Rage and Ruin

Okładka książki Rage and Ruin Jennifer L. Armentrout
Okładka książki Rage and Ruin
Jennifer L. Armentrout Wydawnictwo: Inkyard Press Cykl: The Harbinger (tom 2) romantasy
romantasy
The Harbinger (tom 2)
Inkyard Press
2020-06-09
2020-06-09
paranormal romance nefilim anioły gargulce demony archanioły walka zakazana miłość miłość koniec świata

Jeśli chodzi o ten tom, to miałam dużo wyższe oczekiwania po Sztormie i Furii. Kontynuacja nie była najgorsza, jednak całość ratuje głównie akcja z zakończenia. W połowie brakowało bardzo akcji i czegoś, co mogłoby zainteresować czytelnika. Ogólnie ta część mogłaby być na spokojnie krótsza o jakieś 200 stron i nie wpłynęłoby to znacząco na historię. Z plusów no to mamy dość intrygującą kontynuację tajemnicy, którą próbują rozwiązać Trinity i Zayan. Zakończenie jak zawsze w tego typu młodzieżówkach powoduje chęć czytania kolejnego tomu, ale znając tendencję do tłumaczenia spinn-off’ów Armentrout trzeci tom szybko się nie pojawi.

Mocno naciągane 7/10. Miałam dużo większe oczekiwania wobec tej książki. Tak właściwie ratują ją może 3-4 końcowe rozdziały. Zdecydowanie można było się obejść bez całej otoczki ich życia seksualnego.

2064

No dobrze, ja przepraszam bardzo, ale mam dwa pytania: po pierwsze gdzie jest trzeci tom przetłumaczony, bo ja potrzebuję na już! Po drugie jakim cudem ja dopiero teraz tu jestem i czemu narzekałam na pierwszy tom? To jest dokładnie ta Armentrout jaką kocham, w najlepszym wydaniu. Nie dość, że wciągnęło mnie to bez reszty, to jeszcze przecierałam oczy ze zdumienia, że ma taką objętość, bo w ogóle tego nie odczułam. Końcówka rozjebała system i cieszyłam się, że jednak jestem drużyną audiobooków, bo mogłoby się zdarzyć, że cisnęłabym książką przez pokój, no bo co to za zakończenie?! Co tam się w ogóle działo w tej książce, uff. Najwyższa nota poszła bez zawahania, bo to, ile radochy (i nerwów, i nerwów) sprawiła mi ta książka, to przekracza skalę po prostu.

📚📚📚📚📚📚📚📚📚📚📚📚📚📚📚

"Ból to składowa życia. Czasami pozostawia blizny zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Czasami prowadzi do czegoś gorszego, ale niekiedy jest konieczny, aby umożliwić coś niesamowitego."

📚📚📚📚📚📚📚📚📚📚📚📚📚📚📚

"Gniew i ruiny" to druga część serii The Harbinger autorstwa Jennifer L Armentrout. Poznajemy w niej dalsze losy Trinity oraz Zayna.

Muszę przyznać, że ta część bardzo mi się podobała. Tylko cały czas się zastanawiam czy to zasługa fabuły i postaci, czy większej ilości Rotha znanego nam z serii Dark Elements, i nie jestem w stanie dać jednoznacznej odpowiedzi😅. No cóż, w końcu to mój ulubieniec, a tutaj jest go naprawdę sporo i jak zawsze trzyma fason😁. Dobra koniec o nim, trzeba skupić się na reszcie🤭.

Trinity, wraz z nowym protektora Zeynem, muszą odkryć, kto odpowiada za zbliżającą się apokalipse, kto kryje się pod mianem Zwiastuna. Muszę przyznać, że tu mnie autorka zaskoczyła, zupełnie nie spodziewałam się, kto jest tym złym. Teraz jestem ciekawa co będzie w następnej części, bo zakończenie jest bardzo bolesne i zupełnie niespodziewane.

