Berlin: The Downfall 1945

historia
Penguin Books
2002-12-01
2002-12-01

Świetna książka i opis upadku 3 Rzeszy. Autor pokazuje dramatyczny upadek totalitaryzmu 3 rzeszy, zaczynając od końca roku 1944, gdzie wojsko Niemieckie cofało się chaotycznie na zachód, aż po upadek Berlina. Nie szczędzi mocnych słów armii czerwonej, wermahtowi jak i armii amerykańskiej. Opisuje brutalność, bezwzględność i okrucieństwo czerwonoarmistów i komunizmu na każdym szczeblu dowodzenia, wobec każdego. Fanatyzm i rozkład moralny hitlerowców i SS-manów, przeplata opisami o bólu i cierpieniu cywilów, frontowników i dzieci posyłanych na śmierć. Pokazuje Hitlera w ostatnich dniach swojego życia, jako oderwanego od rzeczywistości maniaka. Opisuje bombardowania infrastruktury cywilnej przez aliantów.

Opisy samej bitwy i ataków nie nużą, mimo iż są bardzo dokładne. Autor operuje swoistym lekkim gawędziarskim stylem, więc mimo że książka jest gruba, to czyta się ją szybko i przyjemnie, przytacza źródła i cytaty. Książka jest podzielona na wiele rozdziałów, dokładnie opisującymi fragmenty bitwy, co czyni przekaz klarownym i przyjemnym w odbiorze. Bitwa opisywana jest z wielu perspektyw, od pokojów dowodzenia i wodzów państw, przez żołnierzy ginących na froncie, aż po zwykłych cywilów tłoczących się w dusznych bunkrach. Nie zapomniano również o smaczkach jak np konkurencja rosyjskich generałów o to kto zdobędzie więcej miasta, nie licząc się z życiem żołnierzy. Książka zostaje skwitowana celnymi i krytycznymi przemyśleniami odnośnie ZSRR i 3 rzeszy i totalitaryzmów ogólnie.

Minusem jest dziwne przypisywanie niektórych rzeczy tylko mężczyznom, zupełnie ignorując że kobiety też miały wkład w dojście nazistów do władzy i stworzenie 3 rzeszy.

Beevor po raz kolejny pokazuje klasę i to jak powinno pisać się książki historyczne. Połączenie ciężkich faktów globalnych z małymi jednostkowymi ciekawostkami sprawia, że książke czyta się bardzo składnie i z zainteresowaniem. Sama historia pokazuje w jak spokojnych i bezpiecznych czasach żyjemy. Ofiara którą musieli ponieść zwykli ludzie w czasach totalitaryzmów jest niewyobrażalna.

Na półkach: , , , , , , ,

Jak zwykle Mistrz. Nie wiem czy w przypadku książek Beevor'a dałbym radę stworzyć ranking - od najsłabszej do najlepszej. Wszystkie mają miejsce na podium na historycznej półce II wojny światowej.

Ta książka to nie tyle upadek Berlina, ale świetne ukazanie upadku całego hitlerowskiego państwa. Bardzo dobrze ukazana cała operacja berlińska, relacje z obu stron na podstawie źródeł zachodnich jak i wschodnich. Nie mogło zabraknąć gwałtów i grabieży dokonywanych przez sowietów. Autor ukazał walkę Niemców do samego końca zarówno w kontekście fanatyzmu nazistów jak i walki o przetrwanie i tym samym przebicie się do alianckiej strefy. Tak jak w "Stalingradzie" tego samego autora bardzo ciekawy jest końcowy fragment opisujący Berlin, a zwłaszcza sytuację jego mieszkańców krótko po kapitulacji.

Akurat jak dla mnie najlepsza książka Beevora.Świetnie mi się ją czytało.Mimo że minęło kilka lat bardzo utkwiła mi w pamięci.Autor miło mnie zaskoczył opisując przemarsz armii czerwonej przez wioskę w której mieszkali po wojnie moi dziadkowie.Oraz co działo się w kilku sąsiednich wioskach na pomorzu.Jedna z lepszych w tematyce.

Świetna książka, obrazowo opisuje walki, nie zapominając przy tym o ukazaniu całej sytuacji strategicznej. Kolejne wybitne dzieło autora.

Uważaj !!!
cii cii cii
mamy też specjalny zabierak do dzieci
To miłe...usłyszeć wojnę

War IDLES

Za stary jestem na szturmy , walki uliczne , poświęcenie i bohaterstwo. Bolą mnie nogi , boli głowa ...no ale...Berlin zdobyty...pogubiłem się w tym korowodzie armii , ofensywach , odwrotach , kontruderzeniach ...w całym tym tańcu tanków . samolocików i armatek...
Wojna się skończyła ...wojna się zaczęła...a ludzkie ciało ma ograniczoną ilość krwi...bawmy się więc na nowo...na czerwono....

Uważaj !!!
cii cii cii
mamy też specjalny zabierak do dzieci
To miłe...usłyszeć wojnę

War IDLES

W gruncie rzeczy, musiałbym powtórzyć wszystkie superlatywy, jakimi dzieliłem się po lekturze "STALINGRADU" i pokrótce to zrobię. To drobiazgowa, przenikliwa i wszechobejmująca historia przedagonalnych dni III Rzeszy, której upadek Berlina jest kulminacją.

Beevor relacjonuje wydarzenia w tak uporządkowany i erudycyjny sposób, że lektura jest atrakcyjna dla laika a z drugiej strony robi to tak wnikliwie i wielopłaszczyznowo, iż z pewnością publikacja ta stanowić może solidne wsparcie dla pasjonatów i badaczy dziejów II Wojny Światowej.

Książka, zważywszy na spektakularny i tragiczny wymiar opisywanych zdarzeń, jest też lekturą ze wszech miar absorbującą i wstrząsającą jednocześnie a dzięki niesamowitemu stylowi opowiadania, niepodobna przestać myśleć o nich długo po skończeniu czytania. Polecam gorąco!

Choć lubię historię ciężko się to czyta. Wydaje się chaotyczna i opisuje wydarzenia w taki sposób, że bez patrzenia ciągłego na mapę szybko się człowiek gubi. Tylko ostatni rozdział przeczytałem z zaciekawieniem. Reszta to brnięcie byle do końca z ciekawymi przerywnikami raz na jakiś czas.

Niedawno odkryłam książki pana Beevora i z chęcią przeczytam wszystkie. Wspaniała praca warta przeczytania.

• II wojna światowa
  • Historyczne