Pies w domu. Instrukcja obsługi

Wydawnictwo RM
2019-01-01
2019-01-01
poradnik pies dom

“Pies w domu” Barbary Sieradzan to, jak sama nazwa wskazuje, poradnik dla wszystkich właścicieli psów i osób, które dopiero planują adopcję, bądź zakup pieska. Myślę, że jest to bardzo przydatna pozycja, z której wiele informacji mogą wyciągnąć osoby początkujące w temacie opieki nad zwierzakiem.

Barbara Sieradzan jest autorką wielu poradników i opracowań o psach i kotach. Od ponad dwudziestu lat wiąże swoją pracę zawodową i zainteresowania ze zwierzętami. Jest specjalistką z zakresu ich behawiorystyki. Była redaktorką czołowych miesięczników “Mój Pies” i “Kocie Sprawy”.

Całość podzielona jest na kilkanaście rozdziałów, z których dowiemy się trochę o historii ewolucji psów, psim języku, rozwoju psa, psich zajęciach, psich zawodach i chorobach. Poznamy też rady dotyczące wyboru psa, oraz porady kiedy coś idzie nie tak.

Szczerze Wam powiem, że nie wyobrażam sobie życia bez psów. Sam jestem właścicielem Shih-Tzu i Maltańczyka. Swoją pasję do zwierząt spełniam również w życiu zawodowym. Pracuję w klinice weterynaryjnej i codziennie mam kontakt z domowymi zwierzętami. Uwielbiam dokształcać się w temacie zwierząt domowych, więc czytałem już kilka tego typu poradników. Czy wyciągnąłem z tej pozycji coś nowego? Oczywiście, że tak, ale myślę, że trzeba tu powiedzieć, że to tylko podstawy podstaw i osoby szukające w tej książce jakiejś rozszerzonej wiedzy, lub zaznajomione z tematem mogą być zawiedzione. Tak jak wspomniałem na początku, są to raczej porady dla laików i osób, które zastanawiają się nad przygarnięciem pupila.

Bardzo podoba mi się to w jaki sposób autorka kładzie nacisk na świadomą i przemyślaną decyzję w podjęciu się opieki nad psem. Pies to nie zabawka, a z doświadczenia niestety wiem, że wiele osób tak je traktuje. Do naszej kliniki trafia wiele zwierząt odebranych nieodpowiedzialnym właścicielom, niekiedy w tragicznym stanie. Jest to naprawdę smutny i przerażający widok. Dlatego uważam, że każdy powinien przed podjęciem decyzji o opiece nad zwierzakiem przeczytać tego typu książkę. Osoby, które będą wiedzieć jaka jest to odpowiedzialna decyzja i z czym jako przyszli opiekunowie będą musieli się mierzyć, nie podejmą pochopnej decyzji.

Podsumowując to całkiem dobry poradnik, zahaczający o najważniejsze podstawy. Wierzę, że może wnieść wiele dobrego i ludzie, którzy go przeczytają postarają się zapewnić swoim psom miłość i jak najlepsze warunki. A to najważniejsze.

Książkę otrzymałem z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

Uważam, że ludzi można podzielić na kilka kategorii: miłośników psów, wielbicieli kotów, pasjonatów innych gatunków. Na osoby, które lubią zwierzęta, ale u kogoś i na ludzi, którzy nie poważają i nie lubią braci mniejszych bez względu na gatunek, jaki reprezentują. Odkąd sięgam pamięcią, od zawsze uwielbiałam zwierzęta, ale nie mogę zakwalifikować się tylko do jednej grupy. Kocham i koty i psy. Moim marzeniem jest zakup ptaka gwarka czy hodowanie alpak. Uwielbiam wszystkie zwierzęta prócz kleszczy, komarów, much, węży i pająków (dwóch ostatnich trochę się boję). Z niekłamaną chęcią i ciekawością sięgam więc po wszelkie „zwierzęce” poradniki. Liczę nie tylko na zwięzłą i przystępnie przekazaną wiedzę, ale też na ciekawostki i zabawne anegdoty.

Poradnik podzielony jest na części, z których można dowiedzieć się, między innymi skąd psy się wywodzą, jak przygotować dom na pojawienie się nowego członka rodziny, jak go karmić, pielęgnować, nauczyć podstawowych komend. Autorka wskazuje, z jakimi problemami może się borykać opiekun i podsuwa wskazówki, jak sobie poradzić np. ze skakaniem pupila na ludzi, gonieniem rowerzystów, agresją.
Już na samym początku Barbara Sieradzan daje czytelnikom do myślenia, zamieszczając kwestionariusz. Odpowiadając szczerze na zawarte w nim pytania, będziemy wiedzieć, czy nadajemy się na opiekuna psa: czy mamy czas, warunki materialne, finansowe i motywację. Czy lepsza rasa duża, czy mała, pies do towarzystwa czy uwielbiający sporty np. agility? Pies to nie zabawka ani chwilowy kaprys i bardzo dobrze, że Autorka zwraca na te kwestie szczególną uwagę.