Trinity, będzie musiała podjąć wiele trudnych decyzji. Jedna z nich będzie czy złamać zasady i podda się uczuciu do Zayna, w końcu taki związek jest surowo zakazy. Tylko dlaczego? Tego już nikt nie mówi, może to tylko głupie zasady. O tym przekonają się sami. Sam Zayne, w tej części o wiele bardziej mi się podoba. Nawet da się go polubić.

Ta część jest o wiele bardziej dynamiczna. Cały czas coś się dzieje. Jak nie próbują odkryć, kto jest Zwiastunem, tak Roth urządza różne akcje. Kto to widział, żeby prawowita, czyli Trinity, zadawała się z demonami i jeszcze nie widziała w tym problemu. Mimo wpojonych zasad, Trinity, umie sama myśleć i wyciągać wnioski. Wie, że nie wszystko jest tylko czarne i białe, że są odcienie szarości, w których się obraca. Potrafi nawet przyjąć od nich pomoc. Jeżeli jeszcze nie mieliście okazji poznać tej serii, to pamiętajcie by najpierw przeczytać serię Dark Elements😊. Niby to oddzielne serię, ale lepiej ją poznać, wiele nam wyjaśnia. Z niecierpliwością czekam na kolejną część i mam nadzieję, że wydawnictwo nie będzie kazało nam za wiele na nią czekać. Polecam

Muszę przyznać, że ta...

Pierwsza połowa była dość nudna, ciągnęła się i nic tak naprawdę się nie działo. Jednak ostatnie 200stron było naprawdę ciekawe. Nie spodziewałam się przemowy, którą wygłosił Gabriel. Zakończenie było naprawdę fenomenalne i zaskakujące. Spodziewałam się czegoś w tym temacie dopiero w trzeciej części. Sprawiło to, że jeszcze bardziej czekam na ostatni tom.

Ksiazka cudowna, pochłonęlam ja w kilka dni. Historia cudowna, postacie chwytaja za serce ♡♡

Zakup „Gniewu i ruin” był totalnie spontaniczną decyzją. Na jednej z książkowych grup dyskusyjnych ktoś szukał tej serii i dzięki temu w ogóle dowiedziałam się, że drugi tom właśnie ukazał się w Polsce, a ja od trzech lat trzymałam go na liście „W oczekiwaniu na polskie wydanie”.

Mimo, że przeczytanie drugiego tomu zaplanowałam od razu po skończeniu pierwszego, bo książka mi się podobała, to, o dziwo, wielu szczegółów z tej historii nie pamiętałam. „The Harbinger” to jednak jedna z tych serii, przy których nie trzeba się specjalnie intelektualnie wysilać ani zapamiętywać setek elementów fabuły, bo czyta się je przede wszystkim dla umilenia sobie czasu, a sama historia należy do raczej prostych i przewidywalnych. Mimo więc, że w miejscach imion niektórych postaci czy faktów ze świata Trinity ziały w mojej pamięci czarne dziury, nie przeszkadzało mi to wcale w czytaniu.

Nie do końca rozumiem kierunek, w jakim poszła autorka w kwestii rozwoju postaci Zayne’a. Ze „Sztormu i furii” zapamiętałam go jako tajemniczego przystojniaka, który roztacza wokół siebie przyciągającą aurę. Natomiast w „Gniewie i ruinach” przez dobrą połowę książki Zayne zachowywał się jak totalny dupek, którego postawa tak mnie irytowała, że szczerze współczułam Trinity jej położenia. Dopiero później „nawrócił się” na bycie tym dobrym Zayne’m, co nastąpiło właściwie bez konkretnego powodu. Niby te nagłe zmiany charakteru miały swoje uzasadnienie fabularne, ale i tak wydawały mi się zbyt przerysowane.
Co do Trinity – nie zauważyłam żadnych większych zmian w tej postaci. Autorka w tej części nie pozbawiła jej ani lekko irytującego sposobu bycia, ani jej chwilami żenujących tekstów. Ani, oczywiście, choroby, na którą sama cierpi, a która książkowej bohaterce odbiera nieco charakteru sztampowej protagonistki fantasy. Trinity to od samego początku fajna postać i fajną postacią pozostaje również w tomie drugim – ma złożony charakter, cechy szczególne i nie jest na siłę „niepokonana”.

