Maska Mefisto

Melanż
2019-10-16
2019-10-16
Literatura polska kryminał morderstwo

Jakże wspaniały jest czytelniczo ten rok! Pani Małgorzata Wachowicz to kolejne nowe świetne pióro i kolejna wspaniała przygoda z literaturą kryminalną. Tej przygody “Maska Mefisto” na pewno nie zakończy.

Kiedy trafiamy na pozycję wyjątkową, czujemy to zwykle od pierwszych stron. Po tak wielu dziesiątkach, jeśli nie setkach przeczytanych przeze mnie kryminałów od razu wiedziałam, że mam tutaj autorkę mocno dbającą o szczegóły i autentyzm opisywanych sytuacji. Tę pozycję wyróżniają idealnie skonstruowane zdania i świetnie skrojone dialogi, pełne policyjnej gwary, do bólu realistyczne. Autorka nie szczędzi nam precyzyjnych wyjaśnień istoty niektórych badań kryminalistycznych i działania pewnych medykamentów, przewijających się w książce. Mocno dopracowany jest każdy szczegół, każda, nawet najmniejsza okoliczność, towarzysząca popełnianym zbrodniom, która potem, jak się okazuje, miała priorytetowe znaczenie w identyfikacji sprawcy. Widać, że to powieść dogłębnie przemyślana i inteligentnie napisana, w której nic nie dzieje się bez przyczyny, a wszystkie wątki i splątane nitki najpierw wprowadzają dużo wątpliwości, zaciemniają obraz, a potem znakomicie się rozwiązują w finale. Na uznanie zasługuje też budowanie przez autorkę napięcia, utrzymywanie szybkiego tempa akcji, bez zbędnych opisów i podtrzymywanie silnych emocji czytelnika.

A intryga nie jest prosta i wymaga cofnięcia się w czasie o dobre kilkanaście lat. Poza tym to nie banalne zabójstwa, ale morderstwa na zlecenie najbogatszych biznesmenów z Łodzi. Morderca jest nieuchwytny, pracuje w rękawiczkach, z tytułową maską Mefista na twarzy, nie zostawia żadnych biologicznych śladów, poza wizytówką z przedartym na pół banknotem dwustuzłotowym. Każde morderstwo ma ten sam modus operandi i przy każdym sprawca opróżnia sejfy zamordowanych bogaczy. Czy te kradzieże to natychmiastowa zapłata za wykonanie zlecenia? Tylko w jednym przypadku udało się zidentyfikować użytą broń, ale ta pochodziła sprzed kilku dekad i należała do policjanta zaginionego przed osiemnastu laty i nigdy nie odnalezionego...Tenże nie cieszył się dobrą opinią, był sadystycznym psychopatą i oprawcą swojej rodziny, a współpracownicy mogli odetchnąć z ulgą.

Retrospekcje czasowe znakomicie splatają się z bieżącymi wydarzeniami i odsłaniają przerażającą prawdę. Scena w której piętnastolatek zostaje zamknięty w cmentarnej kaplicy z nieboszczykiem była świetna...Jaki związek istniał między zaginionym cholerycznym policjantem, a powtarzającymi się od miesięcy zabójstwami? Odpowiedzi na to pytanie szuka komisarz z Komendy Wojewódzkiej w Łodzi - Adam Dziki. Świetny glina, inteligentny i popisowo dbający o wszelkie detale. Bez chamstwa i agresji.

Nie brakuje w tej powieści i scen, które wycisnęły mi łzę z oka. Dwie miłości rozkwitające przy całej gamie sytuacyjnych pomyłek urozmaicają śledztwo, a kiedy towarzyszą im słowa przeboju Bonnie Tayler “Total eclipse of the heart” to czegóż chcieć więcej? Jeśli tak napisane są powieści obyczajowe Pani Wachowicz to będę je pochłaniać garściami.

Czym zatem jest “Maska Mefisto”? Błyskotliwym, inteligentnym, wciągającym i solidnym kryminałem, w którym “nic nie jest tym, na co wygląda”. Książką, która Was pochłonie i do samego końca nie pozwoli Wam na odkrycie mordercy, a ujawniona prawda sprzed osiemnastu lat zmusi do solidnego zastanowienia się nad skutkami przemocy wobec nieletnich.

