Bunny

angielski

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

„Nazywamy je Króliczkami, ponieważ tak właśnie się do siebie zwracają. Poważnie. Per Króliczku.”

Pokręcona powieść, szalona w fabule, zwariowana artystycznie. Z pewnością nieszablonowa i oryginalna propozycja czytelnicza. Nie mogłam odmówić jej charakterystycznego rysu i unikalnej interpretacji zdarzeń. Jeśli ktoś lubił zanurzyć się w takich klimatach, to sporo niespodzianek na niego czekało. Mnie jednak „Króliczek” niestety nie przekonał. Wydawał się za bardzo skoncentrowany na osobliwym obłędzie kluczowej postaci a mniej na innych cechach jej osobowości.

Jednakże nie ulegało wątpliwości, że Mona Award zabrała się za niełatwą do zachęcającego oddania i wciągającego przedstawienia charakterystykę części amerykańskiej młodzieży. Młodych ludzi nastawionych na życie obok własnego życia, pragnienie ukazania się z ekstrawaganckiej strony, zaimponowania czymś szczególnym, nawet jeśli to fałszywe, sztuczne, cukierkowe lub szokujące. Ubiegających się za wszelką cenę zdobyć akceptację podobnej do nich publiczności, chcących przynależeć do pozornie elitarnej grupy, kosztem poczucia własnej godności, zgodności z wyznawanymi wartościami, a nawet wbrew wcześniejszym oczekiwaniom i przemyśleniom.

Więcej na: https://bookendorfina.blogspot.com/2024/07/kroliczek.html

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

"Króliczek" zapowiadał się bardzo interesująco, a wyszło, jak wyszło. Dużo krzywdy zrobiło tej książce reklamowanie jej jako wyjątkowo dziwnej i pokręconej. Bo tak naprawdę, nie jest zbyt wyjątkową historia. Autorka bardzo otwarcie i szybko informuje nas o symbolice opowieści i nie da się jej czytać w oderwaniu od niej. I jako przenośnię twórczości i pisania czyta się ją dobrze. Określanie jej jako historii o "kulcie" jest też trochę nad wyraz.
Podobało mi się bardzo zwrocienie uwagi na klasowość sztuki i edukacji na samym początku powieści, które niestety w trakcie jej trwania gdzieś zaginęło. Pod względem warsztatowym "Króliczek" również dobrze się broni. Początek i zakończenie były ciekawe, natomiast większość historii była dość nudna. Momentami musiałam się zmuszać, żeby brnąć dalej.
Ogółem uważam, że to pozycja warta przeczytania, nie jest to jednak perełka literatury, ani książka, do której wraca się myślami po czasie.

nie zrozumiałam 🤧

nie zrozumiałam 🤧

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

czyta się całkiem przyjemnie i szybko, ale nie jest to książka aż tak ciekawa, dziwna i zaskakująca, jak opisują ją niektórzy czytelnicy. raczej przeciętna, można by ją było skrócić o połowę. dużo błędów w tekście.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Ta książka była tak odklejona, że aż wspaniała i zdecydowanie niepowtarzalna. Pełna groteski, przypominała bardziej senny koszmar niż prawdziwie dziejące się wydarzenia. Dzięki temu Awad mogła spojrzeć na wiele kwestii subiektywnie i przemycić wiele własnych, trafnych poglądów. Jedna z najbardziej psychodelicznych książek, jakie czytałam i bardzo mi się to podoba.