Ponownie spotykamy też między innymi Rotha, Laylę i Orzeszka, ale pojawiają się również nowe postaci – trochę mniej rozbudowane, ale być może dlatego, że dysponują znacznie mniejszym… powiedzmy, że czasem ekranowym. Być może w następnych tomach ich historie i charaktery też się rozwiną i dostaniemy kolejne fajne, złożone postaci.

Historia sama w sobie, jak już wspomniałam, jest od samego początku dość banalna, choć dzieje się w znacznie mniej banalnym świecie. Niezmiennie podoba mi się, jak autorka wykorzystała oklepane, przejedzone motywy: walki dobra ze złem, aniołów i demonów, piekła i nieba, i dorzuciła do tego wszystkiego strażników-gargulców i niezwykłe więzi łączące różne typy postaci. Pewnie ci, którzy czytali wcześniej serię „Lux” (swoją drogą, wbrew opinii większości czytelników: tak, „Harbingera” można czytać zupełnie osobno, nie trzeba znać serii bazowej, mimo, że jest to spin-off) są już przyzwyczajeni do tego uniwersum, ale ja nadal nie mogę wyjść z podziwu dla kreatywności i wyobraźni pani Armentrout.

„The Harbinger”, po lekturze drugiego tomu, nadal pozostaje w mojej opinii mocnym średniakiem, ale takim, który jest po prostu, po ludzku mówiąc, fajny - nie wszystkie książki muszą być od razu wybitne, żeby zapewniać dobrą zabawę. Z pewnością sięgnę po trzecią część, jeśli tylko ukaże się w Polsce.

Mam jednak małą uwagę co do polskiego wydania, która w ostatecznym rozrachunku nie jest wcale taka mała - podczas czytania zauważyłam naprawdę dużo literówek i drobnych błędów redakcyjnych. Nie "sporo", ale DUŻO. Jeśli mnie pamięć nie myli, w pierwszej części było podobnie. Czyżby "The Harbinger" nie dostawał od wydawców wystarczającej uwagi...?

4⭐️/5
8/10
Pierwszy tom był bardzo dobry, ale był jeszcze lepszy. Bohaterowie byli genialnie wykreowani, a relacja miedzy nimi świetnie opisana, choć czasami trochę przesłodzona. Uwielbiam główną bohaterkę i jej charakter. Było kilka 🌶️ momentów. Bohaterowie poboczni też byli ciekawi. Lecz według mnie najlepsze były zwroty akcji i wykreowanie świata. Autorka dodała naprawdę wiele szczegółów przez co było to jest lepsze. Zakończenie było najlepsze i czekam na 3 tom.

4⭐️/5
8/10

Trinity po rewelacjach z poprzedniej części, chciałaby mieć chodź na chwile trochę spokoju. Do tej pory myślała ze jej przeznaczenie jest jasne była pół aniołem, pół człowiekiem. Jednak nastąpiła okropna pomyłka i dziewczyna wychowywała się w domu którym nie powinna, bo jej miejsce było gdzie indziej. Jednak los i tak połączył ją z jej prawdziwym protektorem, teraz mieszka razem z nim w mieście. I po bitwie w której zginął jej przyjaciel próbuje dojść do siebie. Niestety nie odpocznie bo za rogiem czeka ją i jej bliskich prawdziwe zagrożenie, nadchodzi zwiastun. Lecz nikt nie potrafi odpowiedzieć na pytanie czym, lub kim on jest. Dziewczyna stanie przed naprawdę dużym zagrożeniem, wraz z Zaye’nem nocami patrolują miasto i za każdym razem ilość zabitych rośnie. Sytuacja staje się napięta gdy bliskiej osobie bohatera będzie grozić niebezpieczeństwo. Muszą we dwójkę jak najszybciej rozwiązać zagadkę i dowiedzieć się kto sieje spustoszenie w mieście. A co jeśli zwiastunem okaże się ktoś kogo dobrze znają??? Muszą zapobiec apokalipsie czy im się uda???

