Palimpsest Powstanie

Okładka książki Palimpsest Powstanie Radosław Wiśniewski
Okładka książki Palimpsest Powstanie
Radosław Wiśniewski Wydawnictwo: Stowarzyszenie Żywych Poetów publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Stowarzyszenie Żywych Poetów
2019-01-01
1998-01-01
esej gawęda wojna powstanie warszawskie polska

Okładka książki Końca świata nie będzie – Кінця світу не буде Anastasija Afanasjewa, Ołeksandr Awerbuch, Stanisław Bielski, Ołeh Bohun, Maksym Borodin, Lila Czerniawska, Daryna Czupat, Ella Jewtuszenko, Ołeksandr Koczarian, Andrij Kostynski, Ołena Krasnoselska, Maksym Krywcow, Dmytro Łatuzkin, Ihor Mitrow, Marta Mochnacka, Sergo Musztatow, Kristina Pihol, Jewhen Piweń, Anton Połunin, Mariczka Staszko, Daria Suzdałowa, Sandra Szewczenko, Wiktor Szyło, Radosław Wiśniewski, Mychajło Żarżajło
Końca świata n... Anastasija Afanasje...
Okładka książki Fabularie nr 1 (22) 2020 Marcin Gaczkowski, Kamil Galus, Karol Graczyk, Jiří Kratochvil, Adam Ochwanowski, Małgorzata Południak, Redakcja magazynu Fabularie, Ada Tronina Kosterkiewicz, Michał Trusewicz, Magdalena Urbańska, Emilia Walczak, Radosław Wiśniewski, Andrzej Woźniak
Fabularie nr 1... Marcin Gaczkowski, ...

Książka trochę wymykająca się klasyfikacjom i gatunkom. Mamy tutaj epizody z Powstania Warszawskiego, okraszone osobistym refleksjami autora nad tym problemem, poza tym śledzimy to jak autor zbiera materiały i przygotowuję tę pozycję.
To nie jest pozycja historyczna, a na pewno nie przede wszystkim. Autor nie kryje się ze swoim emocjonalnym podejściem do Powstania, jest jego wielkim admiratorem, ale nie bezrefleksyjnym. I chyba to jest jej sednem, jest to książka o emocjach, pamięci historycznej jednostki ( w tym wypadku autora).
Powiem tak, temat Powstania czy nawet II wojny światowej nigdy jakoś szalenie mnie nie interesował i raczej go z wielu powodów omijałem, ale teraz, dzięki tej książce, czuję ochotę żeby wejść w ten temat głębiej.

Dodaj cytat z książki Palimpsest Powstanie