Tajemnice odporności

Muza
2020-01-29
2020-01-29
Witold Biliński
Literatura norweska układ odpornościowy układ immunologiczny popularnonaukowa popularnonaukowe

Ciekawa i wciągająca historia autorki, tytuł i podtytuł trochę mylące, ale mimo wszystko nie żałuję zakupu bo można się dowiedzieć wielu rzeczy o układzie odpornościowym i jego chorobach. Przy okazji przeczytać o ważnym odkryciu naszych czasów.

Ani to pozycja naukowa, ani biograficzna.
Szkoda czasu.

Ani to pozycja naukowa, ani biograficzna.
Szkoda czasu.

Pisarka w książce opisuje przypadek swojej mamy, która zachorowała na ciężką chorobę. Nie za wiele można się dowiedzieć o budowaniu odporności. NIE POLECAM

Zaskoczyła mnie ta książka. Spodziewałam się typowo popularnonaukowej pozycji, tymczasem w dużej części to zapis zawodowej drogi badaczki i trudności piętrzących się przed młodym naukowcem, problemów z finansowaniem itd. Po chwili rozczarowania wciągnęła mnie narracja, i odmienność książki poczytuję teraz za pozytyw. Szkoda tylko, że tytuł jest mylący, a zwłaszcza podtytuł. Mógłby być raczej - "droga młodego naukowca do badań nad RZS", czy jakoś tak. (Nie znalazłam tytułu oryginalnego, więc trudno powiedzieć, czy to sprawka tłumacza - choć tak czy siak sądzę, że Wydawnictwo mogło wykazać tu nieco własnej inwencji). Czytelnicy mogliby wówczas bardziej świadomie wybierać pozycje do czytania, nie każdy wszak tego samego spodziewa się po książce.

Treści merytorycznej o odporności było niewiele. Książka opisuje chorobę matki autorki, następnie jej badania nad RZS. 1/4 książki z kolei to opisy kilkudziesięciu chorób autoimmunologicznych, wzmianka o lekach i czynnikach wyzwalających. Ja natomiast miałam nadzieję znaleźć w książce informacje jak zwykły człowiek może zwiększyć swoją odporność na popularne choroby.

Dla zastanawiających się nad zakupem dodam, że jest to książka generalnie o chorobach autoimmunologicznych i mechaniźmie ich powstawania. Trochę statystyk. Akurat to mnie ciekawiło. Nie ma nic o takie zwykłej odporności, ale też nie o to mi chodziło.
Poza tym ukazuje świat naukowców. Wynika z tego, że dobrym, wnikliwym naukowcem może być tylko ten kto stawia na naukę. Rodzina, dom zawsze będzie na dalszym planie.
Mi się podobała i szybko się czytało.

Dlaczego tak się dzieje, że nasz organizm zaczyna sam siebie atakować? Choroby autoimmunologiczne stają się coraz częstszym zjawiskiem. I coraz trudniej sobie z nimi poradzić. Książka "Tajemnice odporności" stara się wyjaśnić przyczyny takiego stanu rzeczy i wprowadza nas w tajemniczy świat ludzkiego organizmu.

Bardzo ciekawe są już same postaci autorek. Doktor Anita Kass to znana lekarka i naukowiec, która specjalizuje się w temacie odporności. Wskazuje, że tak naprawdę układ odporności ma wpływ na całe nasze ciało, dlatego warto się szczególnie o siebie zatroszczyć. Warto także zauważyć, że badania Anity Kass są przełomowe i bardzo interesujące - zdecydowanie jest to bardzo dobra lektura dla osób, które interesują się tematem odporności.

Dzisiaj wiele osób boryka się chociażby z chorobą Hashimoto, którą sama znam doskonale. Ale chorób autoimmunologicznych jest łącznie aż ponad sto. Wiele z nich jest znacznie bardziej niebezpiecznych niż wspomniana choroba Hashimoto.

Bardzo ciekawy jest w książce rozdział na temat kobiecych chorób. Okazuje się, że jesteśmy znacznie bardziej narażone na choroby autoimmunologiczne. Wszystko za sprawą zmian hormonalnych. Układ immunologiczny kobiety, jak wskazują autorki książki, jest znacznie bardziej agresywny niż u mężczyzny. Wycisza się na czas ciąży, a potem znowu wraca do poprzedniego stanu. Oznacza to, że z jednej strony kobiety są silne i bardziej odporne na zewnętrzne zagrożenia, ale z drugiej strony bardziej narażone na ataki ze strony układu odpornościowego, którego głównym zadaniem jest paradoksalnie ochrona ludzkiego organizmu.

Książka "Tajemnice odporności" to fascynująca i jednocześnie też nieco przerażająca podróż po ludzkim organizmie. Tak wiele zagrożeń na nas czyha i z tak wieloma chorobami trzeba sobie radzić we współczesnym świecie. Temat jest mi niezmiernie bliski, nie tylko ze względu na moje Hashimoto. Polecam tę lekturę od wydawnictwa MUZA.

Bardzo ciekawe są już same postaci autorek. Doktor Anita Kass...

Przeczytałam i nawet nie starałam się zapamiętać nazw naukowych hormonów, przenośników, nazw leków czy składników leków itd. To jest za trudne dla laika. Prościej zrozumieć opisany układ odpornościowy człowieka od narodzin do śmierci - to mi się podobało.Natomiast cały proces od powzięcia decyzji badań do ewentualnego pojawienia się leku jest bardzo dobrze opisany w książce. Jak to wiedzieliśmy podświadomie , naukowiec w ostatecznym rachunku się nie liczy, liczą się pieniące, lobby wszelkiego rodzaju i decyzje biznesowe firm farmaceutycznych. Książka napisana przez lekarza i naukowca jest pewnie próbą zwrócenia na siebie uwagi w tym skomercjalizowanym świecie. Może na następne badania łatwiej będzie im zdobyć fundusze i pracować bardziej komfortowo.

Książka mnie nieco rozczarowała...jest ciekawa, ale wbrew podtytułowi jest to glównie historia badań nad lekiem na RZS. Liczyłam, że będzie to coś w rodzaju "Jelita wiedzą lepiej". Autorka skupia się w zasadzie tylko na RZS, o innych chorobach ledwo wspomina a w książce brak odpowiedzi na pytanie z podtytułu. Trochę żałuję, że po nią sięgnęłam, bo nie takich informacji szukałam.

• Zdrowie
  • Posiadam ebook
  • Moje własne
  • Popularnonaukowe, podręczniki
  • Do przeczytania
  • .2020

Dodaj cytat z książki Tajemnice odporności