Już wiem, że braknie mi tu miejsca, by powiedzieć Wam wszystko o tej książce!🙄😅
Ta książka przynależy do gatunku dark academia, a ja mam słabość do tego nurtu i chętnie sięgam po książki, których akcja w większości rozgrywa się w szkołach. Ale “Króliczek” to książka jakiej nigdy wcześniej nie czytałam. To koktajl chaosu, unhinged bohaterki, niewiarygodnej narratorki, magicznego realizmu, kobiecej wściekłości, dziwności, absurdu, brutalności i śmieszności- ale w jak najlepszej odsłonie. Bardzo się cieszę, że przeczytałam tę książkę jako buddy reading, bo rozmowa na temat tej książki dała mi dużo do myślenia. Mam wrażenie, że za bardzo skupiłam się na głównej bohaterce i na otaczającej ją jej własnej rzeczywistości i próbie zrozumienia co kryje się w jej głowie. A za mało atencji dałam temu, co możliwe, że autorka chciała przekazać między wierszami. Podobało mi się to, że musiałam się skupić podczas czytania. Kunszt pisarski Mony Awad wywarł na mnie ogromne wrażenie. Potrafiła pisać przeskakując z miejsca na miejsce, z jednego momentu w zupełnie inny czas, nie powodując przy tym tego, że ciężko było nadążyć. Podobał mi się chaos w tej książce. Chaotyczna narracja, to że musiałam się domyślać, ile z opowiedzianej historii jest prawdą. Ten cały pokręcony i chory świat “Króliczków”, wpadnięcie bohaterki do tzw króliczej dziury świata “Króliczków’ oraz niezdrową fascynację i obsesję tym światem. Jeżeli miałabym podsumować tę książkę krótko i zwięźle to powiedziałabym, że to była niezła jazda, jazda bez trzymanki i czytając ją czułam się jakbym była na haju. Czyli całkiem specyficzne doświadczenie. Momentami miałam wrażenie, że ta historia jest o niczym i poza wątkiem głównej bohaterki nie daje mi nic więcej, że mało się dzieje jak dla mnie. Ale po rozmowie z przyjaciółką doszłyśmy do kolejnych wniosków i jednak dotarło do mnie trochę więcej ukrytych smaczków. I bardzo doceniam talent pisarski autorki!

Już wiem, że braknie mi tu miejsca, by powiedzieć Wam wszystko o tej książce!🙄😅

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Męcząca. Projekt może był ciekawy, pomysł też ale na siłę rasowana i kreowana na artystyczną książka wyszła dziwacznie, nudno. Nie przekonuje mnie taka stylistyka, na siłę szukająca artyzmu. Nawet w tym zapędzie do bycia sztuką .zabraklo właśnie piękna, tajemniczego czegoś co sprawia ze książka staje sie wyjatkowa. Mial byc mistyczny i szalony Van Gogh literacki a wyszło cóż, kiepsko. Sama fabuła nudna, zakończenie nijakie. I nawet nie ma tu oparów absyntu ;) nie wiem skad ten entuzjazm.

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Czegoś mi zabrakło w tej książce, choć ogólnie była wciągająca. Nie polecam czytać tylko po kilka stron - kiedy nie miałam innej możliwości i czytałam właśnie po trochu, lektura mi się dłużyła i wydawała nieciekawa

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

sekta, siekiery i króliki. książka, ktorej sposoby interpretacji są nieskończone. pierwszy raz doświadczyłam tak zróżnicowanych, silnie oddziałujacych na odbiór zabiegów w jednym dziele. nietuzinkowa, dziwna, enigmatyczna. każda kolejna część historii jeszcze bardziej chora niz poprzedna. czuję niedosyt, chce wiecej i przede wszystkim polecam dla osób szukających odskoczni od standardowej narracji w książkach

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Czytając tę książkę widać, że autorka ukończyła szkołę literacką.
Kupując "Króliczka" spodziewałam się, że więcej stron będzie dotyczyło tego, jak Samantha uczęszcza na warsztaty sekty, jednak książka była równie ciekawa.
Pierwszy raz sięgnęłam po psychodelę i nie zawiodłam się.
Jedyna rzecz, która mnie boli to to, że często narracja była prowadzona zbyt potocznym językiem (nie jestem fanką narratora pierwszoosobowego).

Czytając tę książkę widać, że autorka ukończyła szkołę literacką.
Pierwszy raz sięgnęłam po psychodelę i nie zawiodłam się.

• 2024
  • 2023