Kobiety przełomu

Okładka książki Kobiety przełomu Katarzyna Jurkowska, Katarzyna Kościelak
Okładka książki Kobiety przełomu
Katarzyna JurkowskaKatarzyna Kościelak Wydawnictwo: Znak Horyzont biografia, autobiografia, pamiętnik
Znak Horyzont
2020-03-09
2020-03-09
literatura faktu historia biografia wspomnienia

Kobiece oblicze transformacji

Przemiany ustrojowe przyniosły wiele zmian o charakterze stricte politycznym, społecznym. Świadkami przełomu były bohaterki opowieści Katarzyny Jurkowskiej i Katarzyny Kościelak; autorki oddają głos artystkom, bizneswoman. Każda z pań na swój sposób jest wyjątkowa i inspirująca dla innych. Co je łączy? Cechą wspólną wszystkich kobiet jest ambicja, odwaga, siła, pasja oraz coraz rzadziej spotykana już skromność. Nie brakuje im również zapału, kreatywności, determinacji i pracowitości.

Ambitna Aneta Kręglicka sięga po koronę Miss Świata, laureatka prestiżowego konkursu nadmienia o blaskach i cieniach popularności. Iwona Guzowska rozpoczyna karierę bokserską, Shazza zostaje królową muzyki, ,,której nikt nie słucha, a każdy zna''. Hanna Suchocka zostaje premierem, postępuje rozpad Jugosławii, media transmitują konflikt zbrojny. Tymczasem Janina Ochojska postanawia działać, właśnie wróciła z akcji humanitarnej dla Sarajewa, aby zaraz ruszyć na pomoc oblężonej Bośni. Plany działaczki przerwała klęska żywiołowa, powódź tysiąclecia, która nawiedziła m.in. Wrocław (1997 r.). Ochojska wzmiankuje o ,,gorących sercach'' darczyńców, również tych anonimowych (Serc Pospolite Ruszenie).

W Warszawie trwa zamieszanie, ponieważ każdy chciał skosztować kanapki z restauracji, którą właśnie otwarto. To McDonald's. Pamiętam jeszcze koszmarne czapki-kominiarki, o których jest mowa.

Polsat emituje program ,,Disco Relax'' z Tomaszem Samborskim w roli prowadzącego. W kioskach pojawiają się ekskluzywne magazyny dla kobiet: Twój Styl, Elle. Telewizja Polska poszerza ofertę seriali, premierę mają następujące produkcje: ,,Klan'', ,,Złotopolscy'', ,,Na dobre i na złe'' i wreszcie ,,M jak miłość''. Konkurencja nie pozostaje w tyle, emituje sitcomy: ,,13 Posterunek'' i ,,Graczyków''.

Cena sukcesu bywa jednak wysoka, zwłaszcza na gruncie życia prywatnego, są to historie słodko-gorzkie.

Myślę, że dziennikarki miały świetny pomysł na książkę, jej treść znakomicie przypomni młodszym czytelnikom, że Coca-Cola nie zawsze była dostępna. Podobnie jak mnóstwo innych rzeczy; doskonała lekcja historii. Opowieść ułożona jest chronologicznie, począwszy od 1989 roku, a skończywszy na 2000. Zamykają ją wspomnienia Ilony Łepkowskiej, ,,matki polskich seriali''.

Kobiece oblicze transformacji

Świetna. Polowałam na tą książkę. Myślami wróciłam do lat dzieciństwa. Czułam ogromny niedosyt, gdy kończyła się kolejna historia kolejnej z pań - a to najlepsza rekomendacja. Świetnie napisana, zdjęcia przypominające sylwetki gwiazd. Co tu dużo pisać polecam.

Moje dzieciństwo to lata 90. To zapamiętana magia telewizji i kultowych widowisk estradowych i seriali.
Ta książka to sentymentalna podróż w czasie, do lat dziecięcych.

Podzielona na chronologiczne, schludne rozdziały poprzedzone historyczną notatką na temat danego roku daje poczucie porządku. Lubię takie rozwiązanie. Lubię porządek. I lubię jak jest zachowany również w literaturze.

