Mistyk z rewolwerem. Corneliu Zelea Codreanu

Okładka książki Mistyk z rewolwerem. Corneliu Zelea Codreanu Tatiana Niculescu
Okładka książki Mistyk z rewolwerem. Corneliu Zelea Codreanu
Tatiana Niculescu Wydawnictwo: Universitas Seria: Rumunia Dzisiaj literatura piękna
Rumunia Dzisiaj
Mistica rugaciunii si a revolverului. Viata lui Corneliu Zelea Codreanu
Universitas
2019-12-27
2019-12-27
Kazimierz Jurczak
Rumunia historia Rumunii literatura rumuńska XX wiek

Książka o tyle dobra, że postać kontrowersyjna nie została ani zdemonizowana, ani zmitologizowana. Capitanul interesował mnie już dużo wcześniej, to z tym większą chęcią zakupiłem wolumin (choć nie powiem, pod koniec liceum była to dla mnie ogromna inwestycja) i jestem w stanie z czystym sumieniem polecić, tak jak mi polecił przeczytać przyjaciel. Bardzo dobrze została zobrazowana atmosfera festiwalu nienawiści, jaki wówczas odbywał się w Rumunii.

Polecam, szczególnie poszukiwaczom nieoczywistych biografii.

Polecam, szczególnie poszukiwaczom nieoczywistych biografii.

Pokaż mimo tovideo - opinia

Książka bardzo interesująca. Jednak spodziewałem się po niej zupełnie czegoś innego. Co mnie w niej najbardziej irytowało, to to, że autorka natarczywie podkreślała antysemityzm Codreanu. W książce znajdziemy informacje o dziejach politycznych ówczesnej Rumunii. Mało jest informacji o samym Legionie. Codreanu jest też trochę pomijany i traktowany jako postać-tło.

Książka opisuje stricte życie polityczne bohatera, nie poświęca zbyt dużo uwagi jego rodzinie. Opisuje ona raczej całokształt historii Rumuni niż tylko samego Codreanu, co daje kontekst, ulatwia zrozumienie książki.

Choć książkę przeczytałem z dużą ciekawością, mam wrażenie, że czegoś jej brakuje. To opis bardziej tego co działo się w Rumunii w okresie życia Codreanu niż jego faktyczna biografia.

Nie ma w tej książce prawie żadnych wątków dotyczących więzi Kapitana z rodziną, prawie nić o matce, żonie czy braciach. Jedynie postać ojca lepiej opisana ale on był bezpośrednim uczestnikiem działań syna oraz czynnym politykiem.

Antysemityzm bohatera, jest w tej książce zaznaczony wielokrotnie ale również brakuje tu spójnego opisu poglądów na ten temat, zaczerpniętych choćby z jego pism oraz publicystyki.Podobnie zresztą jest z poglądami Codreanu dotyczącymi religii. W sumie powinny to być wedle zapowiedzi autorki dwa główne elementy jego wizji politycznej, tylko książka w żaden zdecydowany i spójny sposób tego nie dowodzi.

Jest to zatem ciekawa pozycja dotycząca historii Rumunii tylko główny bohater wydaje się w niej być raczej postacią drugoplanową.

• Rumunia
  • 0.0.Domowa biblioteczka