Ziemia kłamstw

Okładka książki Ziemia kłamstw Anne B. Ragde
Okładka książki Ziemia kłamstw
Anne B. Ragde Wydawnictwo: Smak Słowa Cykl: Saga rodziny Neshov (tom 1) Seria: Arcydzieła literatury norweskiej literatura piękna
Saga rodziny Neshov (tom 1)
Arcydzieła literatury norweskiej
Berlinerpoplene
Smak Słowa
2017-05-08
2017-05-08
Ewa M. Bilińska

Zachwyciłam się historią rodziny Neshøv. Po przeczytaniu pierwszego tomu, zakupiłam kolejne. Autorka zauroczyła mnie swoim stylem, w jak niesamowity sposób opowiedziała o życiu zdawałoby się normalnej rodziny, trudnych wyborach, stracie. Polecam

"Ziemia kłamstw" zaczyna się naprawdę mocnym uderzeniem - samobójstwem młodego chłopaka. Już na wstępie czytelnik znajduje się w mało komfortowym położeniu, staje w obliczu śmierci, rozpaczy zaskoczonej rodziny, uczestniczy w przygotowaniach do pogrzebu.
Po przeniesieniu w inne miejsce wcale nie jest lepiej, obserwujemy postępującą chorobę i jej następstwa. Kolejno poznajemy członków rodziny Neshov, która dawno przestała być rodziną. Zanik więzi rodzinnych, bardzo trudne relacje i bardzo trudne emocje. Ludzi samotnych, emocjonalnie pokiereszowanych, w pewnym stopniu pogodzonych z losem i samotnością.
Poznajemy również sfery, które przynoszą im radość, coś co można nazwać spełnieniem i wytchnieniem,. Pod wpływem nowych okoliczności obserwujemy ich przemianę i kibicujemy im, a nie są to postaci czarnobiałe, dobre lub złe. Ciężko je z miejsca polubić lub znielubić, bo są tak ludzkie i tak skomplikowane. Pełne wad i niedoskonałości, ale też pragnień i dobrych chęci. Jesteśmy świadkami tego jak mozolnie, na nowo scala się ta rodzina i w momencie , kiedy mamy ochotę odetchnąć z ulgą następuje... nokaut! I... kończy się rewelacyjny fabularnie pierwszy tom.

Całkiem dobrze zapowiadająca się saga, drobiazgowo narysowane sylwetki postaci pozwalają zanurzyć się świat rodziny Neshov. Zaskakująca końcówka.

Mam bardzo poważny problem z tą książką. Otóż polega on na tym, że cała historia bardzo mnie zaciekawiła, a przede wszystkim polubiłam jedną z bohaterek - Torunn i z jednej strony bardzo chciałabym przeczytać kolejne części, ale z drugiej autorka zrobiła bardzo dużo, żeby mi to obrzydzić.

Tak zmarnowanego potencjału, to ja dawno nie widziałam!!!!

Po pierwsze, co to za chora, wypaczona, prymitywna maniera u współczesnych "pisarzy", że koniecznie muszą dodać coś o kupach, krwi, trupach i bzykaniu? Seks, przemoc, makabra - to jakaś nowa triada we współczesnych książkach.
Pisarka umiejętnie obrzydziła mnie już w pierwszym rozdziale, gdzie opisała ciało samobójcy, ze wszystkimi ZBĘDNYMI szczegółami. Czy osoba czytająca powieść obyczajową naprawdę chce wiedzieć, że nieboszczyk robi pod siebie? Zamiast informacji na temat Margido dostajemy opis żałoby, a także ciekawostki w stylu, że aby ciało nie ubrudziło trumny, to wtyka mu się bawełniany korek w tyłek.

Z resztą, gdybym miała podsumować "fabułę", to powiedziałabym, że ogólnie ta książka była o trupach, chorych staruszkach leżących w szpitalu, o skutkach wylewu, żałobach, rozpaczach i pogrzebach. Kto normalnie pisze takie rzeczy???

Ale drugi rozdział jest nie lepszy - tu z kolei dostajemy opisy miziania dwóch gejów. Już w przypadku par hetero byłyby one dla mnie nudne i z lekka niesmaczne, więc tym bardziej czytanie o dwóch chłopach zabawiających się w wannie, czy przygryzająch sobie uszy było dla mnie powiedzmy "takie se". Na dokładkę ten rozdział (i ten wątek) był ekstremalnie nudny, więc przeskakiwałam większość tekstu.

Trzeci rozdział wreszcie był o rodzinie i nie przeszkadzały mi opisy trzody chlewnej, ale autorka nie byłaby sobą, jakby nie dodała coś o trupkach i flakach, więc po którejś tam stronie dosłownie zaczęłam zastanawiać się czy Anne Ragde nie ma aby czasem jakiś problemów emocjonalnych...