Obecnie jestem opiekunem 4 kotów i 4-miesięcznego szczeniaka. To jest mój siódmy pies, więc mam już pewne wyobrażenie co do zachowań, potrzeb, socjalizacji, nauki. Miałam już psy – gapcie, przytulasy, niszczyciele, psotniki. Teraz mieszkam z zadziornym uparciuchem. Poradnik czytało mi się dobrze, ale niestety nie dowiedziałam się niczego ponad to, co już wiem z własnego doświadczenia i z wolontariatu w schronisku. Niektóre stwierdzenia Autorki uważam więc nawet za lekko stereotypowe lub za mało precyzyjne np. o sposobie karmienia BARF. Poradnik jest zwięzły, przystępny, napisany z humorem, zwracający uwagę na potrzeby czworonogów i uczulający byśmy byli opiekunami, którzy potrafią zrozumieć ich mowę by obu stronom przez długie lata miło i przyjemnie się współżyło.

„Chciałabym być tak dobrym człowiekiem, za jakiego uważa mnie mój pies…”.

Poradnik polecam szczególnie osobom, które wcześniej nie interesowały się psami, nigdy się nimi nie opiekowały, nie miały ze zwierzakami żadnego kontaktu, ale chciałyby to zmienić. Co prawda nie pogłębiłam swojej wiedzy, ale za to przeczytałam kilka ciekawostek dotyczących, chociażby liczby kości czy odbieranych zapachów. Nie uważam, żeby czas spędzony na lekturze był zmarnowany.

Książkę otrzymałam z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl oraz dzięki uprzejmości Wydawnictwa RM.

Na półkach: , , , , , , , , ,

Na początku książki, autorka Barbara Sieradzan, zapoznaje nas z genezą współpracy człowieka i psa🐕
Opisuje powstawanie ras i ich przeznaczenie.
W dalszej części, zgodnie z tytułem "Pies w domu. Instrukcja obsługi", otrzymujemy stosowne informacje.
Są one szczególnie ważne dla nabywców pierwszego szczeniaka lub starszego psa. Mogą być także pomocne dla tych właścicieli czworonogów, którzy popełniali podstawowe błędy i nie potrafią poskromić swojego pupila.
Pani Barbara ma praktycznie od urodzenia styczność ze zwierzętami w mieszkaniu. Doradza jakiego psa wybrać, jakie poczynić przygotowania na jego przyjęcie i pierwsze działania związane z nowym lokatorem🐩🐕
Książka- poradnik napisana w prosty i emocjonujący sposób, przez co może łatwo trafić do czytelnika.
Zawiera wiele podstawowych danych, pomagających w koegzystencji ludzi i psów🐶🦴
Wydania tego typu powinny być podstawową lekturą dla potencjalnych nabywców czworonogów.
Za egzemplarz recenzencki pięknie dziękuję Wydawnictwu RM🧡📖📙

Opisuje powstawanie ras i ich przeznaczenie.

Poprawna książka wpisująca się w założenia współczesnej behawiorystyki - poza fragmentem o dominacji psa za co odjęłam dodatkową gwiazdkę. Jak dla mnie nic odkrywczego, jednak dla laików w psim temacie niektóre rzeczy mogą być zaskakujące. Książka na raz.

“Pies w domu. Instrukcja obsługi” to poradnik, który pozwoli zagłębić się czytelnikowi w świat najlepszego przyjaciela człowieka. Zaczynając oczywiście od podstawowych informacji odnoszących się do psów i jaka rasa będzie najbardziej odpowiednia dla nas. Opisuje on jak interpretować zachowania psów, jak mogą się one zmieniać w zależności od wieku pupila a także jakie rozrywki muszą być mu zapewniane. Czytelnik dowiaduje się co zrobić w problemowych sytuacjach i jak odczytywać konkretne zachowania.
***
Uważam, że ta książka będzie najbardziej odpowiednia dla osób, które chcą podjąć się tego wyzwania jakim jest wychowanie psa. Jeżeli nigdy nie żyłeś z pupilem pod jednym dachem możesz się z niej sporo nauczyć. Jeżeli jednak jesteś już doświadczonym psiarzem będzie ona dla Ciebie powtórzeniem wiedzy i poznaniem kilku ciekawostek czy anegdot. Ten poradnik może okazać się dla niektórych pomocą, lecz dla innych ostrzeżeniem. Ponieważ to właśnie za pośrednictwem książek tego rodzaju możemy uświadomić sobie, ile opieki potrzebuje nasz czworonożny przyjaciel. Dla mnie była ona raczej lekką rozrywka licząca sobie niespełna 160 stron. Czytanie jej umilał humor, którym posługuje się autorka oraz przesłodkie i zabawne ilustracje.

