Pod powierzchnią nieba

2020-01-29
2020-01-29
9788366195585
pilot detektyw

Kryminał Jacka Suta „Pod powierzchnią nieba” wpadł mi w ręce przypadkiem. Miałam tylko przejrzeć, ale nawet nie zauważyłam, kiedy okazało się, że jestem już w połowie lektury.
Czyta się szybko, gdyż akcja płynie wartko i często dochodzi do jej nagłych zwrotów (niestety, zdarzają się też "dłużyzny" - stąd niższa ocena).

Głównymi bohaterami są Paweł Grzybowski, były pilot wojskowy, który po kompromitującej go aferze musiał odejść z pracy, oraz Radek Kozłowski, dziennikarz specjalizujący się w artykułach związanych ze skandalami.
Ich drogi przecięły się już w przeszłości, teraz zaś muszą zmierzyć się z kolejnym niebezpieczeństwem, chociaż początkowo każdy z nich robi to samodzielnie.

Obaj mężczyźni mają poważne problemy rodzinne, co wpływa na ich zawodowe decyzje i sprawia, że wystawiając się na niebezpieczeństwo, muszą myśleć nie tylko o sobie.
W co wplątali się obaj?
Na pewno w niebezpieczną i usłaną trupami grę, w której karty rozdają groźni przestępcy, obecne i byłe służby specjalne oraz policjanci, którzy nie zawsze są uczciwi.
Komu wierzyć w takiej sytuacji?

Na zakończenie czeka się z niecierpliwością, podobnie jak na rozwiązania głównych wątków kryminalnych.
Jest ich tu kilka, co podnosi czytelniczą adrenalinę. Niestety, w pewnym momencie zaczynają się one "rozłazić", co może nużyć.

Plusem są portrety postaci – wyraziste, przekonujące, chociaż w kilku przypadkach może nieco schematyczne (nie psuje to jednak lektury).

Autor realistycznie pokazał sieć powiązań między polityką i mediami, między teraźniejszością i niezbyt odległą przeszłością, w której byli ubecy, tracąc władzę i przywileje, zaczęli na nowo organizować sobie życie, często oparte na nielegalnych interesach i starych kontaktach.

Czyta się szybko, więc polecam jako odprężającą lekturę.

Głównymi bohaterami są Paweł Grzybowski, były pilot...

Co do książki mam mieszane uczucia, z jednej strony jest bardzo wciągająca i przeczytałam ją w niecałe trzy dni, a z drugiej jest mocno średnia. Nie można odmówić jej tego że wciąga, bo to jest faktem, prosty, przyjemny język robią swoje. Jednak było wiele błędów. Mi osobiście bardzo mieszały się postacie Karasia i Bielika, jakoś podobne bardzo było, jakby autorowi nie chciało się wymyślać dodatkowej postaci, to zrobił praktyczne "kopiuj" "wklej", z kilkoma zmianami. Jest również nieskończona, nie mówię że musi być takie wyraźne "the end", ale coś więcej by się przydało, jakieś co się stało, najbardziej boli zakończenie losów Radka, bo nigdzie nie było zaznaczone że to ostatni rozdział z jego udziałem. Jednak mimo tych kilku minusów, nie żałuję poświęconego na nią czasu, jedynie trochę mi żal, że historia z takim potencjałem została tak kiepsko zakończona i ogólnie poprowadzona

pierwszy raz ten autor, świeże podejście do kryminał. zaczyna się od jednego bohatera, przechodzi na kolejnego kończy się na innym. sama fabuła złożona i ciekawa. gdzieniegdzie widać niedojrzałe fragmenty (3 stronicowe rozmyślania egzystencjalne jednego z bohaterów) ale całość składa się w zgrabną całość. kolejną książkę Autora przeczytam ;)

Moim zdaniem - mądra książka. Wszystkie wątki są spójne, logiczne i prawdopodobne. Akcja wartka, trzyma w napięciu. Także zakończenie nie zawodzi.

Naprawdę b. Fajna sensacyjna historia, bez przerysowanych postaci śledczych, wartka akcja, trudno się oderwać.

Mam bardzo mieszane uczucia dotyczące oceny tej książki. Nie jest zła. Ogólnie w porządku. Ciekawa narracja, naprawdę ładny, zgrabny, literacki język. (Niestety wielu książek polskich autorów nie daje się czytać, bo piszą koszmarnie, nie nauczyli się języka ani w szkole, ani w życiu, a wydawcy i korektorzy to też inna para kaloszy.) Oceniłabym wyżej, ale niestety znalazłam błąd. I to błąd tego rodzaju, którego bardzo nie lubię znajdywać, bo oznacza, że ktoś coś przeoczył. I o ile autor mógł się pomylić, o tyle korektor, wydawca, ktokolwiek, przed puszczeniem do druku, powinien to zauważyć..... Podsumowując ocena za książkę 7, a dla wydawcy i ekipy 2.
Bardzo jestem ciekawa, czy znajdzie się ktoś, kto też zauważył ten błąd w książce?