Ta autorka potrafi naprawdę namieszać człowiekowi w głowie. I jest tak że w ten wymyślony przez nią świat zatracimy się w takim stopniu że zapominamy się że to tylko książka. Wykreowany magiczny świat, jest niesamowicie uzależniający. Czytelnik nie będzie chciał go opuszczać. Ta książka była nieprzewidywalna ze zwrotami akcji które tak bardzo lubię. Demony, aniołowie niby są po przeciwnych stronach, lecz w tym wypadku ewidentnie będą ze sobą współpracować. Dodam że wkradnie się tu watek romantyczny, w którym autorka jest na najwyższym poziome tylko ona potrafi połączyć ze sobą coś co nawet nie miało by racji bytu. Dlatego też bohaterowie po mimo tego że nie powinni być razem, ciągnie ich do siebie. Aż lecą iskry. Ciekawostka jest taka że autorka wplotła swoją chorobę w książkę, co moim zdaniem czytelnik chodź trochę zrozumie co ona przechodzi.

Po burzliwym zakończeniu poprzedniego tomu musiałam mieć kolejny, na szczęście mam teraz też zakończenie jest dość zaskakujące. Na moje szczęście przeczytałam już angielską wersje ostatniej części i wiem jak się skończy ta historia. Jednak sercem czekam na polską kontynuacje.

Wracamy do świata Trinity i Zayne'a, gdzie nadprzyrodzona walka trwa.

„-Jest o wiele ważniejszy niż ja i Ty, i moje oczy, i wszystko. Zabija strażników i demony. Musimy go odnaleźć i powstrzymać, zanim zacznie mordować ludzi - mówiłam cicho. - To jedyna ważna rzecz".

Prawda o Trin wyszła na jaw, teraz dziewczyna mieszka w mieście wraz ze swoim protektorem Zaye'nem. Po bitwie, w której zginął przyjaciel naszej głównej bohaterki, rozpoczęła się prawdziwa wojna. Nadchodzi Zwiastun, niestety nikt nie wie kim ani czym jest. Wszyscy obawiają się tajemniczej postaci, która zagraża ludzkości.

Jakie niebezpieczeństwo czeka na naszych bohaterów?

Po emocjonującym zakończeniu pierwszego tomu, czym prędzej zabrałam się za drugi. Nie mogłam się wręcz doczekać, aż zacznę czytać. Nie zawiodłam się i tym razem. Nie potrafiłam i nie chciałam się oderwać od lektury.

W tej części bliżej poznajemy postać Trinity, jej obawy, myśli, a także problemy, z jakimi musi się mierzyć na co dzień. Choruje bowiem na rzadką chorobę oczu, jej wzrok zanika, aż pewnego dnia całkiem przestanie widzieć. Jak ma stawić czoła złu, będąc niewidomą?

Zayne'a również jest bardzo ciekawą postacią, pod twardą maską strażnika kryje się wrażliwy i skrzywdzony chłopak.
Niejednej czytelniczce zawróci w głowie. Mnie już zawrócił i wkradł się w moje serduszko.

Fabuła została świetnie poprowadzona, wciąga czytelnika bez końca. Była również nieprzewidywalna i takie lubię najbardziej. Nie wiesz, co Cię czeka na kolejnych stronach powieści. Nieoczekiwanym zwrotem akcji okazała się współpraca z demonami, nawet polubiłam tych nicponi.

Wykreowany magiczny świat przez autorkę jest niesamowicie pociągający i uzależniający. Nie chcesz go opuszczać, a wręcz przeciwnie jeszcze bardziej chcesz się w nim zagłębić.

Zakończenie złamało mi serce, ja już chcę wiedzieć co, będzie dalej. Nie można przerywać w takim momencie. Czekam z niecierpliwością na kolejny tom.

A Wam gorąco polecam.

Wracamy do świata Trinity i Zayne'a, gdzie nadprzyrodzona walka trwa.

• Do kupienia

Jennifer L. Armentrout Gniew i ruiny Zobacz więcej