedzy. Dlatego też, czasami miałam wątpliwości czy to co czytam jest prawdziwa prawda 😀 książka podzielona jest na tematyczne rozdziały, a każdego czytelnika dotyczy prawo nieprzeczytana wszystkiego 😀

Niektóre informacje ciekawe

Niektóre informacje ciekawe

Wyjaśnienie niektórych ciekawostek, o które pytali czytelnicy pewnego serwisu internetowego. Niektóre wyjaśnienia robią wrażenie, jakby mijały się prawdą.

Niektóre odpowiedzi są zbyt zawiłe, inne krążą wokół głównego problemu, ale go nie rozwiązują. Plusem jest to, że nie trzeba jej czytać jednym cięgiem (w związku z czym zajęło mi to dwa lata),ale chwilami jest dość męcząca. Ogólnie niewiele wniosła do poszerzenia mojej wiedzy.

Pytania owszem, z serii, jakie ja bym mogła kiedyś zadać, ale odpowiedzi... ta książka nie tyle co jest popularno-naukowa. Ma bardzo duże nastawienie na populana. W większości na zadane pytania odpowiadają inni czytelnicy i to nie podają naukowych dowodów, tylko sytuacje anegdotyczne. Serio, odpowiedzi na pytania: tak jest, bo ja to widziałem, zaobserwowałem, robiłem. Złapałam się w pewnym momencie za głowę, kiedy na pytanie, kiedy bez awarii można otworzyć butelkę piwa, która upadła, otrzymałam odpowiedź, że najlepiej odtworzyć drugą. Tak, to pokazuje poziom odpowedzi. Często też dzieje się tak, że nie dana jest nam w ogóle odpowiedź na zadane pytanie, tylko mamy krążenie wokół tematu i poruszanie innych kwestii, o które pytający nie pytał.

Całość trochę ratuje ostatni rozdział, gdzie odpowiadała redakcja, przez co odpowiedzi są wyczerpujące, przede wszystkim trafne i podparte przytoczonymi badaniami.

Spodziewałam się jednak czegoś lepszego.

Wiele ciekawostek można wyciągnąć z tej książki ale... jeśli nie jest się zorientowanym w temacie może być czasami ciężko ze zrozumieniem wyjaśnień. Niektóre odpowiedzi są napisane zbyt fachowo z kolei niektóre kompletnie nie wyczerpują tematu.

Nie doczytałem do końca. Przyznam, że nie to się spodziewałem. Wiele różnych, niezwiązanych ze sobą ciekawostek. Po jakimś czasie staje się męcząca.

Z takimi xiążkami jest tak, że ile by nie zawierały odpowiedzi zawsze będzie za mało.

Zdarza się Wam nie przeczytać całej książki albo omijać jej fragmenty?
Kiedyś było to dla mnie nie do pomyślenia. Nawet kiedy książka była dla mnie słaba i ciężko mi było ją czytać, mimo wszystko czytałem ją do końca, niejednokrotnie wręcz cierpiąc. Doszedłem do wniosku, że to bez sensu, czytanie to przyjemność, a nie narzucanie sobie książkowych kajdan. W książkach popularnonaukowych niegłupim rozwiązaniem jest omijanie nieinteresujących nas fragmentów albo takich, które już znamy. Po co czytać po raz pięćdziesiąty o eksperymencie Zimbardo?

„Jak długo trwa teraz” to zbiór pytań nadesłanych przez czytelników New Scientist i odpowiedzi na nie przez naukowców. Pytań z różnych dziedzin: biologii, fizyki, astronomii itd. Podtytuł mówi o 191 fascynujących pytaniach – dla mnie było ich maksymalnie 100, resztę omijałem nie widząc wartości w ich czytaniu. Bo to książka dobra do czytania dorywczo, chwytamy ją i czytamy jedno pytanie z odpowiedzą na jedną, max dwie strony. Zarazem to jej problem, odpowiedzi są bardzo skrótowe, niektóre i zbyt fachowym językiem, co sprawia, że nie jest ani dla laika, ani dla fachowców.

Nie rekomenduje czytania jej w całości, a jedynie interesujących Was fragmentów.

Instagram: Mateusz o książkach

Zdarza się Wam nie przeczytać całej książki albo omijać jej fragmenty?

• Popularnonaukowe