Joga – sztuka życia

Czarna Owca
2020-03-11
2020-03-11
Marzenna Rączkowska
joga sutry medytacja równowaga filozofia

Bardzo dobra książka . Podeszłam do niej z rezerwą bo nie lubię wszelkich poradników,coachów wszystkiego i wszystkich co mi mówi jak mam żyć. Czytałam ją powoli , fragmentami i pomogła mnie w powrocie do jogi po wielu miesiącach nie praktykowania . Wzmacnia motywację do codziennych ćwiczeń . Książka mówi co można osiągnąć praktykowaniem jogi , o jej istocie ale napisana prostym językiem . Polecam serdecznie

Praktykuję jogę od kilku lat, ale z biegiem czasu dostrzegam coraz większy wpływ tej praktyki na postrzeganie przeze mnie otaczającego świata. Ta książka w niezwykły sposób wydobywa esencję płynącą z jogi. Pokazuje że nie jest to tylko zestaw ćwiczeń wykonywanych na macie, bo joga wpływa nie tylko na ciało ale przede wszystkim na umysł, że joga to piękna filozofia życia w zgodzie z własnym wnętrzem. Joga to nauka uważności. Ta książka to wyjątkowa pozycja, skarbnica bardzo mądrych i pouczających refleksji na temat tego jak żyć by nasze ciało, głowa służyły nam jak najdłużej. Jak osiągnąć balans ale i pełną kontrolę nad emocjami-spokój, wyciszenie i radość. Jestem pod wrażeniem zarówno prostoty tego tekstu ale i niezwykłej mądrości autorki. Jestem przekonana że będę wracać do tej książki jeszcze nie raz.

Książka bardzo wartościowa. Zarówno dla tych co zaczynaja przygodę z jogą, jak ich tych długo praktykujących.

Wahałem się pomiędzy 8*, a 9* finalnie wybrałem 9* - wybitnie, bo ze mną ta książka wybitnie rezonuje.
Opis podstaw jogi, podejście do teorii, praktyki i psychologii otwiera umysł i rozjaśnia wszystko co związane z jogą i nie tylko. Bardzo fajnie przekłada się poszczególne aspekty nauki opisane w książce na życie codzienne, co zresztą robi sama autorka, podając nie raz, przykłady z życia wzięte.
Opisy historyczne nie są rozwleczone, nie przynudzają jak ma to miejsce w innych wydawnictwach, a całość jest podawana... hmmm... trochę jakby w pigułkach łatwych do przełknięcia.
Polecam każdemu początkującemu joginowi wchodzącemu w świat praktyki. Koniecznie czytać w ciszy i spokoju, powoli, starając się zrozumieć każdą naukę czy opis. Świetnie sprawdza się równoległe czytanie i praktykowanie.
Dla mnie to książka nie tylko o jodze, ale też o samorozwoju. Szczerze polecam z nadzieją, że i was odmieni choć trochę tak jak mnie.

świetna ksiazka.

świetna ksiazka.

Książka pełna dowodów anegdotycznych. Zdecydowanie mnie to nie przekonuje.

Książka pełna dowodów anegdotycznych. Zdecydowanie mnie to nie przekonuje.

Zdecydowanie godna polecenia pozycja dająca odpowiedź na wiele pytań i cennych wskazówek jak postępować i praktykować jogę nie tylko na macie, ale przede wszystkim w zgodzie ze sobą i czterema bardzo prostymi przymiotami serca.
"Przyjaźń wobec wszystkich, którzy się radują.
Współczucie dla tych, którzy cierpią.
Celebrowanie dobra w innych.
Tolerancja wobec błędów i niedoskonałości innych."

Warto mieć tą pozycję w domowej biblioteczce, po to aby móc wrócić kiedy poczujemy się zagubieni lub poszukujemy medytacji na dany dzień.

(...) Powinniśmy jednak mieć pełną jasność, czy celem naszych działań jest zrobienie komuś krzywdy, czy też pragniemy rozpocząć zdrowy dialog. Jeśli chodzi nam tylko o to, aby kogoś obciążyć swoimi psychicznymi brudami, zapytajmy sami siebie, jakich oczekujemy rezultatów. Kiedy jesteśmy o krok od powiedzenia czegoś przykrego, od oskarżenia kogoś albo od wybuchu, zadajmy sobie pytanie, czy w przeszłości tego typu wymiany zdań dobrze się skończyły? "

"Przyjaźń wobec wszystkich, którzy się radują.
Współczucie dla tych, którzy cierpią.
Celebrowanie dobra w innych.
Tolerancja wobec błędów i...

Przystępne wprowadzenie do sztuki życia jaką jest joga. Nie do ćwiczeń na macie, a sposobu na życie, postrzeganie świata, siebie w świecie i pracy nad sobą. Bardzo dobrze się czyta, pozwala na głębszą refleksję i zrozumienie, że joga to nie tylko asany.

"czy joga nas zmienia? Pozostajemy dokładnie tacy sami, oprócz jednej nadzwyczajnej różnicy. Inaczej widzimy i siebie, i świat, ponieważ widzimy siebie jako świat. Dzięki temu zmniejsza się nasza potrzeba barykadowania się przed kimś, kogo postrzegamy jako odmiennego od nas".

Donna Farhi stworzyła kompendium wiedzy teoretycznej o jodze w różnych jej odłamach, tak, aby każdy mógł odnaleźć się w tym, czego od niej konkretnie, w danym momencie, potrzebuje.

To, czego ja szukałem, udało mi się odnaleźć. Dostałem również narzędzia i rady odnośnie tego, jak się nie poddawać i jak przeć w tych ideach do przodu. Niczego jednak książka i inne słowo pisane nie zrobi za nas, może ona nas jedynie na różnych poziomach inaczej motywować i determinować do działania i przemyśleń.

Za dużo jest tu jedynie wiary i religii, z którą nie mam nic wspólnego, ale niezwykle proste jest pomijanie tych konkretnych aspektów, lub zastępowanie ich udziału udziałem tego, w co sami wierzymy lub wyznajemy.

Jeśli udało Ci się już pomedytować, próbować znaleźć spokój ducha niekonwencjonalnymi metodami, ale brakuje Ci narzędzi do zrozumienia jak interpretować uczucia i jak wykorzystywać czas poświęcony na medytację czy jogę, to jest to świetna pozycja.

Ciekawa książka, napisana z lekkością.
Na pewno warto do niej wracać.
Posiada wiele wskazówek typu, jak podchodzić do praktyki jogi, a także codziennego życia.

Ciekawa książka, napisana z lekkością.
Na pewno warto do niej wracać.

• Poradnik

Dodaj cytat z książki Joga – sztuka życia