Wyższa konieczność

Prima
1997-01-01
1997-01-01
Jan Goślicki

Bardzo dobra powieść. Świetnie prowadzona narracja - mimo, że w sumie nic wielkiego się nie działo - czytało się to znakomicie i z zaiteresowaniem. To jednak klasa autora.

Zupełnie inna sprawa to treść, pokazująca, że polskie prawo w zakresie aborcji jest takie, jak w USA przed 60 laty, czyli chwilę po tym, jak pozwolono Afroamerykanom na studiowanie wraz z białymi. Ten aspekt powieści przyjmowałem z wielkim zażenowaniem... Mam nadzieję, że wszystko, co złe niedługo się w kraju zmieni.

Fajny kryminał, raczej nie thriller, medyczny.
Aż się potem zdziwiłam ,że był pisany w latach sześćdziesiątych!!!
Tylko główny bohater za bardzo wszechwiedzący i pewny swojego, co może denerwować czasem.
Ale poza tym bardzo wciąga ,no i jak ktoś lubi takie klimaty to polecam

Fajny kryminał, raczej nie thriller, medyczny.
Aż się potem zdziwiłam ,że był pisany w latach sześćdziesiątych!!!
Ale poza tym bardzo wciąga ,no i jak ktoś lubi takie klimaty to polecam

Młoda dziewczyna umiera po nieudanym zabiegu aborcyjnym, patolog prowadzi własne śledztwo próbując uratować podejrzanego.
Ciekawy kryminał, zwroty akcji, no i zawsze kontrowersyjny temat aborcji. Tu trzeba wziąć poprawkę, że Autor napisał książkę w 1968 roku (!).

To książka, którą powinien przeczytać każdy przeciwnik aborcji. Kiedy się czegoś zakazuje, powstaje czarny rynek, który prowadzi do rezultatów znacznie gorszych, niż gdyby prawo od początku było bardziej liberalne. Szczególnie jeśli mowa o zabiegu bezpieczniejszym niż poród czy podaniu tabletki. Jedno i drugie ratuje życie. Kobiety, która w przeciwnym wypadku zostałaby obarczona zobowiązaniem na +-20 lat, którego może nie móc - z różnych powodów - udźwignąć. Płodu, który nigdy się nie narodzi - bo gdyby się narodził wbrew woli kobiety, mogłoby go czekać życie niechcianego, zaniedbanego dziecka. Można temu łatwo zapobiec.

Powieść Crichtona opowiada o kilku przypadkach aborcji. Powstała 50 lat temu i, niestety, wciąż jest aktualna. Wciąż mówi się nam, że zezwolenie na aborcję to przyzwolenie na rozpustę. Że tylko zakaz aborcji powstrzymuje kobiety przed puszczaniem się na prawo i lewo. Niektóre przypadki opisane w powieści Crichtona temu przeczą. Inne potwierdzają tę tezę. I co z tego? Jeśli można pozwolić, by kobieta z 5 dzieci nie urodziła szóstego, tylko zajęła się wychowaniem tych pięciu - dlaczego nie? Jeśli można pozwolić, by zgwałcona nastolatka nie musiała do końca życia patrzeć na dziecko z tegoż gwałtu - dlaczego nie? Jeśli można pozwolić, by kobieta raz i drugi usunęła ciążę, po czym postanowiła się zabezpieczać - dlaczego nie?

W jednym z dodatków do książki - bardzo ciekawych i rozszerzających tematy, żeby nie spowalniać fabuły - Crichton przytacza listę argumentów za i przeciw aborcji. Na każdy argument za można znaleźć argument przeciw. Ale można też być przyzwoitym i po prostu zalegalizować aborcję. Żeby nikogo nie musiało spotkać to samo, co Karen Randall.