Kto nie miał styczności z piórem Pani Wachowicz, polecam z całego serca.

Ta książka ma wszystko co lubię - dobrą zagadkę kryminalną i odrobinę historii obyczajowej. W mieście grasuje nieuchwytny seryjny morderca w masce Mefisto, a jego tropem podąża policjant Dziki i jego ekipa. Jak można się spodziewać ostatecznie policjanci odkryją kto kryje się pod maską, ale czy uda im się złapać zabójcę? Przy okazji śledztwa dzielny policjant Dziki spotka dziewczynę, która zawróci mu w głowie. Czy z wzajemnością? Warto przeczytać aby się dowiedzieć

Pierwsza powieśc kryminalna autorki - jak dla mnie bardzo udany debiut. Historia przez nia opowiedziana bardzo sprawnie- dobry jezyk, duzo gwary policyjnej- sama w sobie interesujaca. Niestety, dość łopatologicznie wytłumaczone motywy postepowania głownego bohatera i zdecydowanie za duzy przechył w kierunku romansu. Autorka w tym własnie gatunku pisala wczesniej i może stąd ten nawyk. Ale nie jest żle i czyta sie przyjemnie.

Nie ma znaczenia czy mówimy o afrykańskiej, greckiej, weneckiej, przeciwgazowej czy medycznej. Maska, bo o nią się rozchodzi - to przedmiot służący do zakrycia twarzy. Najczęściej kojarzona jest z karnawałem, nakładana wówczas dla rozrywki. Czy tylko wtedy nakładamy maski? Otóż, nie.

Używamy ich po to, aby chronić nie tylko twarz, ale przede wszystkim siebie. Może być ozdobą, jednocześnie będąc znakiem szczególnym. Zagadką i jej rozwiązaniem. Kto kryje się pod maską Mefisto?

Bezwzględny morderca, zbrodniarz, włamywacz, zabójca na zlecenie. Może policjant z małego miasteczka, który zniknął bez śladu? Bez wątpienia jest to ktoś, kto działa precyzyjnie. Zamiast śladów prowadzących do siebie, pozostawia trupy. Dochodzenie prowadzi grupa operacyjna komisarza Dzikiego. Jednak nic nie jest tym na co wygląda. Śmierć czai się wszędzie. Czy uda się zapobiec kolejnemu morderstwu?

Odpowiedzi na postawione pytania poznacie sięgając po książkę. Czy warto? Tak, chociaż nie ukrywam - kilkadziesiąt stron musiało się przewinąć pod palcem, abym zaczął czytać ten kryminał obyczajowy z zainteresowaniem. Sporo w tej książce żargonu policyjnego, ale z wyjaśnieniem. Dużo wątków. I to, co zwykle podkreślam jeśli oczywiście na pochwałę zasługuje - kreacja bohaterów. Zwykli ludzie. Tacy, których spotykamy na swojej drodze: policjant, malarz-artysta czy dziennikarka.

To moje pierwsze spotkanie z Autorką i muszę przyznać, że było ono naprawdę przyjemne, przede wszystkim bardzo podobał mi się pomysł.. Zbrodnie, kradzieże.. czy to wszystko robiła jedna osoba? Może w zasadzie policja musi znaleźć dwóch sprawców?
Z początku troszkę się pogubiłam z powodu ilości bohaterów, zaś później z każdą kolejną stroną wszystko lepiej zrozumiałam i czytanie stało się prostsze.
Autorka ma bardzo miły styl pisania, przekonuje do siebie, tak mocno, że z chęcią chce się poznać dalszą część.
Adam Dziki, to będzie postać którą zapamiętam na długo! Naprawdę, spodobał mi się jego profesjonalizm w pracy, oraz humor, lekkie zagubienie życiowe, problemy, przez co stał się taki bardziej ludzki, a nie typowy macho.
Wszystkie rozpoczęte wątki pięknie się zakończyły, Autorka doprowadziła je do końca.
Nie jest to książka bardzo straszna, wywołująca strach i przerażenie.. ale to książka, z bardzo dobrze prowadzonym śledztwem, no i można poznać też wiele słów ze slangu pracy policji! Podobało mi się to! Rozwiązanie zagadki? Na plus! Książka na pewno warta Waszej uwagi.

