Księga pocałunków. Poezje wybrane

2019-10-03
Leszek Engelking
poezja literatura czeska Seifert
Inne

Okładka książki Maść przeciw poezji. Przekłady z poezji czeskiej Michal Ajvaz, Ivan Blatný, Egon Bondy, Jakub Deml, Jiřina Hauková, Vladimír Holan, Miroslav Holub, Josef Kainar, Jiří Kolář, Ludvík Kundera, Petr Mikeš, Jaroslav Seifert, Jan Skácel, Jáchym Topol, Jaroslav Vrchlický, Oldřich Wenzl, Ivan Wernisch
Maść przeciw p... Michal Ajvaz, Ivan ...
Okładka książki Literatura na świecie nr 3/1996 (296) Daniił Charms, Daniela Hodrová, Tomáš Kafka, Danilo Kiš, Tadeusz Komendant, Jiří Kratochvil, Katarzyna Osińska, Redakcja pisma Literatura na Świecie, Krystyna Rodowska, Wacław Sadkowski, Tomaž Šalamun, Izet Sarajlić, Jaroslav Seifert, Patrick Süskind, Jáchym Topol, Ivan Wernisch
Literatura na ... Daniił Charms, Dani...

Wybrane wiersze czeskiego noblisty (1984) w przekładzie i z posłowiem-esejem znakomitego Leszka Engelkinga. Seifert wydaje się być doskonałym stereotypowym wręcz ucieleśnieniem czeskiego ducha. Pogoda i witalność zrównoważone są tu refleksją i melancholią, ale dla mnie to przede wszystkim poezja pięknego obrazu. Engelking przywołuje czeskiego krytyka określającego Seiferta wręcz „sielankopisarzem”.

Coś w tym jest, poeta skupia się na tym co dobre w życiu: na przyjemności, rozkoszy, pięknie, a całe zło świata, cały ból pochodzi jego zdaniem z deficytów powyższych doznań. I trudno się w zasadzie nie zgodzić. Jesteśmy - przywołując oklepane porównanie - wygnani z raju, reminiscencje naszej sielankowej mitycznej przeszłości przebijają się do naszej świadomości w chwilach rozkoszy, szczęścia i miłości. Wygląda to landrynkowo, pachnie kwiatkami i dusi różowym pluszem? Na szczęście nie u Seiferta. To poezja pełna humoru, pozbawiona zadęcia i patosu a zarazem komunikatywna, pozornie prosta i naiwna, a przy tym dopracowana formalnie. Głównymi tematami są ukochana Praga, kobiety (fascynowały go aż po grób) i sztuka (szczególnie malarstwo),ale ten obszerny zbiór jest przekrojem przez bogatą i zróżnicowaną twórczość. Seifert zaczynał od zrytmizowanej poezji, początkowo zaangażowanej i proletariackiej, a poprzez poetyzm, klasycyzm doszedł pod koniec życia do syntetycznej prostoty wolnego wiersza i ta ewolucja porównywana jest w posłowiu do ewolucji Leopolda Staffa.

Nie jest to intelektualna poezja, a raczej mądrościowa, wypływająca z kontemplacji i doświadczenia. Świat z całym swoim okrucieństwem i złem, jest zarazem piękny i to piękno - jak powtarza Seifert - jest jedynym i wystarczającym powodem, aby żyć. Nie jest to specjalnie odkrywcze, ale bywa, że w godzinie rozpaczy to właśnie taka poezja, poezja prostych prawd, otwiera nam oczy.

jaroslav seifert piszący o kobietach to mój ulubiony jaroslav seifert <3

jaroslav seifert piszący o kobietach to mój ulubiony jaroslav seifert <3

Jakże piękny jest ten czeski sposób przedstawiania rzeczywistości, gdzie ze światłocieni życia wydobywa się to, co lekkie i słoneczne, a ciężar i mrok pozostawia do kontemplacji innym narodom.

Kobiety są cudowne!, mądrość obecna, żart natchniony i nawet smutek bardziej jesienny niż grobowy.

To wielki zaszczyt móc obcować z tak wybitną poezją.

To wielki zaszczyt móc obcować z tak wybitną poezją.

Dla wierszy o miłości, kobietach i tych o Pradze, warto było zatopić się w lekturze.

• Poezja
  • Nobel