Książka wydana została w Polsce 20 lat temu. Wiele się przez ten czas zmieniło, to fakt, ale trzeba zadać to pytanie: dlaczego wydawnictwo wydrukowało na okładce mętny opis fabuły? Już po pierwszych stronach można się zorientować, że jest to powieść o aborcji. Opis wydawnictwa nawet o tym nie wspomina - ani też nie zachęca do sięgnięcia po tę pozycję. Autor odważył się wydać tę książkę 50 lat temu. Dziś w Polsce jesteśmy w gorszym miejscu, niż Stany Zjednoczone wtedy. Wstyd.

Lubię thrillery medyczne i podeszłam do książki z dużym entuzjazmem. Autor podejmuje bardzo kontrowersyjny temat aborcji, który wzbudza gorące dyskusje także dziś, a tym bardziej jestem bardzo ciekawa jak odebrano ten tytuł w czasach gdy został świeżo wydany. Niestety sama historia mnie nie wciągnęła. Akcja rozgrywa się wolno. Główny bohater jest dość nijaki, przez co narracja pierwszoosobowa wypada bardzo słabo. Lubię medyczne nowinki, ale momentami autor przesadził z ich ilością, a częstotliwość przypisów oraz specjalnego dodatku autora na końcu książki, wybijała mnie z czytelniczego rytmu. Zakończenie ratuje całość. Jest zaskakujące, chociaż w pewnych momentach zbyt naciągane. Zaskoczyła mnie ilość dialogów. Jest ich naprawdę dużo, dzięki czemu książkę czyta się ekspresowo. Ogółem mówiąc nie mam wiele do zarzucenia książce, ale zabrakło mi elementu angażującego mnie, jako czytelnika. Od kolejnych książek autora oczekuję znacznie więcej.

Całkiem sprawnie napisana książka, nie jest to thriller, ale bardziej opowieść detektywistyczna. Ciekawie się to czyta również ze względu na możliwość podglądnięcia amerykańskiej służby zdrowia w latach 60. Świetne dodatki na końcu. Wątek aborcji aż za bardzo aktualny.

Dobrze napisana wciągająca fabuła. Trochę w innym stylu niż inne powieści autora. Bardziej kryminał niż dreszczowiec.

Kryminał medyczny - 1968 rok, Ameryka, zakazana aborcja... Ciekawy z intrygującym zakończeniem. Wnikliwie wyjaśnione terminy medyczne i zależności w świecie lekarzy. Polecam

Crichton w swoich książkach nigdy nie odbiegał od poruszania trudnych i drażliwych tematów, tym razem wziął na tapetę aborcję i podzielone w tej kwestii środowisko lekarzy.
Książka utrzymana w stylu kryminału jest i oskarżony i śledztwo prowadzone przez kolegę lekarza i choć dużo terminów medycznych to czyta się dobrze i z przyjemnością, pozycja godna polecenia. Nawiasem mówiąc szkoda że autora nie ma już z nami bo będzie mi brakowało jego twórczości.

Akcja książki rozgrywa się w Stanach Zjednoczonych, w latach 60-tych XX wieku. W czasie gdy aborcja była tam zakazana. Umiera młoda dziewczyna. Wykrwawiła się. Czy to efekt nieudanej aborcji? Podejrzany lekarz natychmiast trafia do więzienia a drugi, jego przyjaciel, szuka innego powodu śmierci młodej dziewczyny. Do jakich wniosków dojdzie ? Co uda mu się udowodnić a co nie? Nie zawsze ciekawość to pierwszy stopień do piekła, czasami do pierwszy stopień do prawdy. W treści znajdują się opisy brutalnych i okrutnych eksperymentów na szczurach i psach oraz agresji ludzi wobec lekarza i jego rodziny tylko podejrzanego o wykonywanie tego typu zabiegów. Książka jest ciekawa i niestety u nas na czasie chociaż minęło tyle lat. A tak na marginesie, aborcja w USA jest legalna we wszystkich stanach od 1973. Wyrok Sądu Najwyższego stwierdził, że dostęp do aborcji jest konstytucyjnym prawem każdej kobiety, która może podjąć decyzję o przerwaniu ciąży polegając na własnym sumieniu.

• Michael Crichton
  • Crichton Michael