Agatha Christie. Beresfordowie. Tajemniczy przeciwnik

Okładka książki Agatha Christie. Beresfordowie. Tajemniczy przeciwnik Emilio Van der Zuiden
Okładka książki Agatha Christie. Beresfordowie. Tajemniczy przeciwnik
Emilio Van der Zuiden Wydawnictwo: Egmont Polska Seria: Agatha Christie (Komiksy) komiksy
komiksy
Agatha Christie (Komiksy)
Agatha Christie. Les Beresford. Mister Brown
Egmont Polska
2020-01-22
2020-01-22
9788328198012
Paweł Łapiński
komiks europejski komiks kryminał Christie Agatha Christie Beresfordowie detektyw zabójstwo zagadka adaptacja

Okładka książki Sherlock Holmes – Crime Alleys Tom 1 - Pierwsza sprawa Sylvain Cordurié, Alessandro Nespolino
Sherlock Holme... Sylvain Cordurié, A...
Okładka książki Judasz Jeff Loveness, Jakub Rebelka
Judasz Jeff Loveness, Jaku...
Okładka książki Czarne nenufary Michel Bussi, Didier Cassegrain, Fred Duval
Czarne nenufary Michel Bussi, Didie...
Okładka książki Agatha Christie. Herkules Poirot. Tajemnicza historia w Styles Romuald Gleyse, Jean-Françoise Vivier
Agatha Christi... Romuald Gleyse, Jea...

Wartka akcja, bohaterowie, których nie da się nie lubić, zwroty akcji - wszystko, co stanowi o dobrym kryminale.
Martwi mnie jednak całkowity brak zakończenia! Czy to cliffhanger - zachęta do przeczytania kolejnego tomu? Czy zakończenie otwarte, gdzie czytelnik może sam sobie dopowiedzieć resztę historii?

1942

Bardzo kiepska adaptacja komiksowa. Tłumaczenie jest słabe (słownictwo współczesne przeplatane ze słownictwem z epoki, pozostawione bez żadnej próby słowa),podejrzewam, że tłumacz nawet nie sięgnął do tłumaczenia książki.

Warstwa wizualna - tak istotna w komiksie - też nie zachwyca. Autor ilustracji się nie wysilił - cały scenariusz jest po prostu nudny, to zaskakujące, że autorom udało się tak bezbarwnie przełożyć niezwykle zabawny kryminał Christie. Wyróżnia się tu może pół kadru (ucieczka Tommy'ego),ale całość przekazywana jest tak nudno jak się tylko da. Statyczne są wszystkie sceny rozmów, gdzie twórcy po prostu dają jeden kadr na ulicę/park/gabinet i tuzin dymków z wypowiedziami bohaterów. Żadnych prób zdynamizowania opowieści, żadnych prób eksperymentowania z wyglądem.

Twórcy nie poradzili też sobie z ułożeniem wypowiedzi. Dymki z wypowiedziami ustawione są nieintuicyjnie i co chwila łapałam się, że czytam konwersację w nie takiej kolejności jak powinnam. Autorzy poprzycinali historię tak, by zmieściła się do 60-stronicowego komiksu, co oznacza, że automatycznie powycinali m.in. wszystkie żarty między bohaterami. Zaś to, co zostawili, zostało zamordowane przez tłumacza.

Póki co najgorsza adaptacja Christie ze wszystkich, które czytałam. Boli tym bardziej, że "Tajemniczy przeciwnik" to moja ulubiona powieść Christie.

Dość nierówna historia, która z początku jest trochę chaotyczna, później wpada na mieliznę, kiedy to prezentowani są główni bohaterowie. Ale im dalej zagłębiałem się w tę szpiegowską historię coraz bardziej się w nią wciągałem. Graficznie jest dobrze, momentami nawet lepiej - zwłaszcza przedstawienie akcji. Przyjemna lektura.

Czas na trzeci materiał o komiksowej adaptacji książek Agathy Christie. Mam nadzieję, że nie będzie on ostatni, bowiem jest tutaj w czym przebierać. Skupmy się jednak na jednej z pierwszych, choć chyba najmniej sławnych, detektywach stworzonych przez pisarkę. Thomas Beresford i Prudence Cowley, przyszła żona Thomasa, mocno różnili się od panny Jane Marple i Herkulesa Poirota. Po pierwsze ci bohaterowie po swej pierwszej przygodzie z 1922 roku, starzeli się wraz z upływem czasu. Zatem gdy ukazała się książka "Tajemnica Wawrzynów" w 1973 roku, państwo Beresfordowie byli zdrowo po siedemdziesiątce. Po drugie są parą, a nie singlami, i ich życie potoczyło się szczęśliwie, mimo prowadzenia dość burzliwych spraw kryminalnych. Odstają więc mocno od klasycznych ikon książek kryminalnych, gdzie główna postać rozwiązująca śledztwa, to samotna osoba, ze złamanym sercem (w mniejszym lub większym stopniu) i nie mająca bliższej rodziny. W tym przypadku jest zupełnie inaczej, zaś pierwsza sprawa Beresfordów w osobie tajemniczego pana Browna, zbliżyła do siebie młodych kochanków.