Ocena: ⭐⭐⭐⭐⭐/10

Od kilku tygodni jest z nami szczenię, dlatego sięgnęłam po tę książkę. Czyta się szybko, oprócz informacji merytorycznych są również historie z życia. Nie dowiedziałam się wiele nowego, ale rozdział z komendami na pewno wykorzystam :)

Barbara Sieradzan „Pies w domu. Instrukcja obsługi” 🐕

„(...) pełna miska i miłość człowieka wystarczą, by pies był szczęśliwy.”

Na pewno większość z Was ma psa w domu. Dlatego ta lektura może być uzupełniającą wiedzą a jeszcze przydatniejszą dla osób, którzy planują adoptować pupila.

Pies to najlepszy towarzysz życia, wierny i oddany, dający bezwarunkową miłość i bezpieczeństwo.

Ta książeczka mieści w sobie wiele ciekawostek, porad i wskazówek jak radzić sobie z czworonogiem, i jak odczytywać jego zachowania. Informuje o psich zwyczajach, potrzebach i charakterach poszczególnych ras. 👍

Zdecydowanie polecam. Dodatkowo poradnik urozmaicony jest ilustracjami i zabawnymi anegdotami. 👌

ADOPTUJ, NIE KUPUJ 🐶

Barbara Sieradzan „Pies w domu. Instrukcja obsługi” 🐕

„(...) pełna miska i miłość człowieka wystarczą, by pies był szczęśliwy.”

„Pies w domu. Instrukcja obsługi” to dość krótki poradnik dotyczący zajmowaniem się psa, w czasie pierwszych tygodni zajmowania się zwierzęciem w domu. Zawiera on porady, jak i anegdotki związane z tresurą i zajmowaniem się pupilami różnej rasy.

Przez większość mojego życia, psy znajdowały się w otoczeniu mojego domu. Na ten moment mieszka ze mną labradorka Luna. Więc kiedy dostałam propozycję recenzji poradnika dotyczącego psich zachowań to wiedziałam, że będzie on dla mnie pomocny. I ostatecznie kilka rad związanych z „problemami”, z którymi mierzymy się w domu (np. straszne ciąganie podczas spacerów),okazały się całkiem interesujące. Jednak część podpowiedzi była dla mnie znana, ze względu na fakt, że dotyczą one szczeniaków i nowo adoptowanych psów. A moja Luna ma już ponad 3 lata, a więc przez większość wymienionych działań już dawno przechodziłam. Nie mniej jednak dużym plusem są dołączone do określonych przypadków anegdotki. Dzięki temu zauważyć można, dlaczego lepiej stosować szkolenia, czy nie być biernym na działania psiaka.

Myślę, że ta krótka książeczka (ma nie całe 160 stron) to idealna lektura dla przyszłych właścicieli psów lub dla tych, co zwierzaka dopiero co wzięli pod swój dach. Wyjaśnia, co można się spodziewać w pierwszych tygodniach z nowym pupilem. Dzięki temu taka osoba, która wcześniej nie miała styczności z psem, może zorientować się, czy naprawdę będzie w stanie się nim zająć. Wiele opisów to też przestroga dla ludzi traktujących przedmiotowo zwierzaki. Może dzięki temu przemyślą, czy warto znęcać się nad zwierzęciem w taki sposób. Tymczasem ja oceniam książkę na 7/10 i zdecydowanie ją polecam!

Za egzemplarz recenzencki bardzo dziękuję Wydawnictwu RM!

Dla mnie dom bez psa jest po prostu zwykłym mieszkaniem.

Dlaczego z chęcią sięgnęłam po poradnik ,,Pies w domu- instrukcja obsługi” jeżeli mam dwa dorosłe psy, i mogę wiedzieć dużo o ich życiu i wychowaniu? Otóż warto się uczyć, szukać wiadomości, czytać porady- bo może się okazać, że akurat w trakcie takiej książki stwierdzicie, że wielu rzeczy nie wiecie.

