Martin Eden

1972-01-01
1972-01-01
Zygmunt Glinka
Ameryka Awans społeczny Samouk

Po co zdjęcie z tego koszmarnego filmu na okładce ? Książka o wartości ludzkiej na której świat stoi. Urojonej mniej lub bardziej. Czyta się z zapartym tchem gdzieś od strony 50 do samego końca. Szkoda, że London nic więcej na takim poziomie nie napisał, Cienistej Dolinie niestety daleko, a to druga z ulubionych moich Jego książek. Ps. Super są dwie nowele o samotnym poszukiwaczu złota i młodzieńcu pracującym z Mamą w fabryce, by dla jego młodszego brata było ciut lepiej. To są perły .

Żadna książka dotychczas nie sprawiła bym tak silnie związał się z głównym bohaterem i razem z nim przemierzał zarówno pełną żywej Miłości krainę szczęścia jak i bolesne wertepy życia.
W czasie czytania cieszyłem się, widząc młodego
chłopaka-urwipołcia wytrwale przezwyciężającego trudności, smuciłem - nie mogąc doczekać wciąż majaczącego na jego horyzoncie sukcesu i płakałem gdy okazywało się, że wielki niegdyś "przybytek ducha", "w próchna upiorny rozwiewa się kurz".

Słowem:
"Martin Eden" zachwyca...pięknem, historią, kunsztem, głębią przeżyć głównego bohatera i niebanalnym podejściem do tematu sił, które sprawiają, że "życie tęskni do życia".

W czasie czytania cieszyłem się, widząc młodego

Nie zgadzam się z przekonaniami i ideami Martina Edena. Nie lubię jego egocentryzmu, zarozumiałości, naiwności i traktowania ludzi. Ale to nie wpływa na fakt że książka, która ma w sobie moc, dynamikę emocji, przekaz i szczerość autentycznej pasji. Ten głos przeciwko miernocie i szarości życia jest głosem uniwersalnym i pełnym energii duchowej, którą oczywiście można wykorzystać inaczej niż to robił Martin.

Najwspanialsza książka Londona, do której od czasów licealnych wracałam wielokrotnie, choć z wiekiem zmieniał się jej odbiór i ranga wątków. Wstrząsająca choćby dlatego, że zawiera mnóstwo odniesień autobiograficznych. Przepiękna!

Klasowa ewolucja. I kilka innych wątków.

Klasowa ewolucja. I kilka innych wątków.

Kilkunastoletni Martin Eden zakochuje się w archetypicznej „dziewczynie z dobrego domu” i próbuje wspinaczki na wyższe szczeble drabiny społecznej.

Po drodze, jak to wśród ludzi, będzie musiał poradzić sobie z niechęcią, serią porażek i brakiem zrozumienia. Znajdzie w sobie jednak tyle siły, żeby zmierzyć się z przeciwnościami i osiągnąć większość postawionych celów.

Czy jednak na końcu pozostanie w nim przekonanie, że było warto? I czy czytelnik, tak kurczowo przywiązany przez Jacka Londona do Martina Edena, pozostanie przekonany, że warto było spędzić z nimi czas?

Czy...

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

Czytane lata temu, w zasadzie jest na liście do powtórki...

Czytane lata temu, w zasadzie jest na liście do powtórki...

Długo myślałam co napisać i czy w ogóle coś pisać.
Książka na początku bardzo mi się dłużyła, denerwowałam się i irytowałam jak długo można czytać o uczeniu się, ciągłych i tych samych niepowodzeniach, biedzie. Ale nie żałuję, warto było przez te wszystkie strony przebrnąć dla ostatnich 40 kartek. Zakończenie tak wżarło się we mnie i w moje myśli, że nawet teraz, niemal 3 tygodnie po skończeniu, główny bohater nie daje mi spokoju, jest ze mną codziennie. Czy można było tego uniknąć???

Długo myślałam co napisać i czy w ogóle coś pisać.

Żałuję, że ją przeczytałam... bo już nie rozsmakuję się w niej jeszcze raz bez znajomości fabuły.
Książka przeczytana w bardzo ważnym etapie mojego życia - była odpowiedzią i drogowskazem.
Piękna.

Piękna.

Przeczytać i podać dalej.

Pochwała praw przyrody, ewolucji i wytworzononego w ich wyniku podziału klasowego. Niziny społeczne, burżuazja i arystokracja jako naturalny stan rzeczy - tak jak w świecie zwierząt tylko gradalność przeniesiona z czytej biologii na kulturę. Wyżej dupy nie podskoczysz. Biada temu, który próbuje się z tego wyłamać. Jedyne co można zrobić, to jak najlepiej wypełnić misję w przeznaczonej biolokulturowo niszy. Wychodzenie poza jej ramy skutkuje stworzeniem mutantów, które Przyroda usuwa, choćby za pomocą samounicestwienia. Taka jest konkluzja książki, nawet jeśli autor nie to miał w zamierzeniu.

Niezwykłe jak na literaturę amerykańską bogactwo, lekkość słownictwa i wyrażeń oraz czapki z głów przed Glinką, który nie dość, że to bogactwo potrafił przełożyć, to jeszcze oddał ducha Ameryki początku 20. wieku.

Przeczytać i podać dalej.

• Klasyka
  • Literatura amerykańska