12 kobiet opowiedziało w wywiadach swoje historie. Gdy patrzymy na spis treści z wierzchu nic je nie łączy. Gdy się zgłębimy w tekst widzimy tę determinację, siłę, odwagę, którą każda przejawiała i które stanowią punkt wspólny.

Serdecznie polecam lekturę tej książki!

Ta książka to sentymentalna podróż w czasie, do lat dziecięcych.

"Kobiety przełomu" to taki sentymentalny powrót do lat dzieciństwa, odnalazłam w nich pamiętny klimat analogowych lat 90-tych.
Książka obejmuje lata 1989-2000, rozmowy z wyjątkowymi kobietami podzielone są chronologicznie, a każdą z nich poprzedza krótka charakterystyka omawianego właśnie roku. Bardzo podobało mi się to rozwiązanie, wprowadzało ono ład i porządek do układu treści.
Wewnątrz znajdziemy wiele zdjęć, co oczywiście bardzo lubię, ale przede wszystkim mnóstwo inspirujących rozmów i wspomnień. Myśląc o latach młodości można łatwo ulec sentymentom i nieświadomie podkolorować minioną rzeczywistość. Przyznam, że trochę się tego bałam. Na szczęście udało się uniknąć wypowiedzi w stylu "kiedyś to było", spotkamy raczej trzeźwe spojrzenie na czas transformacji z całym jej kiczem i zachłyśnięciem się swobodą i zachodem.
Siadając do lektury najbardziej ciekawa byłam rozdziału opowadającego o Janinie Ochojskiej, jednak okazało się, że to niezana mi wcześniej Nina Kowalewska-Molik została moją ulubienicą. Pani Nina nie bała się wyzwań i w każdy projekt, który podsuwało jej życie wchodziła z entuzjazmem. Kulisy wydawania tak popularnych w latach 90-tych Harlequinów są niesamowite. Iwona Guzowska z kolei wzbudziła mój podziw swoją determinacją i siłą nie na ringu, ale w życiu rodzinnym, które w dzieciństwie wcale nie było kolorowe. Agnieszka Kręglicka i jej egzotyczne knajpki to także niezwykle ciekawy temat. Kurcze, mogłabym tak pisać o każdym. Joanna Klimas, która w czasy ortalionu próbowała przemycić klasyczną, ponadczasową elegancję to także kobieta warta uwagi.
Świetnie bawiłam się czytając tę książkę, wspominając i podziwiając te zdeterminowane kobiety z głowami pełnymi marzeń. Jeśli lubicie takie książki, na pewno się nie zawiedziecie.

2028

Sylwetki 12 kobiet reprezentujących różne dziedziny życia publicznego, które rozkwitały w latach 1989-2000. Znajdziemy m.in opowieści o i fragmenty wywiadów z Anetą Kręglicką, J. Ochojską, Joanną Klimas ( rozpoznawalną polska projektantką po obaleniu komunizmu),Niną Kowalewską - Motlik, odpowiedzialną za ogromny sukces Harlequinów w Polsce. Pojawia się też Shazza, Dorota Segda, Katarzyna Figura i Groniec. Agnieszka Kręglicka zasłynęła jako restauratorka w nowej Polsce, która przekonywała Polaków do nowych smaków całego świata,począwszy od Mekongu (występował w kultowym serialu 'W labiryncie") poprzez tematyczne restauracje meksykańskie, bałkańskie, greckie (Santorini) oraz zabytkową i tradycyjnie polską Fortecę. Uczyła się też reguł biznesu i inspirowała inne kobiety do własnej działalności. Ochojska gdy do niektórych domów zawitał dobrobyt pokazywała, jak pomagać innym i uczyła Polaków mądrej dobroczynności. Łepkowska wychowała pokolenia na swoich rodzinnych sagach.
Figura zaś z powodzeniem flirtowała z Hollywood i kinem europejskim.
Portrety kobiet silnych, niebojących się iść pod prąd, ryzykowanie w biznesie, na pewno możemy się na niektórych bohaterkach wzorować.Do tego dużo zdjęć z ich prywatnych albumów czy zbiorów. Naprawdę polecam.

