Zaburzony umysł. Co nietypowe mózgi mówią o nas samych

Okładka książki Zaburzony umysł. Co nietypowe mózgi mówią o nas samych Eric R. Kandel
Okładka książki Zaburzony umysł. Co nietypowe mózgi mówią o nas samych
Eric R. Kandel Wydawnictwo: Copernicus Center Press popularnonaukowa
popularnonaukowa
The Disordered Mind
Copernicus Center Press
2020-02-12
2020-02-12
Dariusz Rossowski
autyzm schizofrenia demencja otępienie choroba afektywna dwubiegunowa spektrum autyzmu choroba Parkinsona choroba Alzheimera zaburzenia psychiczne

Mimo, że nie jestem znawcą tematu, ale książka robi wrażenie. Jak zwykle, kiedy mówimy o "amerykańskich naukowcach", mamy na myśli pewne naukowe i potwierdzone licznymi badaniami podejście do danego tematu - w tym przypadku ludzkiego mózgu. Autor wielowątkowo analizuje przyczyny różnych schorzeń natury psychicznej bądź związanych z dysfunkcjami naszego mózgu. Zapewne lektura wyda się wielu "laikom" ciężkim orzechem do zgryzienia, ale mimo wszystko można zrozumieć przyczyny aktywacji chorób typu: autyzm, choroba afektywna dwubiegunowa, choroba Alzheimera czy Huntingtona, czy wreszcie przyczynach i możliwościach leczenia zespołu stresu pourazowego... Okazuje się, że w niedalekiej przyszłości możemy działać z wyprzedzeniem i zapobiegać dysfunkcjom wynikającym z naszej genetyki. Tylko kiedy to będzie?

Bardzo ciekawa lektura, aczkolwiek spodziewałam się bardziej przystępnej formy, mialam wraznie, ze czytam prace magisterską. Momentami się męczyłam, gdyż mialam wraznie ze autor za bardzo wybiega w szczegóły a z kolei niektóre tematy uwazam, że zostały poteaktowanw pobieżnie i trochę niesgodnie z tym czego kzona by się spodziewać po opisie ksiazki

Co nietypowe mózgi mówią o nas samych. Tak brzmi podtytuł książki Zaburzony umysł, amerykańskiego psychiatry, neuronaukowca i laureata medycznej nagrody Nobla z 2000 roku, Erica Kandela. Na tej podstawie, jak również dzięki notce redakcyjnej spodziewałem się, że w książce przede wszystkim poruszone będą kwestie związane z różnorodnością ludzkiego umysłu. Tym, co sprawia, że część naukowców zaczyna przesuwać granice “norm” i zadawać pytania dotyczące tego, czy o niektórych zaburzeniach warto mówić, w kontekście zaburzeń, czy może lepiej, jako specyficznej dla nas neuroróżnorodności. Takkie podejście pojawia się między innymi u Roberta Plomina (Matryca),niektórych rozmówców Tomasza WItkowskiego (Giganci psychologii),czy Jonathana Rottenberga w odniesieniu do depresji (Otchłań).

W pewnym stopniu Kandel porusza tę tematykę, jednak w dużej mierze koncentruje się na genetyce i fizjologii stojącą za chorobami i zaburzeniami mózgu w świetle aktualnej wiedzy. Wykład jest prowadzony bardzo przejrzyście i precyzyjnie, co jest ogromną zaletą, niestety dla mnie nie jest to tak bardzo interesujące. Niemniej kilka kwestii było niezmiernie inspirujących i pobudzających do myślenia.

[...]
całość:

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś_aś się dlaczego Twój mózg działa tak a nie inaczej?
Czy to normalne?
Czy jesteś jak inni?

Mózg, nie tylko ludzki, ale także ten zwierzęcy jest fascynujący.

