Blondynka na Hawajach

2020-05-06
2020-05-06
Hawaje podróże Beata Pawlikowska Mauna Kea

Oficjalne recenzje i

Ahoj Hawaje! Ahoj przygodo!

Link do recenzji

5748 653 406

Dlaczego w każdej, nawet typowo podróżniczej książce pani Pawlikowska KONIECZNIE MUSI czytelnika pouczać, moralizować i filozofować ???
I do tego ta wieczna egzaltacja byle drobiazgiem, jak u małej dziewczynki....
Ręce opadają.....

I do tego ta wieczna egzaltacja byle drobiazgiem, jak u małej dziewczynki....
Ręce opadają.....

Hawaje oczami Beaty Pawlikowskiej totalnie mnie zauroczyły, mimo że rajskie wyspy okazały się być zupełnie inne, niż się spodziewałam.
Autorka odziera je z mitów i prezentuje Hawaje w prawdziwej, nieupiększonej wersji, co sprawia, że to miejsce jawi mi się teraz jako jeszcze bardziej niezwykłe i fascynujące.

Sporo tu wiedzy na temat historii Hawajów oraz lokalnych wierzeń,
podanej w bardzo przystępnej formie. Dodatkowo przeczytamy wiele zabawnych anegdotek z podróży i zostaniemy zasileni sporą dawką moralizatorstwa, co jest nieodłączną częścią twórczości Beaty Pawlikowskiej. Można to lubić albo nie.

Tuż po lekturze czuję się zupełnie tak, jakbym odbyła tę podróż razem z autorką książki, przeżyła podobne przygody i cofnęła się w czasie do okresu,
w którym istniało jeszcze Królestwo Hawajów. Coś wspaniałego :)

Ta książka z pewnością poszerza horyzonty, a przy tym jest niezwykle wciągająca.

Sporo tu wiedzy na temat historii Hawajów oraz lokalnych...

Audiobook czytany przez samą Beatę Pawlikowską to cudo. Jeszcze z tą hawajską muzyczką między rozdziałami! Niezwykły klimat. Czułam, jakby koleżanka opowiadała mi o swoich wakacjach! Czułam jej podekscytowanie wyprawą i optymizm, który zaraża. Pani Pawlikowska daje nam tutaj ogromną dawkę wiedzy przekazaną w lekki i przyjemny sposób. Niezwykle inspirująca osoba.

Jestem pewna, że gdybym czytała tę książkę, to by mi się nie podobała, bo tematyka Hawajów jakoś bardzo mnie nie interesuje, a tym bardziej ich historia. Generalnie polecam tylko osobom zainteresowanym tematem! Dla mnie audiobook spisał się świetnie jako coś lekkiego do słuchania w tle podczas robienia innych rzeczy.

Jestem...

„Blondynka na Hawajach” to zbiór wspomnień i wrażeń Pawlikowskiej z jej podróży po tych wyspach. Opowieści o historii oraz kulturze Hawajów pomieszane są tu z wywodami światopoglądowymi autorki, które roboczo nazwałabym „mistycyzmem przyrodniczym”. Myślę, że części, w których opisuje realia życia na Hawajach będą interesujące dla wszystkich czytelników żądnych ciekawostek o świecie, natomiast odbiór wątków o poglądach podróżniczki będzie pewnie uzależniony od własnych przemyśleń i preferencji odbiorcy.
Dla mnie książki Pawlikowskiej stanowią dobry sposób na odpoczynek intelektualny ze względu na prostotę języka i lekkość treści. Czasem wprawdzie drażni mnie jej nazbyt entuzjastyczny optymizm i skłonność do wiary w różne aspekty magiczne, ale generalnie lubię spędzać z nią wolny czas w celu relaksacji. Myślę, że „Blondynka na Hawajach” to dobra pozycja dla tych, którzy nie szukają „porządnej” (tj. bogatej w konkrety) literatury podróżniczej, za to mają ochotę na coś łatwego i przyjemnego.

