Dom ptaków

Okładka książki Dom ptaków Eva Meijer
Okładka książki Dom ptaków
Eva Meijer Wydawnictwo: Marginesy literatura piękna
Alicja Oczko

Sikorki to gwiazdy

smutna historia

smutna historia

Bardzo chciałam, żeby ta lektura była udana, dlatego nie zważałam na dość niepochlebne recenzje. Niestety, muszę przyznać rację wszystkim narzekającym - Dom ptaków, to duży zawód. Gdybym była redaktorem tej powieści, to najzwyczajniej kazałabym autorce popracować jeszcze nad tekstem. Moim zdaniem to nie jest styl oszczędny, tylko ubogi. Autorka opowiada o czasach nam odległych, a nie wysila się na opisy obszerniejsze niż trzy króciusieńkie zdania. Trudno poukładać sobie bohaterów w czasie i przestrzeni. Trudno nawet zobaczyć oczami wyobraźni samych bohaterów. Najsilniejszą stroną powieści są rozdziały pisane, kiedy Len Howard już założyła dom ptaków. Nagle na stronach tej książki pojawia się życie, żywe obrazy, sympatyczni ptasi bohaterowie. Bardzo chciałabym przeczytać jakąś interesującą powieść inspirowaną życiem tej arcyciekawej badaczki, niestety Dom ptaków nie był tym na co liczyłam.

2079

Opisy z życia ptaków autorstwa Len Howard dużo ciekawsze niż tekst o niej Evy Meijer.

Piękna historia kobiety zakochanej w sikorkach. Autorka w prologu wyjaśnia, że są w tej powieści fikcyjne ale również prawdziwe wątki biograficzne Len Howard. Polecam przeczytać zwłaszcza tym którzy lubią ludzi z pasją.

Jako ptasiarz miałem chyba zbyt duże oczekiwania. Interesująca dla mnie część zaczęła się dopiero od około 170 strony, gdy bohaterka zaczęła mieszkać w tytułowym domu ptaków.

Przeczytalam ksiazke do konca zeby dac jej szanse. Nie wciagnela mnie zbytnio poniewaz wydarzenia z zycia bohaterki byly opisane chaotycznie. Ciekawostka bylo to ze ksiazka byla opatra na prawdziwej historii o czym dowiedzialam sie na sam koniec. Wedlug mnie smutne zycie prowadzila glowna bohaterka, bardzo samotne.

Książka nie była zła, ale jednak lekkie rozczarowanie. Główna bohaterka niewątpliwie wyprzedzała swoje czasy i chyba jednak trochę zdziwaczała.

Nie porwała mnie, wręcz z przyjemnością przerwałam czytanie.

Nie porwała mnie, wręcz z przyjemnością przerwałam czytanie.

Bardzo duże oczekiwanie i (adekwatnie) duże rozczarowanie. Prawda przyrodnicza, którą tak miałam nadzieję sie nasycić, nakarmić okazala sie tylko mocno potocznym wątmiem wobec fikcyjnej powieści pisanej nie moim językiem ( bądź niefortunnie tłumaczonej. Istnieje słowo "kaszlam" ?). Nie polecę.

[...]

Urywki z życia dziewczyny zakochanej w muzyce i ptakach. Bez popisów erudycyjnych, bez ekwilibrystyki słownej, prosty, spokojny język pełen wyczulenia na świat. Historia rodziny, w której jest sporo niedopowiedzeń, tajemnica. Tylko czy na pewno?

Obserwując od kilku miesięcy ptaki, ich zachowania, wsłuchując się w wydawane przez nie odgłosy udaje mi się podążać za bohaterką, która nieustannie zwraca uwagę na to co dzieje się w parkach, na ulicach, krzakach.

To piękna powieść o potrzebie samotności oraz pasji, dla której rezygnuje się w pewnym stopniu ze społecznych oczekiwań. Ciekawe, że Eva Meijer tworzy świat uniwersalny, choć akcja rozpoczyna się w 1900 roku.
całość:

• Ptaki