Każdemu z nas wydaje się, że chcesz mieć psa- to proste! Idziesz- kupujesz albo bierzesz ze schroniska. Wydaje nam się, że do posiadania czworonoga potrzeba jest miłość. Wystarczy kochać psa, nic więcej, w sumie może i sama tak myślałam, bo nie patrzyłam na to z innej perspektywy. Po przeczytaniu tego poradnika wiem, że otóż miłość to nie wszystko. Musisz wiedzieć, jaki pies duży urośnie, co z nim kiedy wyjedziemy na wakacje, ile czasu będzie sam w domu kiedy domownicy idą do pracy, kto go będzie wyprowadzał, kto płacił za jedzenie, weterynarzy i całą wyprawkę. Pies to nie zabawka tylko obowiązek na kilkanaście lat i o tym warto pamiętać przy zakupie a nie kierować się kaprysem czy chęcią sprawienia komuś radości. W książce znajdziecie masę ciekawych, prosto i krótko na temat napisanych informacji odnośnie nie tylko wyboru psa ale też o nauce, o psach które są przewodnikami niewidomych i na co dzień pracują. Dla właścicieli psów, także i dla mnie rozdział o wychowaniu był bardzo cenną lekcją, aż szkoda, że nie trafiłam na tą książkę kilka lat wcześniej, kiedy moja chihuahua była jeszcze mała i mogłam wdrożyć w życie te porady.
Jeśli masz psa- warto swoją wiedzę pogłębić, nigdy nie jest za późno, żeby dowiedzieć się wielu istotnych rzeczy.
Według mnie ta książka to totalny must-have dla dzieci i dla rodziców, którzy kiedyś myślą o powiększeniu rodzinny w postaci psa. Jest tak prosto skonstruowana, zawiera obrazki, napisy, duże litery, że każde dziecko z łatwością poradzi sobie z jej przeczytaniem. Co najważniejsze, po przeczytaniu tego poradnika zda sobie sprawę, z tego, ile opieki, czasu i też wyrzeczeń kosztuje posiadanie psa. Jeśli przebranie przez ten poradnik, przemyśli sobie wszystkie napisane tutaj informacje, i będzie dobrym i świadomym opiekunem dla swojego psiego przyjaciela.

Dla mnie dom bez psa jest po prostu zwykłym mieszkaniem.

Każdemu z...

Pies w domu. Instrukcja obsługi autorstwa Barbary Sieradzan to niewielka, ale pełna treści publikacja Wydawnictwo RM.
Nie od dziś wiadomo, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Nawet gdy nie widzi swojego opiekuna przez pięć minut cieszy się jakby nie widział go miliony lat. Jednak jak każde stworzenie potrzebuje odpowiedniej opieki. Nie należy też zapominać o tym, że pupil zostawiony sam sobie może robić nam psikusy, które niekoniecznie będą nas cieszyć. By uniknąć wszystkich niechcianych niespodzianek zwianych z opieką nad pieskiem należy się co nieco o nim dowiedzieć. W tym może pomóc ten niewielki poradnik. Dzięki niemu możemy dowiedzieć się jak nauczyć pupila pozytywnego zachowania i oduczyć takiego, które jest niepożądane. W Piesie w domu. Instrukcji obsługi znajdziemy informacje dotyczące podstawowej opieki nad zwierzęciem i języka jakim się posługuje. Autorka stara się pomóc czytelnikowi w dobraniu takiej rasy by ani potencjalny opiekun ani zwierzak w przyszłości nie czuł się pokrzywdzony.
Może niniejsza książka nie jest obszerna, ale można w niej znaleźć szereg ważnych informacji, które ułatwią opiekunowi opiekę nad ukochanym psem. Dzięki niej możemy uniknąć błędów, które mogą skutkować utratą zdrowia lub życia podopiecznego. Co więcej Pies do domu. Instrukcja obsługi pozwala nam zorientować się jaka psia rasa najbardziej pasuje do nas i warunków, bo czasami pomimo chęci nie mamy możliwości mieszkaniowych i czasowych by zaopiekować się tą, która nam najbardziej zapadła w serce. Książka ta opowiada też pokrótce co pies powinien bądź nie powinien jeść by mógł przez długi czas cieszyć się dobrym zdrowiem. I ten fakt zaciekawił mnie najbardziej. Jakby nie było, czasy gdy pies jadł resztki ze stołu powoli, bo powoli, ale słusznie odchodzą do lamusa.
Myślę, że każdy kto ma w domu psa lub planuje adoptowanie takiego powinien z tą książką się zapoznać. To praktyczny poradnik, który przeprowadzi czytającego przez meandry potrzeb i warunków aby nasze życie z podopiecznym było proste i bezkonfliktowe a przede wszystkim radosne.

• Egzemplarz recenzencki
  • 2022 r.