Bunny

horror
Viking
2019-07-11
2019-07-11

Ta książka jest jak bardzo pokręcony sen, w który najpierw ciężko zapaść, jednak później wsysa cię całkowicie. Możesz chcieć się obudzić, jednak twoje powieki są tak ciężkie, że nie ma od niego ucieczki.
To była pokręcona książka, w której wszystko ma drugie znaczenie. Dlatego chyba mi się nie spodobała. Nie lubię, kiedy cała historia to symbol czegoś i nic, co jest napisane, nie jest tym, co się w rzeczywistości dzieje. Nie trafia to do mnie. Mimo tego bardzo chciałam ją przeczytać, zobaczyć, czy jest szansa na to, że jednak mi się spodoba. Liczyłam może na jakieś wyjaśnienia, ale tych nie dostałam.

Od samego początku ciężko było mi się w nią wkręcić, dlatego, kiedy od około drugiej części książki wreszcie zaczęło się coś dziać, myślałam, że tak pozostanie do samego końca. Niestety interesująca część nie trwała za długo i później robiło się coraz bardziej chaotycznie, a mnie to nie przekonywało, nawet nudziło. Zabrakło mi też króliczków, w samych króliczkach. Te dziewczyny były jak przelotny sen. Czułam niedosyt.

Więc jak dla mnie “Króliczek” to niestety niewypał. Winą może być też sposób jej reklamy w bookmediach

Do “Króliczka” skusiło mnie porównanie do “Tajemnej historii”, którą czytałam i bardzo lubię. I tego porównania kompletnie nie rozumiem. Bo tak, mamy tutaj uniwersytet, na którym grupa, którą można nazwać elitarną, studiuje literaturę i rozlewa trochę krwi. Jednak reszta jest całkowicie inna, a sam klimat tej historii w ogóle nie przypominał mi tego z dzieła Donny Tartt....

Ciężko ocenić to szaleństwo, które się tam dzieje

Ciężko ocenić to szaleństwo, które się tam dzieje

👉Króliczek to książka, która zaskakuje i intryguje. Mona Awad stworzyła niezwykłą opowieść o outsiderce, która zostaje wciągnięta w świat bogatych i ekscentrycznych poetek, nazywających się wzajemnie Króliczkami. To świat, w którym granice między rzeczywistością a fantazją, między sztuką a magią, między przyjaźnią a obsesją, są coraz bardziej płynne i niebezpieczne.

Mona Awad zręcznie łączy elementy horroru, thrillera, czarnej komedii i satyry, tworząc niepowtarzalny styl i atmosferę. Jej bohaterka, Samantha, jest zarówno ofiarą, jak i sprawczynią makabrycznych zdarzeń, które mają miejsce na ekskluzywnej uczelni. Samantha pragnie akceptacji i uznania, ale jednocześnie gardzi sobą i innymi. Jej relacje z Króliczkami są pełne sprzeczności, napięcia i zawiści. 🐰

Jest to oryginalna, inteligentna i zabawna powieść, która porusza ważne tematy, takie jak tożsamość, twórczość, samotność, manipulacja i szaleństwo. Polecam ją wszystkim, którzy lubią nietypowe i niebanalne historie, które wywołują silne emocje i skłaniają do refleksji. To jedna z najlepszych książek, jakie czytałam w tym roku. Nie mogę doczekać się kolejnych książek Mony Awad. 🫶🦢

Mona...

Niepokojąca, nieoczywista i lekko zagmatwana. Trzeba lubić ten rodzaj literatury. Choć nie porwała mnie szczególnie, czytało się ją dość sprawnie. Spodziewałam się jednak czegoś więcej.

Literatura zdecydowanie nie dla każdego, ale jak najbardziej dla mnie. Dziwne połączenie Frankenstein'a z Tajemną historią i mean girls o zapachu przesłodzonych babeczek w kolorze krzykliwego różu. Zakończenie dobiło tą jedną gwiazdkę do pełnej piątki ostatecznie.

O "Króliczku", który przykicał do mnie jeszcze jesienią, pisze się niełatwo. To po trosze surrealistyczna baśń, po trosze powieść o nieprzepracowanych traumach a może i chorobie psychicznej, po trosze naginająca granice umysłu literatura psychodeliczna.