To moja pierwsza książka Beaty Pawlikowskiej. Treść książki czyta się lekko i nawet ciekawie, ale szata graficzna jest koszmarna. W przypadku tak pięknych i kolorowych wysp ma to (dla mnie) bardzo duże znaczenie i skutecznie ,,zepchnęło" tekst na drugi plan.
Nieporozumieniem jest wydanie książki podróżniczej o Hawajach z bardzo dużą ilością czarno-białych zdjęć. Autorka opisuje złocisty piasek, błękitne niebo i soczysty kolor ptasich piór, a ilustruje to zdjęciami, które zamiast podkreślać klimat i opis przedstawiają bezbarwną naturę, a czasami wręcz ciężko wywnioskować co przedstawiają. Te same zdjęcia wstawia później w kolorową wkładkę, co skłania do wniosku, że nie zależy jej na pokazaniu piękna Hawajów, a na zapełnianiu kartek.
Drugim minusem są duże marginesy, duże odstępy między wierszami i akapitami oraz bardzo duża czcionka. To wszystko okraszone ,,odręcznymi" rysunkami i bohomazami rodem z przedszkola. Wyglądem przypomina to podręcznik do nauki czytania dla klasy 1-3. Treści na stronie tyle, co kot napłakał. Tak jakby autorka poprzez nagromadzenie czarno-białych zdjęć i marnowanie kartek odstępami chciała dodać swojej książce objętości. Jeżeli pominiemy jej wywody filozoficzne typu ,,czy drzewa mówią, czy komunikują się telepatycznie?" to samych informacji i przydatnych wiadomości o pięknych Hawajach zostanie co najwyżej na kilkadziesiąt stron, a Pani Pawlikowska zmarnowała ich przeszło czterysta.
Fajnym pomysłem natomiast było umieszczenie kodów QR po zeskanowaniu których można obejrzeć krótkie filmiki.
Nie znam innych książek autorki i nie chcę się zniechęcać po jednej książce, dlatego zamierzam przeczytać jej wcześniejsze pozycje.

Bardzo, bardzo fajna. Po prostu. Czytało się rewelacyjnie. Multum istotnych informacji, ciekawe opisy miejsc i kultury, a do tego ładne zdjęcia. Taki poradnik i pamiętnik w jednym.

Przeczytałam bardzo dużo książek podróżniczych Beaty Pawlikowskiej. Ta najmniej mi się podobała. Za dużo przemyśleń i filozofii autorki. Wolę jej starsze książki, w których mozna było niemal czuć, że jest się w miejscu, o którym pisze. Tym razem nie czulam tego, że jestem na Hawajach. Miałam wrażenia, że autorka chce na siłę przedstawić i przekonać mnie do swojej filozofii życiowej. Szkoda.

Pani Pawlikowska ma wyjątkowy dar umiejętnego doboru słów w formie pisanej i mówionej.
Książka o Hawajach niezwykle ciekawa, przybliżyła nam to, co kiedyś było dla nas nieosiągalne.
Przy okazji próbuje zainspirować nas do prostoty i uważności.
Trochę trąci mi to fałszem w kontekście tego, jak Autorka mieszka... mały zgrzyt.

Przy okazji próbuje zainspirować nas do prostoty i uważności.

Książka, która porywa od samego poczatku. Cudowne klimaty, podróż w odległe miejsce... Ludzie, potrawy i krajobrazy.
Pomimo, że sama rzadko podróżuję to nadrabiam zaległości właśnie z p.Beatą, która jest najlepszym przewodnikiem.

Cudo. Ale klimat. I te legendy... I wszystko naj naj.

Cudo. Ale klimat. I te legendy... I wszystko naj naj.

Beata Pawlikowska Blondynka na Hawajach Zobacz więcej
Beata Pawlikowska Blondynka na Hawajach Zobacz więcej