Komisarz Adam Dziki ściga mordercę, który oprócz zabijania okrada swoje ofiary. Ale robi to bardzo dokładnie, nie pozostawiając żadnych śladów. Do tego na nowo wzbudza zainteresowanie zagięcie policjanta, które miało miejsce kilkanaście lat temu. Czy te dwie sprawy są ze sobą powiązane?

To moje drugie spotkanie z twórczością Pani Małgorzaty Wachowicz i jest tak samo udane jak poprzednie. Tutaj nie ma zbędnych opisów, co mnie bardzo cieszy. Natomiast pojawiło się dużo gwary policyjnej, o ile można to tak nazwać, ale mnie to nie przeszkadzało. Ale chyba pierwszy raz spotkałam się z taką ilością.

Samo śledztwo było bardzo ciekawe. Bardzo mała ilość dowodów, utrudnia wykrycie sprawcy. A człowiek ukrywający się za tytułową maską Mefisto, działał bardzo precyzyjnie. Ani razu nie domyśliłam się kim może być ten człowiek.

Bardzo polubiłam samego komisarza Dzikiego. Jest zupełnie inny niż można poznać w innych książkach. Zazwyczaj są bardzo pewnymi siebie, często brutalnymi glinami. A Dziki, owszem znał swoją wartość, ale nie był chamski. Potrafił wysłuchać i pomoc nawet komuś za kim nie specjalnie przepadał. Z chęcią przeczytała bym inne historię z tym bohaterem.

Bardzo podoba mi się styl Pani Małgosi i na pewno sięgnę po pozostałe książki Autorki. A jeżeli Wy macie chwilkę czasu to spokojnie możecie przeczytać “Maskę Mefisto”.

Znacie twórczość pani @malgorzata.wachowicz ? Przyznaję z ręką na sercu, że do tej pory nie miałam przyjemności przeczytać żadnej z jej książek. Aż do dziś. I tu idealnie sprawdza się powiedzenie, że lepiej późno niż wcale! Pora nadrobić czytelnicze zaległości i poznać pozostałe pozycje czytelnicze autorki. Już dziś wiem, że nasza przyjaźń będzie długotrwała i często skrapiana kroplą smacznej kawy w trakcie czytania ♥️

Dziś przeczytałam Maskę Mefisto i do tej pory jestem pod ogromnym wrażeniem tej lektury! Zbieram szczękę z podłogi. Zabrakło by mi skali gdybym miała wystawić ocenę. Już po kilku pierwszych stronach wiedziałam, że ta książka to będzie istny sztos. I nie myliłam się. Ogień w szopie 🔥 Zakochałam się nie tylko w komisarzu Dzikim, ale również w piórze autorki. Jest po prostu genialne. A sposób w jaki konstruuje zdania, buduje napięcie, wywołuje emocje, kreuje bohaterów, łączy treść z akcją i zaskakuje czytelnika na każdym kroku - zasługuje na brawa. Świetne połączenie biegu wydarzeń z retrospekcjami czasowymi i wplecionymi przemyśleniami tytułowego Mefisto. Cóż za czytelniczy rollercoaster!

Sama treść mega ciekawa, zaskakująca i intrygująca. Bezwzględny morderca ma na swoim sumieniu kolejne ofiary. Jest nieuchwytny, nie zostawia żadnych śladów prócz znaku rozpoznawczego jakim jest przerwany banknot. Jest perfekcyjny w każdym tego słowa znaczeniu. Brak poszlak, tropy prowdzące do nikąd. Komisarz Dziki zrobi jednak wszystko to, co w jego mocy, by złapać winnego, tym bardziej że zabójstwa mogą być powiązane z zaginięciem policjanta - sadysty i damskiego boksera...

Dobra książka.
Nie jest to jakaś rewelacja ale solidna książka.
Jedyny minus to zbyt dużo postaci, momentami gubiłem się.

Dobra książka.
Nie jest to jakaś rewelacja ale solidna książka.
Jedyny minus to zbyt dużo postaci, momentami gubiłem się.

Byłby całkiem niezły kryminał gdyby nie te naiwne i przesłodzone opisy rodem z romansu... Szkoda.

Pierwsze 50 stron troszkę przymula, natomiast reszta swietna 👌 Polecankoo :*

Pierwsze 50 stron troszkę przymula, natomiast reszta swietna 👌 Polecankoo :*