Tym razem nie mamy do czynienia z klasycznym kryminałem, a raczej powieścią awanturniczą z mocnym motywem szpiegowskim w tle. Mamy maj 1915 roku i na Atlantyku zostaje storpedowany RMS Lusitania. Luksusowy liniowiec pasażerski, na którego pokładzie przebywa między innymi amerykański szpieg. Wiedząc, że nie da rady opuścić tonącego okrętu prosi niejaką pannę Fish o pomoc w dostarczeniu tajnych dokumentów do Anglii. W ten sposób może ona odwrócić losy Wielkiej Wojny trawiącej Europę. Kobieta składa obietnicę, ale gdy tylko stawia stopę na angielskiej ziemi, znika wraz z tajemniczą kobietą podającą się za jej ciotkę. Wojna mija, mamy rok 1919 i młody Thomas Beresford szuka bezskutecznie pracy, po tym jak został zdemilitaryzowany. Przypadkiem natrafia na swoją przyjaciółkę z dzieciństwa, Tuppence, która zajmowała się nim w szpitalu, gdy trafił tam z frontu. Oboje bezrobotni, postanawiają założyć klub miłośników poszukiwaczy przygód, imający się wszelakich zadań. Choćby najbardziej absurdalnych. Tym sposobem trafiają w sam środek konfliktu pomiędzy Wywiadem Brytyjskim a komunistami.

Od pierwszych stron komiksu czuć rasową historię szpiegowską i tak jest w praktyce. Co prawda czytelnik jest w pewnym momencie domyślić się kim jest tajemniczy Pan Brown, ale brak na to konkretnych dowodów. Te pojawiają się z czasem, gdy zarówno czytelnik, jak i śledczy rozwiązują zagadkę. Dodatkowo łatwo zżyć się z głównymi postaciami, bowiem są one pełne energii, nieposkromionego optymizmu oraz odwagi. Innymi słowy wypadają o wiele bardziej żywo od klasycznego, samotnego detektywa. Dlatego dobrze, że komiks przytacza właśnie tą parę, gdyż pokazuje, że Agatha Christie potrafiła też pisać coś innego niż klasyczne, spokojne kryminały. W tym dziele aż kipi od akcji, pościgów, pięknych kobiet i zabójczych mężczyzn. W sam raz na dynamiczny film akcji, tyle że osadzony w dwudziestoleciu międzywojennym XX wieku.

Tajemniczy pan Brown i pakunek, który został przekazany Jane Fish na zatopionym transatlantyku, są zagrożeniem dla bezpieczeństwa Imperium Brytyjskiego. Jednak Jane obecnie uważana za zaginioną. Na jej poszukiwanie gotują się nie tylko nasi bohaterowie, ale i Amerykanin Julius Herrsheimer i błyskotliwy prawnik James Edgerton. W przeciwieństwie do Nocy w bibliotece, Tajemniczy przeciwnik jest raczej thrillerem szpiegowskim. Tommy i Tuppence mają tutaj ambitny, ale i pełen przygód pomysł, aby związać się z brytyjskim podziemiem jako duet poszukiwaczy przygód, którzy podejmą się prowadzenia drobnych spraw karnych dla każdego, kto zapłaci odpowiednią cenę. Ale ta desperacka próba złapania dobrego zarobku zupełnie przypadkowo wpakowała ich w międzynarodową aferę.

Początkowo para nie zdaje sobie powagi sytuacji. Dla nich jest to trochę zabawą. Jednak podekscytowanie i ignorancja związana z niebezpieczeństwem naiwnej młodości, może łatwo doprowadzić do zagrożeń, których nigdy sobie nie wyobrażali.
Słabym punktem Tajemniczy przeciwnik są niestety antagoniści, potraktowani niezwykle szablonowo. Amerykanin jest szalony i raptowny, Rosjanin musi posiadać bródkę i być komunista, szajka szpiegowska jest brutalna i nie przebiera w środkach, zwłaszcza siłowych rozwiązaniach. Planują ataki terrorystyczne w Imperium Brytyjskim i, oczywiście, odzwierciedlają strach ludzi na Zachodzie przed potencjalnymi rewolucyjnymi wydarzeniami, które mogłyby spowodować rozprzestrzenianie się idei bolszewickich i rewolucji proletariackiej.
Więcej na: https://www.monime.pl/beresfordowie-tajemniczy-przeciwnik/

Trąci dosyć mocno naiwnością i schematami. Może gorzej odbieram z racji tego że to drugi komiks na podstawie powieść i Aghaty Christie przeczytany prawie pod rząd A może ten rzeczywiście jest słabszy. Na pewno nie jest to nic dla fanów dzisiejszych rasowych kryminałów raczej dla wielbicieli Aghaty Christie po prostu

Super, przeczytałem całość w mniej niż 24h od dostarczenia komiksu

Super, przeczytałem całość w mniej niż 24h od dostarczenia komiksu

Nie szczególnie zachwyciła mnie ta historia. Główna bohaterka, która w obliczu śmierci martwi się, że zmokła na deszczu albo że jest głodna? Nie utrzymuje to napięcia, jakie powinien dać kryminał. Plus za rysunki.

Fajna rozrywka. Nic więcej.

Fajna rozrywka. Nic więcej.

Przyznaje, że o Tommym i Tuppence Beresfordach nigdy nie słyszałem i z ciekawością chciałem sprawdzić kolejnych bohaterów Agaty Christie. Niestety w przypadku tej dwójki detektywów-amatorów czuć ząb czasu. Powieść "Tajemniczy przeciwnik" napisana została w 1922 roku i nie da się ukryć, że po blisko 100 latach na tego rodzaju kryminały trzeba patrzeć z przymrużeniem oka. Historia jest momentami mocno naciągana, a sympatyczni bohaterowie wychodzą z każdej opresji niczym w kreskówkach. Nie podeszła mi też kreska - wygląda jak z jakiegoś komputerowego generatora. Czytałem, że z biegiem lat bohaterowie "dorastają" (co ciekawe to jedyni detektywi Christie, którzy wraz z biegiem lat rzeczywiście się starzeją),a ich losy stają się ciekawsze. Niestety "Tajemniczy przeciwnik" niczym mnie nie porwał, ale dam tej serii szansę.

• Komiksy
  • Komiks