Krew świętych i jej tajemnice

Okładka książki Krew świętych i jej tajemnice Henryk Bejda
Okładka książki Krew świętych i jej tajemnice
Henryk Bejda Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rafael religia
religia
Krew świętych i jej tajemnice
Dom Wydawniczy Rafael
2019-01-01
2019-01-01
historia

Bardzo nie lubię, kiedy ktoś do spraw wiary miesza politykę, a to wlaśnie zrobił autor tej książki. W 42% ebooka, w rozdziale V „W Madrycie” Henryk Bejda ucieszył się na widok krzyża na wzgórzu San Miguel, bo „nasi jeszcze są tu górą (...). Wiele się przed podróżą naczytałem o toczącej się tu walce z chrześcijaństwem i o galopującej laicyzacji. W moich oczach Hiszpania urosła do rangi jednego z największych pól bitewnych pomiędzy chrześcijaństwem a neomarksistowską teorią gender”. Autor chyba pobierał lekcje u abpa Jędraszewskiego, bo gender to nie teoria ani nie neomarksizm, a i o Hiszpanii i Hiszpanach naczytał się bzdur z niewłaściwych źródeł. Gdybym była Hiszpanką, obraziłabym się. W 62% w rozdziale „Chrześcijaństwo zunamunizowane” znów miesza politykę do spraw wiary: „Mimo niepokojących danych o lawinowej laicyzacji, a nawet genderyzacji Hiszpanii, odniosłem wrażenie, że wiara – mimo wszystko – wciąż jest tu żywa (...)”. Za to, co się autorowi „wydawało”, za to politykowanie bez sensu i bez związku z tematem odejmuję autorowi dwie *.
Jeżeli chodzi o fenomen przemiany krwi świętych (bo cud to nie jest, choć często cuda temu towarzyszą),to autor ciekawie i drobiazgowo opisał to zjawisko i samych świętych, których to dotyczy, a z których w Polsce znany jest chyba tylko św. Wawrzyniec i św. Filomena. Nie należy tu się spodziewać jakichś ostatecznych wyjaśnień naukowych, bo są rzeczy między niebem a ziemią, których po ludzku wyjaśnić się nie da, i do tych rzeczy należy m.in. przemiana stanu krwi świętych. Autor pokusił się też o wyszukiwanie poloników – szczegołów związanych w jakiś sposób z Polską. Szkoda, że na końcu książki zabrakło wykazu tych miejscowości i kościołów, mapki z miejscami, które autor odwiedził i opisał. Gdyby ktoś wybierał się do Wloch czy Hiszpanii ta książka mogłaby być niezłym przewodnikiem po miejscach ciekawych, a mało znanych dla człowieka wierzącego. Śmieszyły mnie trudności autora w dotarciu do małych miejscowości. W takich sytuacjach trzeba po prostu wynająć samochód i problem rozwiązany. No, chyba, że autor nie ma prawa jazdy. Kilka kolorowych zdjęć, które na ebooku można sobie powiększyć, kończy tę książkę.
Jeżeli pominąć poglądy polityczne autora, to resztę mogłabym polecić, zwłaszcza tym, którzy wybierają się w tamte strony.

„Krwi ci u nas we Włoszech nie brakuje...do dziś leje się u nas strumieniami...” te słowa usłyszał autor książki podczas swojej podróży, a dokładnie w Avellino na południu Włoch.

Pewnie większość z nas od razu myśli o krwi przelanej podczas porachunków mafijnych. Nic bardziej mylnego. Okazuje się, że krew niejedno ma imię.
Henryk Bejda i Agnieszka Gracz postanowili podążyć śladami najbardziej osobliwych i tajemniczych relikwii, do których należą relikwie krwi. W tym celu udali się do Włoch i Hiszpanii.

Święty January, św. Pantaleon, św. Wawrzyniec, św. Cyriak to tylko kilka osób, świętych, opisanych w tej książce. Autor z wielką wnikliwością przedstawia nam na kartach książki historię życia każdego świętego, a następnie opisuje w jaki sposób zdobyto jego krew, która z czasem stała się relikwią. Niektóre z nich wyglądają jak jednolita masa, zaschnięte skrzepy, inne są w stanie płynnym. Jednak większość z nich regularnie zmienia swój stan skupienia ze stałego w ciekły i odwrotnie. Sam nawet był świadkiem wraz z Panią Agnieszką przemiany krwi św. Januarego podczas corocznej procesji w Neapolu, dokąd przybyli 6 maja 2017 roku.

Książka dodatkowo opatrzona jest ilustracjami, które w większości zrobił autor podczas podróży. Ciekawe kolorowe zdjęcia ukazują kolejne relikwie, wnętrza kościołów, ale również ludzi oddających cześć świętym podczas różnych procesji.

Jeżeli macie ochotę zgłębić wiedzę na temat „krwawych relikwii „ poznać ciekawe miejsca, osoby, dowiedzieć się czegoś nowego, a może dzięki temu tematowi pogłębić swoją wiarę, to zapraszam do przeczytania naprawdę bardzo interesującej książki.

Henryk Bejda i Agnieszka Gracz postanowili...

• Poznaję nowych pisarzy w 2020
  • Biblioteczka domowa IV
  • Przeczytane w 2020 r.
  • Religia

Dodaj cytat z książki Krew świętych i jej tajemnice