The World of Byzantium

historia
The Great Courses
2013-07-08
2013-07-08

W "naszym kręgu kulturowym" zwykło się czcią i rewerencją otaczać starożytny Rzym, pamietać o Grecji, a potem upajać się wielkością imperiów, które powstały w świecie, którego ponoć jesteśmy dziedzicami.
Bizancjum pomijamy i zapominamy o nim.
Popatrzcie na programy szkolne. Ile tam miejsca poświęca się cywilizacji Bizancjum?
No właśnie.

I nie, nie zgadzam się z zasłyszaną kiedyś tezą, że Bizancjum jest ważne tylko dla Rosji i różnego autoramentu rusofilów. To bzdura, w dodatku szkodliwa, bo zamykająca nas bezpiecznie w kręgu własnych strachów i uprzedzeń.

Profesor Kenneth Harl z Uniwersytetu w Tulane jest niezwykłym wykładowcą. Jestem po słuchaniu jego "The Ottoman Empire", a przed "The Vikings" i muszę przyznać, że każda z serii jego wykładów zasługuje na najwyższą ocenę. Nie dziwię się wcale, że jest laureatem nagród przyznawanych najlepszym wykładowcom. Jest w nim pasja, zaangażowanie i ogień! Potrafi tłumaczyć najbardziej skomplikowane sploty wydarzeń w jasny sposób. Lubi swoich bohaterów, czasem z nich drwi, czasem jasno pokazuje, że któregoś nie ceni. Jest prawdziwy, a historia to dla niego coś więcej, niż sposób zarabiania na życie.

"The world of Byzantium" to podróż od apogeum rozwoju Cesarstwa Rzymskiego po upadek Konstantynopola i poza niego, po kulturowe dziedzictwo tej niezwykłej cywilizacji. W serii 24 wykładów poznajemy i historię polityczną, z jej kalejdoskopem dynastii i cesarzy, i historię religii, i utarczki, i wojny. Jesteśmy świadkami kształtowania się ortodoksji, obserwujemy krucjaty i paradoksalny sposób, w jaki pomogły scentralizować się islamowi w basenie Morza Śródziemnego i przyczyniły się do upadku Bizancjum.
No i jesteśmy w Konstantynopolu, sercu imperium, i mamy szansę poznać i wspaniałych władców, i zwykłych idiotów na tronie.
Dwanaście godzin słuchania o Bizancjum zdecydowanie pobudziło mój apetyt na więcej.

www.veryurbanfantasy.pl

Bizancjum pomijamy i zapominamy o nim.
No właśnie.

I nie, nie zgadzam się z...

Dodaj cytat z książki The World of Byzantium