Interpretatorzy

Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza
1978-12-01
1978-12-01
Ewa Fiszer
Nigeria literatura nigeryjska powieść afrykańska dekolonizacja

Okładka książki Literatura na Świecie nr 9/1987 (194): Wole Soyinka Zbigniew Białas, Marcin Cieński, Alasdair Gray, Roman Jakobson, Jerzy Jarniewicz, Redakcja pisma Literatura na Świecie, Wole Soyinka, William Butler Yeats
Literatura na ... Zbigniew Białas, Ma...
Okładka książki 19 współczesnych opowiadań nigeryjskich Chinua Achebe, Chukwuma Azuonye, J.P. Clark, Obi Egbuna, Cyprian Ekwensi, Samuel Ifejika, Arthur Nwankwo, Nkem Nwankwo, Flora Nwapa, Gabriel Okara, Felix Okeke-Ezigbo, Christopher Okigbo, Ralph Opara, David Owoyele, Mabel Segun, Mabel Segun, Wole Soyinka, Amos Tutuola
19 współczesny... Chinua Achebe, Chuk...

O młodych afrykańskich elitach - ciekawie. Książka trochę nierówna, ale weźcie pod uwagę, że Soyinka dostał Nobla nie za powieści, a dramaty. Ładny język - Bóg nie daje się przekupić.

To bardzo mądry dramat o poszukiwaniu własnej drogi, o zderzeniu nowoczesności z tradycją i o dysonansie poznawczym z tym związanym. Ostrzegam - niełatwy. Mój ulubiony wątek dotyczy kwestii, nad którą dywaguje wielu myślicieli, mianowicie, dlaczego Bóg, jeśli istnieje, nie interweniuje, gdy dzieje się coś złego. Soyinka uczy, że "skoro ludzkość zapomina o swych zobowiązaniach wobec Boga, niemądrze byłoby oczekiwać, że Bóg będzie pamiętał o swojej umowie z ziemią". Znajdziecie tu też m.in. ciekawą afrykańską konkurencję dla angielskiego powiedzenia My home is my castle: Kiedy ktoś u nas mieszka, nasz dom przestaje do nas należeć. Moja ulubiona fraza to: "Niby zainteresowanie, a tak naprawdę ingerencja".

Strumień świadomości Soyinki nuży już po kilkudziesięciu stronicach.

Całość jest przegadana, a pseudointelektualne wywody wołają o pomstę do nieba.

Na dobitkę brak ładu w dialogach i chaos pomiędzy wątkami aż proszą się o redakcję.

Strumień świadomości Soyinki nuży już po kilkudziesięciu stronicach.

Całość jest przegadana, a pseudointelektualne wywody wołają o pomstę do nieba.

• Nobliści
  • Literatura afrykańska