Po książki takie jak ta sięgam szczerze mówiąc bardzo rzadko. Nie dlatego, że są one mniej ciekawe niż na przykład jakikolwiek kryminał, nie. Właściwie dlatego, że ciężko mi znaleźć coś co mogłoby mnie w jakikolwiek sposób zainteresować. Ale ta książka wpadła mi w ok, gdy zobaczyłam tylko jej okładkę.

W tej książce znajdziecie wiele naprawdę ciekawych historii kobiet, które w Polsce są znane i odnoszą przeróżne sukcesy.
Znajdziecie tu historie takich gwiazd jak między innymi : Katarzyna Figura, Shazza, Katarzyna Groniec, Janina Ochojska czy Ilony Łepkowskiej . Bohaterki te zabierają  nas w sentymentalną podróż do czasów kiedy odnosiły w swoim życiu pierwsze sukcesy, które zmieniły ich życie.

W książce oprócz historii opowiadanych przez Panie znajdziemy też wiele przeróżnych zdjęć, które doskonale oddają klimaty tamtych lat.

Myślę, że warto sięgać po takie książki jak ta. Pokazują nam one nie tylko czasy, które moim zdaniem były świetne, ale także uświadamiają nam że każde kobiety są tak nprawdę silne. Potrafią dążyć do wyznaczonych sobie celów oraz pokonywać problemy, które nawet w tych czasach są nam znane.

Polecam Wam zajrzeć do tej książki, jest to niesamowita podróż w dawne czasy oraz  świetna lekcja historii.

W tej książce znajdziecie wiele naprawdę ciekawych historii kobiet,...

Kocham czytać. Wiem to oczywiście od dawna, jednak przytłoczona sporą ilością lektur, nie zawsze o tym pamiętam, że radość z czytania powinna znajdować się zawsze na pierwszym miejscu.
„Kobiety przełomu” przypomniały mi, że mam najcudowniejsze hobby na świecie, a odkrywanie takich czytelniczych perełek poczytuję sobie za ogromną przyjemność i zaszczyt.
Autorkami zbioru dwunastu bardzo różnych historii są dwie doskonałe dziennikarki (Pani Katarzyna Jurkowska oraz Pani Katarzyna Kościelak) i to właśnie dzięki ich pracy ta koncepcja okazała się w pełni trafiona.
Pomysł na spisanie sentymentalnych opowieści kobiet, które w znaczący sposób wpłynęły na życie Polek wydaje się niezwykle prosty w realizacji . Po dłuższym namyśle doszłam jednak do wniosku, że tak naprawdę zadanie to było bardzo trudne i łatwo mogło skończyć się porażką. Kilkanaście bardzo różnych osobowości z ogromnym bagażem doświadczeń, licznymi nagrodami i osiągnięciami na koncie mogło się przecież wzajemnie przytłaczać. Nic takiego jednak się tutaj nie wydarzyło. Wszystkie bohaterki mają idealnie dobrane miejsce na umownej osi czasu pomiędzy rokiem 1989, a chwilą, kiedy weszliśmy w nowe stulecie. Wszystkie panie są tak samo ważne, żadna nie gra pierwszych skrzypiec.
Umiejętne prowadzenie narracji sprawia, że te wyznania są niezwykle autentyczne i szczere. Ta książka została napisana z dystansem do przeszłości, ale i uśmiechem do tego, co ukształtowało charaktery zaproszonych do tego projektu osób.
Pani Janina Ochojska reprezentuje rok 1992, bo to właśnie wtedy wpadła na pomysł, aby zorganizować polski konwój do Sarajewa. Od wielu lat podziwiam Jej pracę i wiem, że nie jestem w swojej postawie osamotniona. To chodzący dowód na to, że mimo niepełnosprawności można zrealizować swoje zamiary i w dodatku pomagać potrzebującym. Rzadko zdarzają się ludzie urodzeni po to, by kochać innych, ale Pani Janina Ochojska jest takim właśnie cudownym wyjątkiem.
Odwaga, zaangażowanie i niezwykła determinacja w dążeniu do samodoskonalenia to wspólny mianownik wszystkich bohaterek. Każda z nich jest piękna i wyjątkowa na swój własny sposób. Nie twierdzę, że do wszystkich zapałacie miłością, ale z pewnością wszystkie zasłużyły na uwagę i szacunek.
Czas, w którym przyszło stawiać im pierwsze kroki w kulturze, życiu społecznym, sporcie, czy biznesie przypadł na okres, kiedy rzeczywistość zmieniała się każdego dnia. One wykorzystały maksymalnie swoją szansę i nie pozwoliły, by ktoś stawiał im sztuczne ograniczenia. Były i są wzorem dla wielu z nas.
„Kobiety przełomu” to nie tylko nostalgiczny powrót do przeszłości, ale i fantastyczny album pełen zdjęć. Niektóre z nim znam doskonale z prasy, inne widziałam po raz pierwszy, jednak wszystkie sprawiły mi tak samo wielką radość.
Hasło przewodnie tej publikacji to „transformacja była kobietą”. Autorkom udało się w świetnym stylu nie tylko potwierdzić tę teorię, ale i sprawić, że mam ochotę dopisać do tej listy kolejne nazwiska. Każdy z nas ma przecież w głowie listę takich siłaczek.

