Potrzeby to podstawa

2019-11-20
potrzeby rozwój osobisty minimalizm

Dobra ksiazka, ale raczej dla poczatkujacych w temacie psychologii i pokrewnych

Dobra ksiazka, ale raczej dla poczatkujacych w temacie psychologii i pokrewnych

”Są ludzie, którzy wiedzą, czego chcą.
Są ludzie, którzy nie wiedzą, czego chcą.
Są też tacy, którym wydaje się, że wiedzą, czego chcą”.

Tym oto cytatem zaczyna się książka Potrzeby to podstawa Agnieszki Skowrońskiej. Agnieszka zawodowo zajmuje się pomaganiem firmom i instytucjom w zaspokajaniu potrzeb klientów. Napisała więc książkę „Potrzeby to podstawa”, żeby pomóc nam, czytelnikom, zrozumieć, jakie mamy potrzeby, jak je zaspokajać i żyć w zgodzie z nimi (potrzebami). Książka jest poradnikiem. Można ją kupić w zestawie z kartami, można też kupić osobno książkę, osobno karty lub karty do pracy z dziećmi/młodzieżą. Wszystkie te opcje są w wersji papierowej i elektronicznej. Ja mam wersję elektroniczną i będę pisać o niej.

Kupiłam tę książkę wraz z kartami, bo uważam, że rozpoznawanie własnych potrzeb i poprzez to lepsze rozumienie potrzeb innych to niezbędna umiejętność. Pomaga ona w budowaniu życia w zgodzie ze sobą oraz budowaniu lepszych relacji z innymi.

Książka zawiera 4 rozdziały:

Podstawy o potrzebach;
Jak dowiedzieć się, czego potrzebuję ja lub moi bliscy;
Potrzeby w działalności zawodowej;
Potrzeby a trendy społeczne i biznesowe;
Z książki dowiedziałam się między innymi o tym, jakie istnieją potrzeby, z czego wynikają, jaka jest różnica między potrzebami a pragnieniami, jak lepiej rozumieć potrzeby własne i innych osób. Autorka pisze też o tym, jak mówić o swoich potrzebach i je zaspokajać, jak dbać o nie w pracy oraz jakie zastosowanie one mają w biznesie. To ostatnie będzie bardzo przydatne dla przedsiębiorców, którzy chcą lepiej rozumieć potrzeby swoich klientów oraz nauczyć się lepiej je zaspokajać.

W książce można przeczytać inspirujące historie osób, które zaczęły odkrywać własne potrzeby i żyć w zgodzie z nimi. Znajdziemy również ćwiczenia, które możemy wykonać, żeby dotrzeć do swoich potrzeb i popracować z książką głębiej.

Karty, które można kupić razem z książką lub osobno, pomagają szybciej się uczyć o potrzebach, można też je użyć do komunikowania potrzeb. Np. w czasie konfliktu, można dać kartę/-y ze swoją/-imi potrzebą/-ami partnerowi albo partnerce i zachęcić go/ją do zrobienia tego samego. Myślę, że to może być pomocne, aby zadbać o siebie nawzajem i szybciej dojść do porozumienia.

Moim zdaniem autorka używa prostego języka, który będzie zrozumiały dla każdego. Czyta się przyjemnie i szybko. Nie spodobały mi się jedynie karty w wersji elektronicznej, bo wydrukowane na zwykłym papierze są niewygodne do używania oraz szybko się niszczą. Będę chciała swoje karty zanieść do zalaminowania. Poza tym jestem bardzo zadowolona z zakupu. Polecam!

”Są ludzie, którzy wiedzą, czego chcą.
Są ludzie, którzy nie wiedzą, czego chcą.
Są też tacy, którym wydaje się, że wiedzą, czego chcą”.

Książka nie epatuje trudnym językiem psychologicznym, nie daje trywialnych rad, ale zawiera historie ludzi, którzy zaczęli żyć w zgodzie ze swoimi potrzebami. W książce znajdują się też ćwiczenia, które ułatwiają dotarcie do swoich potrzeb.

• Psychologia, nauka i rozwój
  • Rozwój/psychologia
  • Dieta i rozwój
  • 2022 - przeczytane
  • Psychologia, seksuologia
  • Kupię
  • Y-GRAY

Dodaj cytat z książki Potrzeby to podstawa