Pewnie większość z was, książkoholików tak ma, że planując wycieczki, rodzinne wypady zabieracie ze sobą lektury, mając również w gotowości aparaty fotograficzne.Wykorzystujecie sytuacje i miejsca po to, aby móc nie tylko zrobić ciekawe ujęcie, lecz próbować czasem przemycić główny wątek książki. Ja dziś bardzo bym się chciała znaleźć z książką podpowierznia w samolocie. Choć nie wiem, czy jej treść byłaby odpowiednia na podróż.

Wracam do tej powieści po prawie dwóch miesiącach od jej przeczytania, bo chcę wam raz jeszcze o niej przypomnieć i po prostu powiedzieć, że jest warta przeczytania. I choć nie wbiła mnie w fotel, jak przy starcie samolotu, to niemniej jednak spędziłam z nią dobry czas.
Jej historia właśnie ma początek w Transportowym Herculesie, latającej ciężarówce. Paweł Grzybowski, pilot wojskowy ponosi konsekwencje utraty dowództwa samolotu, po katastrofie lotniczej. Zaczyna rozgrywać się jego dramat. Sytuacji nie polepszy fakt, że wkrótce zostanie ojcemRównocześnie Radosław Kozłowski redaktor (oj, bardzo się nie polubiliśmy),rozpoczyna śledztwo na zlecenie swojego naczelnego w sprawie śmierci najbogatszego Polaka.

"Dedukcja, odliczanie, eliminacja - tym się zajmował przez ostatnie czterdzieści osiem godzin.."

Tak mniej więcej dzieje się w tej historii, niekoniecznie w tej kolejności. Dla waszej informacji jej treść nie jest zamknięta w kokpicie, hangarze, czy też lotnisku. Podniebna maszyna przeradza się w przestępczą machinę.Jest niespieszno, ciekawie, choć też i trochę dołująco. Oprócz warstwy kryminalnej i kilku zaskakujących intryg jednym z wątków jest problem depresji, odrzucenia przez najbliższych.

Tak w skrócie dla was.."w świecie przesyconym przemocą nigdy nie wiadomo, kto pociąga za sznurki..."Trochę tych sznurków było za dużo jak na jedną książkę. Za to, że jednak przypadła mi do gustu, za pomysłowość, za dojrzały język i dzielenie się spostrzegawczością świata, za odrobinkę humoru, który jak wiecie, uwielbiam, chętnie sięgnę po kolejne powieści.

Bardzo udany debiut!

Bardzo udany debiut!

W książce jest tyle samo lotnictwa co i tramwajarstwa. Bohater w zapowiedzi sugerowany jako główny jest na 3 planie. Głównym bohaterem jest prywatny detektyw zamieszany z materialnych pobudek w kryminalna działalność ubeckiej grupy przestępczej. Mamy tu przypadkowe morderstwa i miłość ale LGTB. Wiele wątków nie wyjaśnionych: co było w walizce?, skąd ta Sycylia? kim była Maria? Ukrainiec?

Masowy wysyp nowych tytułów na półkach z literaturą sensacyjno-kryminalną może wskazywać na przeświadczenie ich autorów, że napisać taką książkę (dobrą) to żadna sztuka. “Pod powierzchnią nieba” to kolejny dowód na to, że rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej.
Ta powieść w moim przekonaniu nie spełnia żadnych warunków, żeby zaliczyć ją do thrillerów.
Jest wprawdzie wątek sensacyjny z dawnymi służbami specjalnymi w tle, ale potraktowany bardzo płytko i skutecznie przysłonięty jałowymi rozmyślaniami kilku głównych postaci. Nie ma mowy o żadnym napięciu czy emocjach, wszystko rozgrywa się w ślamazarnym tempie i nawet kilka zabójstw nie jest w stanie zmienić ogólnego wrażenia nudy.
Specyficzna jest konstrukcja tej powieści, w której do minimum zredukowana jest rola dialogów, a autor skupił się na procesach myślowych swoich bohaterów. Być może miało to sprawić wrażenie jakiejś większej głębi psychologicznej, ale mnie się tego nie udało znaleźć.
Zakończenie równie mało porywające, jak cała reszta.
Można od biedy przeczytać, ale na pewno nie jest to lektura zapadająca w pamięć.

Jest wprawdzie...

• Rok 2020
  • Przeczytane 2023

Dodaj cytat z książki Pod powierzchnią nieba