W lesie pod wiśniami w pełnym rozkwicie

Okładka książki W lesie pod wiśniami w pełnym rozkwicie
Ango Sakaguchi Wydawnictwo: Tajfuny Cykl: Tajfuny Mini (tom 3) literatura piękna
88 str. 1 godz. 28 min.
Kategoria:
literatura piękna
Cykl:
Tajfuny Mini (tom 3)
Tytuł oryginału:
Sakura no mori no mankai no shita
Wydawnictwo:
Tajfuny
Data wydania:
2020-09-01
Data 1. wyd. pol.:
2020-09-01
Liczba stron:
88
Czas czytania
1 godz. 28 min.
Język:
polski
Tłumacz:
Karolina Bednarz
Tagi:
literatura japońska
Średnia ocen

                7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Modern japanese Short Stories Ryūnosuke Akutagawa, Osamu Dazai, Fumiko Hayashi, Masuji Ibuse, Yasushi Inoue, Kan Kikuchi, Yukio Mishima, Ōgai Mori, Ivan Morris, Kafū Nagai, Fumio Niwa, Ango Sakaguchi, Naoya Shiga, Jun'ichirō Tanizaki, Riichi Yokomitsu
Ocena 8,0
Modern japanes... Ryūnosuke Akutagawa...
Okładka książki Tydzień świętego mozołu. Opowiadania japońskie 1945–1975 Kōbō Abe, Osamu Dazai, Shūsaku Endō, Shichirō Fukazawa, Taiko Hirabayashi, Yasushi Inoue, Takeshi Kaikō, Yasunari Kawabata, Morio Kita, Nobuo Kojima, Senji Kuroi, Yukio Mishima, Kafū Nagai, Hiroshi Noma, Akiyuki Nosaka, Kenzaburō Ōe, Ango Sakaguchi, Masaaki Tachihara, Jun'ichirō Tanizaki, Shōtarō Yasuoka, Junnosuke Yoshiyuki
Ocena 7,2
Tydzień święte... Kōbō Abe, Osamu Daz...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
578 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
174
173

Na półkach:

Jakoś nie kupiłem historii tego autora. Może to dlatego, że nigdy nie przepadałem za legendami i folklorem – a w tym przypadku mamy taki właśnie typowy dla legend sposób opowiadania historii wraz z elementami twórczości ludowej. Znacznie to odbiega od tego, co piszą moi ulubieni japońscy pisarze: Yukio Mishima, Junichiro Tanizaki, Yasunari Kawabata. W ich tekstach odczuwam prawdziwą Japonię; czyli najlepsze co ma do zaoferowania. Przeciętność (jego inspiracja) nie jest dla mnie jakimś wyznacznikiem, bo nikt do niej skrycie nie dąży. Stąd poglądy Ango są dla mnie godne pogardy, tak samo, jak i jego źródło weny twórczej. Jako że wprost przebija się przez jego osobę prowincjonalna mentalność, to nie będę się jakoś przesadnie rozwodził nad tym, co napisał. Przeczytałem i tylko utwierdziłem w swoich przekonaniach. Gdyby był to dekadencja niczym w wykonaniu Osamy Dazaia, to być może inaczej bym do tego podszedł, ale ignorancji nie przeboleję pod żadnym pozorem. Zdaje mi się, że Karolina Bednarz, która przełożyła książkę na polski (przy okazji dość miernie także rekomenduję wydanie po angielsku) w związku ze swoją całą antypatią do Japonii chciała stawić go w jak najkorzystniejszym świetle, choć ja to odebrałem zgoła odmiennie. Nie przypominam sobie, żebym przeczytał kiedykolwiek wstęp aż tak nader zniechęcający do czytania. Jest przy tym nieproporcjonalnie długi w stosunku do tekstu, dla którego w ogóle chciało się kupić ten zbiór.

Przechodząc ściślej do samej książki, to obie opowiastki z tego mini zbioru – tytułowe 'W lesie pod wiśniami w pełnym rozkwicie' oraz 'Wielkouchy i księżniczka Długiej Nocy' korzystają z motywu szalonej osoby (monogurui), w tym wypadku kobiet. Ich okrucieństwo wypełniane przez protagonistów obu opowiadań może uzmysłowić, że w rzeczywistości to właśnie w naszych rękach znajduje się moc sprawcza do czynienia, jak i przerwania zła czynionego niebezpośrednio przez tych, którzy sprawują nad nami władzę. Pewnie się pomylę, jeśli stwierdzę, że Ango Sakaguchi chciał nam w nich coś takiego przekazać, ale wydaje mi się to najbardziej uniwersalnym wyborem przy interpretacji tych utworów.

Osobiście na pewno nie przeczytam już niczego, co wyszło spod rąk tego prozaika, ale polecam, o ile lubicie folklor czy taką specyficzną narrację wzorem baśni, przypowieści i legend. Jest to taka książka na godzinę lub dwie zatem nie jest zbytnio wyczerpująca. Sam najchętniej potraktowałbym jako taką chwilową odskocznię, jeśliby nie to, że bardzo szybko nastawiłem się negatywnie do całości.

Jakoś nie kupiłem historii tego autora. Może to dlatego, że nigdy nie przepadałem za legendami i folklorem – a w tym przypadku mamy taki właśnie typowy dla legend sposób opowiadania historii wraz z elementami twórczości ludowej. Znacznie to odbiega od tego, co piszą moi ulubieni japońscy pisarze: Yukio Mishima, Junichiro Tanizaki, Yasunari Kawabata. W ich tekstach odczuwam...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    712
  • Chcę przeczytać
    485
  • Posiadam
    131
  • 2021
    77
  • Literatura japońska
    27
  • 2023
    22
  • Japonia
    21
  • 2022
    20
  • Legimi
    19
  • Chcę w prezencie
    16

Cytaty

Więcej
Ango Sakaguchi W lesie pod wiśniami w pełnym rozkwicie Zobacz więcej
Ango Sakaguchi W lesie pod wiśniami w pełnym rozkwicie Zobacz więcej
Ango Sakaguchi W lesie pod wiśniami w pełnym rozkwicie Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także