Później było niby trochę lepiej, ale tak naprawdę głównie ze względu na Torunn, ewentualnie Tora (też do pewnego momentu) i Margido, bo to ich osobowości interesowały mnie najbardziej.

Co do samego wątku relacji między rodziną, to już w drugim rozdziale stało się dość jasne, że przyczyną rozłąki matki i Erlenda była po prostu jego orientacja. Później znowu było coś na ten temat i trochę pachniało mi to już z lekka lewoskrętną indoktrynacją ze strony autorki, ale dało się wytrzymać.
Kolejna relacja - najstarszego Tora i matki. Tu tez nie trzeba było długo się wczytywać, żeby wyczuć, że ktos tu jest z lekka... syneczkiem dominującej mamusi. W sumie najlepiej podsumowała to matka Torunn, stwierdzając, że Anna Neshov to "wiedźma" (4 rozdział).
Jedyną tajemnicę stanowiły złe relacje z ojcem mężczyzn i dziwne zachowanie Margido.

Zakończenie było, owszem zaskakujące, ale tez trochę naciągane. Wolałabym mniej takich sensacji, a więcej opisów relacji.

Poczytałam też komentarze i opisy o czym są dalsze części sagi i chętnie poczytałabym co tam dalej u Torunn, jej ojca czy oczywiście Margido, ale autorka, jak już wspomniałam, ma jakieś wypaczenie w kierunku makabry i oczywiście musiała zrobić jedna wielką stypę z kolejnych części.
Do tego pewnie znowu będzie o kale, sikach, krwi i tkankach, więc nie wiem czy chcę robić sobie taka krzywdę.

Co ciekawe książka była względnie ciekawa, ale nie była zwyczajnie przyjemna w czytaniu. Czy po to biorę książkę, żeby czytać obrzydliwości i martwić się o kogoś, czy dla jakiejś - jakiejkolwiek formy relaksu?

Coś jest nie tak, a naprawdę szkoda, bo Torunn - super fajna babka! Polubiłam ją i fajnie gdyby cała seria była praktycznie tylko o niej.

Tak zmarnowanego potencjału, to ja dawno nie widziałam!!!!

Po pierwsze, co to za...

Trochę dziwna ta saga,przeczytałam całą książkę i nie wiem co to za Nechov,czy to nazwisko czy miejscowość czy jeszcze coś innego ,umiera nestorka rodu i poznajemy po kolei jej wszystkich bliskich choć bliscy to tylko teoria

Pierwsza część interesująca, jeżeli kogoś ciekawi Norwegia to naprawdę polecam, pokazane jest życie zwykłych ludzi, obraz norweskiej wsi, który zupełnie odbiega od stereotypów ;). Dodam tylko że to nie fikcja literacka. Następne gorsze, dobrnęlam chyba do czwartej, poziom grafomani przekroczył dopuszczalne normy.

Saga, też coś. Wpadłam po uszy, aż pięć książek do przeczytania. Pierwszy tom przeczytałam w jeden dzień. Czy to ciekawa lektura? Średnio, ale jakoś poszło. Trochę jestem ciekawa co będzie dalej. Zakończenie dość szokujące. Niezła rodzinka. Ale...każdy ma swoje nie ciekawe tajemnice.

Trzech braci, którzy przez wele lat nie mieli ze sobą kontaktu. Spotykają się w momencie, kiedy matka ma wylew.
Początkowo książka zupełnie mnie nie wciągnęła. Nudny opis pracy jednego z braci, który prowadzi zakład pogrzebowy. Powieść zaczęła mnie wciągać w momencie śmierci matki. Zaskakujące zakończenie.

Niezwykła historia trzech braci, których nie łączy nic od wielu lat. Dopiero wylew matki powoduje ich ponowne spotkanie. Niewiele o sobie wiedzą, niewiele wiemy o powodach ich zimnych relacjach rodzinnych. Powoli, powoli odkrywane jest coraz więcej kart. Poznajemy życie Tora, który całe życie pozostał na podupadającej farmie z matką i wyalienowanym ojcem, Erlenda, który uciekł daleko i został dekoratorem wnętrz i Magrida, właściciela zakładu pogrzebowego.

Bardzo nietypowa rodzina. Surowa matka, której śmierć prowokuje do spotkania braci i nieakceptowanej przez babkę wnuczki. Wybory życiowe braci bardzo ich od siebie oddalają a jednak w tej sytuacji są ze sobą i jakby na nowo się sobie przyglądają i akceptują. Szorstkie relacje, surowe ascetyczne otoczenie ale ludzie bardzo nietuzinkowi. Czytam z wielkim zainteresowaniem i polecam.

• Skandynawia