Ewa Luna

Okładka książki Ewa Luna Isabel Allende
Okładka książki Ewa Luna
Isabel Allende Wydawnictwo: Muza Seria: Vademecum Interesującej Prozy literatura piękna
Vademecum Interesującej Prozy
Eva Luna (1987)
Muza
1997-01-01
1997-01-01
powieść chilijska realizm magiczny

Charakterystyczny dla tej pisarki styl narracji oraz nietuzinkowi bohaterowie. Mnie trochę zmęczyła ta nietypowość. Średnio polecam.

Nic nie przebije Domu Duchów, ale powieść ciekawa i wciągająca.

Nic nie przebije Domu Duchów, ale powieść ciekawa i wciągająca.

ALLENDE cudowna książka Ewa Luna. Pełna humoru, nostalgii dobra i zła. Charakter książki, i to zarówno treści jak i przesłania, oddają słowa jednego z bohaterów "istoty ludzkie dzielą się na kowadła i młoty: jedni rodzą się, by zadawać ciosy, inni, by je przyjmować.. Specjalny zachwyt dla tłumaczki Ewy Zalewskiej:)

Jedna ze słabszych powieści Allende, ale pięknie napisana i pełna ciekawych przemyśleń, np. ludzie umierają tylko wtedy, gdy się o nich zapomina. Niby Ameryka Łacińska, a trochę jakby w Afryce :)

Już dawno nie zakochałam się w żadnej książce i trochę zapomniałam, jak to jest. A ta pozycja... jest wyjątkowa. Manewruje cienką linią; między zwykłością, a niezwykłością, normalnością, a wyobraźnią pełną magicznych opowieści. Postacie są jednocześnie zwyczajne i nadzwyczajne, ludzka natura pokazuje się od swojej najlepszej i najgorszej strony. Niczego nie można być pewnym, nic nie jest takie oczywiste. Jestem zauroczona postaciami, żałuję że nie dowiedzieliśmy się więcej o ich przyszłości z zakończenia, które same w sobie i tak jest piękne. Kobiece spojrzenie na świat jest odświeżające w świecie pełnej męskiej literatury, a pokazany przez nią świat bohemy artystycznej i podejścia do miłości, bliskości i skomplikowanych relacji zostanie ze mną na długo. Polecam bardzo, to jedna z najwspanialszych książek jakie kiedykolwiek czytałam.

Realizm magiczny wolę w wykonaniu Jonathana Carrolla, ale i Allende czyta się świetnie. Skomplikowane, niezbyt łatwe życie tytułowej bohaterki jest bardzo ciekawe.
Polecam, zwłaszcza na długie, zimowe wieczory.

Polecam, zwłaszcza na długie, zimowe wieczory.

Znowu wędrowałam z literatury francuskiej, poprzez afrykańską do latynoamerykańskiej. Polska i inna tylko w antraktach :)
Ewa Luna niestety nie należy do najlepszej prozy Allende, eufemistycznie rzecz ujmując. Ale nie jest też najgorsza. Tym razem jesteśmy w Wenezueli, w której następuje pozorny postęp dzięki ropie. W tle dwudziestowieczna historia tego kraju - dyktatura, próby demokratyzacji, rola armii, partyzantka komunistyczna w górach. Córka białej i Indianina wychowuje się bez rodziców. Lubi słuchać ciekawych ludzi i wciągających historii. W końcu kształtuje w sobie dar opowiadania. Tutaj stawiam kropkę.
Dodam, że można w Ewie Lunie spotkać ciekawe przemyślenia natury społeczno-ekonomicznej: "Nikt tu nie umiera z głodu. Wystarczy wyciągnąć rękę i już zrywasz mango. Dlatego nie ma postępu. Zimne kraje są bardziej cywilizowane, ponieważ klimat zmusza ludzi do pracy" czy "w tym (...) kraju istnieją równocześnie różne epoki historyczne".
Plus za ładny język - "usta o barwie rozgniecionej wiśni", "rozkołysała moją wyobraźnią", "to kobiecość absolutna".

Zachęcona bardzo pozytywnymi opiniami sięgnęłam po książkę "Ewa Luna" i cóż... ładnie napisane, bajkowe, przyjemne ale jednak trochę nudne. Bez puenty i bez wiodącego wątku. Mnóstwo splecionych historii, dziewczynka wędruje od domu do domu, dorasta, przezywa różne przygody, poznaje ludzi. Taka opowieść rzeka, o wszystkim i o niczym.

1967

Allende napisała piękną, niemal magiczną książkę. Każde jej słowo, każde zdanie chce się powtarzać i wracać do niego. Mam wrażenie, że nastrój tej książki, opisujący smutne i trudne życie małej Ewy, aż do jej dorosłości, jest niepowtarzalny. To moja druga książka Allende pod rząd i cóż, chcę więcej i więcej!

Najbardziej pozytywne zaskoczenie w tym roku. Przez tę powieść się po prostu płynie, jest przecudna! polecam bardzo, bardzo!

• Literatura iberoamerykańska