Autorkami zbioru...

Dla mnie ta książka to była niezwykle fascynująca podróż w czasie. Czytało mi się ją sprawnie i z ogromnym zainteresowaniem. Oczywiście jak to bywa w tego typu publikacjach jedne wspomnienia podobały mi się bardziej inne mniej, jednak z każdych wyniosłam coś interesującego. Moim faworytem jest opowieść Janiny Ochojskiej, która w grudniu 1992 wyjechała z pierwszym konwojem pomocowym na Bałkany. I mimo że w jakiś sposób poznałam tą historię już wcześniej, to czytało mi się te wspomnienia z ogromną przyjemnością.

Początkowo, gdy zobaczyłam spis Polek, które opowiedziały w tej publikacji kawałek swojej historii, zobaczyłam różnice między nimi. Gdy zaczęłam tę książkę czytać zrozumiałam jednak jak wiele je tak naprawdę łączy. Siła, determinacja, odwaga, przekora wypływają niemal z każdej strony tych opowieści. Myślę, że każda z tych kobiet może stać się inspiracją również dla współczesnych młodych dziewczyn. Czasy są trochę inne, jednak często problemy z którymi musi się zmagać nasza płeć podobne.

Do tego publikacja zawiera wiele zdjęć z prywatnych albumów bohaterów wspomnień. Dla mnie to zawsze ogromna zaleta.

cała recenzja - kochamciemojezycie.blogspot.com

„… Jedno jest pewne – nowa Polka nie boi się wolności i chce wykorzystać szansę otrzymaną od losu …”

Wielu mężczyzn uważa, że kobiety są słabe, mało inteligentne, a ich zadania ograniczają się tylko do garnka i żelazka. Nic bardziej mylnego!!! Fakt - stworzenie odpowiedniej atmosfery i „duszy domu” zależy od kobiety. Wiele z Nas pracuje na kilku etatach: to m.in. dodatkowe kursy, dom i praca. Bohaterki książki zaskakują odwagą, przedsiębiorczością, a nawet determinacją. To po upadku komunizmu w 1989 roku Polska wkracza w szaloną epokę przemian, taką pełną nadziei, nieoczekiwanych zwrotów, a nawet napięć.

Autorkami książki są dwie kobiety. To Katarzyna Jurkowska – dziennikarka, reportażystka i scenarzystka, oraz Katarzyna Kościelak, dokumentalistka i autorka wielu reportaży i filmów dokumentalnych. Jurkowska przeprowadziła się z rodzinnej Łodzi do stolicy. To ona wspomina pisanie swojego pierwszego reportażu o Agnieszce Osieckiej pod okiem Krzysztofa Kąkolewskiego. Kościelak zaś ma wiele talentów, o życiu Jacka Kaczmarskiego wie naprawdę sporo. To italianistka i tłumaczka.