Prawdopodobnie gdyby nie mój pies i jego, a właściwie to jej 😉 strachy przed fajerwerkami i burzą oraz trauma związana z pogryzieniami, nigdy nie zainteresowałabym się tak mózgiem. W ogóle szkolenia psa, warunkowanie, różne teorie behawioralne lepiej wprowadzić i stosować z wiedzą na temat mózgu niż bez niej.
Siebie i swoje działania, emocje, strategie radzenia sobie także doskonale poznajemy i zaczynamy rozumieć więcej dzięki wartościowym lekturą.

Książka "Zaburzony umysł. Co nietypowe mózgi mówią o nas samych" jest momentami trudna w odbiorze dla laika. Nie zmienia to jednak faktu, że bardzo mnie zaciekawiła. Słuchałam audiobooka niemal z otwartymi ustami i z wypiekami na twarz. Otwiera umysł, wzbogaca wiedzę, daje odpowiedzi na sporo pytań tym, którzy są dociekliwi i lubią wiedzieć więcej. DNA oraz białko ich mutacje, nieprawidłowe zawijanie się to odpowiedź na wiele zaburzeń umysłowych. Autor przytacza różne badania i bardzo ciekawie pisze nawet o trudnych zagadnieniach.
Książka na długo pozostanie mi w pamięci.

Czy to normalne?
Czy jesteś jak inni?

Mózg, nie tylko ludzki, ale także ten zwierzęcy jest fascynujący.

Gdybyście szukali jakiejś książki na początek przygody z neurologią, psychiatrią lub psychologią, to ten tytuł nada się idealnie. Jeśli jednak trochę już o tym czytaliście lub jesteście powiązani z podobnym kierunkiem studiów, to nie dowiecie się z tej publikacji niczego nowego, prezentowana tu wiedza jest tu raczej podstawowa.

Bardzo "umęczyła" mnie ta książka, jest w większości napisana trudnym do zrozumienia językiem jak dla przeciętnego człowieka. Momentami autor zasypuje naukowymi pojęciami do tego stopnia, że musiałam niektóre akapity czytać po kilka razy, by je w miarę zrozumieć. Kilka razy były też skomplikowane opisy budowy mózgu, nie wsparte żadnym rysunkiem pomocniczym, co również utrudniało zrozumienie treści. Moim zdaniem książka jest odpowiednia dla osób, które mają więcej niż podstawową wiedzę na temat zaburzeń mózgu, psychiatrii itp. bo takie osoby mają szansę dużo wyciągnąć wiedzy z tej książki. Ja niestety czuję się zawiedziona, i mimo starań oraz ogromu wiedzy zawartej w książce, niewiele z niej zrozumiałam, i nie wiem czy zdobyta przeze mnie nowa wiedza była warta mojej męczarni

Wiedza naukowa przedstawiona w przystępny sposób

Wiedza naukowa przedstawiona w przystępny sposób

Trudna ksiazka. Tylko momentami czyta ją sie lekko.

Trudna ksiazka. Tylko momentami czyta ją sie lekko.

DNF, wiem że to literatura popularnonaukowa ale no nie da się przez to przebrnąć, myślałam że te rozdział o autyzmie mnie jakoś zachęci, ale wręcz przeciwnie...

Bardzo dobra książka, przybliżająca wiele bardzo interesujących tematów z zakresu chorób takich jak autyzm, schizofrenia, depresja, choroba dwubiegunowa, Parkinson, Alzheimer, a także mechanizmów kreatywności, świadomości, nałogów, tożsamości płciowej i emocji.

Wyjaśnione są mechanizmy biologiczne (genetyczne) oraz fizjologiczne wspomnianych schorzeń oraz procesów rozgrywających się w naszych umysłach. Wszystko zostało wyjaśnione w sposób bardzo łatwy i przystępny dla ludzi bez wykształcenia biologicznego czy psychologicznego.

Bardzo zajmująca lektura, która dostarcza bardzo dużą dozę podstawowych informacji o funkcjonowaniu naszego mózgu.

Bardzo polecam!

• Psychologia
  • Popularnonaukowe

Eric R. Kandel Zaburzony umysł. Co nietypowe mózgi mówią o nas samych Zobacz więcej