The Elven

Okładka książki The Elven Bernhard Hennen
Okładka książki The Elven
Bernhard Hennen Wydawnictwo: Amazon Publishing Cykl: Elfy (tom 1) fantasy, science fiction
Elfy (tom 1)
Die Elfen
Amazon Publishing
2015-08-01
2015-08-01

Kurcze fajna książka o przyjaźni między rasą ludzi i elfów. Chciałabym poznać koniec tej historii. Niestety nie została wydana. Dlaczego !!! Bardzo fajny świat, super bohaterowie, niepewność kto jest dobry a kto zły, to tylko część rzeczy które mnie zachwyciły. Bardzo polecam :)

Książkę kupiłam na stoisku w markecie za 9,99 i zabrałam ze sobą na krótki wyjazd.
Jak za taką cenę to spoko ale naprawdę miałam nadzieję na więcej, zwłaszcza, że sam pomysł bardzo mi się podobał.
Ostrzegam, że pozostałe tomy nie zostały wydane w języku polskim.

Ostrzegam, że pozostałe tomy nie zostały wydane w języku polskim.

Bodaj po raz pierwszy spotkałem się z przyjęciem koncepcji odmiennego upływu czasu w krainie elfów oraz świecie ludzi – co ma spore znaczenie dla rozwoju opowieści. Intrygujący pomysł na cykl wydawniczy, lecz z powodu braku dostępności pozostałych tomów trudno ocenić go całościowo. Na pewno duże wrażenie robią sceny pojedynków. Niekiedy wręcz czuć spadające na śnieg krople krwi, ciężar dźwiganego topora bądź miecza, czy bezsilność towarzyszącą bohaterom przy zadawanych ciosach. Niektóre sceny dość brutalne i chwytające za serce. A w tle nietypowy wątek miłosny. Ze światem tolkienowskim książka rzeczywiście ma niewiele wspólnego, co nie znaczy że nie jest warta przeczytania.

Na półkach: , , , , , ,

Tylko zaznaczę, że wydanie angielskie zawiera całą książkę, jedną, spójną opowieść. Polskie zawiera zaledwie połowę, a to nie ten typ opowieści, który da się rozciąć i zostawić.

Tym, który położą łapki na którejś z obcojęzycznych wersji zalecam chusteczki na koniec. Warto.

Powieść Hennena (i - nie wiem, w jakim stopniu - Sullivana) to całkiem przyzwoita lektura fantasy. Oczywiście - wbrew opisowi z okładki - z Tolkienem nie ma nic wspólnego, ale i tak proponuje całkiem szeroką panoramę świata, podzielonego jakby na trzy, połączone swego rodzaju portalami, płaszczyzny: świat ludzi, z którego pochodzi główny bohater, Mandred, jarl średniowiecznej skandynawskiej wioski; świat elfów, w którym żyje ogół stworzeń fantastycznych (m.in. wróżki, rozumne drzewa i centaury, zwane przez Mandreda człekoniami); oraz tzw. Pęknięty Świat, czyli relikty wymiaru zniszczonego dawno temu, w wielkiej wojnie magów. Akcja powieści, koncentrująca się na poczynaniach Mandreda i garstki elfów borykających się z niesłychanie trudnym do usieczenia człeknurem, czyli człowiekiem-dzikiem (w rzeczywistości ostatnim żywym devantarem, rodzajem posługującego się magią demona),biegnie wartko i ciekawi swoim rozwojem. Krew sika na prawo i lewo, fruwają odrąbywane kończyny, na to zaś nałożony zostaje dodatkowo elficki wątek miłosny oraz - szkoda, że mocniej wprowadzony dopiero w połowie książki - wisielczy humor. I tu kończą się plusy, bowiem Fabryka Słów, w ramach sondowania rynku i sprawdzania, czy historia się sprzeda, wydała wcale nie pierwszy tom cyklu, liczącego sobie już pięć odsłon, a jego... pierwszą połowę. Życząc sobie za luksus posiadania ułamka oryginalnego woluminu "jedyne" 44.90 pln. W tej sytuacji trudno się dziwić, że finalnie książka trafiła do koszy z przeceną, a to z kolei przekreśliło szanse na wydanie już nawet nie reszty cyklu, ale chociaż dokończenia rozbabranego tomu. Po prostu wstyd!