Bohaterkami publikacji są m.in. Aneta Kręglicka, Katarzyna Groniec, Nina Kowalewska – Motlik, Janina Ochojska, Agnieszka Kręglicka, Shazza, Dorota Segda, Joanna Klimas, Katarzyna Figura, Jolanta Fraszyńska, Iwona Guzowska czy Ilona Łepkowska.

Katarzyna Figura została okrzyknięta ikoną seksu i gwiazdą międzynarodowego formatu. Iwona Guzowska jako pierwsza w Polsce rozpoczęła karierę bokserską. Katarzyna Groniec dostała rolę w „Metrze” i od tej pory rozpoczęła się jej kariera. Janina Ochojska słynie z pomocy humanitarnej na ogarniętych wojną terenach byłej Jugosławii. Ilona Łepkowska jest matką wielu seriali. Stworzone przez nią historie wzruszają miliony Polaków. Shazza stała się ówczesną gwiazdą disco polo. Natomiast Nina Kowalewska – Motlik kieruje wydawnictwem sprzedającym książki w milionowych nakładach. To ona wprowadza w Polsce walentynki.

Aneta Kręglicka, która wygrała Wybory Miss Świata podkreśla, że wychowała się w domu, w którym rozmawia się z dzieckiem, a to bardzo ważne. Czuła się w sumie jak Kopciuszek zza żelaznej kurtyny. Figura zaś, wspomina okres francuskiego stypendium kiedy krążyła między Polską, a Paryżem. W czasie pobytów w kraju nadal pojawiała się na okładkach kolorowych czasopism. Jako młoda aktorka akceptowała nagość, jako element roli. Obecnie gwiazda mieszka w Gdyni. Jolanta Fraszyńska ma w swoim dorobku liczne role teatralne. Telewidzowie znają ją z seriali: „Licencja na wychowanie” czy „Leśniczówka”. Dzisiaj też Iwona Guzowska oprócz bycia posłanką (2007 – 2015) uprawia triatlon i wspinaczkę górską. W grudniu 2019 roku została „najszczęśliwszą babcią na świecie”. Dorota Segda pozostała wierna Staremu Teatrowi. W 2012 roku otrzymała tytuł profesora sztuk teatralnych, a od 2016 roku pełni funkcję rektora krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego, gdzie od lat uczy studentów, głównie klasyki.

Każda z tych kobiet odnalazła się w swojej życiowej roli. To różne dziedziny i płaszczyzny sprawiają, że publikacja wciąga od pierwszej do ostatniej strony.

To pierwsze sukcesy gwiazd, ale także wzloty i upadki, które zmieniły ich życie. Po części miały wielką odwagę, o której wspominają z sentymentem. Wiele z Nas zdaje sobie sprawę, że mężczyźni nie lubią mądrych kobiet. Nie wiadomo, czy do takiej dojść, bo może cię wyśmieje albo co gorsza wyśle do diabła.

Gorąco polecam
Katarzyna Żarska

Wydawnictwo: Znak Horyzont
Premiera: 11.03.2020 r.
Projekt okładki: Michał Pawłowski
Oprawa: miękka
Liczba stron: 416
(nowość wydawnicza)

Książka Kobiety przełomu to ciekawa lektura zarówno dla starszych, jak i młodszych czytelników. Ci pierwsi powrócą dzięki niej do wspomnień z młodzieńczych lat. Dla kolejnego pokolenia będzie to niebanalna lekcja historii. Publikacja pełna jest pięknych zdjęć, które doskonale oddają ducha minionej epoki. Dzięki nim czytelnicy mogą wybrać się w sentymentalną podróż w doskonałym towarzystwie silnych, pięknych i inspirujących kobiet.

• Biografie
  • Przeczytane 2020
  • Do recenzji
  • Moje :)
  • PRL

Dodaj cytat z książki Kobiety przełomu