Nie bójcie się starych ludzi

Okładka książki Nie bójcie się starych ludzi Janusz Eksner
Okładka książki Nie bójcie się starych ludzi
Janusz Eksner Wydawnictwo: Warszawska Firma Wydawnicza poezja
54 str. 54 min.
poezja
Warszawska Firma Wydawnicza
2019-07-15
2019-07-15
54 min.
9788380119239

Okładka książki Klinika poczętego szczęścia Aleksandra Baltissen, Andrzej Chodacki, Danuta Chyła, Dobrosława Dumka, Maria Dziuk, Janusz Eksner, Eufemia Fąfara, Andrzej Feret, Izabela Filipowska, Leszek Frey-Witkowski, Joanna Gerdes, Ewa Grabowska-Lisowiec, Jolanta Maria Grotte, Edyta Hanslik, Barbara Januszko, Stanisława Jarmakowicz, Ewa Jarosz, Lidia Jędrocha-Kubicka, Danuta Kilakiewicz, Bożena Klejny, Irena Kostrzewska, Grażyna Kowalska, Bernadeta Krawiec, Ewa Krefft, Anna Kusior, Renata Mechowska, Jadwiga Michalak, Małgorzata Micherda, Jolanta Michna, Janina Żaneta Mikulska, Wiesław Janusz Mikulski, Krystyna Morawski, Agnieszka Musiał, Piotr Nowak, Bogumiła Olaniecka, Małgorzata Osuch, Barbara Pawlak, Kazimierz Peczyński, Agata Maria Piaskowa, Krystyna Pilecka, Mirosław Pisarkiewicz, Maciej Przebieracz, Ewelina Przespolewska, Krystyna Przewłocka, Gabriela Przystupa, Ewa Puszek-Nowak, Krystyna Maria Ring, Maria Rudnicka, Jan Rychner, Maria Rzendkowska, Marek Sass, Regina Sobik, Artur Stępniak, Aleksandra Stężała, Józef Suchocki, Anna Sztontyk, Anna Sztonyk, Wiesława Szubarga, Irena Szymańska, Janina Szymczyk, Iwona Trojan, Marta Wawrzyk, Łukasz Wilczkowski, Andrzej Wróblewski, Bogumił Wtorkiewicz, Izabela Zubko
Klinika poczęt... Aleksandra Baltisse...
Okładka książki Matka Aleksandra Baltissen, Andrzej Chodacki, Dobrosława Dumka, Maria Dziuk, Janusz Eksner, Andrzej Feret, Ewa Grabowska-Lisowiec, Jolanta Maria Grotte, Lidia Jędrocha Kubicka, Lidia Jędrocha-Kubicka, Danuta Kilakiewicz, Bożena Klejny, Irena Kostrzewska, Grażyna Kowalska, Bernadeta Krawiec, Renata Mechowska, Jadwiga Michalak, Jolanta Michna, Barbara Pawlak, Agata Maria Piaskowa, Krystyna Pilecka, Mirosław Pisarkiewicz, Maciej Przebieracz, Ewelina Przespolewska, Krystyna Przewłocka, Gabriela Przystupa, Krystyna Maria Ring, Maria Rudnicka, Jan Rychner, Marta Rzendkowska, Marek Sass, Regina Sobik, Aleksandra Stężała, Józef Suchocki, Anna Sztonyk, Izabela Zubko
Matka Aleksandra Baltisse...

Janusz Eksner jest jednym z tych twórców, którzy długo czekali na swój debiut. Urodzony na początku lat czterdziestych swoją pierwszą książkę opublikował dopiero po nieco ponad siedemdziesięciu latach. Pisze zarówno poezję jak i prozę a „Nie bójcie się starych ludzi” jest siódmym tomikiem wierszy w dorobku autora.

W niewielkiej książeczce znajdziemy dwadzieścia utworów, wierszy prezentujących świat z perspektywy człowieka, który niejedno już w życiu widział i niejedno przeżył. To rymowane opowieści o smutkach i radościach starości. O radzeniu sobie z trudami codzienności, o tęsknocie za bliskimi, których nie ma pod ręką, o coraz większym niezrozumieniu współczesności. To spojrzenie człowieka, któremu obcy jest współczesny pośpiech, galopujące tempo życia i ciągła bieganina po lepsze. To w końcu wiersze kogoś, kto ma mnóstwo czasu na kontemplację rzeczywistości, obserwowanie tego co wokół i próbę odnalezienia się w niej.

Tematyka wierszy jest dość szeroka i choć większość utworów spaja kwestia wieku, gdyż dotyczą tytułowych „starych ludzi”, to jednak pozostaje ona dość uniwersalna. Takie uczucia jak samotność, tęsknota, czy poczucie wyobcowania nie są emblematyczne dla podeszłego wieku. To coś, co może poczuć i zrozumieć każdy, zwłaszcza jeśli posiada zdolność do autorefleksji. W „Nie bójcie się starych ludzi” przemijanie jest tylko jedną z faz życia, nieuniknioną i nieuchronną, konsekwentnie lecz powoli prowadzącą do kresu.

W zbiorze tak mocno związanym ze starością, nie sposób uniknąć tematyki śmierci. Jednak nawet ona widziana z perspektywy przeżytych lat nie wydaje się być czymś strasznym, czymś co budzi lęk, czy potrzebę buntu. Jawi się raczej jako smutna okoliczność zabierająca najbliższych i czyniąca nasze życie bardziej samotnym. Jest metą, do której się zmierza i która prędzej, czy później zostanie osiągnięta.

Tym, co jak zawsze decyduje o odbiorze poezji jest zbieżność wrażliwości autora i odbiorcy. I chociaż jestem blisko pół wieku młodsza od Janusza Eksnera, to nie mogę powiedzieć, by jego wrażliwość była mi zupełnie obca. Z jednej strony spowodowane jest to uniwersalnością poruszanych tematów, z drugiej zaś dojrzałe spojrzenie na sprawy proste i prawie oczywiste, zawsze jest u mnie w cenie. W wierszach znajdziemy mocno przemyślany obraz rzeczywistości, dogłębnie przeanalizowany i podany czytelnikowi nie tyle z poziomu autorytetu, z którym nie można dyskutować, co raczej jako zbiór subiektywnych wrażeń, z którymi możemy, ale wcale nie musimy się zgadzać.

„Nie bójcie się starych ludzi” zawiera utwory pisane białym wierszem o dobrze zachowanej rytmice. Każde słowo ma swoje miejsce, dzięki czemu utwory nie tylko sprawiają wrażenie kompletnych, ale co znacznie ważniejsze, nie zawierają słów, jakie można by uznać za zbędne. Idealnie wyważone użycie każdego z wyrazów, oddaje poruszaną tematykę w najlepszy możliwy sposób. Nie sposób nie docenić umiejętności operowania słowem autora.

Siódmy tomik wierszy Janusza Eksnera to całkiem przyjemny kawałek nieźle napisanej współczesnej poezji. Jego lektura stanowić może przyjemność nie tylko czytelnikowi zbliżonemu wiekiem do autora, o ile tylko nie boi się szerzej spojrzeć na otaczający go świat. To zbiór dla ludzi w równej mierze wrażliwych, co pragmatycznych, takich, którzy nie tracą czasu na zbędne ozdobniki, by wprost wyrazić to co czują i jak patrzą na świat.

W niewielkiej książeczce znajdziemy dwadzieścia utworów,...

• Typ A: Gatunek: Poezja
  • Typ A: Literatura piękna
  • Recenzentki
  • Zopiniowane

Dodaj cytat z książki Nie bójcie się starych ludzi