(Esensja.pl)

Świat Elfów przedstawiony przez Bernharda Hennena niewątpliwie wciąga (i pozostawia ogromny niedosyt, gdyż pozostałe części nie zostały jeszcze przetłumaczone na język polski, eh...) i myślę, że spora część wielbicieli fantastyki ma szansę polubić się z tą serią. Bohaterowie wykreowani przez autora są barwni, każdy inny i na swój sposób wyjątkowy. Farodin zdobył moje serce i duszę, nie przeczę, że gdybym była Noroelle to bez wątpienia wybrałabym właśnie jego (wybacz Nuramonie).
W "Elfach" widać inspirację klasykami gatunku. Postać człowieka, Mandreda, nieustannie przywodziła mi na myśl butne krasnoludy z tolkienowskiego świata. Jednak to tylko zdrowa inspiracja, a Hennen, czerpiąc ze źródeł stworzył swój własny, unikalny świat.

Bardzo przyjemna baśń, bo tak należy traktować ten utwór.

Bardzo przyjemna baśń, bo tak należy traktować ten utwór.

Magicznej książki, pełnej baśniowości i przygód, fantastyki było mi potrzeba. Na wakacjach spełniła się w 100 %.

Miałam duży problem z zabraniem się za tę lekturę. Fantastyka jest moim ukochanym gatunkiem literackim, jednak świat elfów, faunów czy tego typu stworzeń zbytnio mnie nie przekonuje. Nie bez powodu do tej pory jedyną książką, której nie dokończyłam jest ,,Hobbit''. Książka Bernharda Hennena nie jest według mnie dziełem wybitnym, aczkolwiek jak na mój krytyczny gust wypadła nieźle.

Na początku przeszkadzał mi styl Hennena, który wystrzelił z ogromem informacji na temat stworzonego przez siebie świata, nie tłumacząc zasad tam panujących. Czytelnik może łatwo się pogubić, przez co z kolei trudno jest się mu potem zaaklimatyzować. Na szczęście po jakimś czasie wszystko wraca na właściwy tor, wydarzenia zaczynają powoli wciągać, a także same postacie stają się na swój sposób intrygujące. Tak jak wspominałam, nie jestem ekspertem jeśli chodzi o powieści na wzór Tolkiena, aczkolwiek wydaje mi się, że autor wykonał całkiem porządną robotę. Ku mojemu zdziwieniu pojawiły się również elementy humorystyczne. Niektóre z tekstów Mandreda naprawdę potrafiły mocno rozbawić i rozładować atmosferę.

Powiem, że nawet żałuję, iż nie mam dostępu do kolejnych tomów. Pierwsza część kończy się w momencie, gdzie rzeczywiście jestem zaciekawiona dalszym rozwojem sytuacji. Jak widać, w tej kwestii pozostaje mi czekać, a ,,Elfy'' mogę polecić wszystkim zainteresowanym oraz oczywiście miłośnikom fantasty. W szczególności tej powstałej spod pióra Tolkiena.

P.S. Okładka jak i cała oprawa graficzna książki jest świetnie zaprojektowana!

Do Tolkiena to panu Hennenowi trochę daleko, ale największym minusem tej książki jest to, że nie idzie dostać kolejnych tomów po polsku (zostały w ogóle przetłumaczone?). A ta jest tylko wstępem do dużo większej opowieści i po jej przeczytaniu czuje się ogromny niedosyt, bo niewiele wątków się tu wyjaśnia, a książka kończy się zupełnie na niczym. Z drugiej strony czytało mi się ją naprawdę przyjemnie i nie żałuję :)

Dodaj cytat z książki The Elven