Bohaterka, aspirująca pisarka, studiuje na uczelni dla przyszłych artystów. Uczęszcza na zajęcia z grupką pretensjonalnych, bogatych 'mean girls', zwących się przesłodko Króliczkami. Samantha gardzi tym kółkiem wzajemnej adoracji, szydzi z nich wraz ze swą jedyną przyjaciółką, Avą. Aż tu naraz Króliczki wystosowują do niej zaproszenie, która stawia Samanthę przed przykrą możliwością utraty przyjaciółki, ale przed szansą wstępu do tajemniczego "króliczkowego" salonu...

"Króliczek" ze swoją fabułą balansującą swobodnie na granicy snu, absurdu i obłędu, z bohaterką, którą się ani zbytnio lubi, ani rozumie, z rytuałami, tajemnicami, atmosferą gęstą od niedopowiedzień, może być frajdą dla fanów nieoczywistych, pokręconych historii. Jednocześnie można odnieść wrażenie, że jest z "Króliczka" tak naprawdę szczwany lis; że to błyskotliwa, ironiczna, przewrotna lektura, która potrafi dać czytelnikowi-mądrali solidnego prztyczka w nos. Wysublimowana, "arcy", "ultra", intelektualnie wyższa półka, dla wtajemniczonych - ale jakby z drwiącym przymrużeniem oka.

To książka, która potrafi nieźle wygimnastykować szare komórki, wyprowadzić w pole, zaskoczyć, nawet trochę zaszokować. W moim odbiorze słaba strona "Króliczka" natomiast jest taka, że skoro bardziej się jego treść analizuje, nie bardzo się w nią angażuje i przeżywa. A to prosta droga do pozostawienia czytelnika z co prawda porządnie skołowaną głową, ale właściwie chłodnego i obojętnego.

Arcydziwna

Arcydziwna

IG:ksiazki_wloczykija
"Króliczek" snuje hipnotyzującą opowieść o mrocznej stronie ludzkiej wyobraźni, gdzie granice rzeczywistości zacierają się niczym mgła. To literacka podróż, która wciąga niczym wir, a każda strona jest tańcem na krawędzi absurdu.

Samantha, outsiderka studiująca na najbardziej eksperymentalnej szkole pisania, staje się nieśmiałą bohaterką, przemykającą między światem rzeczywistym a surrealistycznymi kręgami Króliczków. To, co mnie zachwyciło, to umiejętność autorki ukazania nie tylko zewnętrznej, ale i wewnętrznej walki bohaterki z samą sobą.

Intryga rozkwita, gdy Samantha otrzymuje tajemnicze zaproszenie od Króliczków, wywodzących się z samozwańczej grupy poetek. Awad mistrzowsko tworzy atmosferę zmysłowego niepokoju, gdzie uczestnictwo w rytualnych warsztatach staje się krokiem w nieznane. Czytelnik, podobnie jak Samantha, zagłębia się w mglisty świat Króliczków, gdzie granice między rzeczywistością a absurdem stają się płynne.

Najbardziej fascynujące jest to, jak Awad buduje napięcie poprzez taniec pomiędzy słowami, eksplorując granice literatury i sztuki. Bohaterka oddala się od swoich dotychczasowych przekonań, a narracja staje się spiralem mrocznej przemiany.

"Króliczek" to nie tylko powieść, to doświadczenie, w którym Awad podąża ścieżką psychologicznego dreszczyku. Każda strona to krok w nieznane, gdzie słowa są jak czarodziejskie zaklęcia. To lektura dla tych, którzy pragną zanurzyć się w świat surrealistycznego pióra, gdzie każde zdanie jest jak kropla farby na malarskim płótnie. Czytaj, tańcz i zatracaj się w labiryncie słów, gdzie "Króliczek" czeka na każdego, kto odważy się wkroczyć w jego mroczne wiry.

IG:ksiazki_wloczykija

1991

Lubię dziwność ale w tej odsłonie do mnie nie trafiła...

Lubię dziwność ale w tej odsłonie do mnie nie trafiła...

I tu zaciera się granica między tym, co wyobrażone a tym co realne. Autorka zdaje się bawić z czytelnikiem i wodzić go za nos.
Pomysł na powieść, jak i kreacja postaci wypadają dobrze. W tym wypadku trzeba jednak lubić ten typ prowadzenia historii i takie historie same w sobie. Bo jest inaczej, specyficznie. A koniec w cale nie daje nam konkretnych odpowiedzi.

• Po angielsku

Mona Awad Króliczek Zobacz więcej